Bosnalijek

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Jesu li duzni u Bosnalijeku da postojecem dionicaru na zahtjev saopce ime poznatog kupca?
montypython
Posts: 3970
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Nisam u ovom pravilniku mogao naći išta o nekakvom poznatom kupcu. Ima samo poglavlje emisija sa zatvorenom ponudom a tu u čl 23 piše "Emisija zatvorenom ponudom za dioničare emitenta vrši se pod uslovom da se odnosi na sve dioničare i da u emisiji mogu kupiti samo onaj broj dionica koji im pripada po osnovu prava preče kupovine".
Nisam vidio neki član gdje se pominje emisija zatvorenom ponudom za nekog "poznatog kupca" ili da nisu uključeni svi dioničari. Uz to, ispada ni Haden ne može kupiti više od 29,9% bez obzira ako ostali dioničari i ne kupe svoje dijelove. Bar tako, onako na prvu, proizlazi iz ovog člana.
montypython
Posts: 3970
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

usput, šta bi sa izvještajem o poslovanju u 3. kvartalu?
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Ono što je bila TAJNA više nije.Ako gledamo sa stanovišta trenutnih gospodara u Bosnalijeku onda je ovo dobar potez(ZA NJIH).Bosnalijek na današnji dan ima 5632 dioničara.Veliki dio njih se sigurno neće prijaviti kao npr.The Economic and Social Development Fund-LIBIJA. E,upravo je u tome fora što dioničare koji se NE PRIJAVE u roku od 14 dana da su zaineteresovani za emisiju(kupovinu)dionica,ovi iz Bosnalijeka imaju spremnog unaprijed poznatog kupca.Postoje najmanje dva razloga za ovim potezo.,Prvi je sticanje velikog broja dionica po cijeni od 12,00 KM ovih što trenutno kontrolišu ovu kompaniju, i dodatnih 12.000.000 KM na računu.Prema dokumentima koje sam imao priliku da vidim Bosnalijek ima PROBLEMA u naplati potraživanja iz Ruske Federacije u 2016 godini.Svaki dioničar ima pravo da učestvuje u ovoj emisiji,a svi oni koji se ne prijave da su zainerersovani u roku od 14 dana svoje dionice prepuštaju UNAPRIJED POZNATOM KUPCU.Ako gledamo zakonsku regulativu SVE PO ZAKONU.Morate znati da je mentor Edi Arsnalagiću bio prof Veljko Trivun.Ovima je to prof Mehmed Jahić koji će se sigurno dobro obradovati,a mislim da je već danas poslao obavijest da je zaineresovan za ovu EMISIJU.
montypython
Posts: 3970
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ne znam kakvi su više problemi sa naplatom iz Rusije, kao da nisu ništa naučili iz prethodnih godina. A za novac, pa imali su dobit od 10 miliona prošle godine i nisu se baš isprsili s dividendom, odnosno lavovski dio su zadržali, da ne pominjem dobit od ove godine ako nisu još sve naplatili. Trebalo bi da plivaju u kešu. S ovima nikako na zelenu granu, ovakvim muljažama fiksiranjima cijene, emisijama i sl ne daju da cijena raste ne bi li sami jeftino kupili a opet ni dividendu ne dijele ili dijele simbolično. Sve to jednostavno predugo traje a da nadležni ništa ne preduzimaju.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Jedan moj "prijatelj" odozgo iz Jukićeve se okolo fali kako me je isplatio pa sam ih eto ja ostavio na miru!A ja sam zapravo sve bio usmjerio prema kriminalu oko prodaje FDS!Jer Arslanagići i ovi Hadeni zajedno,nisu ni blizu oštetili državu i ostale dioničare, kao ovaj doktor o trošku dioničara!Naravno,ne gov orim to napamet!Sve se vidi iz ranijih i sadašnjih Izvještaja o poslovanju,a dobar dio i iz Izvještaja o osnovama sumnje o počinjenim krivičnim djelima direktora FDS i njegove ekipe,koje je svojevremeno sačinila i tužilaštvima dostavila Finansijska policija!I ja se slažem sa tvrdnjama ljudi iz FP da će jednog dana neko to morati pročitati!Pa ne može valjda ostati zadnja ona tvrdnja inženjera iz dobre firme istjeranog,i to u duetu sa direktorom,da neraspoređene dobiti nema,da je ona samo na papiru!Eto za tog sadašnjeg i bivšeg direktoea,Izvještaj o poslovanju je jednostavno papir koj svašta trpi!Baš svašta!!!
Da se ja ipak vratim ovom povečanju kapitala Bosnalijeka,emisijom dionica za poznatog kupca!
Površni i poslovično neobaviješteni analitičari,poput recimo onog famoznog ekonomskog portala što se čudom čudi čto je i Mulahasanović prodao svoje dionice,,ovo bi i pohvalili!Jer to je već druga dokapitalizacija emitenata sa kotacije SASE ,poslije Sarajevske pivare.A jedna od glavnih funkcija tržišta vrijednosnih papira je baš to,mogučnost prikupljanja kapitala radi ulaganja u proširenja ili modernizacije proizvodnje!Ako se sječate,to je navedeno kao razlog i cilj dokapitalizacije Sarajevske pivare!A onda su došli poreznici i odnijeli svu kafu i čaj!Naravno da su ovi što su fondove natjerali da dokapitaliziraju Pivaru po deseterostruko većoj cijeni od berzanske,znali da će pare tamo!
Vjerovatno i ovi koji su organizovali ovo prikupljanje para Bosnalijeku,znaju kuda će te pare,ali mi ne znamo!I u tome je glavni problem!
Ako je to samo prikupljanje keša radi izvlačenja iz Bosnalijeka na način na koji je izvučena i sva dosadašnja akumulacija,onda smo najebali!
Kada sve to bude gotovo,kada se mogne vidjeti ko je taj poznati kupac,znat će mo i kuda će taj novac.A dotle,ostaje nam samo da navedemo sve mogučnosti.A to će mo drugom prilikom!Moj stav je odavno poznat.Od ovih ne treba očekivati ništa pošteno!
inversor
Posts: 44
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Bosnalijek

