Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Truba
Posts: 590
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Truba »

panzer wrote: 01 Aug 2024, 09:32 Veliki uticaj ima ljetna neaktivnost odnosno godišnji odmori. Niko se ni u čemu previše ne angažuje.
Evo kliks treći dan siluje "napaćeni narod " o poskupljenju struje i udaru na džep građana ali slab efekat.
općenito govoreći cijele godine smo neaktivni
meni treba 3 mjeseca da se nakanim kupiti dionice
:?
beka26
Posts: 911
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by beka26 »

Sve pade, a onome sto ne vrijedi ništa,
uglju ništa?
brzi
Posts: 2769
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

beka26 wrote: 05 Aug 2024, 12:09 Sve pade, a onome sto ne vrijedi ništa,
uglju ništa?
Ugalj u zadnjih mjesec dana sa 102 na trenutnih 122 $
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Sitna buranija wrote: 06 Aug 2024, 22:17 Pa eto i da je 25 KM, to je 4-5 puta više od cijene po kojoj se tada moglo kupiti. Najbolje je kupovati obezvrijeđene dionice. Gledam sad cijene po kojima sam npr. plaćao telekom u tom periodu - između 12 i 16 KM, čak sam nešto malo i preko 17 KM plaćao početkom 2016. I kada uzmem u obzir dividendu koju sam dobio, opet je bolje bilo za dio tih para kupiti Rudnik Soli. Naravno, lako je sad iz ove perspektive pričati, ali neki su bili pametni pa su dio uložili i u ovo. Evo tebe, pa Slavuja... Najbolje su ove dionice o kojima raja ne zna ništa. Ja sam fakat na spomen Rudnika kontao da je to nekakav propali sistem...
O nečemu ne znaju o nečemu neće da znaju. Ali i ulagačke strategije su nam subjektivne.

Npr trenutno, pored ASA Banke kao velikog potencijala za rast cijene dionice, još veći potencijal ima Majevica D.D ali mi subjektivni osjećaj ne da da stavim bilo kakav kupovni nalog. A jednom će isplatiti 15-20 KM dividende. I opet nastaviti zarađivati.
brzi
Posts: 2769
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Na mostu dobiješ, na ćupriji izgubiš.
Ja sam u prije dvije godine prodao dionice Cementare Kakanj, za dio kupio dionice Elektroprivrede, pa sam prodao dionice BH Telekoma i kupio dionice Elektroprivrede.
Ispustio sam dividendu, a portofolio od prije dvije i po godine bi mi vrijedio oko 20% vise. Pretjerao sam sa ulaganjem u Elektroprivredu i ne bi nikom savjetovao da mu 70% portofolia bude u jednom emitentu, bez obzira koliko "obećava".
Naravno, nista jos nije izgubljeno jer Elelektroprivreda moze ići na 20 i preko 20 maraka. Al opet ponavljam, ne u dnom emitentu više od 20 ili maksimalno 30% vrijednosti portofolia.
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

panzer wrote: 06 Aug 2024, 22:42
Sitna buranija wrote: 06 Aug 2024, 22:17 Pa eto i da je 25 KM, to je 4-5 puta više od cijene po kojoj se tada moglo kupiti. Najbolje je kupovati obezvrijeđene dionice. Gledam sad cijene po kojima sam npr. plaćao telekom u tom periodu - između 12 i 16 KM, čak sam nešto malo i preko 17 KM plaćao početkom 2016. I kada uzmem u obzir dividendu koju sam dobio, opet je bolje bilo za dio tih para kupiti Rudnik Soli. Naravno, lako je sad iz ove perspektive pričati, ali neki su bili pametni pa su dio uložili i u ovo. Evo tebe, pa Slavuja... Najbolje su ove dionice o kojima raja ne zna ništa. Ja sam fakat na spomen Rudnika kontao da je to nekakav propali sistem...
O nečemu ne znaju o nečemu neće da znaju. Ali i ulagačke strategije su nam subjektivne.

Npr trenutno, pored ASA Banke kao velikog potencijala za rast cijene dionice, još veći potencijal ima Majevica D.D ali mi subjektivni osjećaj ne da da stavim bilo kakav kupovni nalog. A jednom će isplatiti 15-20 KM dividende. I opet nastaviti zarađivati.

