ZIF-ovi

montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Pa ja sam evo prvi koji je za taj zakon koji će zabraniti bilo koju naknadu društvima do novog zakona koji bi trebao tu naknadu drastično smanjiti ili jednostavno postaviti neki zdraviji odnos tako da fondovi prodišu. Ali kakve koristi kad su oni koji bi trebali donijeti taj zakon isti oni koji bi trebali donijeti i neki novi zakon o investic fondovima. Ako ne donose jedan zakon zašto bi donijeli drugi? Sto puta sam iznio i definisao probleme i ništa. Sve je jasno do detalja. I ko krade i kako i ko im to omogućava. U RSu su bar uradili nešto, ovdje ništa. I ako to sa otvaranjem nije savršeno rješenje svakako je bolje od ničega.Jer ja ne vidim da neko nešto pokušava da uradi, ne vidim čak ni naznake toga, ni nacrt zakona ni inicijativu. Inicijativa bi valjda trebala da pođe od KOMVP a za njih ne znam ni da li postoje. Ili npr od parlamentaraca. Ili da skratim i pojednostavim priču problem je u tome da su oni koji bi trebali da spriječe pljačku upravo oni koji pljačkaju.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

montypython wrote:Pa ja sam evo prvi koji je za taj zakon koji će zabraniti bilo koju naknadu društvima do novog zakona koji bi trebao tu naknadu drastično smanjiti ili jednostavno postaviti neki zdraviji odnos tako da fondovi prodišu. Ali kakve koristi kad su oni koji bi trebali donijeti taj zakon isti oni koji bi trebali donijeti i neki novi zakon o investic fondovima. Ako ne donose jedan zakon zašto bi donijeli drugi? Sto puta sam iznio i definisao probleme i ništa. Sve je jasno do detalja. I ko krade i kako i ko im to omogućava. U RSu su bar uradili nešto, ovdje ništa. I ako to sa otvaranjem nije savršeno rješenje svakako je bolje od ničega.Jer ja ne vidim da neko nešto pokušava da uradi, ne vidim čak ni naznake toga, ni nacrt zakona ni inicijativu. Inicijativa bi valjda trebala da pođe od KOMVP a za njih ne znam ni da li postoje. Ili npr od parlamentaraca. Ili da skratim i pojednostavim priču problem je u tome da su oni koji bi trebali da spriječe pljačku upravo oni koji pljačkaju.
Znam da si Ti za nekakvu interventnu mjeru.Ali malo nas je,čak i na ovom forumu,koji to uopšte zapažamo.Ovi,sporadični kriminalci,kako im tepa prvi u Bošnjaka,oni su to svjesno i vrlo mudro ostavili po strani.I Hrkačeva pljačka je vjerojatno dio .tala sa Čovićem.Ja sam već ranije napisao da od Eugena Savojskog i katil fermana koji su u Bosnu stizali preko Travničkih vezira,veća pošast nije stigla sa zapada i iz Travnika od ALeksandra Hrkaća i Hasana Ćelama!A bosanske valije se prave da ne čuju krikove onih kojima ovaj dvojac,steže svilene gajtane oko vrata.Naravno tu je i čitav buljuk polupismenih i novopečenih tajkuna koji ugrabe svoj manji ili veći dio.I to,osim suda,niko neće zaustaviti!A sudovi su,kako kaže prvi u Bošnjaka,zauzeti procesuiranjem poštenih političara!
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: ZIF-ovi

Post by Key »

@montypyton Izlazne naknade na zapadu su u pravilu ispod 1%. Na ETF nema ni ulaznih ni izlaznih naknada. Najpoznatiji ETF SPDR ima godišnju naknadu za upravljanje 0,29% NAV-a, a kod nas deru akcionare i preko 3%.

