Bosnalijek

montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Dosta je stvari ovdje još nejasno bar meni. Prvo, koja je svrha ovoga. Sumnjam da im treba novac, jer ne očekujem da se javi mnogo malih dioničara. Što znači da ako se jave samo oni, tj Haden, i/ili jataci oni će i uplaćivati novac za emisiju iz čega nema smisla da je ovo zbog prikupljanja novca. Ovo u slučaju da mogu učestvovati samo postojeći dioničari (što ne vidim da smo razjasnili). Da li "poznati kupac" uopšte može biti neko izvana odnosno neko ko nije postojeći dioničar? Ako ne, i poznati kupac je ustvari Haden, onda je jasan razlog, povećanje postotka dionica zaobilazeći obavezu tendera i plus kupovina velike količine dionica po povlaštenoj cijeni. Jer da pokušaju kupovati na berzi platili bi te dionice po rastućoj cijeni možda i 20 po dionici a ovako će po 12. Po meni klasični sukob interesa. Izglasaš da sam sebi pokloniš dionice po povlaštenoj cijeni a kao pokriće ti je da mogu učestvovati i ostali. Koji neće učestvovovati.
Varijanta 2 je ona da je "poznati kupac" neko ko nije postojeći dioničar (ako je to uopšte moguće). I to je vrlo problematično, opet omogućavanje nekom drugom da dođe do dionica po povlaštenoj cijeni. Npr slučaj da i Haden hoće da proda svoj dio nekom trećem npr po (20) a da je dio deala da im omogući izvjestan postotak po povlaštenoj cijeni prije odlaska. Međutim i ovo mi je malo vjerovatno jer i u obavještenju se pominje pravo preče kupnje pa ako to znači da postoječi dioničari moraju imati pravo da učestvuju u emisiji do postotka koji već posjeduju, ako bi poznati kupac bio neko izvana nije jasno do kog bi postotka on mogao kupiti ako nikakvog postotka i nema.
Varijanta koje je moguća je i da im stvarno treba novac (u što sumnjam) pa su npr nagovorili nekog od fondova da učestvuju ali sumnjam u to. Interesantno bi o ovome bilo pitati npr Novalića ako Vlada ima svog čovjeka u nadzornom odboru pa je taj učestvovao u izglasavanu ovog.
Sabur2
Posts: 1920
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ne treba zanemariti mogućnost da je NO promijenio tim za koji igra. Vidjećemo ako Maltežani ovo kupe, sve je jasno.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote:Ne treba zanemariti mogućnost da je NO promijenio tim za koji igra. Vidjećemo ako Maltežani ovo kupe, sve je jasno.
Kad vec teoretisemo, ona varijanta gdje se pravi usluga nekom vanjskom moze se u stvari odnostiti i na njih. Sta ako Maltezani nisu s Hadenom ali su postigli dogovor da im Haden proda svoje po nekoj visoj cijeni i izadje ali da im tu visu cijenu kompenzira omogucivsi im preko NO da ovom emisijom dodju i do izvjesnog broja dionica po povlastenoj cijeni. Haden bi onda izasao po recimo 20 KM po dionici, Maltezani bi imali 19% plus 29,9 % plus onoliko za koliko se to poveca pri "emisiji". I svi zadovoljni osim naravno, malih dionicara. Pitanje je jedino koliko ustvari mogu kupiti, da li samo do svog postotka od 19% odnosno 200 tinjak hiljada kom ili mogu otkupiti i one postotke dionicara koji ne bi ucestvovali.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

U zadnje vrijeme skrbnici kupuju.


Ima li kakva info u vezi emisije. Prospekt, info o kupcu?
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Čengić: Za koga Vlada FBiH čuva akumuliranu dobit javnih preduzeća?

