Bosnalijek

montypython
Posts: 4046
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2
Posts: 1973
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Novi kupac bi trebao da zakazuje skupstinu da postavi svoja dva člana u NO.
Obzirom da se ništa ne dešava, zaključujem da sastav NO ovakav kakav jeste, odražava i volju novog vlasnika drzavnog dijela.
Što će reći...
Naravno ne može se dokazati da HADEN kontroliše više od 30%. Ne može, al u limburgu. Postoji način da se sazna ko stoji iza skrbnika i fondova. Javnost ne mora znati, ali mora znati komisija, ako hoće da zna naravno.
Ali neće, mada po zakonu mora.
I sve na kraju vodi do profesionalnog postavljača kamen-temeljaca.
panzer
Posts: 12368
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Čudi me da "nije bilo nepravilnosti"..... Po dječijem, mir,mir niko nije kriv..
Sarajevska berza - burza je dana 07.10.2016. godine pokrenula postupak vanrednog nadzora vezano za ispitivanje okolnosti vanredne aukcije za dionica Bosnalijeka d.d. Sarajevo, tačnije sa ciljem da utvrdi da li su prilikom učešća na vanrednoj aukciji prekršene odredbe Pravila SASE koje regulišu uplatu sredstava prije izvršenja naloga.

Dana 10.10.2016. godine izvršen je neposredni nadzor kod profesionalnih posrednika koje su učestvovale na predmetnoj aukciji. Nakon protoka roka za dostavljanje primjedbi na zapisnik o obavljenom nadzoru, urađena je analiza dokumentacije i izjava učesika na vanrednoj aukciji.

Tom prilikom je utvrđeno da u predmetnom slučaju nije bilo kršenja Pravila Berze koja regulišu uplatu sredstava prije izvršenja naloga unosom u Berzanski sistem trgovine. Utvrđeno je da je uplata sredstava za kupovinu vrijednosnih papira u oba slučaja urađena u skladu sa Zakonom o tržištu vrijednosnih papira FBiH, Pravila Berze te Pravilima poslovanja profesionalnih posrednika koja su dobila saglasnost nadležnog regulatora.

Shodno tome, postupak protiv profesionalnih posrednika - članova Berze "SEE Investment Solutions" d.o.o. Sarajevo i "VGT Broker" d.o.o. Visoko se obustavlja.
slavuj
Posts: 1974
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Iz ove vučje jazbine nije se ništa drugo moglo ni očekivati.A sječate li se kako je onaj debeli vrisnuo da on ne može zuaustaviti nikakvu transakciju,a sad odjednom sve je u redu!Hrkačev potrčko iz Visokog klepnuo ušima,i on i onaj koji je preko njega kao pokušao nešto kupiti!
I mudra formulacija:Uplata je bila do momenta realizacije kupovnog naloga!Oni to mogu i njima i vama prodavati,meni ne! Ja jednostavno ne pristajem da me ti kriminalci još ubjeđuju kako su eto sve uradili po pravilnicima,i ovim,i onim!
Za mene je ovo njiihovo unisono lupetanje ipak dobra vijest!Nadam se da su i ovi iz Beča i ovi sa Malte,samo pokušavali da nešto zarade u postupku preuzimanja Bosnalijeka.Jer Haden je definitivno prdnuo u čabar!On mora prodati ili izgubiti!I nadam se da su to konačno shvatili!
Onaj ko želi da koliko toliko dobije za svoje dionice,ne treba im ih prodati prije tog preuzimanja!Jer samo kod nas,nakon cijene od 15,5
za skoro 20 % ,ide trgovina po 11!
A nadamo se i odlasku ovog glavnog za rasprodaju!Danas saznajem da je,da bi otjerao bivšeg direktora Sarajevo osiguranja,koji se protivio prodaji,naredio da mu Elektroprivreda ne potpiše ugovor o osiguranju!Koji premijer majko moja!
. U tužilaštvima kažu da ne mogu optužiti Vladu1A u zskonu o Vladi stoji;za rad vlade odgovoran je premijer!Pa ko ti sad ne zna ni čitati!
montypython
Posts: 4046
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

