Bosnalijek

montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

insider wrote:Ako steknes dionice putem emsije dionica i predjes prag za tender nisi obavezan raspisati tender. Po zakonu naravno.
Ako je tako i ako je tačno ovo Panzerovo da je i ovaj zadnji kupac (po15,5) Hadenovac ispada mi da će s ovom "emisijom" još dalje povaćati %, daleko preko 50%. Tj imali bi povezana lica koja imaju daleko veći postotak od onog za koji zakon traži (s razlogom) da se obavi tender za otkup, dok mu s druge strane drugi zakon omogućava da tu obavezu savim legalno preskoči. A kako je određena cijena od 12 je li to "tržišna"? Ovo je meni sprdanje sa pravnom državom.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Veoma jednostavno nasi istrazni organi mogu istraziti imena i prezimena lica i firmi koji stoje iza fantomske firme s Malte i pokusati naci povezanost s Hadenom, upravom, nadzornim odborom.

Takodje, Komsiji moze biti veoma bitno opazanje panzera da nadzorni odbor u kojem nisu clanovi novog kupca donosi tako znacajnu odluku o emsiji dionica a da se novi kupac ne buni ili ne stavlja svoje clanove u nadzorni odbor. Znaci odluku donose i clanovi nadzornog odbora iz Vlade a koja vise nije vlasnik Bosnalijeka. Ovdje vec ima elementa za istragu o pvezanim licima, a so bzirom da ovo citaju i ljudi u komsiji i drugim sluzbama evo im prilike.

Malo mi cudno sto se slavuj ne oglasava ili nenajavljuje tuzbe.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ako su ovo aminovali ljudi koji su predstavnici Vlade onda ja ne vidim kako je moguće da Vlada nakon ovog ne padne. Ne vidm drugog razloga za ovu emisiju osim onog gore. Može li iko navesti ikakav drugi razlog za ovu emisiju?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Veoma bitna cinjenica je "unaprijed poznatom kupcu", a s obzirom da ju ukljuceno pravo preče kupnje onda taj unaprijed poznati kupac ne mora biti postojeci dioničar.

E sad ako je unaprijed poznati kupac KBC s Malte onda de facto mamo povezana lica.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Milion novih dionica je 11,32 % nakon što se ove dionice dodaju dosadašnjem broju tako da čak i da sve kupi KBC, opet ne prelazi prag od 30%.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Prag je 25%
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Za tender?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Da, po novom zakonu o Preuzimanju dionickih drustava
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Pretpostavljam da to vrijedi samo za nova preuzimanja dok trenutni statusi vlasnika u firmama ne podliježu tome.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Naravno, npr. ako bi Haden kupio samo jednu dionicu morao bi raspisati tender jer je vec presao prag
Post Reply