ZIF-ovi

kolekcionar2
Posts: 6
Joined: 29 Dec 2015, 20:34

Post by kolekcionar2 »

Hvala Vam, bio sam ozbiljan u pitanjima, i ta pitanja oko poslovanja van breze sam postavio jer dosta moji komšija je prodalo te dionice na način što im dođe čovjek na kucni prag i uzme od njih onaj izvještaj od RVP FBIH gdje piše koliko ima dionica, neznam po kojoj cijeni. I također ja sam nekoliko puta bio pitan da prodam dionice na taj način ali nisam htjeo jer znao sam da ne mogu propasti i nije mi bilo hitno zbog novca. I sad nakon dugo godina stekao sam neki početnički kapital i razmišljao da pokrenem neki dodatni posao i tako sam sjetio tih svojih dionica koje posjedujem. I tako sam počeo se educirati oko tog da počnem pomalo tim da trgujem. I vidim da po zakonskim propisima prodaja ide preko berze kao i sve transakcije, i onda mi nije bilo jasno kako ovi to otkupljuju što dođu na kucni prag i daju novac samo a ti njima izvod iz rvp. Kako poslije te dionice predju na tog kupca. I tako rekao sam Vam, imam još nekih komšija koji imaju te dionice i meni bi ih prodali po dogovorenoj cijeni, čak kažu kad mognem da im platim jer se oni u to ne razumiju. A ja sam to Vas pitao do li znate kako to ide, ako ja od njih kupim kako ću ih na sebe prebaciti. Zašto da idem preko brokerskih kuca, i plaćam proviziju njima, pa berzi, pa rvp. Jednostavno trgam za informacijama, i mislim da postoje ovdje na forumu te osobe koje poznaju taj sistem, ti. Tkz. Vukovi berze, samo se ne oglasavaju ovdje, jer realno to je protiv njihovih intersa i zašto da poducavaju konkurenciju. Također danas je malo onih koji su zadržali dionice na svojim imenima, jer raniji godina to je sve prodato tim dilerima, i rijetkost je danas naći nekog da ima dionice na svom imenu ko bi ih želio prodati, mislim na ove male sitne dioničara koji su za svoje certifikate otkupili te dionice. Mislim da sam jedan od malobrojnih koji još uvijek ima te dionice. Kad sam oko tog postavio pitanja, vjerovao sam da bas oni koji imaju znanje oko tog neće htjeti to obrazložiti jer je znanje skupo i oni od tog žive. Tako iskreno, bez uvrede, svi mi koji ovdje pišemo relativno slabo poznajemo tu materiju, pogotovo rijetko ko od nas ima znanje iz prakse oko tog. U svakom slučaju Hvala Vam, opet sam dobio koliko toliko vrijednih informacija. Ništa nego reda mi je do kakve brokeske kuće, pa se registrovati i lagano krenuti u taj posao, ko ne proba ne zna ni šta je mogao dobiti ni šta izgubiti, tako da mislim da sve treba probati.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Vidi, ja definitivno ne poznajem tu materiju hodanja od vrata do vrata a vjerujem ni većina ovdje na forumu. Što je važnije ne želim ni da je upoznam. Forum se naime zove Invest.ba a ne šibicar.ba. Ne bih zvao ljude koji se.bave takvom trgovinpm nekakvim Vukovima berze nego više hijenama niti bi ono što ti rade nazvao nekakvim specijalnim znanjem koje se ljubomorno čuva. Većina onih koji to rade su usput i šverceri devizama i to većinom rade zato da se prehrane, a ne da kupe vilu u Aspenu, tako da ne razumijem zaštp te to tako fascinira. Rekoh već na našoj berzi ima mogućnosti da se zaradi i po 100 i više posto ako znaš šta i kako radiš i imaš dosta znanja i uložiš dosta truda. Na investiranje. U punom smislu te riječi. Ovo što ti želiš i tražiš, da se u prvom redu zaobiđe tih par posto brokerima, berzi, Rvp, je razmišljanje nasitno i ne donosi plodove. Znao sam nekad kad pronađem i brojevi mi potvrde dobru dionicu, kupiti je i po 5-10 % višoj vrijednost odmah bez cjenkanja jer sam znao da vrijedi 100 ili 150%,više a za pilićarenje nemam vremena. I vrijedila bi. Jasno da je pri tom provizija brokera zanemariva. Zato ti i rekoh u prethodnom postu da prebaciš fokus interesa sa izbjegavanje provizije i tipova koji po mračnim haustorima šapuću "deviza deviza" ili "dionica dionica" na nauku i znanje. I ti šverceri ne bi radili to da znaju nešto više. A ne znaju.
UAIFRS
Posts: 29
Joined: 24 May 2012, 18:38
Contact:

Re:

