Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

panzer
Posts: 12083
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Negdje pročitah šaljivi komentar; ko bi kupovao dionice kad im je mala cijena? to znači da ne vrijede. treba ih kupovati kad im cijena naraste.
Sigurno ima ljudi koji tako razmišljaju a isto je i sa zlatom.

Skupo jeste ali nije bez razloga zato što se mijenja za papire koji se štampaju u milijardama i koji nemaju pokrića.
I zlato se indeksira za dolare pa bi prema nasim kotacijama cijena imala drugačije kretanje.
Grafikon ionako pokazuje dužu stagnaciju
Attachments
GLD.jpg
GLD.jpg (45.4 KiB) Viewed 5276 times
brzi
Posts: 2625
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari

Post by brzi »

Ima neka teorija koja kaže kupuj kada cijena raste a ne kada pada.
Mislim da je logično da kupuješ kada je nešto podcjenjeno čak i po cijenu rizika da cijena padne još niže.
U tom slučaju imaš opciju da dokupiš i sniziš nabvnu cijenu ili da čekaš.
Vezano za zlato, prije desetak mjeseci su kvazi experti nekih vodećih svjetskih banaka tvrdili da će ove godine zlato dostići 2200 do 2400 $ za uncu.
Moje je mišljenje bilo da će to prije biti 1000 do 1400 $.
Radi uvijek suprotno od onog što savjetuju "experti".
Ako je moja procjena da je nešto precijenjeno onda nema te pameti koja će me nagovoriti da investiram i obrnuto.
P.S. Pozdrav svim članovima foruma!
Pratio sam neko vrijeme komentare i odlučio da vrijedi postati član.
panzer
Posts: 12083
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Izgleda da ima zainteresovanih za paket dionica UNIS-a. Kad se malo bolje pogleda nije ni čudo. Ipak su neboderi u njihovom vlasništvu. Nekome se izašlo u susret pa se prodaju manji blokovi dionica kako bi se manji kupci mogli prijaviti.

http://www.apf.com.ba/aktuelna-prod/berza/0/?id=2139
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Komentari

Post by vaclavha »

Danas je Vlada FBiH ucinala vjerovatno i najvecu glupost do sada. Prodala je 2,96% kapitala Unisa d.d. Sarajevo u momentu kada je posjedovala kontrolni paket od 51%. Genijalno!!!! Ne sjecam se da je itko ikada ovako nesto napravio. Imacemo opet situaciju kao sa FDSR ili sa BSNL. Vlada FBiH, vecinski vlasnik bez kontrole.

Posljednje tri aukcije drzavnog kapitala su bile po 5,4 KM, 5,1 KM i sada 5 KM po dionici. Vjerujem da ce se trend obaranja cijene nastaviti i tako omoguciti MI groupu ili nekoj drugoj FDS filijali da jeftino dodju do ove firme.
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Komentari

Post by vaclavha »

Zaboravih pozdraviti ostale forumase, jer mi je ovo prvi post...

Nadam se da cemo imati dosta kvalitetnih i argumentovanih diskusija. Pozdrav!!!
panzer
Posts: 12083
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Pozdrav i tebi . Argumenati, različita viđenja stvari i različiti izvori informacija uvijek dobro dođu i svi od toga imamo koristi.

Vijest koja je, meni lično, izuzetno pozitivna:
Zott otvara tvornicu u BiH u blizini Dukatovih pogona

Proizvodi iz Gradačca trebali bi se izvoziti u Tursku, s kojom BiH ima ugovor o bescarinskom uvozu

Njemačka mljekarska industrija Zott u rujnu otvara tvornicu u Gradačcu u Bosni i Hercegovini. Osim što je riječ o prvoj Zottovoj proizvodnji u ovoj regiji, gdje je taj proizvođač dosad bio prisutan sa snažnom prodajom svojih proizvoda, vijest je zanimljiva i zbog činjenice da se pogoni grade svega nekoliko stotina metara od Dukatove tvornice Inmer u Gradačcu, na području Federacije BiH.

Zott izvozi u više od 75 zemalja diljem svijeta Iz sjedišta Zotta u njemačkom gradu Mertingenu u Bavarskoj nisu odgovorili na naša pitanja o tome o kakvoj se investiciji i kapacitetima radi te zašto su odlučili graditi tvornicu baš u Bosni i Hercegovini. Od upućenih u Gradačcu doznajemo da je Zott zemljište za gradnju tvornice kupio od nekolicine privatnih vlasnika te da je riječ o ukupnoj površini oko 50.000 četvornih metara. O tome pak što misle o Zottovoj investiciji pitali smo i u Dukatu i Vindiji, no iz dvije vodeće mljekarske tvrtke u Hrvatskoj nismo uspjeli dobiti komentar. Prema nekim informacijama sve što Zott proizvede u BiH trebalo bi navodno ići za izvoz u Tursku pa najjače mljekare u regiji, među kojima su i Dukat i Vindija, ne bi trebale strahovati od jačanja konkurencije. BiH ima ugovor o bescarinskom izvozu u Tursku pa se Zottov potez i čini logičnim. Ipak, za očekivati je da će se i dalje zaoštravati tržišna utakmica među mljekarskim industrijama u regiji. Iako se sve donedavno činilo da će srbijanske mljekare Imlek biti prodane Campini, Salford na kraju nije potpisao ugovor sa Nizozemcima. To sad i ne isključuje mogućnost da Salford opet uđe u pregovore s francuskim Lactalisom, koji je vlasnik Dukata. Zott je na hrvatskom tržištu prisutan još od 1992. godine, a njegovu je distribuciju prva u nas imala tvrtka Stanić, da bi mu je prije nekoliko godina oteo koncern Agrokor. Riječ je o distribuciji oko 50 proizvodnih jedinica, s tim da za neke od njih Agrokor pruža i marketinšku podršku. Lani je najavljeno da bi se poslovna suradnja između Zotta i Agrokora mogla još produbiti na način da Abc sir, koji proizvodi tvrtka Belje, a koji posljednjih godina bilježi rekorde u proizvodnji, Zott mogao plasirati na tržišta gdje i sam izvozi. Zott je poznat po proizvodnji jogurta, deserta i sireva a riječ je o obiteljskom koncernu koji izvozi u više od 75 zemalja diljem svijeta. Prema podacima s njihove web stranice, Zottovi neto prihodi tijekom 2011. godine iznosili su 815 milijuna eura, a koncern zapošljava 1810 djelatnika. Zott je lani preradio više od 860 milijuna kilograma mlijeka.
yugo
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2012, 12:37

