Bosnalijek

Loto
Posts: 27
Joined: 04 May 2012, 12:19

Re: Bosnalijek

Post by Loto »

Hvataj te se ribice velike i male, Arslina druga faza povali pa kupi po jeftino. Ali ovaj put ce otici u penziju i veliki san ce se ugasiti.
panzer
Posts: 12110
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ovdje je prvi kvartal prošle godine:
http://www.bosnalijek.ba/loc/default.wbsp?p=367

Suhe cifre pokazuju da je prihod pao za 42% a dobit za cijelih 6,5 mil KM. Bilo bi dobro kada bi majstor za računovodstvo Abdul-umid objasnio kako je do ovoga došlo. Postoji mogućnost da su prihode iz ruskih zemalja prebacili na novu firmu, koja možda već i radi iako se zvanično tek trebalo odlučivati o njenom osnivanju.
A mogao bi i drug Bojan reći odkud odjednom ne funkcioniše situacija na ruskom tržištu.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Hvala panzer na postaljanju priloga. Prihod je prihod svejedno je li prodaja isla njihovoj firmi ili necijoj drugoj tako da je ovo rezultat prodaje jer se prica da su skladista puna do vrha a firmu u rusiji nisu osnovali jer se nije odrzala skupstina pa na sljedecoj menadzment planira tu tacku da provede koja po mom misljenju je jedna od vaznijih jer im moze omoguciti nesmetano izvlacenje sredstava iz kompanije i u tom slucaju bi se profit cijele kompanije uvijek vrtio oko nekoliko hiljada KM pod izgovorm da se u rusiju ulaze kao sto se sada dobit reinvestira u "razvoj poslovanja". Bojan kebe ima dobre reference ali njegovim dolaskom je izgleda sve krenulo nizbrdo i od pocetka mi smrdi to sto je on uopste dosao u malu farmaceutsku kompaniju kao sto je bosnalijek nakon sto je otisao ili je vjerovatnije otjeran iz krke i plive jer i o njemu ima sumnjivih prica o prevarama i odavanju povjerljivih podataka konkurentima sto vjerovatno i sada radi sa bosnalijekovim podacima, analizama i strategijama a usput uvodi svoje ljude iz krke i plive na celne pozicije u kompaniji sto se ne objavljuje na njihovoj internet stranici. Kao da nece da dovedu profesionalca koji nema oraha u dzepu nego sve neki mutni tipovi se vrte oko te kompanije sto dodatno narusava ugled i povjerenje.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

panzer wrote:Ovdje je prvi kvartal prošle godine:
http://www.bosnalijek.ba/loc/default.wbsp?p=367

Suhe cifre pokazuju da je prihod pao za 42% a dobit za cijelih 6,5 mil KM. Bilo bi dobro kada bi majstor za računovodstvo Abdul-umid objasnio kako je do ovoga došlo. Postoji mogućnost da su prihode iz ruskih zemalja prebacili na novu firmu, koja možda već i radi iako se zvanično tek trebalo odlučivati o njenom osnivanju.
A mogao bi i drug Bojan reći odkud odjednom ne funkcioniše situacija na ruskom tržištu.
Par naivnih pitanja za gospodu iz Vlade, istražnih organa itd

ja li vama logično da kad CSI ekipa istražuje mjesto zločina tuda šeta glavni osumjničeni, pere podove, briše kvake i poruke sa automatske sekretarice, priča sa svjedocima, trpa u džep dokumete, nosi ih kući i sl.?

Da li se lisica uhvaćena u kokošinjcu s perjem u ustima, zatvara u taj isti kokošinjac s preostalim živim kokošima dok se ne odluči je li kriva ili nije i da li onda daljnji ubrzani nestanak preostalih kokoši ima ikakve veze sa prisustvom lisice?

