Bosnalijek

Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Investitor wrote:
Sabur2 wrote:Mene su danas kontaktirali iz sekretarijata Vlade i provjerili punomoc koju sam dao. Potvrdili su mi da je opunomocenik glasao onako kako sam ja trazio, tj. uz Vladu.
Zvali su me iza radnog vremena i ocigledno da ovaj put nece prepustiti nista slucaju.
Ma rade punom parom, za svaku pohvalu.
Sad slušam Nikšića na dnevniku na FTV kaže da su procjene da su imali na prošloj skupštini između 10 i 12 % falsifikata.
I mene su zvali iz sekretarijata i provjerili da li sam ja licno dao punomoc i da li cu podrzati vladu na sljedecoj skupstini (a hocu preko mog brokera). Nema tih novaca za koje bi sada bio u niksicevoj kozi jer je sada vise nego ocigledno koliko duboko je kriminal usao u sve pore naseg drustva, clanica eu i nato necemo postati ni za 1000 godina dok se ovome svemu ne stane u kraj ali vlada sama to ne moze pa me cudi da u sdp ne nađu kadar koji im može pomoći jer im se sve ovo moze vratiti ko bumerang i da dozive fiasko na sljedecim izborima. Pored falsifikovanih punomoci ima sigurno puno onih koji nisu znali kome daju punomoc pa ce biti interesantno vidjeti ko ce arsli ovaj put potpisati i najbitnije cime oni ljude mame da potpisu punomoci jer se nadam da bi me mogli nazvati da ih priupitam ko je njihov novi kandidat za direktora, ko su kandidati za upravu i normalno NO. Slovenci i libijci bi opet mogli odigrati presudnu ulogu pa se nadam da vlada radi nesto i po tom pitanju, sljedece sanse nece biti barem godinu dana.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Investitor wrote:
Sabur2 wrote:Mene su danas kontaktirali iz sekretarijata Vlade i provjerili punomoc koju sam dao. Potvrdili su mi da je opunomocenik glasao onako kako sam ja trazio, tj. uz Vladu.
Zvali su me iza radnog vremena i ocigledno da ovaj put nece prepustiti nista slucaju.
Ma rade punom parom, za svaku pohvalu.
Sad slušam Nikšića na dnevniku na FTV kaže da su procjene da su imali na prošloj skupštini između 10 i 12 % falsifikata.
I mene su zvali iz sekretarijata i provjerili da li sam ja licno dao punomoc i da li cu podrzati vladu na sljedecoj skupstini (a hocu preko mog brokera). Nema tih novaca za koje bi sada bio u niksicevoj kozi jer je sada vise nego ocigledno koliko duboko je kriminal usao u sve pore naseg drustva, clanica eu i nato necemo postati ni za 1000 godina dok se ovome svemu ne stane u kraj ali vlada sama to ne moze pa me cudi da u sdp ne nađu kadar koji im može pomoći jer im se sve ovo moze vratiti ko bumerang i da dozive fiasko na sljedecim izborima. Pored falsifikovanih punomoci ima sigurno puno onih koji nisu znali kome daju punomoc pa ce biti interesantno vidjeti ko ce arsli ovaj put potpisati i najbitnije cime oni ljude mame da potpisu punomoci jer se nadam da bi me mogli nazvati da ih priupitam ko je njihov novi kandidat za direktora, ko su kandidati za upravu i normalno NO. Slovenci i libijci bi opet mogli odigrati presudnu ulogu pa se nadam da vlada radi nesto i po tom pitanju, sljedece sanse nece biti barem godinu dana.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Kantonalno tužilaštvo Sarajevo istražuje navode o nezakonitostima na sjednici Skupštine dioničara"Bosnalijeka održanoj 16. juna, a koje se odnose na zloupotrebe prilikom glasanja za smjenu rukovodstva ove kompanije, potvrđeno je "u ovoj pravosudnoj instituciji.