Izlazna naknada od 20% i 10% je bolesno visoka. Kako bi izgledalo da odeš u banku i hoćeš da podigneš 1000 KM, a radnica na šalteru ti kaže da možeš dobiti samo 800 KM jer je izlazna naknada 20%...Osnovno pravilo u kapitalizmu je da slobodno raspolažem svojom imovinom, a ne da mi neki raspali političar zavlači ruku u džep. Ovo je totalna pljačka, ali shvatam da su političari pravili truli kompromis sa svojim finansijerima u DUIF-u. DUIF znaju da su u prethodnih 15 godina bili loši i da će svi dioničari prvom prilikom povući svoje udjele. Zato se boje transformacije ZIF u OIF.

Što se tiče BIG fonda, radio sam svoju analizu i diskont na NAV je 60%. Međutim nema novog zakona koji će „otključati“ ovu mizernu cijenu na berzi i penjati je na preko 8 KM. Diskont na NAV je ogroman u prethodnih 15 godina. Zašto misliš da će se nešto promijeniti, ako se ne usvoji novi Zakon? Zakon nije ni u najavi. Ja ću početi kupovati BIG ako se ozbiljnije počne pričati o otvaranju ZIF-ova, do tada oportunitetni trošak mi je prevelik. Takođe, na prvih 9 mjeseci BIG ima minus od 300 hiljada KM jer su troškovi upravljanja 2,3 miliona, a prihodi od kamata i dividendi 2 miliona. Imovina se lagano osipa, iako ništa dramatično.

@hihihi Odgovorio ti je UAIFRS...ako padne NAV pada i njihova provizija za upravljanje (režu granu na kojoj sjede). Drugo nije lako oboriti NAV, naročito ako imaš dionice u inostranstvu – kako će Zepter fond oboriti cijenu dionica BMW-a. To ne mogu ni fondovi koji upravljaju sa 100 milijardi, a ne mali bosanski fond. Najveći dio portfelja je novac – ne možeš smanjiti NAV, dionice TLKM – trenutni prinos od dividende preko 10%, ako bi htio da oboriš cijenu prinos od dividende bi bio 20% godišenje i svi bi kupovali i vratili cijenu na tržišnu, obveznice – pokušaj oboriti cijenu FBIHK1A na 75% - nema šanse jer bi ti YTM bio ogroman i svi bi kupovali. Takođe, NAV neće pasti od povlačenja udjela iz OIF jer je predviđeno u zakonu otkup “in specie”. U prevodu ako imaš 10% ZPTP dobija 10% od novca, TLKM itd. i nema prodaje dionica na tržištu. Kako će ići ovo u praksi vidjećemo za tri godine...

@Slavuj Sve se slažem...Najgore je trenutno stanje (status quo) u kojem se ništa ne dešava. Ja bih lično volio da se danas donese novi zakon o investicijskim fondovima i da se već sutra otvore IF-ovi, ali to je utopia. Kamo sreće da to bude za 5 godina. U RS-u od početne ideje do promjene zakona u Skupštini prošlo je nekoliko godina.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Zanimljivo:
Zatvoreni investiconi fond BIG-Investiciona grupa kupio je od ZIF Naprijed 19,28 posto udjela u preduzeću Sprind d.d. Rajlovac i time postao drugi najveći dioničar kompanije, izvještava Indikator.ba.
BIG je kupio na Sarajevskoj berzi 5.469 dionica, ili 19, 19,2788 %, za što je platio ukupno 844.905,81 KM, odnosno 154,49 KM po dionici.
ZIF Naprijed je nakon prodaje ne posjeduje dionice u Sprindu
Sprind i dalje ostaje pod većinskom kontrolom AS grupacije, budući da je kompanija iz njenog sastava Klas najveći dioničar sa oko 49 odsto udjela, dok sam AS d.o.o. posjeduje 15,9 odsto.
bankrot1
Posts: 5
Joined: 02 Dec 2015, 15:18

Re: ZIF-ovi

Post by bankrot1 »

ZIF Naprijed je u nekoliko zadnjih sedmica vrlo aktivan u smislu prodavanja dionica i mislim , da ima trenutačno puno keša na računu.
Ne bi se iznenadio, da je i današnji posao sa Svjetlostkomercom povezan sa prodajom dionica sa strane ZIF Naprijed (posamo za 2 mil BAM).