Da se "donastavim" :
Bingo trenutno radi na 15 investicija, za Biznis.ba su otkrili najznačajnije!
Za daljnje investicije u proizvodne pogone čekaju na građevinske dozvole. Prvi na listi je rekonstrukcija i dogradnja pogona „Majevice“. Riječ je pogonu za proizvodnju snack proizvoda u Srebreniku. Površina na kojoj se planira graditi prostor iznosi šest hiljada dodatnih kvadratnih metara. Procijenjena vrijednost investicije je deset miliona KM
Muzafer
Posts: 31
Joined: 01 Aug 2024, 07:43

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Muzafer »

brzi wrote: 06 Aug 2024, 23:16 Na mostu dobiješ, na ćupriji izgubiš.
Ja sam u prije dvije godine prodao dionice Cementare Kakanj, za dio kupio dionice Elektroprivrede, pa sam prodao dionice BH Telekoma i kupio dionice Elektroprivrede.
Ispustio sam dividendu, a portofolio od prije dvije i po godine bi mi vrijedio oko 20% vise. Pretjerao sam sa ulaganjem u Elektroprivredu i ne bi nikom savjetovao da mu 70% portofolia bude u jednom emitentu, bez obzira koliko "obećava".
Naravno, nista jos nije izgubljeno jer Elelektroprivreda moze ići na 20 i preko 20 maraka. Al opet ponavljam, ne u dnom emitentu više od 20 ili maksimalno 30% vrijednosti portofolia.
Da. Nakon 10-tak godina, vjerovatno si prije dvije i po godine razmisljao u stilu... vrijeme je da EP konacno probije 20 i tu ostane i daje neku malo bolju dividendu...

Ne znam kako savjetujes konkretno napraviti da vrijednost portfolija bude toliko raznolika da jedan emitet ne bude vise od 30 posto. Ovo je vjerovatno izvodljivo kad su relativno manje kolicine u pitanju. Kod veceg investiranja prakticno nemoguce. Da, rizik ne diversifikacije je super opasan i jedina kontramjera je žestok i svjetnosno-brz izlaz na vrijeme što sam ja jednom i uspio. Second time, ko zna...

Koknretno, kako rasporediti portfolio na SASE, a da jedan emitetnt dobro ne preteže? Po mom mišljenju to je na SASE nemoguća misija.

Evo, ja se dobro pitam da li je prekasno sada ulaziti u Cementaru, samo zarad neke diversifikacije i šta mi ona znači kad je dubina tog emitenta preplitka, ako ne mogu izaći, a cijena se preko noći prepolovi. Da je govorim o solanama i rudniku soli i sličnim prilikama.

Možda bi jedino Panzer bio u stanju napraviti neku uravnoteženu diversifikaciju jer je čini se daleko najviše informisan...
brzi
Posts: 2769
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Ja sam poceo kupovati dionice 2009.
I imao sam i Bosnalijeka, izišao nekad davno na 14 maraka, i Cementare Kakanj, izisao na 32 ili 33 marke i BH Telekoma sam imao znacajno i Mtela poprilicno.
Tako da sam te zadrzao uz dionice Elektroprivrede i ASA banke onda bi imao portofolio od 5 ili 6 emitenata i nijednog vise od 30 %.
Muzafer
Posts: 31
Joined: 01 Aug 2024, 07:43

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Muzafer »

Znači fazon je ne izlaziti iz "winning" dionice dok je "winning."
I ja ću ići ka daljoj diversifikaciji, ali to će sada biti "stalni proces."

Pa i EP, ako dobro opet spadne, mozda uradim "double down" i tako smanjim "cost average," što se na drugim berzama nikad ne radi, ali znamo sta je sase.
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Diverzifikacija DA ali da bude 50.000 KM u jednom emitentu. Neko će reći i 30.000 KM je ok ali to je do preferencije.
Ako neko ima ukupni manji iznos za uložiti onda se raspršuje potencijalna dobit jer će uvijek jedna investicija štekati.

EPBIH se nepotrebno kritikuje a u zadnje tri godine je dao vrlo dobar povrat.
Ja očekujem da je većina kupila prije onog skoka na 22 KM. Možda i nije . Jer ko je kupovao do 14 KM mogao je prodati i iznad 20 i po 18 a pogotovo po 16 KM. Toga ce biti opet.

Divezifikacija kako rekoh je dobra da neko ima između 100 i 200.000 pa da može imati i pasivne dionice ali i ove likvidne i sa redovnijim dividendama.

Npr. ja sam ranije imao desetine želja ali nisam imao sredstava. Uvijek sam posmatrao goraždanske firme. Pobjeda rudet . Ili Ginex, bilo je ponude dionica po 130 KM koliko hoćeš. Sad je zadnja trgovina bila 410 KM a otići će i na 800.

Doduše, privlačile su me i Hidrogradnja dok je bilo priče o naplati sadamovskog duga preko posrednika, pa energoinvest. I sličnih mamipara.

Tako da diverzifikacija može biti i rizik
Post Reply