Post by inversor »

Prema pravilniku Pravilniku o emisiji vrijednosnih papira, poglavlje Emisija zatovorenom prodajom - Član 24. - Skraćeni prospekt mora sadržavati obvezne elemente naznačene u obrascu SP, a tu se između ostalog nalazi sljedeće:

11. Opis poslovanja emitenta i okvirni plan razvoja:

12. Navesti sva lica koja posjeduju 5% ili više dionica s pravom glasa na skupštini dioničara, članove nadzornog odbora i uprave emitenta i sva druga fizička ili pravna lica koja imaju uticaj prilikom odlučivanja kod emitenta, u skladu sa ugovorom, vršenjem kontrole nad pravnim licima ili po drugom osnovu:

13. Navesti u vezi s transakcijama iz protekle godine, kao i svim planiranim transakcijama u narednom periodu, karakteristike i veličine indirektnih i direktnih finansijskih poslova lica iz tačke 12. s emitentom, odnosno s društvima koje emitent kontroliše:

14. Priložiti bilans stanja i bilans uspjeha za posljednju finansijsku godinu emitenta i navesti sve značajnije promjene, odnosno događaje nakon podnošenja bilansa stanja i bilansa uspjeha:

15. Druge dodatne informacije propisane odredbama Zakona o tržištu vrijednosnih papira i Pravilnika o emisiji vrijednosnih papira ili informacije koje emitent želi navesti:

Da li bi ova obavijest trebala sadržavati ove podatke iz prospekta??
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

NAPOMENA: Ova ponuda je važeća i obavezujuća za Emitenta nakon odobrenja povećanja osnovnog kapitala emisijom vrijednosnih papira zatvorenom ponudom od strane Komisije za vrijednosne papire FBiH.