Po mome mišljenju je ZIF Naprijed trenutačno najinteresantniji ZIF za ulaganje jer je diskont čak 80%.
5 mil BAM je vrijednost ZIF-a na berzi, a FER vrijednost ulaganja je 40 mil BAM.
Ima tu puno lopova, a svejedno mislim, da se na trenutačnim nivoima isplati riskirati.

Dali neko zna što se je događalo na jučerašnjoj skupštini?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: ZIF-ovi

Post by insider »

atvoreni investiconi fond BIG-Investiciona grupa kupio je od ZIF Naprijed 19,28 posto udjela u preduzeću Sprind d.d. Rajlovac i time postao drugi najveći dioničar kompanije, izvještava Indikator.ba.

BIG je kupio na Sarajevskoj berzi 5.469 dionica, ili 19, 19,2788 %, za što je platio ukupno 844.905,81 KM, odnosno 154,49 KM po dionici.
ZIF Naprijed nakon prodaje ne posjeduje dionice u Sprindu.

Sprind i dalje ostaje pod većinskom kontrolom AS grupacije, budući da je kompanija iz njenog sastava Klas najveći dioničar sa oko 49 odsto udjela, dok sam AS d.o.o. posjeduje 15,9 odsto.

Deset najvećih dioničara Sprinda

1.KLAS d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 48.9989 VLASNIČKI
2.ZIF "BIG-Investiciona grupa" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 19.2788
3. AS d.o.o. Jelah-Tešanj TEŠANJ, BIH 15.9158 VLASNIČKI
4. PIF POLARA INVEST FOND AD BANJA LUKA, BIH 4.3006 VLASNIČKI
5.ZIF HERBOS FOND d.d. Mostar MOSTAR, BIH 2.9822 VLASNIČKI
6. HYPO ALPE-ADRIA-BANK d.d. Mostar MOSTAR, BIH 0.3173 SKRBNIČKI
7. Čorbo Salem Sarajevo, BIH 0.2855 VLASNIČKI
8. IVAČIĆ-KESTENOVIĆ SUADA SOKOLOVIĆI, BIH 0.2679 VLASNIČKI
9. Stašević Radenka Sarajevo, BIH 0.2644 VLASNIČKI
10. Zorić Božo Sarajevo, BIH 0.2468 VLASNIČKI
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Key wrote:@montypyton Izlazne naknade na zapadu su u pravilu ispod 1%. Na ETF nema ni ulaznih ni izlaznih naknada. Najpoznatiji ETF SPDR ima godišnju naknadu za upravljanje 0,29% NAV-a, a kod nas deru akcionare i preko 3%.

Izlazna naknada od 20% i 10% je bolesno visoka. Kako bi izgledalo da odeš u banku i hoćeš da podigneš 1000 KM, a radnica na šalteru ti kaže da možeš dobiti samo 800 KM jer je izlazna naknada 20%...Osnovno pravilo u kapitalizmu je da slobodno raspolažem svojom imovinom, a ne da mi neki raspali političar zavlači ruku u džep. Ovo je totalna pljačka, ali shvatam da su političari pravili truli kompromis sa svojim finansijerima u DUIF-u. DUIF znaju da su u prethodnih 15 godina bili loši i da će svi dioničari prvom prilikom povući svoje udjele. Zato se boje transformacije ZIF u OIF.