slavuj wrote:Iz ove vučje jazbine nije se ništa drugo moglo ni očekivati.A sječate li se kako je onaj debeli vrisnuo da on ne može zuaustaviti nikakvu transakciju,a sad odjednom sve je u redu!Hrkačev potrčko iz Visokog klepnuo ušima,i on i onaj koji je preko njega kao pokušao nešto kupiti!
I mudra formulacija:Uplata je bila do momenta realizacije kupovnog naloga!Oni to mogu i njima i vama prodavati,meni ne! Ja jednostavno ne pristajem da me ti kriminalci još ubjeđuju kako su eto sve uradili po pravilnicima,i ovim,i onim!
Za mene je ovo njiihovo unisono lupetanje ipak dobra vijest!Nadam se da su i ovi iz Beča i ovi sa Malte,samo pokušavali da nešto zarade u postupku preuzimanja Bosnalijeka.Jer Haden je definitivno prdnuo u čabar!On mora prodati ili izgubiti!I nadam se da su to konačno shvatili!
Onaj ko želi da koliko toliko dobije za svoje dionice,ne treba im ih prodati prije tog preuzimanja!Jer samo kod nas,nakon cijene od 15,5
za skoro 20 % ,ide trgovina po 11!
A nadamo se i odlasku ovog glavnog za rasprodaju!Danas saznajem da je,da bi otjerao bivšeg direktora Sarajevo osiguranja,koji se protivio prodaji,naredio da mu Elektroprivreda ne potpiše ugovor o osiguranju!Koji premijer majko moja!
. U tužilaštvima kažu da ne mogu optužiti Vladu1A u zskonu o Vladi stoji;za rad vlade odgovoran je premijer!Pa ko ti sad ne zna ni čitati!
Ako sam te dobro razumio smatras da ovaj sto je kupio Vladin paket Bosnalijeka nije Haden odnosno lice povezano s njim. A nije ni neko ozbiljan iz branse jer nema nikakve akcije za dalju kupnju. Je li to znaci da je ovo kupljeno samo da bi se dalje prodalo boljem ponudjacu? To bi znacilo da ocekuje jos visu cijenu od 15,5.
A ako je tacno to za Novalica EP i SOSOR onda znaci da je on spreman ici dalje nego sto sam i pomisljao. Samo to je sasvim dovoljan razlog za smjenu, samo sto sumnjam da je on samostalan igrac u svemu tome.
montypython
Posts: 4046
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Malo je off topic ali da ne mijenjam temu: jedna mi stvar nije jasna. Novi direktor SOSORA ocito nije Novalicev covjek jer mu se suprotstavlja (u prici da "ne vrijedi"). Ako je tako ko je njega postavio i ko ga podrzava, ocito ne Novalic?
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Postoji li mogućnost da se bivša uprava pokušava vratiti kroz kupovinu dionica Vlade F BiH, po receptu kako je došla sadašnja uprava kroz Hadenovu kupovinu? Njima su ipak ove optužbe postale smiješne kako stoji u linku ispod, pa možda, palo mi na pamet, da ih ne isključimo prerano . . .
http://www.zurnal.info/novost/20070/ize ... -optuzbama
slavuj
Posts: 1974
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ova vlast nas sve više iznenađuje.tamam kad pomislimo da će nešto uraditi,shvatimo da zapravo i ne mogu!
Sad definitivno ne mogu promjeniti premijera,jer ako ovoga i ohrabre da podnese ostavku,neće imati ko da izabere novog!Ako SBB i ostane u koaliciji poslije ovog prištinskog "svjedocenja",Čović sigurno čeka u zasjedi da ,poslije Mostara,a potom i Stoca,bez izabrane vlasti ostavi i čitavu Federaciju!Nadam se da bar to mogu skontati!Dakle,Novalić ostaje na poziciji stečajnog!Eto mu prilike da ispuni obečanja data potencijalnom kupcu Sarajevo osiguranja već prije prve aukcije!
Elem ,mi dioničari Bosnalijeka možemo se još i radovati ovom kupcu ma ko on bio!A nije nam prvi put da ne znamo ko je to zapravo kupio Bosnalijek!Ja sam već pisao kako mi se u jednom momentu učinilo da sam jednog od onih novih upravljača,vidio još u ona zla vremena kako ,pokušava ući u Sarajevo preko Vraca!A u kuću u kojoj su domačini ljudi poput Hasana Čelama,T.Kurbegovića,Nikšića,Novalića,a sad vidimo i Salihovića,nije ni đaiz pokucati na vrata!Ali eto:Zla godina orla natjerala,da nočiva među kokoškama.Što će reći,i ovakvi,nepoznati kupci dobro dođu,puno su bolji od onih Novaličevih renomiranih investitora.Počinju da mi se sviđaju,i nadam se da su stekli nekog iskustva pa će sad i nešto pametnije!Kako su samo dobro odigrali ono sa korištenjem dvije brokerske diskrecije radi zaštite od potencijalnog konkurenta koji je spreman platiti i više od dvadeset posto od cijene na aukciji!
Nakon ove nove kupovine oni koji nisu mali dioničari,ili nisu zapravo sa njima,imaju u svom vlasništvu dobrih 60 procenata dionica.Pa ako je za predpostaviti da oni imaju već neku relaciju sa libijcima,dakle da će se na kraju dočepati i njihovog dijela,ispada da ,ako ne može drugačije,mogu i pošteno!Osim toga,bezvlašće u kojem mi jesmo,tjera ih da budu dobri bar sa potencijalnim potrošačima!Moraju se kloniti negativnog marketinga!
Moraju mijenjati savjetnike a i izvršioce svojih namjera!I zato bi sve ovo moglo izači na dobro!
A ja sam optimista!
Sabur2
Posts: 1973
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ispod 11 nece pasti. Pa sad kalkulirajte.
Post Reply