I konačno, da li se grupi ljudi osumnjičenoj za svakave protivzakonite radnje u nekoj kompaniji (a koji posjeduju manje od 0,5 % te kompanije zbirno) treba dozvoliti da mjesecima nakon početka istrage i dalje švrljaju po njoj, imaju pristup dokumentaciji, arhivi, svjedocima, ugovorima, sve najnormalnije kao da se ništa ne dešava?
panzer
Posts: 12110
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Nemoj tako. Ovdje je u pitanju zavjera, gdje su uključeni svi organi od MUP-a, finasijskih inspektora, ministarstava vlade i sama vlada da bi smijenili nedužne članove NO.Čak su "privodili" predstavnika libijskog fonda u vladu na ispitivanje. Možeš misliti kako je jadnom trivunu i arslanagiću:
Borba za kontrolu nad najvećom bosanskohercegovačkom farmaceutskom kućom, koja je prošlu godinu okončala sa 106 miliona KM prihoda od prodaje i 5,9 miliona KM neto dobiti, već mjesecima traje nesmanjenom žestinom. Javnosti dobro poznate, suprotstavljene strane su Vlada Federacije BiH oličena u premijeru Nerminu Nikšiću i uprava Bosnalijeka na čelu sa Edinom Arslanagićem, koju javno „zastupa“ sada već bivši dekan Ekonomskog fakulteta u Sarajevu i još uvijek aktuelni predsjednik Nadzornog odbora (NO) „Bosnalijeka“ Veljko Trivun.

„Devet godina radio sam u Energoinvestu i na drugim odgovornim funkcijama. Kao dekan Ekonomskog fakulteta mogu se pohvaliti da smo za vrijeme mog mandata dobili akreditaciju od najprestižnije svjetske akreditacijske kuće EFMD - European Foundation for Management Development, koju posjeduje svega 57 fakulteta na svijetu. Dakle, ja ne mogu preći preko činjenice da me javno blati čovjek (premijer FBiH Nermin Nikšić, op.a.) čiji je profesionalni background vezan za poslove inspektora u ugostiteljstvu, inspektora u urbanizmu i parlamentarnog predstavnika. Razlika između mene i njega, u tom pogledu, zaosta je ogromna, a ono što je on iznio na moj račun u krivičnom pravu se naziva stavljanje izgleda zla sa pozicija sile drugoj osobi. To je krivično djelo iznude. A želja da se u ime države, odnosno entiteta FBiH, preuzme privatna kompanija predstavlja zloupotrebu službenog položaja. Nadam se da ćemo se suočiti pred Kantonalnim sudom. Bit će vrlo interesantno kako će braniti sve ono što je izrekao, a o čemu postoji jako obimna dokumentacija“, rekao je na prof.dr. Veljko Trivun na početku našeg razgovora.

Iznijeli ste ozbiljne optužbe na račun premijera Nikšića, protiv kojeg ste podnijeli i krivičnu prijavu Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu. Imate li dokaze za takve optužbe?

Vidite, sada su „Bosnalijek“ i dioničari pod ogromnim pritiskom. Vidjeli ste šta je kabinet premijera Nikšića pustio u opticaj. Oni zovu dioničare prijeteći im da će kada oni preuzmu kompaniju dobiti otkaz. To rade dioničarima uposlenicima, a brokerima prijete krivičnim prijavama. Znači, vrši se jedan, malo je reći, mobing na sve sve one koji su glasali za nas, odnosno upravu „Bosnalijeka“. To su činjenice. Kakav će odnos snaga biti, ja u ovom momentu ne mogu tvrditi s obzirom na sva ova događanja, ali je očigledno da dio Vlade FBiH preduzima sve aktivnosti, mislim na članstvo SDP-a, da pokuša da se Skupština održi na taj način da oni u NO dobiju tri od pet članova kako bi imenovali svoju upravu i kompaniju prodali „Alvogenu“.

Dakle, cilj Vlade, po Vašem mišljenju, jeste da „Bosnalijek“ proda „Alvogenu“?

Mislim da je konačni cilj da se „Bosnalijek“ stavi pod kontrolu „Alvogena“. Šta stoji iza toga, ja mogu samo da spekulišem. Ne mogu ništa da tvrdim, da to sutra ne bi bilo predmetom još jedne krivične prijave, ali u poslovnom svijetu se zna da se ništa ne radi bez novca. Ja nisam očekivao da se u 21. vijeku, u demokratskoj zemlji, kako se mi deklarišemo, pojavi ovakav oblik neoliberalizma. Dakle, firma koja zapošljava nove radnike, koja ostvaruje veći promet, stvara veću dobit, državi plaća sve dažbine postaje predmetom istrage koja se diže na najviši mogući nivo. Privođenje ljudi u federalni MUP bez poziva i razloga za pozivanje, prozivanje dioničara u kasne noćne sate kojima se prijeti krivičnim prijavama ako ne daju punomoć Vladi, sve to podsjeća na danva vremena, 1948. godinu. Metode su, kao takve, apsolutno iste, i mada ja nisam bio ni rođen u to doba, sve me ovo podsjeća na ono što se dešavalo u knjizi Abdulaha Sidrana „Otkup sirove kože“.