Što se tiče BIG fonda, radio sam svoju analizu i diskont na NAV je 60%. Međutim nema novog zakona koji će „otključati“ ovu mizernu cijenu na berzi i penjati je na preko 8 KM. Diskont na NAV je ogroman u prethodnih 15 godina. Zašto misliš da će se nešto promijeniti, ako se ne usvoji novi Zakon? Zakon nije ni u najavi. Ja ću početi kupovati BIG ako se ozbiljnije počne pričati o otvaranju ZIF-ova, do tada oportunitetni trošak mi je prevelik. Takođe, na prvih 9 mjeseci BIG ima minus od 300 hiljada KM jer su troškovi upravljanja 2,3 miliona, a prihodi od kamata i dividendi 2 miliona. Imovina se lagano osipa, iako ništa dramatično.
Visoka izlazna naknada je samo u početku, pretpostavljam da se spriječi panika/stampedo na prodaju prve i druge godine dok se stvari malo ne slegnu, diskont smanji i sl. Ne možemo se ni u kom slučaju porediti sa zapadom. Slično poređenje sa podizanjem 1000 KM može se napraviti i na diskont. Trgovina dionicama fonda čiji je NAV recimo 10 KM, po cijeni od 4 odnosno sa diskontom od 60 % je isto kao da ti neko prodaje (ispravnu) novčanicu od 100 KM za 40 KM. Teoretski diskonta ne bi ni trebalo biti. Na zapadu koliko znam on je mnogo manji, možda 10ak % a ima i fondova čija je tržišna cijena viša od NAV po dionici. Nažalost mi nismo zapad i svaki razum ovdje prestaje. Razlog za ovako nisku cijenu i veliki diskont je prije svega astronomska naknada za upravljanje od cca 3% umjesto petina od toga kao i generalni strah. Strah se ugradio praktično u sve dionice ne samo u fondove. Jasno i u dionice u portfelju, što znači da bi u normalnim uslovima i portfelj bio vrijedniji tj NAV i veći. Mislim da je portfelj čak još i nešto veći jer fondovi imaju i firmi koja je npr doo ili nije na berzi te je vrednuju kao nula a realno postoji, ima nekretnine i sl. Dakle i pored svega diskont od 60 % je preveliki, neki fondovi da prodaju samo svoje bluechipove dobili bi svoju tržišnu cijenu a gdje je gotovina, obveznice i sl. I da im ostane još 50-60 firmi. Međutim uopšte nisam rekao da će se nešto značajno promijeniti ako se ne usvoji novi zakon. Mislim da ne može drastično odnosno da sad naraste na 8 ili 9, ali o tome i govorim. Nema drastičnog poboljšanja bez novog zakona, ne mora to biti otvaranje fondova, ali treba biti drastično smanjenje naknade i jako regulatorno tijelo sa velikim ovlastima, koje će kriminalce tjerati u zatvor i oduzimati im imovinu. Mislim da bi samo donošenje zakona (u Federaciji) podiglo cijenu na bar 60 % NAV ako bi bilo bolje upravljanje možda i 70-80%. Sjećam se da su isti ovi fondovi,a sa istim upravljanjem išli na 65-70 % i to napumpanog NAVa) (BIG cijena 28 KM) samo zato što je atmosfera (i likvidnost) bila bolja i nije bilo straha, a upravljanje poslovanje a i portfelj su bili praktično isti.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: ZIF-ovi

Post by slucajni prolaznik »

