Bosnalijek

montypython
Posts: 3994
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Malo sam računao. sad ima 7,829 m dionica a Haden ima 29,9 % tj oko 2,345 m. Ako niko od malih ne prihvati ili vrlo malo što je očekivano a oni to kupe imali bi 3,345 m a ukupno bi bilo 8,829 miliona dionica, dakle njihov bi udio porastao na oko 38%. Je li može to tako? Naravno možda bi kupili i oni koji su nedavno kupili po 15 5 ako i to nije Haden.
montypython
Posts: 3994
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

panzer wrote:unaprijed poznati kupac. ništa mali...
Kako onda pravo preče kupnje? Zar ne može ko želi do granice svog dosdašnjeg postotka učešća. Ja sam mislio da se to unaprije poznati kupac odnosi na dioničare, odnosno mogu učestvovati dosadašnji dioničari ali ne i oni kopji to nisu?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Sada su sve karte otvorene.

Ispravite me ako grijesim, ali povecanje kapitala nije bilo na skupstini?
panzer
Posts: 12258
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Sad pročitah odluku. Izgleda da mogu svi trenutni dioničari..

Nego, može i ovako, :

http://www.bosnalijek.ba/udoc/O_o_ovlas ... ionica.pdf

Statut je čudo.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Sad sam amlo iscito Zakon o privrednim drustvima. Naime, skupstina i statut mogu ovlastiti Nadzorni odbor da vrsi emisiju dionica samostalno (bez da traze dozvolu skupstine) do 1/3 osnovnog kapitala. S obzirom da je ova emsija u iznosu od 10 miliona, a kapital je oko 75 miliona onda je sve cisto i sve je po zakonu. Mogu i mali dionivcari ucestvovati ali ce veliki najvise hajrovati.

Mudro, mudro nema šta.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

E sad glavno pitanje je:

NADZORNI ODBOR KOJI JE DONIO ODLUKU O EMISIJI DIONICA JE U STAROM SAZIVU, GDJE SJEDE ČLANOVI ISPRED VLADE ALI NE I DIONIČARA KOJI JE KUPIO DIONICE OD VLADE? DA LI OVO RUSI UZVRAĆAJU UDARAC S OBZIROM DA NOVI DIONIČAR NIJE UBACIO SVOJE LJUDE U NADZORNI ODBOR???????????
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

panzer wrote:Sad pročitah odluku. Izgleda da mogu svi trenutni dioničari..

Nego, može i ovako, :

http://www.bosnalijek.ba/udoc/O_o_ovlas ... ionica.pdf

Statut je čudo.

Panzer, ovo ovlastenje Nadzornom odboru da moze vrsiti emisije dionica važi 3 godine. Donešeno je 2011. godine. Da li produzeno ili je isteklo?
panzer
Posts: 12258
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Na istom je fonu kao i ono što si našao u ZPD. Samo primjer da se može da bude "po zakonu".
A ovo oko "novih i starih" vlasnika. Da je kupac neko mimo hadenovaca do sada bi trazio mjesto u NO. Ili bi se bar javno pobunio zato što mu ne daju mjesto ili dva. Ali ništa od toga što po meni govori da su svi hadenovci i podjednako mogu povećati udjele.
montypython
Posts: 3994
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Mogu i mali učestvovati ali neće jer da hoće kupili bi sad po 12 bar male količine, ali narod nema para plus se boji upravo zbog ovakvih stvari. Mali se ne javljaju da podignu vlastitu dividendu zbog neobavještenosti a kamoli da dokupljuju u nekakvoj "emisiji". Dakle ovo mi miriše da će veliki koji su vjerovatno skupili nešto para sami od sebe kupiti dionice i povećati udio silujući tržište. Što nisu na berzi kupili milion dionica? Da su i pokušali cijena bi nakon i desetine te cifre otišla na preko 20. Zvuči mi kao kao još jedna zloupotreba vladanja firmom kao apsolutni vladar a sa 29,9% kapitala. Treba ipak vidjeti da li bi i ovakvo povećanje postotka ipak proizvelo obavezu tendera. Možda je mudro ali bih ja dodao da, ako je ovako kako rekoh, i nemoralno i pokazuje koliko su nam šuplji zakoni i koliko nam fali prava KOMVP i pravi parlamentarci umjesto one šake jada izabrane negativnom selekcijom, jer očito svi se bave samo traženjem rupa u zakonu, emisijama dokapitalizacijama, prisilnim otkupima na 95% a niko da kupi na regularnom tržištu.
Danas su u parlamentu raspravljali o koncertu Dine Merlina a ovakve stvari im prolaze ispod radara. Jedino što znaju kokodakati je hoće li se prodati Telecom ili se neće prodati Telecom.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Ako steknes dionice putem emsije dionica i predjes prag za tender nisi obavezan raspisati tender. Po zakonu naravno.
Post Reply