Post by UAIFRS »

kolekcionar2 wrote:Hvala Vam, bio sam ozbiljan u pitanjima, i ta pitanja oko poslovanja van breze sam postavio jer dosta moji komšija je prodalo te dionice na način što im dođe čovjek na kucni prag i uzme od njih onaj izvještaj od RVP FBIH gdje piše koliko ima dionica, neznam po kojoj cijeni. I također ja sam nekoliko puta bio pitan da prodam dionice na taj način ali nisam htjeo jer znao sam da ne mogu propasti i nije mi bilo hitno zbog novca. I sad nakon dugo godina stekao sam neki početnički kapital i razmišljao da pokrenem neki dodatni posao i tako sam sjetio tih svojih dionica koje posjedujem. I tako sam počeo se educirati oko tog da počnem pomalo tim da trgujem. I vidim da po zakonskim propisima prodaja ide preko berze kao i sve transakcije, i onda mi nije bilo jasno kako ovi to otkupljuju što dođu na kucni prag i daju novac samo a ti njima izvod iz rvp. Kako poslije te dionice predju na tog kupca. I tako rekao sam Vam, imam još nekih komšija koji imaju te dionice i meni bi ih prodali po dogovorenoj cijeni, čak kažu kad mognem da im platim jer se oni u to ne razumiju. A ja sam to Vas pitao do li znate kako to ide, ako ja od njih kupim kako ću ih na sebe prebaciti. Zašto da idem preko brokerskih kuca, i plaćam proviziju njima, pa berzi, pa rvp. Jednostavno trgam za informacijama, i mislim da postoje ovdje na forumu te osobe koje poznaju taj sistem, ti. Tkz. Vukovi berze, samo se ne oglasavaju ovdje, jer realno to je protiv njihovih intersa i zašto da poducavaju konkurenciju. Također danas je malo onih koji su zadržali dionice na svojim imenima, jer raniji godina to je sve prodato tim dilerima, i rijetkost je danas naći nekog da ima dionice na svom imenu ko bi ih želio prodati, mislim na ove male sitne dioničara koji su za svoje certifikate otkupili te dionice. Mislim da sam jedan od malobrojnih koji još uvijek ima te dionice. Kad sam oko tog postavio pitanja, vjerovao sam da bas oni koji imaju znanje oko tog neće htjeti to obrazložiti jer je znanje skupo i oni od tog žive. Tako iskreno, bez uvrede, svi mi koji ovdje pišemo relativno slabo poznajemo tu materiju, pogotovo rijetko ko od nas ima znanje iz prakse oko tog. U svakom slučaju Hvala Vam, opet sam dobio koliko toliko vrijednih informacija. Ništa nego reda mi je do kakve brokeske kuće, pa se registrovati i lagano krenuti u taj posao, ko ne proba ne zna ni šta je mogao dobiti ni šta izgubiti, tako da mislim da sve treba probati.
A da probaš sa građevinskim materijalom? Ili paprikama i paradajzom? Taj tržišni materijal bi možda najbolje pristajao jednom OTC BH tržištu :lol:
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: ZIF-ovi

Post by leon »

Mogu se dionice steci i van berze, bilo kupoprodajom ili darovanjem. Imaš na web stranici RVP formulare i uputstva o tome pod dokumenti. Svejedno se i na transakciju van burze placa naknada Registru, a potpisi na ugovoru o kupoprodaji ili darovanju moraju biti najmanje notarski ovjereni, kao i kopije licnih karti, sto isto tako kosta. Cesto se desi da osoba od koje stices dionice nema upisanu tacnu adresu ili JMB, pa prije transakcije moras ispraviti podatke za sto se opet placa naknada Registru i naknada za izdavanje CIPS prijave o prebivalistu, koju doneses Registru.
kolekcionar2
Posts: 6
Joined: 29 Dec 2015, 20:34

R

Post by kolekcionar2 »

leon wrote:Mogu se dionice steci i van berze, bilo kupoprodajom ili darovanjem. Imaš na web stranici RVP formulare i uputstva o tome pod dokumenti. Svejedno se i na transakciju van burze placa naknada Registru, a potpisi na ugovoru o kupoprodaji ili darovanju moraju biti najmanje notarski ovjereni, kao i kopije licnih karti, sto isto tako kosta. Cesto se desi da osoba od koje stices dionice nema upisanu tacnu adresu ili JMB, pa prije transakcije moras ispraviti podatke za sto se opet placa naknada Registru i naknada za izdavanje CIPS prijave o prebivalistu, koju doneses Registru.