Poštovani monty …iz cijelog posta bih izdvojio :
Nažalost mi nismo zapad i svaki razum ovdje prestaje.
Da ,upravo ,nažalost ..u BiH , fondovi bez obzira bili oni otvoreni ili zatvoreni nisu nastali na premisi koje im samo ime kazuje :dakle da budu INVESTICIONI …nastali su na poratnoj pljački bogatstva ili kapitala BH građana a ne ulaganjem svježeg ,realnog novca s ciljem sticanja dobiti …kupljeni su ili nastali ulaganjem 2 % vrijednosti tog istog kapitala od strane slovenaca , hrvata ili off shore "business-mena" …kasno smo to shvatili i danas se upiremo da ispravimo "krive Drine " …pa tako ovi domači što danas "kao beru vrhnje" ispadaju kriminalci i lopovi a gospode Janeza , Marka, Davora , Johna ili sl se nitko i ne sjeća …ipak se usuđujem reći da su ovi naši ipak male mace za "gospodu investitore s početka ovog stoljeća" koji su velim ili pali u zaborav ili nam se smiju negdje na Bahamima …do nas je ,priznaj….
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Pa , do mene nije. Kako god su nastali fondovi za mene je ovo sad veća pljačka nego šta god je tada bilo. Svako je mogao kupiti certifikate za 2% (ako na to misliš) i niko ih nije morao prodavati ako nije želio. Znam ljude koji su u početku na sav glas pametovali da su certifikati "najobičniji papir" ne unoseći se uopšte u suštinu, da bi ti isti kasnije tvrdili da su prevareni kad su vidjeli da se papirima kupuje realna imovina. Podsjetimo se da su ih građani dobijali za staž u vojsci, za to što su uopšte građani, mislim čak i za staru štednju i sl. Dakle bilo je prilično demokratski zamišljeno pa čak i realizirano, druga je stvar da narodu nije dobro objašnjeno. I tako su mnogi postali suvlasnici dioničari fondova. Dakle za mene lično u počecima i nije bilo ovako nemoralne pljačke kao danas. Dioničari su i mnogi građani ali od svoje vrlo realne imovine iz portfelje nemaju ništa i to ja bih rekao isključivo zbog lošeg upravljanja i izvlačenja 3% kroz DUFove. To dakle ne bih nikako minimizirao jer mi tako nekako zvuči to da kao neki snalažljivi dečki kupe vrhnje (to su valjda vlasnici DUFova) a eto kao neki pravi kriminalci su davno otišli na Bahame i sad je u vezi fondova sve OK ili šta je tu je. Tu se nikako ne slažem. Sadašnja situacija sa fondovima je SADA neodrživa, oštećeni su SADA građani BiH i oštećuju se svaki put kad se iz fonda pokupi čitava dividenda i prebaci kompletna suma u DUF iako su stvarni troškovi upravljanja možda petina od uzetog. To je stvarni problem i dešava se sada i ne bih ga vezivao sa onim što je bilo prije 15 godina. To se jednostavno mora promijeniti a "dečki koji kupe vrhnje" neka ga slobodno kupe ali kroz fond a ne kroz DUF.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Komisija za vrijednosne papire FBiH na 462.sjednici održanoj dana 24.11.2015.godine donosi;
R J E Š E NJ E
Drušvu za upravljanje fondovima KAPITAL INVEST d.o.o. Cazin,ZABRANJUJE SE raspolaganje imovinom Zif-a Fortuna i Zif-om Herbos.U obrazloženju navodi se da je sektor za nadzor komisije nakon vandrednog nadzora koji je sproveden u navedenom društvu ustanovilo nepobitne činjenice kojim se vdi da je Društvo koje upravlja navedenim fonovima u periodu na koji se odnosi navedeni nadzor Komisije,kod obavljanja transakcija, u svoje i u ime i za račun fondova kojim upravlja,Društvo EVIDENTIRALO REALIZIRANE I NEREALIZIRANE GUBITKE u značajnom iznosu u odnosu na ukupnu vrijednost svoje i imovine fondova kojom upravlja.
Društvo je kod donošenje investicijskih odluka i odluka o prodaji vrijednosnih papira iz portfolia fondova postupalo na način KOJI UPUĆUJE NA POSTUPANJE SUPROTNO ZAKONU o investiciskim fondovima i Pravilnika o dozvoljenim ulaganjima i ograničenjima ulaganja Zif-ova prije svega kupovina udjela u OIF Moneta-Crna Gora,ulaganja u Zif-ove u Republici Srpskoj-Unioinvest Fond a.d. Bijeljina,ulaganja u udjele Julius Baer Multipartner Balkan Tiger FD BEUR Luxsemburg.
Zbog svega gore navedenog i propisanog u članu 223.stav 1.tačka e) Zakona o investiciskim fondovima u vezi sa članom 6.Pravilnika o dozvoljenim ulaganjima Zif-ova sa javnom ponudom ,a u cilju sprečavanja štetnih posljedica za dioničare fondova i u cilju zaštite investitora na tržištu kapitala,U JAVNOM INTERESU Komisija je odlučila da po skraćenom postupku zbog hitnosti mjere,na osnovu činjenica koje su učinjene donese rješenje kojim će se zabraniti raspolaganje imovinom fondova do okončanja postupka.
Ovo je ukratko sažetak rješenja koje je donijela Komisija za vrijednosne papire FBiH u navedenom predmetu iz kojeg je jasno da kad je nekome stalo da se stane u kraj ovim lopovlucima to i učini Meni samo nije jasno u svemu ovome KOME JE OVO BIO INTERES ?
Post Reply