TELEFONSKE ŽICE BRUJE


Kažete da iz Vlade telefonom zovu dioničare „Bosnalijeka“ i prijetnjom traže punomoć kako bi ostvarili svoje namjere?

Da. Predsjednik kluba SDP-a u Parlamentu Federacije, Jasenko Selimović, zvao je dioničara kojeg lično poznajem i rekao mu da se Vlada Federacije bori protiv kriminala i korupcije, i da bi mu bilo pametno da se predomisli i punomoć prepiše na predstavnika Vlade. Sada obilaze i PIF-ove i prijete im da će ih ostaviti bez posla, ukinuti licence za rad itd. Ovo što sada radi kabinet premijera Nikšića je klasična iznuda prijetnjom.

Premijer Nikšić optužio je pak upravu „Bosnalijeka“ i brokere za manipulaciju, čak i falsifikovanje potpisa na punomoćima što sada navodno ispituje Kantonalno tužilaštvo?

Dioničari su dobrovoljno dolazili i davali nam punomoć jer su prepoznali šta se dešava i o kakvoj kampanji je riječ. Odgovorno tvrdim da su sve izdate punomoći validne. Za brokere ne znam jer lično je opredjeljenje svakog dioničara hoće li, ili ne dati punomoć nekom od brokera. Druga stvar, nije tačno da je Kantonalno tužilaštvo zaprimilo sve punomoći da se provjeri njihova autentičnost. Mi smo u utorak, 26. juna, dobili cjelokupnu originalnu dokumentaciju, uključujući i punomoći, na zapisnik sa sjednice Skupštine dioničara od 16. juna. Dakle, radi se o davanju netačnih, lažnih informacija da bi se javnost dezavuisala, a dioničarima utjerao strah u kosti pred predstojeću Skupštinu koja će se održati sedmog jula.

Federalni premijer Nikšić optužio je upravu „Bosnalijeka“ da je angažovala privatnu detektivsku firmu da prati i prisluškuje njega i resornog ministra Erdala Trhulja, a spekulisalo se i o navodnom pokušaju podmićivanja dvojca sa po 100 hiljada eura?

Na takve navode premijera Nikšića ja se mogu samo grohotom nasmijati. Prvo, neka premijer Nikšić kaže koja je to privatna agencija angažovana u tu svrhu i namjenu. Koliko je meni poznato, u BiH nema agencija koje su registrovane za tu vrstu djelatnosti. Sa, druge strane, ne vidim niti jedan razlog da se mi bavimo i zašto bi se uopšte bavili takvim poslom. Što se tiče navodnog mita, bila je priča da im je nuđen novac da se ne proda državni kapital. Međutim, kako ja, ili bilo ko može spriječiti nekoga, pogotovo Vladu, da nešto proda, ili ne proda.

Šta je sa libijskim kapitalom u „Bosnalijeku“ uz čiju je podršku uprava kompanije odnijela prvu pobjedu u „ratu“ sa najvećim pojedinačnim dioničarem, odnosno Vladom FBiH?

Libija je u ratu dala značajan kredit BiH u cilju odbrane naše države. Kada je došlo vrijeme za naplatu kredita, dogovoreno je da država proda dio svojih dionica, odnosno vlasništva „Bosnalijeka“ libijskom fondu koji se bavi mikrokreditnim razvojem. Cijena dionice iznosila je 37 KM. Time je smanjen državni kapital u „Bosnalijeku“, ali su izmirene obaveze po libijskom kreditu. A neviđen pritisak vršen je i na predstavnike libijskog kapitala prije održavanja posljednje Skupštine dioničara. Njihov predstavnik Abdulhakim el Misurati dva puta bio je „privođen“ u prostorije zgrade Vlade Fedracije, gdje su ga ubjeđivali da „Bosnalijekom“ vlada kriminalna organizacija. Tim poslom bavila se neka neformalna grupa koja okuplja i predstavnike Finansijske policije, federalnog MUP-a i Kantonalnog tužilaštva.

