Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

montypython
Posts: 3986
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Sitna buranija wrote: 10 Jul 2024, 10:23 Zna li ko u kojem članu ZPD je definisan "squeeze out", tj. ovo pravo na prisilni otkup. Maloprije gledao, pa nisam našao. Mora da mi je promaklo...
Mislim da nije zakon, (možda je postalo) kad sam to pratio intenzivnije bio je neki pravilnik ili tako nešto koji je to regulisao, mislim da sam to linkovao i ovdje negdje tada (prije par godina), ne znam na kojoj temi, ako nađem napisaću.

@Dejan
Mislim da ne, u Njemačkoj ako se ne varam ima i ta mogućnost ali kod nas ne bar u ovim članovima o preuzimanju što ne znači da se ne može zatražiti sudska zaštita, ne znam, treba provjeriti.
Sitna buranija
Posts: 2202
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 10 Jul 2024, 11:01
Sitna buranija wrote: 10 Jul 2024, 10:23 Zna li ko u kojem članu ZPD je definisan "squeeze out", tj. ovo pravo na prisilni otkup. Maloprije gledao, pa nisam našao. Mora da mi je promaklo...
Mislim da nije zakon, (možda je postalo) kad sam to pratio intenzivnije bio je neki pravilnik ili tako nešto koji je to regulisao, mislim da sam to linkovao i ovdje negdje tada (prije par godina), ne znam na kojoj temi, ako nađem napisaću.

@Dejan
Mislim da ne, u Njemačkoj ako se ne varam ima i ta mogućnost ali kod nas ne bar u ovim članovima o preuzimanju što ne znači da se ne može zatražiti sudska zaštita, ne znam, treba provjeriti.
Moguće da je onda nekim pravilnikom KOMVP to regulisano...
montypython
Posts: 3986
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Nisam još uspio naći ali vidim da mi negdje piše da je taj pravilnik objavljen u Sl listu 14/22. Znam da sam se i tad namučio dok sam ga našao.
Evo vidim da u tom sl listu ima ovo (od KOMVP): "PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O POSTUPANJU KOD PREUZIMANJA DIONIČKIH DRUŠTAVA" ali ne da mi da otvorim, valjda se plaća.
montypython
Posts: 3986
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Interesantno na stranici KOMVP legislativa ne mogu da nađem to 14/22 ali ima ovo iz Sl lista 81/22 Pravilnik o postupanju kod preuzimanja dioničkih društava, valjda je to neki sređeni tekst nakon izmjena, nisam čitao detalje.
https://www.komvp.gov.ba/legislativa
Dejan118
Posts: 347
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Dejan118 »

Ocigledno je da firma vrijedi vise od nominalne. Pa nominalna je od prije 15 godina i vise i koliko je tad procijenjena vrijednost zemljista a kolika bi sad bila vrijednost kad je regulacionim planom na tom zemljistu ucrtan najveci trzni centar u glavnim gradu?
Sigurno je mnogo veca vrijednost i zemljista pa bi i nominalna vrijednost firme koja je vlasnik zemljista trebala biti veca .

Hoce li Miskovic prodati citavu firmu po niminalnoj cijeni kad bi mu neko ponudio ?
panzer
Posts: 12225
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Na berzi cijena bila 2 KM. Sad je malo kad neko nudi 21 KM jer vrijedi zemljište. Koliko onda treba vrjednovati ove nenormalno podcijenjene dionice što stalno pričamo o njima.
Pat
Posts: 60
Joined: 17 May 2024, 07:44

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Pat »

Doklen je god prisutna kriminalizacija na SaSe bit podcjenjena većina dionica to je tako po mom mišljenju.
panzer
Posts: 12225
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Nije većina ali ih ima.
Pat
Posts: 60
Joined: 17 May 2024, 07:44

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Pat »

Nek napiše neko jednu dionicu kojom nije bilo mimo burze keša.
Sitna buranija
Posts: 2202
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 10 Jul 2024, 11:34 Interesantno na stranici KOMVP legislativa ne mogu da nađem to 14/22 ali ima ovo iz Sl lista 81/22 Pravilnik o postupanju kod preuzimanja dioničkih društava, valjda je to neki sređeni tekst nakon izmjena, nisam čitao detalje.
https://www.komvp.gov.ba/legislativa
Po ovom ispade relevantna knjigovodstvena vrijednost ako je ona veća od najviše cijene po kojoj su preuzete ostale dionice u zadnjih godinu dana... A u slučaju Standarda to je otprilike to...
Post Reply