E drug hvala ti, baš sam sad pogledao ovo što si mi rekao i postoji mogucnost, sve je detaljno objasnjenjo, hvala ti mnogo i sretna Vam svima nova 2016. godina, da bude uspješna.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

ZIF Zepter fond a.d. Banjaluka u 2015. godini ostvario je dobit od 6.087.145 KM, veću za 42 posto u odnosu na 2014. godinu. Nenad Tomović, generalni direktor Zepter investa koji upravlja Zepter fondom rekao je da je ukupan prihod fonda u 2015. godini 10.503.959 KM, a sastoji se od prihoda od dividendi (7.075.479 KM), prihoda od kamata (1.992.443 KM), realizovanih dobitka (1.430.460 KM) i finansijskih prihoda (5.577 KM), a ostvareni rashodi u visini od 4.416.814 KM su manji za 20 posto u odnosu na 2014. godinu, saopšteno je iz Zepter fonda. „U 2015. godini Zepter fond je imao ulaganja na berzama: Banjaluka, Sarajevo, Podgorica, Skoplje, Zagreb, Beograd, Ljubljana, Madrid, Beč, London, Euronext, Frankfurt (Xetra), Njujork. Na Banjalučkoj berzi najveća ulaganja smo imali u obveznice ratne štete i stare devizne štednje“, rekao je Tomović. Tomović smatra da je tržište kapitala već nekoliko godina u stagnaciji i da njime dominira trgovina dužničkim hartijama od vrijednosti, odnosno obveznicama, dok se akcijama trguje sporadično ako se izuzmu akcije Telekoma RS koje su najlikvidnijeakcija na tržištu kapitala. „U toku 2016. godine očekujem pomak kada je riječ o trgovanju sa akcijama investicionih fondova, naročito u Repeblici Srpskoj, imajući u vidu nova zakonska rješenja koja su usmjerena na transformaciju zatvorenih fondova u otvorene fondove“, kaže Tomović. Dodaje da će Zepter fond uskladiti svoje poslovanje sa novim zakonom u rokovima kako je to naloženo te će odmah krenuti u preoblikovanje u otvorene fondove.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

[quote="panzer"][quote] ZIF Zepter fond a.d. Banjaluka u 2015. godini ostvario je dobit od 6.087.145 KM, veću za 42 posto u odnosu na 2014. godinu. Nenad Tomović, generalni direktor Zepter investa koji upravlja Zepter fondom rekao je da je ukupan prihod fonda u 2015. godini 10.503.959 KM, a sastoji se od prihoda od dividendi (7.075.479 KM), prihoda od kamata (1.992.443 KM), realizovanih dobitka (1.430.460 KM) i finansijskih prihoda (5.577 KM), a ostvareni rashodi u visini od 4.416.814 KM su manji za 20 posto u odnosu na 2014. godinu, saopšteno je iz Zepter fonda. „U 2015. godini Zepter fond je imao ulaganja na berzama: Banjaluka, Sarajevo, Podgorica, Skoplje, Zagreb, Beograd, Ljubljana, Madrid, Beč, London, Euronext, Frankfurt (Xetra), Njujork. Na Banjalučkoj berzi najveća ulaganja smo imali u obveznice ratne štete i stare devizne štednje“, rekao je Tomović. Tomović smatra da je tržište kapitala već nekoliko godina u stagnaciji i da njime dominira trgovina dužničkim hartijama od vrijednosti, odnosno obveznicama, dok se akcijama trguje sporadično ako se izuzmu akcije Telekoma RS koje su najlikvidnijeakcija na tržištu kapitala. „U toku 2016. godine očekujem pomak kada je riječ o trgovanju sa akcijama investicionih fondova, naročito u Repeblici Srpskoj, imajući u vidu nova zakonska rješenja koja su usmjerena na transformaciju zatvorenih fondova u otvorene fondove“, kaže Tomović. Dodaje da će Zepter fond uskladiti svoje poslovanje sa novim zakonom u rokovima kako je to naloženo te će odmah krenuti u preoblikovanje u otvorene fondove.

To se zove transparentnost, svaka čast. Odoh sada potražiti portofolio, razmišljam da počnem ulagati na BLSE.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: ZIF-ovi

Post by leon »

UniCredit Bank d.d. Mostar - Javni poziv za dostavljanje pisma namjere za kupovinu imovine OIF "Eurohaus Balanced"16.3.2016 11:24:36
http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 26/type/50
Kako sam dalje tražio informacije o portfelju, naletio na ovu emisiju o fondovima:
https://www.youtube.com/watch?v=CypP9BFzErM (ima više dijelova)

Zanimljivo je podsjetiti se, slušati ove razgovore, pa uporediti sa sadašnjim stanjem . . .
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

Ovaj Farex izašao iz Bosfina izgleda, samo ulazi i izlazi, ko zna gdje je računica i koje su kombinacije u pitanju.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Redovno prebijanje sa Selimovićima. Ekipa koja voli " na ruke proprati..."
Post Reply