EDIN ARSLANAGIĆ, ČIST KO SUZA


To nije privatni, personalni sukob. To je institucionalni sukob u kojem ja štitim interes kompanije. Naime, sve je počelo 28. februara u zgradi Vlade kada je od nas, članova NO „Bosnalijeka“, ultimativno traženo da zbog kriminala smijenimo upravu na čelu sa Edinom Arslanagićem. Kad sam tražio da mi se podastru dokazi o kriminalu, ipak sam ja doktor ekonomskih nauka, oni su mi donijeli hrpu novinskih članaka. Rekao sam da su mi kojim slučajem donijeli potvrđenu optužnicu, ili neku presudu, ja bih po službenoj dužnosti reagovao i smijenio bih Arslanagića i bez intervencije Vlade i premijera. Ovako, njegova privatna imovina mene ne interesuje i neka sam dokazuje kako je zaradio, a lično vjerujem da je zakonito zaradio i porezno pokrio.

Moramo neke stvari razjasniti: Vi govorite o imovini porodice Arslanagić čija vrijednost se procjenjuje na desetak miliona KM. Jeste li sigurni te da je to stečeno na zakonit način, odnosno da Arslanagići ne bi imali problema sa eventualnim dokazivanjem porijekla imovine koju posjeduju?

Lično mislim da bi Edin Arslanagić bio najsretniji da mu dođe neko i traži dokaz o porijeklu njegove imovine, a isto tako sam siguran da će on to i dokazati.

Moguće da ste u pravu, ali da li bi se sa tim složio njegov sin, jedan od najmoćnijih i najbogatijih ljudi unutar „Bosnalijeka“.

Njegov sin je izvršni direktor jedne od najvećih osiguravajućih kuća u svijetu čije ime na svom dresu nose igrači Manchester Uniteda, (AON, op.a.) i on zarađuje puno para. Dakle, normalno je da sa takvim primanjima imaju kuće u Americi, a vama je vrlo dobro poznato kakva je porezna kontrola u Americi i da novcem sumnjivog porijekla ne možete kupovati nekretnine u toj zemlji. Ja ne znam, niti mogu procjenjivati vrijednost imovine koju imaju Arslanagići. Moj odnos sa Edinom Arslanagićem je 99 posto poslovni. Možda smo se nekoliko puta porodično družili povodom rođendana, diplomiranja mog djeteta, godišnjice braka... A ako je Arslanagić nešto zgriješio, ili skrivio, onda treba da odgovara za to. Ali vjerujte mi da bi on bio najsretniji čovjek na svijetu da mu se sutra pojavi neka komisija i kaže: dajte nam prihode, dajte nam vrijednost imovine kojom raspolažete, pa da mi to sravnimo.

Nakon ulaska Finansijske policije u „Bosnalijek“ u „Deloitteu“, revizorskoj kući koja je vršila reviziju izvještaja „Bosnalijeka“, vlada panika i zabrinutost. Znate li zašto?

Dakle, reviziju izvještaja „Bosnalijeka“ vršio je Deloitte. Imamo sve dokaze da nam je iz ureda Seada Bahtanovića, koji rukovodi tom revizorskom kućom, rečeno kako smatraju da su svi naši finansijski izvještaji u redu i to su potvrdili u više navrata. Onda je vjerovatno uslijedio poziv iz Vlade pa su i oni počeli sumnjati u neke naše investicije i nerealno iskazane vrijednosti nekih objekata koje nismo utvrdili mi, nego sud na osnovu procjene sudskog vještaka građevinske struke.

Kakav je odnos uprave Društva sa inspektorima Finansijske policije koji su u „Bosnalijek“ ušli po nalogu Vlade?

