Bosnalijek

Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Problematično je što mali dioničari mogu lajati na mjesec. Odgovor će biti da prodaju dionice ako nisu zadovoljni kako većinski vlasnici rade. U pravnoj sigurnosti koju nudi ovaj bananistan sve što možeš dobiti je čir na želucu. Ja realno ne vidim pespektivu za male dioničare ako ovaj državni paket poklopi bilo ko drugi osim neke strane farmaceutske kuće. Svi ti drugi će biti ili maskiran haden ili hadenov jaran.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Danas sam saznao da ima još jedna kompanija koja je zainteresovana za kupovinu Bosnalijeka,a njen naziv je Chemical Company.Prema informacijama koje sam dobio radi se o kompaniji sa dalekog istoka koja zapošljava preko 15000 radnika.Prema tim informacijama zainteresovani su za kupovinu 51%,ali s obzirom na situaciju spremni su ući u kupovinu vladinog dijela gdje im cijena od 15,50-17,50 KM nije problem ako bi uspjeli da sakupe još 6% da mogu raspisati tender ponudu za kupovinu preostalih dionica.Garanciju za ovih 6% niko im NE MOŽE dati,ali ako bi ponudili dobru cijenu mislim da bi uspjeli.Bit će zanimljivo kako će se ovo sve razvijati,ali mislim da bi smo mogli prisustvovati jednoj novoj situaciji u kojoj sam gotovo siguran dioničari Bosnalijeka mogu se nadati dobru.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Tu malo smrdi to što kao traže garanciju za tih 6 posto,da bi mogli raspisati tender!
Naime,tih 6 posto im nije uslov za tender!Dobrovoljni tender može raspisati svak,bez obzira koliko dionica posjeduje.Važno je samo da ima pare i da se za to odluči!
Ja sam opet čuo da neki ovdje imaju dokaze da je Haden već odavno u obavezi za tender jer se tačno zna koji su dioničari njegovi i zajedno s niima Haden odavno ima preko 30 posto.Samo nemaju para u ovom momentu.Nova KOMVP će to sigurno aktivirati!Naravno ako se ne pojavi neki drugi kupac u medžuvremenu!
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Nova KOMVP?
Nešto se događa?
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

I meni je iskren da budem bilo čudno što ovi iz Chemical Company traže garanciju za preostalih 6% ako su spremni da plate do 17,50 KM po dionici kad imaju mogućnost dobrovoljnog tendera.Ima kako mi rekoše samo jedna nedoumica ,a to je da među prvih 10 vlasnika na Rvp ima barem 8 koji su pod kontrolom HADENA.Međutim kako sad stvari stoje prema mišljenju konsultantske kuće koja im vodi ovaj projekat sigurno je da će na dobroj cijeni uspjeti kupiti 10%.Možda bi ovo i bilo najbolje za dioničare Bosnalijeka,ali hajde budi pametan pa dokući namjere drugih.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ovu priću o potencijalnom kupcu koji eto traži garanciju za dodatnih 6 posto treba odmah zaboraviti.Potpun promašaj nekoga ko ju je iz nekog razloga lansirao.Ne bi trebalo da su na forumu oni koji ne znaju bar osnove Zakona o preuzimanju dioničkih društava,pa onda ne znam kome je namjenjena ova priča.Svi potencijalni kupci,osim Hadena ,trebali bi se raspitivati kako dokupiti bar do 30 i nešto posto!Naravno,morali bi utvrditi i način kako doći do nekog Libijca koji ima ovlaštenje neke od više Libijskih vlada!Haden je ,po svoj prilici ,ufatio jednog takvog.No i nije mu to baš sigurno,jer ako neko,sličan njima,ponudi više na način na koji oni nude,taj će sigurno dobiti i njihovu podršku!
Iz istog razloga Haden se ne može osloniti ni na one koji ga u ovom momentu kao podržavaju.Oni su na isti način podržavali i Arslanagiće dok su za to bili plačeni.A onda su jednostavno promjenili stranu.Većina njih neka nikakve trajne stavove.
Čak i taj mogući savez sa nekim ko bi se pojavio kao kupac a ne može mu se dokazati povezanost sa Hadenom,je također veliki rizik!Veća ponuda bi to opet razvalila.Elem,što bi rekli hercegovci,ako ne može nikako drugačije,onda pošteno!A u takvu mogučnost,kad je Haden u pitanju,ja sumnjam!
BranoH
Posts: 48
Joined: 05 Dec 2013, 14:10

Re: Bosnalijek

Post by BranoH »

@ slavuj je u pravu neko ko zeli preuzeti firmu ne trazi nikakvu garanciju vec kupi

Sto se tice libijaca mislim da je Haden odavno preuzeo njihovog covjeka

Neko je ranije rekao da haden od top 10 na rvp pod svojom "sapom" ima bar njih 8 ja se ne bih slozio max 3do4.

a u ostalom haden je od dividende koja je nama malim dionicarima bila mizerna od 0.3 po komadu , na svoju kolicinu dobio dovoljno da dokupi bar još 8 do 10 %....

samo nije mi jasno prije debelih mjesec se najavila ta prodaja gdje je zapelo ?!
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ne može više jeftino. Previše se nahvalila firma u zadnje vrijeme.
Morate shvatiti da je ova Vlada tu da dovrši "tranziciju" države u rođačke ruke.
Ja svakodnevno gledam, čitam, slušam šta oni rade i kosa mi se na glavi diže od potpunog odsustva osjećaja odgovornosti i bezobrazluka koji je na sceni.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Već sam ranije to i pisao, ali evo opet bi ponovio. Ove vlastite dionice koje Bosnalijek d.d. ima je trebalo davno ili prodati ili poništiti (bar je tako predviđeno u Zakonu o privrednim društvima za vlastite dionice, jer one nisu zamišljene kao trajna kategorija).

Kada bi se išlo na poništenje, svim dioničarima bi se povećao procenat u vlasništvu, što rezultira i većom dividendom dioničarima, a sigurno bi i većinski vlasnik prešao procenat od 30% vlasništva.
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Što samo dokazuje spregu vlasti sa Hadenom.
Post Reply