Ovo je bilo čisto retoričko pitanje.Svi koji nešto znaju o ovome znali su i zašto vlada ne povlači dividendu u iznosu koji je bio moguć.
Ovdje odmah moram bez ikakvih obzira prema pozicijama,reći da samo drznici ili totalne neznalice ,mogu reći kako Vlada nije mogla utjecati na isplatu veće dividende.I sa takvim ne polemišem.
Dakle ,akumulirana dobit u FDS i Bosnalijeku je namjeski ostavljena za one koji će je upotrijebiti u svoju korist,naravno i u korist onih koji su im to poklonili!Dakle,to je jednostavno ukradeno od dioničara,medju kojima je Vlada najveća, i poklonjeno novim vlasnicima.Sigurno ne na lijepe oči!
Mene je ,konkretno,Novalić sa svojom kriminalnom družinom ,oštetio za više od 80.000,(slovima:osamdesethiljada KM),samo kroz manje izglasanu dividendu"!
Svi koji misle kako se ta dividenda u oba slučaja nije mogla izglasati,ovdje su samo zato što se znaju koristiti računalom!Sa takvima također ne raspravljam!
Elem,oko 14 miliona neraspoređene akumulirane dobiti u Bosnalijeku je sasvim dobar mamac za kupovinu dionica emitiranih u cilju povečanja kapitala,po cijeni od 12 km!Jer,ne treba zaboraviti da je knjigovodstvena vrijednost tih dioica 18,639 km
I pazi sad:nadzorni odbor gospodina Hadena prodaje tih 14 miliona za dvanaest.Naravno ,sve ostaje u raji!E sad je pitanje ko će dati tih dvanaest miliona,ili bar večinu toga!Hoće li te dionice,vjerovatno svih 9oo.000 dionica,kupiti taj novi dioničar sa Malte ili onaj stari iz komšiluka.
Pitanje je dakle,je li to način da taj sa Malte dođe na skoro isti procenat kao partner pa da zajednički upravljaju do nekog boljeg vakta,ili se tom Hadenu s druge strane Ivana ,daje prilika da parama iz te neraspoređene dobiti,plati te novoemitirane dionice i na svemu zaradi kod prodaje poznatom kupcu!Ima još mogučnosti,naravno!
Ja ću ,naravno,kupiti svoj dio!Neka im se nađem!
Sabur2
Posts: 1920
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Meni je interesantno da i dalje postoji značajna potražnja iznad cijene dokapitalizacije. Pošto na ovom tržištu ništa nije prepušteno slučaju, a ranije emisije dionica su samo obarale cijenu na ovoj berzi pa čak kad su za keš (na SOSOR prije 7-8 godina), vjerujem da negdje postoji informacija šta će se dalje dešavati, a to će biti izgleda dobro za vlasnike dionica.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote:Meni je interesantno da i dalje postoji značajna potražnja iznad cijene dokapitalizacije. Pošto na ovom tržištu ništa nije prepušteno slučaju, a ranije emisije dionica su samo obarale cijenu na ovoj berzi pa čak kad su za keš (na SOSOR prije 7-8 godina), vjerujem da negdje postoji informacija šta će se dalje dešavati, a to će biti izgleda dobro za vlasnike dionica.
Da, ili nekome ko je "unutra" nije dovoljan samo postotak koji će imati nakon emisije ili neko s vana (neko ko do sada nije imao dionica) koji ne može da učestvuje u emisiji i kupi po 12 zna šta će biti poslije pa pokušava da uzme dio kolača kupujući po 12,5 dok cijena još nije porasla previše. U svakom slučaju izlazi da je prava, realna cijena mnogo viša od trenutne. Ne znam samo da li je ovo u cilju povećanja postotka aktuelnih vladara ili se se sve radi samo na pripremi za dalju preprodaju nekom mnogo većem. Možda je taj već odavno poznat i kupio bi po npr 20 ili više, a insajderi to znaju i pokušavaju da dokupe što više u tišini bez panike.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Vidje li iko prospekt?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković potvrdio da se njegova vlada našla pod pritiskom stranih farmaceutskih kompanija zbog povećanja učešća domaćih farmaceutskih kompanija na esencijalnoj listi.

- Esencijalna lista koju je donio KS pokazala je da je moguće podržavati domaću proizvodnju. No, zbog toga trpimo veliki pritisak pojedinih stranih farmaceutskih lobija koji pokušavaju osporiti naš potez kroz Konkurecijsko vijeće BiH, vodeći trenutno proces protiv nas, kazao je Konaković za Avaz.

Dodao je da je Vlada KS prije donošenja odluke konsultirala struku te da se ne boji prijetnji tužbama, kao ni ostalih pritisaka.

- Mi smo u posljednja tri mjeseca četiri ili pet dopisa poslali Vijeću objašnjavajući im razloge zbog kojih smo se odlučili pomoći domaćim farmaceutskim firmama. No, i Konkurencijsko vijeće prijeti nam nekom tužbom basnoslovnog iznosa, kao da smo nekome povrijedili prava na tržištu. Mi nikome ništa nismo ni uzeli ni nekoga povrijedili. Zato ćemo se boriti i vrlo sam siguran da smo potpuno u pravu, istakao je Konaković.

Pojasnio je da je u posljednjih šest mjeseci 2016. zbog novog modela potpisivanja lijekova ušteđeno između 500.000 i milion KM.

- Nažalost, znam da je Vlada TK prije nas išla u ovu borbu, ali čini mi se da ih je Konkurecijsko vijeće zaustavilo. Nas neće, i to zbog onih koji s "mašnom-tašnom", prepakuju neke lijekove, imaju po dva zaposlena, a onda nam uvoze ogromne količine nekog lijeka koji negdje pakuju. Mi samo želimo zaštiti domaće farmaceutske kompanije, koje su minimalno do sada bile zastupljene - stava je Konaković.

Konkurencijsko vijeće BiH je, kako je izvijestio Indikator.ba, krajem prošle godine pokrenulo postupak pо zahtjevu Udruženja predstavnika stranih proizvođača lijekova u BiH protiv Vlade Kantona Sarajevo radi utvrđivanja postojanja zabranjenog sporazuma, prema čanu 4, stavovi "b" i "d" Zakona o konkurenciji.

Konkurencijsko vijeće BiH je zbog sličnog postupka Vladu Tuzlanskog kantona, odlučujući po prigovoru uvoznika Unifarm iz Lukavca, kaznilo za narušavanje tržišne konkurencije sa 19 hiljada KM.
razumno razmisljanje
inversor
Posts: 44
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Bosnalijek

Post by inversor »

Kako ce proci ova emisija kad proapekt nije objavljen
Post Reply