Mislim da je korektan. Oni su u „Bosnalijeku“ već skoro tri mjeseca i rade svoj posao. Kompletna dokumentacija stavljena im je na raspolaganje i sve što traže, ako ne dobiju danas, dobiju najkasnije sutra. Odnos je profesionalan, a kakav će biti njihov izvještaj, pokazat će vrijeme.

Premijer Nikšić najavio je da će se ispitati i poslovanje članova NO „Bosnalijeka“?

Kad je počela ova haranga, ja sam pretpostavio da bih mogao postati „metom“. Imao sam neko nasljedstvo, poredao sam svoje porezne prijave u posljednjih deset godina, plaću, primanja, kredite... uporedio to sa imovinom koju posjedujem i mogu mirno da spavam.

Za kraj, recite nam u kakvim ste odnosima bili sa Zlatkom Lagumdžijom, liderom SDP-a i profesorom Ekonomskog fakulteta čiji ste dekan bili?

Nismo se dugo vidjeli, a naši odnosi bili su čisto akademske prirode. Ja kao dekan gledao sam da li on izvršava svoje obaveze, da katedra funkcioniše, a nekih prisnih odnosa mi, vjerujte, nismo imali. Ja lično, opet, nisam bio ni u jednoj političkoj stranci osim Saveza kumunista, na što sam ponosan.
Sabur2
Posts: 1915
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Eto ispasce i da je i ovaj krao "po zakonu".
Bilo po zakonu ili ne, on uzima moje pare zahvaljujuci losim zakonima.
To sto nesto moz ebiti legalno ne znaci i da je automatski posteno, nazalost.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Čista je laž da predstavnici Vlade traže punomoć uz prijetnju. Mene su zvali telefonom, nisu pominjali nikakve uslove a ja sam jedva dočekao da su me nazvali da ne tragam po internetu ili novinama koga da nazovem da im dam punomoć. Žao mi je samo da se nisu aktivirali ranije.
Što se tiče punomoći za drugu stranu, pred prošlu skupštinu zvali su me iz brokerske kuće nije bitno koje i trtljali nešto o tome kako istraga nije ništa pronašla kako oni žele da vide šta Vlada hoće itd isl iz čega sam zaključio da su na Arslinoj strani i odbio sam im dati punomoć.
Dakle sve je obrnuto iliti -Trivun laže, što i nije čudno jer lažovi to obično i čine.
Što se tiče toga da je "možda sve po zakonu ali možda nije moralno" mislim da ovdje bezbroj stvarti nije po zakonu i da bi se u bilo kojoj drugoj zemlji ovo završilo trenutnim pritvorom dok istraga ne završi a onda višegodišnjom robijom više ljudi, oduzimanjem nezakonito stečene dobiti i sl., a ne "časnim odlaskom u penziju". Nije pitanje je li sve po zakonu nego koliko će duboko i kvaliteno istraga ići. Ako ode duboko isplivaće tu i više nego što se može sanjati.
A punomoć od sada neću više nikom davati, uključivo i Vladu. Neka se gospoda bore za premoć kupovinom dionica a ne skupljanjem papira.
panzer
Posts: 12110
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Punomoć se obično daje nekom od povjerenja i to u slučaju da vlasnik dionica ne može prisustvovati. U ovom slučaju eventualno se može dati vladi i to da bi na skupštini sve išlo brže, da ne ostanu do ponoći prebrojavajući glasove.

Meni je čudno da se brokerske kuće angažuju oko toga ali eto, neke su imale posla sa policijom. Mada, bilo bi dobro da komisija zatvori sve te brokere pa neka ih ostane jedno ili dvoje preko kojeg će se moći trgovati jer ovako samo prave haos.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Ovaj put sam uz vladu, mada će buduće davanje punovoći ovisiti prevashodno o rezultatima rada izabranog NO. Bosnalijek je toliko perspektivna firma koja drži monopol u BiH, ima razvijeno tržište u Rusiji, te brojne mogućnosti u Africi (prevashodno Libiji). Vlada se sprema na prodaju svog udjela, jer su u velikim finansijskim dubiozama. To je šansa i za nas male dioničare da šta ušićarimo.
panzer
Posts: 12110
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

http://www.indikator.ba/ekonomija/15991 ... liona-eura

Naprave onaj gubitak i onda sve ležerno.Kao da se ništa nije desilo.
Post Reply