Re: Komentari

Post by yugo »

ENISR, evo uigran tandem Avaz juče pustio tekst, danas prodajna količina u startu cca 5000 komada po nižoj od zadnje trgovine...
Mutno!
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Komentari

Post by Damirko »

Pozdrav vaclacha i brzi. Sto je više ljudi na forumu, to je forum kvalitetniji. Ovo za UNIS ne smijem više ni komentarisati.
I sam sebi stvaram dojam da sam u kontinuiranom štrajku protiv vlade.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Komentari

Post by Odbrana poste »

Da nastavim sa UNIS-om.Pitam se je li bas on razlog zasto FDS ne isplacuje dividendu.Sutra ce dva mjeseca od dana kada je direktorova vecina donijela odluku o isplati divdende.U Zakonu o privrednim drustvima stoji da dionicari,nakon donosenja odluke o isplati dlvidende,postaju povjerioci drustva.Znaci da imaju pravo tuziti,traziti kamatu pa i stecaj,ako drustvo nije u stanju da izvrsava obaveze.
Na stranici FDS-a, odmah ispod Obavijesti dionicarima,naslov placenog intervjua:FDS je na meti jer je uspjesna firma..!"Doktor o trosku firme" objasnjava,opet o trosku firme,kako je FDS uspjesna firma.A dividende nigdje!
Da li se dogovorio sa Vladom pa parama dionicara,dakle i Vlade,kupuje UNIS od Vlade.Ko je ovdje lud a ko zbunjen.
Ali treba analizirati i mogucnost da se Vlada zalila na zabranu ucesca u skupstini na kojoj je donesena odluka o dividendi pa se ceka odluka suda.
I u tom slucaju vrijedi ovo o ludom i zbunjenom.
Ovi direktori,mjereci sve prema sebi,vrijedjaju svaku prosjecnu inteligenciju.Tome se definitivno valja suprostavitui na sve moguce nacine.Nuzno je svakoga postaviti na njegovo mjesto.
Ako mislimo do potoka.
panzer
Posts: 12083
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Nisam ni primjetio da nije isplaćena dividenda.Doduše nisu ni oni feninzi od elektroprivrede ali eto. Do sada je navika bila da čeka pa čovjek i ne očekuju da bude u roku samo neka isplate.

Kupovina Unisa od strane FDS-a po meni ne bi bila loša varijanta ali.. Problem je što ljudi koji bi trebali voditi ovu državu nemaju strategiju koja bi opravdala poteze FDS-a. Jeste mašina za pravljenje para ali se nisu potrudili da im ono u šta ulažu počne vraćati uloženo. Imaju i PBS i Vakufsku banku a ni jedna ni druga nije profitabilna niti će to odskora biti, bar ne u omjeru koji je potreban. Imaju fondove koji nikad neće isplatiti dividendu. Imaju Remontmontažu koja je na izdisaju i na kraju još uvijek prave hotel a godine i godine će potrajati da se otplati.

Da je bar svaki potez, svako ulaganje odmjereno pa bi se svi složili da je strategija dobra a ovako lupaju milione u ništa. Čak bi se i preko toga moglo preći da neko ko nekada nakon kupovine FDS-a ne pokupi sva ta ulaganja a malih dioničara(koji su većina) ne bude nigdje. Kada se državni udio u FDS-u bude prodavao, cijena će se sigurno ravnati po berzanskoj a ne po knjigovodstvenoj i kupac će besplatno dobiti sva ta ulaganja.

Ono što mene nervira je što svi govorimo kako je vlast, tj. pojedinci koji čine vlast neposobni. Ne, nisu nesposobni nego suprotno, izuzetno su sposobni ali kada sebi treba staviti u džep, kada treba bratu naći posao, kada treba pogurati komšiju i kuma, kada treba opravdati svoj rad, koji je da ne zaboravimo :"po zakonu", i u svakom drugoj slučaju koji je suprotan interesu građana.

Ali to je posljedica našeg mentaliteta a ne pojedinaca koji dođu na vlast. Do sada se pokazalo da ni mi dioničari se nismo potrudili da stvari dovedemo u red. U dosta firmi smo većina a samo posmatramo šta radi menadžmet i kukamo kako to ne valja. Većinski udio u fondovima da ne spominjem, mislio sam da je kvorum za skupštinu fondova 30% ali nije čak ni toliko, u pitanju je samo 20% dioničara, znači samo toliko treba da se odlučuje nešto u fondu. Ali nismo se potrudili niti za to.
Post Reply