Portparol Tužilaštva KS Jasmina Omićević kazala je da se ovo tužilaštvo obratilo federalnom premijeru Nerminu Nikšiću sa zahtjevom za dostavljanje dodatne dokumentacije te da se trenutno obavlja analiza dostavljenog materijala.
Kako piše Avaz , Kantonalno tužilaštvo juče je policiji izdalo nalog za privođenje brokera koji su zastupali dioničare na toj sjednici Bosnalijeka, s obzirom na to da postoji osnova sumnje da je falsificirana veća količina punomoći za zastupanje.
Također, Općinski sud Sarajevo juče je izdao privremenu mjeru osiguranja za izuzimanje cjelokupne dokumentacije s ove skupštine.
Na sjednici 16. juna većinom glasova nije izglasano nepovjerenje Nadzornom odboru Bosnalijeka", s Veljkom Trivunom na čelu, što je bio zahtjev Vlade FBiH.
Predsjednik Nadzornog odbora Bosnalijeka Veljko Trivun u saopćenju upućenom medijima navodi da je jučer dobio informacije o prijetnjama dioničarima ove kompanije. Naime, kako tvrdi Trivun, kabinet federalnog premijera Nermina Nikšića vrši pritisak na dioničare Bosnalijeka da opozovu punomoći o zastupanju dioničara u radu i odlučivanju Skupštine Bosnalijeka zakazane za 7. juli, te traži da potpišu izjavu o nedavanju punomoći o učestvovanju i radu Skupštine održane 16. juna ove godine

Ukoliko to ne urade, dioničarima koji su zaposleni u Bosnalijeku zaprije}eno je otkazom, a dioničarima koji ne rade u ovoj kompaniji podnošenjem krivičnih prijava, navodi Trivun u saopštenju.
Trivun također tvrdi da je dioničarima upućen e-mail u kojem su pozvani da popune obrazac za punomoć i potpišu ga, zatim da pupune i potpišu obrazac za opoziv, zatim da popune izjavu da nisu potpisali punomoć za vanrednu sjednicu Skupštine preduzeća održanu 16. juna te da sve to pošalju na mail Vlade FBiH.
Informacije o prijetnja a Trivun je objavio isti dan kada je objavljena i njegova krivična prijava Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo protiv federalnog premijera Nermina Nikšića zbog sumnje da je počinio
krivična djela iznude i zloupotrebe položaja i ovlašćenja. Na Trivunove navode reagovao je premijer Nikšić kazavši kako pritisak i prijetnje dioničarima ne radi Vlada, nego Trivun i njegovi saučesnici
Zanimljivo da Arslanagića nema nigdje u medijima, samo se trivun oglašava. čovjek je sve žrtvovao radi svoje pozicije.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Treba javno objaviti koje su brokerske kuće izigrale povjerenje dioničara, meni su moji brokeri otvoreno tražili punomoć da glasaju za Arslu, ne znam jesu li drugim dioničarima lagali kako namjeravaju glasati. Prije ili poslije saznat će se koga je Arsla sve potkupio, i mislim da su ti ljudi nanijeli veliku štetu svom biznisu jer ja razmišljam da promjenim brokersku kuću ali lomim se jer sam zadovoljan njihovim dosadašnjim uslugama i visinom provizije.
Znaju ovi komunisti kad hoće i nevina čovjeka ocrniti i kriminalcem napraviti a kamoli kriminalce poput Arsle i kompanije :D
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Po izvjestajima fondovima (koji su do sada objavili) s zadnje skupstine Bosnalijeka imamo dva podatka:

Mi GROUP je glasao za smjenu NO - razlog los rad NO

BIG je glasao protiv smjene - razlog nelegalan nacin smjene.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

insider wrote:Po izvjestajima fondovima (koji su do sada objavili) s zadnje skupstine Bosnalijeka imamo dva podatka:

