Bosnalijek

slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

slavuj wrote:Konačno dobar primjer za poređenje.
Naime,vlasnik škode je komšija Adil a prodavao ju je komšija Abid!
A njega baš boli neka stvar hoće li i pošto prodati Adilovu škodu!
Očito se nije pojavio niko da mu ponudi nešto ispod ruke za što Adil neće ni saznati,inače bi je on dao budzašto!
Dakle,osnovni problem je u vlasništvu!
A ovaj Tvoj Adil je još imao i sreće da mu škodu nije prodavao Fadil!
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Tu se nešto iza brda valja, bojim se reći naglas, ali možda i na dobro izađe. Mada je bošnjo u meni već navikao da mu se samo loše stvari događaju.
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote:Tu se nešto iza brda valja, bojim se reći naglas, ali možda i na dobro izađe. Mada je bošnjo u meni već navikao da mu se samo loše stvari događaju.
Čuo si nešto konkretno ili razmatraš opcije? Meni je npr indikativno povećanje interesa na kupovnoj strani a i prometi postaju respektabilni.
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

Tržište kapitala
Nova aukcija za državne dionice Bosnalijeka 6. oktobra
28.9.2016 15:33 | Indikator.ba
Sarajevska berza-burza je zakazala vanrednu aukciju za državni paket dionica Bosnalijeka za 6. oktobar 2016. godine, izvještva Indikator.ba.

Na prodaji je 1.507.724 dionica Bosnalijeka (simbol: BSNLR) po cijeni od 14,73 KM po dionici.

Vlada je FBiH je početnu cijenu za dionice Bosnalijeka na sjednici 22. septembra spustila sa 15,50 KM na 14,73 KM uz obrazloženje da aukcija 28. jula 2016. godine nije bila neuspješna jer nije bilo kupovnih naloga.

Unos naloga za oktobarsku aukciju moguć je od 29. 09. 2016. godine.
Metoda prodaje za ovu aukciju je metoda 1(jednokratna aukcija u kojoj u obzir dolaze samo kupovni nalozi za cjelokupnu količinu dionica). Simbol vanredne aukcije je BSNLRA.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

montypython wrote:
Sabur2 wrote:Tu se nešto iza brda valja, bojim se reći naglas, ali možda i na dobro izađe. Mada je bošnjo u meni već navikao da mu se samo loše stvari događaju.
Čuo si nešto konkretno ili razmatraš opcije? Meni je npr indikativno povećanje interesa na kupovnoj strani a i prometi postaju respektabilni.
Načuo sam nešto što može značiti dobar ishod za male dioničare, ali to je na dosta labavoj vezi. Previše je konspirativno sve.
Znači onako matematički, šanse da na dobro izađe su nešto bolje od 50-50, ali ne treba zaboraviti da imaju protiv sebe i Novalića i bošnjačke tajkune koji obraza nemaju a gu*ici se ne boje.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

http://www.akta.ba/bs/Vijest/vijesti/ce ... jeka/63481
Morao sam ovo potražiti da vidim kada je objavljeno jer sa eto baš večeras dobio potvrdu ovoga!
Vladin dio Bosnalijeka će kupiti dvije tuzlanske firme iz te branše!Ona Vrbičeva izjava da prošla aukcija nije uspjela iz tehničkih razloga,odnosila se na to da kupci u tom trenutku nisu imali pare!U međuvremenu je Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona platilo dugovanja prema ovim firmama i tako otklonila te tehničke razloge.
šta će biti poslije aukcije,ne znam.Hoće li neko kupiti sve to od Hadena i tih Tuzlaka,ili će tuzlaci kupiti od Hadena,ili će jednostavno nastaviti,zajedno sa Hadenom,upravljati Bosnalijekom u vlastitom interesu ,naravno na štetu ostalih dioničara,vidjet će mo!Uglavnom,i ovdje sve ostaje u raji,bar sad za sad!Drumovi će poželjeti Turke,al Turakaviše biti neće!
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Mogu kupiti dvije firme ali zajednickom ponudom. I kako sam ocekivao, nikakve potrebe za tenderom odnosno otkupom po aukcijskoj cijeni.
Racio
Posts: 107
Joined: 14 Mar 2016, 21:57

