Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Sitna buranija
Posts: 2288
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Dosegnut je prag od 2.300 KM i na ovaj način može biti dosegnut i prag od 25.000 KM. Dva lika se dogovore i prodaju jedan drugom dvije dionice. Bilo bi zanimljivo znati jesu li kod svih ovih transakcija u kojima su protrgovane 2 dionice na 1.575 KM, 1.960 KM i 2.300 KM bili isti kupac i prodavac (i obrnuto). Mislim, drago mi je što mi se uvećala tržišna vrijednost ulaganja nekoliko puta, ali ovo je isto kao kada bude skok na berzama pa mediji objave kako je Bil Gates "zaradio" n milijardi dolara. Tako se i ja osjećam. Riječ je o vrlo zatvorenom.emitentu sa svega 63 ili 64 dioničara od čega su možda četvrtina njih banke i osiguranja, a dobra stvar je što je dividenda redovna i izdašna.
SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by SSenseiSS »

Naša berza me više podsjeća na buvljak nego na market. Onako prodeš neobavezujuće svaki dan, pa ako naletiš na nešto interesantno možda kupiš. Ima tu svega. Ponekad se cjenkaš samo da vidiš dokle su spremni spustiti cijenu iako nisi ni planirao kupiti. A od robe su interesantniji prodavci i kupci, pa i dalje tu dolaziš, više zbog njih nego zbog ponude.
Kenanhr
Posts: 21
Joined: 27 Mar 2024, 17:03

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Kenanhr »

Sitna buranija wrote: 17 Aug 2024, 19:04 Dosegnut je prag od 2.300 KM i na ovaj način može biti dosegnut i prag od 25.000 KM. Dva lika se dogovore i prodaju jedan drugom dvije dionice. Bilo bi zanimljivo znati jesu li kod svih ovih transakcija u kojima su protrgovane 2 dionice na 1.575 KM, 1.960 KM i 2.300 KM bili isti kupac i prodavac (i obrnuto). Mislim, drago mi je što mi se uvećala tržišna vrijednost ulaganja nekoliko puta, ali ovo je isto kao kada bude skok na berzama pa mediji objave kako je Bil Gates "zaradio" n milijardi dolara. Tako se i ja osjećam. Riječ je o vrlo zatvorenom.emitentu sa svega 63 ili 64 dioničara od čega su možda četvrtina njih banke i osiguranja, a dobra stvar je što je dividenda redovna i izdašna.
Definitivno je ovo moguci scenario. Svakako nisam ljubitelj ovako skupih dionica, jer su precijenjene bez obzira sto je dobar prinos/dividenda po dionici. Idemo dalje...
panzer
Posts: 12361
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

nešto će kupovati....
Predloženi dnevni red uključuje slijedeće tačke:

- Utvrđivanje kvoruma
- Izbor radnih tijela skupštine
- Donošenje odluke o usvajanju godišnjeg izvještaja o poslovanju za 2023. godinu. sa izvještajima
- Donošenje odluke o raspodjeli netto ostvarene dobiti
- Usvajanje plana poslovanja za 2024. godinu i prvi kvartal 2025.
- Donošenje odluke o kupovini vlasničkog udjela
- Donošenje odluke o kreditnom zaduženju
- Donošenje odluke o izboru vanjskog revizora
slavuj
Posts: 1973
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

panzer wrote: 21 Aug 2024, 15:53 nešto će kupovati....
Predloženi dnevni red uključuje slijedeće tačke:

- Utvrđivanje kvoruma
- Izbor radnih tijela skupštine
- Donošenje odluke o usvajanju godišnjeg izvještaja o poslovanju za 2023. godinu. sa izvještajima
- Donošenje odluke o raspodjeli netto ostvarene dobiti
- Usvajanje plana poslovanja za 2024. godinu i prvi kvartal 2025.
- Donošenje odluke o kupovini vlasničkog udjela
- Donošenje odluke o kreditnom zaduženju
- Donošenje odluke o izboru vanjskog revizora
Na koje društvo se ovo odnosi,ko će nešto kupovati
belse
Posts: 106
Joined: 09 Dec 2021, 10:06

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by belse »

slavuj wrote: 21 Aug 2024, 16:30
panzer wrote: 21 Aug 2024, 15:53 nešto će kupovati....
Predloženi dnevni red uključuje slijedeće tačke:

- Utvrđivanje kvoruma
- Izbor radnih tijela skupštine
- Donošenje odluke o usvajanju godišnjeg izvještaja o poslovanju za 2023. godinu. sa izvještajima
- Donošenje odluke o raspodjeli netto ostvarene dobiti
- Usvajanje plana poslovanja za 2024. godinu i prvi kvartal 2025.
- Donošenje odluke o kupovini vlasničkog udjela
- Donošenje odluke o kreditnom zaduženju
- Donošenje odluke o izboru vanjskog revizora
Na koje društvo se ovo odnosi,ko će nešto kupovati
Majevica Srebrenik
SSenseiSS
Posts: 100
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by SSenseiSS »

Kenanhr wrote: 18 Aug 2024, 13:06
Sitna buranija wrote: 17 Aug 2024, 19:04 Dosegnut je prag od 2.300 KM i na ovaj način može biti dosegnut i prag od 25.000 KM. Dva lika se dogovore i prodaju jedan drugom dvije dionice. Bilo bi zanimljivo znati jesu li kod svih ovih transakcija u kojima su protrgovane 2 dionice na 1.575 KM, 1.960 KM i 2.300 KM bili isti kupac i prodavac (i obrnuto). Mislim, drago mi je što mi se uvećala tržišna vrijednost ulaganja nekoliko puta, ali ovo je isto kao kada bude skok na berzama pa mediji objave kako je Bil Gates "zaradio" n milijardi dolara. Tako se i ja osjećam. Riječ je o vrlo zatvorenom.emitentu sa svega 63 ili 64 dioničara od čega su možda četvrtina njih banke i osiguranja, a dobra stvar je što je dividenda redovna i izdašna.
Definitivno je ovo moguci scenario. Svakako nisam ljubitelj ovako skupih dionica, jer su precijenjene bez obzira sto je dobar prinos/dividenda po dionici. Idemo dalje...
Možda će se i ovdje pojaviti neki "Nijemci" i dati ponudu za preuzimanje, pa prije toga dižu cijenu dionice da ih dočekaju spremni...
panzer
Posts: 12361
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Predmet KUPOVINE je 251.600 dionica emitenta ŠIPAD KOMERC D.D. SARAJEVO (simbol: SPKMR).



Tip hibridne trgovine: Vanredna aukcija

Tip aukcije: Aukcija za kupovinu VP

Metoda: M1 (jedinstvena cijena)

Vidljivost kontra naloga u fazi unosa naloga: Kontranalozi su vidljivi

Kategorija klijenta: Investitor min. 5% serije

Datum vanredne aukcije: 03.09.2024.

Emitent: ŠIPAD KOMERC D.D. SARAJEVO (simbol: SPKMR)

Klijent: NOBEL COMPANY D.O.O. BEOGRAD

Broj vrijednosnih papira: 251.600 dionica

Cijena: 0,86 KM po dionici.



Simbol vanredne aukcije je SPKMRA.



Unos naloga je moguć samo na dan aukcije tj. 03.09.2024.
Sitna buranija
Posts: 2288
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Vjerovatno firma povezana sa Ostojićem. Pretpostavljam...
panzer
Posts: 12361
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ko je Branko Ostojić?
Post Reply