Mi GROUP je glasao za smjenu NO - razlog los rad NO

BIG je glasao protiv smjene - razlog nelegalan nacin smjene.
Na zadnjoj skupštini jedan dioničar je vidio kada je predstavnik Bosfina (neka žena) zaokružio oba odgovora ZE i PROTIV, te tako listič napravio nevažećim.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

panzer wrote:
Sad je priprema u punom zamahu.
Ma nešto tržište slabo reaguje, ljudi valjda nisu više sigurni ni u šta, pa tako i u uspjeh vlade.
Šta vi mislite može li odlazak Arsle i kompanije negativno uticati na kretanje cijene dionice? Ja mislim da kratkoročno može jer Arsla i Šepo imaju značajan broj dionica koje mogu početi prodavati kada izgube kontrolu nad dešavanjima u Bosnalijeku, a sve s ciljem da pokažu da ovo što radi vlada vodi firmu u proopast.
Loto
Posts: 27
Joined: 04 May 2012, 12:19

Re: Bosnalijek

Post by Loto »

Gleajuci iz ove prespektive Arslin odlazak iz Bosnalijeka je prestanak korupcije i rasipanja Net dobiti, a sto se tice dionica i njemu je u interesu da ih ne prodaje po niskim vrjednostima jer ce mu sutra te novci trebat da u nesto investira.
Moje je misljenje da i on ceka bolja vremena da bi to ljepo unovcio.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

FUP istražuje zloupotrebe na Skupštini "Bosnalijeka": Brokerske kuće "FIMA grupe" i Selimovića falsificirale punomoći!

"AW Brokers", koji je povezan s fondom "Naprijed" Hilme i Muje Selimovića, bio među najaktivnijima u prljavim rabotama na sjednici


Hilmo i Mujo Selimović: Udruženi kriminalni poduhvat Hilmo i Mujo Selimović: Udruženi kriminalni poduhvat


Istražitelji Federalne uprave policije (FUP), provodeći istragu o falsificiranim punomoćima za zastupanje na sjednici Skupštine dioničara "Bosnalijeka", održanoj 16. juna, došli su do zaključka da je cijeli ovaj čin predstavljao udruženi kriminalni poduhvat pojedinih brokerskih kuća, saznaje "Dnevni avaz".

Saslušanja brokera

Izvori dobro upućeni u istragu prenijeli su nam da je utvrđeno da je u ovim zloupotrebama učestvovalo nekoliko brokerskih kuća, među kojima su "FIMA International", vlasnika Ahmeda Hodžića, te "AW Brokers", čiji je direktor Adnan Bunjo.

Upravo su brokeri ove dvije kuće, kako nam je potvrđeno, odigrali najaktivniju ulogu u falsificiranju punomoći za zastupanje kako ne bi došlo do smjene smjene rukovodstva "Bosnalijeka", koju je tražila Federalna vlada.

U proteklim danima policija je saslušala brokere ovih kuća te određeni broj osoba koje su se služile ovim prljavim rabotama, vršeći na taj način najteži oblik zloupotrebe prava glasa dioničara, što predstavlja krivično djelo.

Afere u Hrvatskoj

Saznajemo da je "FIMA International" firma kćerka "FIMA grupe" iz Varaždina, koja je umiješana u nekoliko afera u Hrvatskoj, a koje su predmet istraga tamnošnjih pravosudnih organa.

Brokerska kuća "AW Brokers" već duže je povezana sa ZIF-om "Naprijed", koji je u vlasništvu Hilme i Muje Selimovića. Istražiteljima FUP-a, naime, prezentirane su informacije da je ova brokerska kuća na sjednici upravo špekulirala za račun Selimovića i njihovog fonda.

Nikšićev zahtjev Komisiji

Federalni premijer Nermin Nikšić zbog svih ovih informacija podnio je zahtjev Komisiji za vrijednosne papire FBiH da provjeri zloupotrebe te djeluje u skladu sa svojim ovlaštenjima. Do zaključenja ovog izdanja našeg lista nismo uspjeli dobiti informaciju iz Komisije za vrijednosne papire o tome jesu li pokrenuli ikakve aktivnosti.

Šta mislite hoće li ovim brokerskim kućama biti oduzete dozvole za rad?
Post Reply