Direktor Društva
Nedim Uzunović, dipl. oec.
Ovo pise na kraju obavjestenje, sto znaci da je pitanje da li je emisija prosla odobrenje od strane Komisije?
Last edited by insider on 05 Jan 2017, 15:17, edited 1 time in total.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

inversor wrote:Prema pravilniku Pravilniku o emisiji vrijednosnih papira, poglavlje Emisija zatovorenom prodajom - Član 24. - Skraćeni prospekt mora sadržavati obvezne elemente naznačene u obrascu SP, a tu se između ostalog nalazi sljedeće:

11. Opis poslovanja emitenta i okvirni plan razvoja:

12. Navesti sva lica koja posjeduju 5% ili više dionica s pravom glasa na skupštini dioničara, članove nadzornog odbora i uprave emitenta i sva druga fizička ili pravna lica koja imaju uticaj prilikom odlučivanja kod emitenta, u skladu sa ugovorom, vršenjem kontrole nad pravnim licima ili po drugom osnovu:

13. Navesti u vezi s transakcijama iz protekle godine, kao i svim planiranim transakcijama u narednom periodu, karakteristike i veličine indirektnih i direktnih finansijskih poslova lica iz tačke 12. s emitentom, odnosno s društvima koje emitent kontroliše:

14. Priložiti bilans stanja i bilans uspjeha za posljednju finansijsku godinu emitenta i navesti sve značajnije promjene, odnosno događaje nakon podnošenja bilansa stanja i bilansa uspjeha:

15. Druge dodatne informacije propisane odredbama Zakona o tržištu vrijednosnih papira i Pravilnika o emisiji vrijednosnih papira ili informacije koje emitent želi navesti:

Da li bi ova obavijest trebala sadržavati ove podatke iz prospekta??
Sve to treba da sadrzava prospekt i prospekt moraju dati svakom dioničaru koji ga zatrazi bilo Bosnalijek ili Sparkasse.
inversor
Posts: 44
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Bosnalijek

Post by inversor »

insider wrote:
inversor wrote:Prema pravilniku Pravilniku o emisiji vrijednosnih papira, poglavlje Emisija zatovorenom prodajom - Član 24. - Skraćeni prospekt mora sadržavati obvezne elemente naznačene u obrascu SP, a tu se između ostalog nalazi sljedeće:

11. Opis poslovanja emitenta i okvirni plan razvoja:

12. Navesti sva lica koja posjeduju 5% ili više dionica s pravom glasa na skupštini dioničara, članove nadzornog odbora i uprave emitenta i sva druga fizička ili pravna lica koja imaju uticaj prilikom odlučivanja kod emitenta, u skladu sa ugovorom, vršenjem kontrole nad pravnim licima ili po drugom osnovu:

13. Navesti u vezi s transakcijama iz protekle godine, kao i svim planiranim transakcijama u narednom periodu, karakteristike i veličine indirektnih i direktnih finansijskih poslova lica iz tačke 12. s emitentom, odnosno s društvima koje emitent kontroliše:

14. Priložiti bilans stanja i bilans uspjeha za posljednju finansijsku godinu emitenta i navesti sve značajnije promjene, odnosno događaje nakon podnošenja bilansa stanja i bilansa uspjeha:

15. Druge dodatne informacije propisane odredbama Zakona o tržištu vrijednosnih papira i Pravilnika o emisiji vrijednosnih papira ili informacije koje emitent želi navesti:

Da li bi ova obavijest trebala sadržavati ove podatke iz prospekta??
Sve to treba da sadrzava prospekt i prospekt moraju dati svakom dioničaru koji ga zatrazi bilo Bosnalijek ili Sparkasse.
Uredu, samo me zanima da li su već bili dužni objaviti prospekt ili to ide tek naknadno.
Mislim na Prospekt poput ovoga http://crosig.ba/Files/Pdf/prospekt-emi ... -09-15.pdf
Post Reply