Energoinvest

Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Sa tim pumpama je bio neki problem prenosa vlasništva. Nije se valjda moglo prenijeti na kupca jer nešto nije raščišćeno. Ne znam tačno šta.
A ugovor o kupoprodaji valjda jeste potpisan, međutim ne vjerujem da može biti validan bez dokaza uplate.
Uostalom i kad kupuješ/prodaješ bilo kakvu nekretninu kao fizičko lice, takav ugovor se potpisuje.
Ono što ja mislim da se ovdje polako radi, gledavši sve ovo, jeste da se pokuša prethodnom direktoru Čengiću fakturisati propast Energoinvesta, kako bi prethodne garniture imale imidž koji ide uz ortačku grupu koja će da "spasi" firmu.
A koliko je ko kriv, vjerujem da SIPA odlično zna.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Još uvijek ima problem prenosa vlasništva. Nikad se papiri nisu riješili jer da jesu, te pumpe bi davno bile prodane....
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Pa eto Čengić je živ, ako nije on kriv, niko mu nije zašio usta pa da ne može reći istinu. Imaju mediji, može večeras dati izjavu, ne treba čekati SIPU i tužilaštva. A ima mnogo da se objasni. Zašto je cijena tako niska, zašto nema bankarske garancije u ugovoru, zašto se ništa nije preduzelo odmah po isteku roka za plaćanje (odmah nakon mjesec ako je rok bio mjesec) tj zašto se je čekalo 15 mjeseci za reakciju.
Nisam pravnik ali mislim da nema potrebe poništavati ugovor, u njemu pretpostavljam prodavac prodaje a kupac kupuje, pa ako kupac nije platio (tj kako kolega reče, nema dokaz uplate) transakciija nije validna kao da ništa nije ni bilo. Ne znam kako su tog kupca pustili da uđe u posjed i razbaškari se kao da je njegovo vlasništvo tako dugo, a nije platio. Očito svašta se radilo u Energoinvestu. Još jedan dokaz u nizu, da je potrebno privatizovati sve živo što se može i odvojiti od pandža države i stranaka i to najhitnije što se može.
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

U HR postoji Energoinvest koji je vlasništvo našeg Energoinvesta i tamo je bio direktor koji je tim pumpama gospodario kao svojim. On je i dopustio novom "vlasniku" ulazak u posjed. Smijenjen je i tužen koliko mi je poznato. Jedino još da je Čengić otišao tamo da se bije sa njima.
Nije ni njegovo maslo za ramazana, ali on je mila majka, ako ga uporedimo sa prethodnicima (a mozda i sa nasljednicima).
Kako rekoh, SIPA sve zna šta je čija krivica, a oni nek pokušavaju i dalje zataškavati i spaliti tragove.
Meni je tragično kad naiđem tamo vidjeti Blumovu bistu i znati da su sve što je taj čovjek i njegovi učenici podigli i sagradili, ovi nesoji uspjeli razvaliti. U svakoj zemlji ovog svijeta, to bi bio očit kriminal, ili najmanje teška nesposobnost na granici retardacije, samo u Bosni to nikom nije bilo čudno. Nama je normalno da firma tek tako propadne.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Nova uprava državne firme „Energoinvest“, s direktoricom Biserom Hadžialjević na čelu, pokrenula je proceduru raskida ugovora o prodaji 15 benzinskih pumpi u Hrvatskoj koji je prethodna uprava potpisala 2014. godine s firmom „Dirus“ iz Zagreba, saznaje Avaz.
Ove nekretnine prodate su za 13,2 miliona KM (6,6 miliona eura), ali kupac nikada, za 15 mjeseci, a to nam je jučer potvrdila i Hadžialjević, nije ispunio svoju ugovornu obavezu niti je uplatio novac iako uredno u punom kapacitetu koristi kupljene pumpe.

Da stvar bude gora, tvrdi direktorica, bivša Uprava „Energoinvesta“, u skladu sa zaključenim kupoprodajnim ugovorom, predala je u posjed cjelokupnu imovinu, a da pri tome u ugovoru nije imala zaštitnu klauzulu, tj osiguravanje plaćanja putem bankarske garancije.

Na ovaj način firma je predata u ruke „Dirusa“ bez garancija da će uopće ispoštovati ugovor i uplatiti novac, dok je imovina prodata za 6,6 miliona eura, iako je njena stvarna komercijalna vrijednost barem dva puta veća.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Ko fol neko nije obezbijedio garanciju a ni ovom kupcu se nešto ne plaća. Nekada se ovo direktno moglo na robiju a sad će brku već nečim nagradit. Možda je je kupac već i nagradio.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Ode i ova dionica na jedinicu....
alonzo_harris
Posts: 22
Joined: 18 Mar 2015, 21:04

Re: Energoinvest

Post by alonzo_harris »

Ima li informacija kome se "šteli" Energoinvest, tj. da ga netko što jeftinije kupi?
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Odavno se steli ortackoj grupi koja se odskora pojacala sa nekim kuvajtskim fondom.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Objavili su na SASE novi revizorski izvjestaj sa silnim minusima. Pokusao sam da ga citam, pa na njemu se moze napraviti doktorska disertacija. Haman imaju stotine miliona potrazivanja (Irak, Libija, Hrvatska...) i ako uspiju samo dio toga naplatiti stati ce na noge.

Ali ko namjerava da ga cita nek se dobro psihicki pripremi.....
Post Reply