Re: Bosnalijek

Post by Racio »

slavuj wrote:http://www.akta.ba/bs/Vijest/vijesti/ce ... jeka/63481
Morao sam ovo potražiti da vidim kada je objavljeno jer sa eto baš večeras dobio potvrdu ovoga!
Vladin dio Bosnalijeka će kupiti dvije tuzlanske firme iz te branše!Ona Vrbičeva izjava da prošla aukcija nije uspjela iz tehničkih razloga,odnosila se na to da kupci u tom trenutku nisu imali pare!U međuvremenu je Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona platilo dugovanja prema ovim firmama i tako otklonila te tehničke razloge.
šta će biti poslije aukcije,ne znam.Hoće li neko kupiti sve to od Hadena i tih Tuzlaka,ili će tuzlaci kupiti od Hadena,ili će jednostavno nastaviti,zajedno sa Hadenom,upravljati Bosnalijekom u vlastitom interesu ,naravno na štetu ostalih dioničara,vidjet će mo!Uglavnom,i ovdje sve ostaje u raji,bar sad za sad!Drumovi će poželjeti Turke,al Turakaviše biti neće!
Koje su to 2 firme, ja ne kužim tko je u branši osim ZADE ali ona je Lukavac a ne Tuzla, a ako je netko drugi, odmah se može naslutiti ima li od njih nafake ili su to samo trgovci koji reinvestiraju i ništa više.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Mislim da će se ovdje svašta dešavati u narednom periodu.Hajde da malo logički razmišljamo i da se postavimo u ulogu investitora koji je zainteresovan za ovu aukciju.Imam novac i bavim se ovim biznisom.Hoću da kupim 1.507.724 dionica Bosnalijeka po cijeni od 14,73 KM po dionici.Treba mi oko 22.500.000 KM za ovu kupovinu.Nakon kupovine vladinog dijela nikakve potrebe za tenderom odnosno otkupom po aukcijskoj cijeni.Zakazujem vandrednu skupštinu i stavljam svog člana NO u Bosnalijek.Haden sad ima poslovnog partnera sa kojim htio ili ne mora sarađivati,jer ako sam dao toliki novac,a nisam BUDALA imam dobre karte.E,sad ono glavno pitanje;imam udio od 19,25% u kompaniji u kojoj je moj poslovni partner HADEN predmet istrage.Ja sam dao 22.500.000 KM,nisam BUDALA hoću da provjerim šta je sa tim istragama.Mom novom poslovnom partneru blokiraju dionice i upravljačka prava do okončanja sudskog procesa,a znamo koliko to kod nas traje.Ja sam prinuđen da sazovem ponovo skupštinu i stavljam najmanje još jednog člana NO,a trećeg u dogovoru sa ostalim dioničarima(najbolji je ovaj iz Libije).Novi NO postavlja novog direktora i upravu,preuzima kompaniju,nema obaveze raspisivanja tendera i JA koji sam dao 22.500.000 KM,a nisam BUDALA i znam svoj posao idem prema svom CILJU.Ovo je moje hipotetičko razmišljanje šta bi bilo kad bi bilo.Volio bih čuti i još neka razmišljanja od forumaša.
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Pa onako na prvu, pominju se 4 privredna subjekta, ne znam zašto bi se onda raspravljalo samo o jednom, vjerovatno najmanjem od tih. Ko su ostali? Jesu li svi domaći ili ne? Ima li "velikih"? Ako svi budu učestvovali ne znam kako obezbjediti da to kupi "miljenik". Drugo, ako bude više od jednog učesnika cijena neće ostati na minimalnoj. Može biti i da neko veliki kupi preko posrednika za početak, slično kao CID za BAT. Nedavno sam vidio neki oglas Alkaloida u novinama ne kao reklama nekog lijeka nego same firme, a izgleda mi da oni i imaju neku firmu ovdje. Vjerovatno je samo koincidencija ali ipak, pojavilo se koji dan pred ovu aukciju. Ako bude iko veliki u igri njima Haden neće trebati niti će ulaziti u neke muljaže i dealove sa zajedničkom i paralelnom vladavinom sa Hadenom i tu bih očekivao tender a i otkup Hadenovog dijela. Nadam se da nisu sve četvero lokalna sitnež. U svakom slučaju ponuđena cijena je bagatela za bilo koju veću stranu firmu koja bi se širila i jedini razlog ako nisu među ove 4 ( i/ili što ih nema više) može biti da se svjesno nisu obavještavale ili da je bilo i direktnih prijetnji ili odvraćanja ( u smislu kako Fadil priča o Sarajevo osiguranju ili čak i žešće). Po meni sve je još otvoreno i ništa se ne može zaključiti do ishoda aukcije.
Post Reply