BH Telecom

montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Tačno je da je većini drugih telecoma prošlo vrijeme velikog rasta jer je tržište jednostavno zasićeno. Kod nas je nešto malo drugačije. Npr mtel je prije par godina kad je privatiziran ostvario ogroman rast u godinu dvije vjerovatno sve ili većinu na račun BH telecoma, koji je bio pasivan (ili nesposoban, ako hoćete) a pasivan je stalno. Dakle i sad uz dobar menadžment može se mnogo toga uraditi, naravno da nije stranačkog upravljanja i abnormalnog zapošljavanja. Samo dovođenjem broja zaposlenih na pravu mjeru, smanjenjem rashoda dobit bi se povećela za desetine miliona. Moja tv je potpuno neiskorištena. Prije par godina pokušao sam se pretplatiti na tu uslugu iako postoji nekoliko konkurentskih opcija, išao sam kao dioničar i patriotski baš na njih. Međutim to je prava patnja, na šalterima kao da su tražili svaku moguću priliku da NE dobiju novog korisnika. Maltene su tražili da JA provjeravam kakvi su mi kablovi, zatim rekli da će oni provjeriti pa me zovnuti i nikad nisu, pa sam nakon čekanja uzeo Total TV. Isto se ponovilo prije par nedjelja kad sam se pokušao pretplatiti na bežični Internet. Na šalteru su mi počeli pričati kako bih prvo trebao JA provjeriti da li tamo gdje stanujem ima te vrste signala, a kad sam pitao kako se to provjerava rekli su da pretražim neke opcije u mobitelu (sve onako u stilu „još si nam samo ti danas trebao“). Odmah sam (znajući već šta bi moglo uslijediti) izvadio mobitel i pružio ga tom službeniku da on to provjeri. Prtljao je nešto po mom mobitelu i onda se vidjelo da ni sam ne zna ono što predlaže meni, potencijalnom korisniku. Tako da ni tu uslugu nisam uzeo iako sam htio. Pitam se samo koliko su hiljada potencijalnih korisnika otjerali na ovakav način. To samo pokazuje stanje nerada i javašluka tamo i pokazuje do čega dovodi rođačko zapošljavanje. Marketing im je posebna priča. Reklame su im kao iz 50 ih, gube se u tehničkim opisima, koji nikog ne zanimaju a estetski su ravne nuli. Poenta? Jasno je da, ako sa ovakvim radom kakav sam opisao (a toga ima more), imaju dobit koju imaju, kad bi normalno radili, makar kao ostali operateri, imali bi mnogo bolje rezultate. Ili drugim riječima, paradoksalno, imaju mnogo prostora za rast.
E sad dolazimo do problema, stranačkog vodstva, pomenutih spinova o naninom srebru (koje svi mediji tako spremno i naivno progutaju) i naravno, ljudima koji odlučuju o udaji "mlade a skoro nerotkinje" a koji su već svu rodbinu tamo utrpali itd itd. To će biti teško razbiti ali ne i nemoguće ako se želi i ako dođe do priomjene vlasti, s ovima sada i pozicijom i opozicijom teško ćemo igdje dogurati.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: BH Telecom

Post by insider »

Usluga koristenja viber aplikacije se veoma lako moze blokirati od strane telecom operatera. I budite sigurni da ce se to veoma brzo uraditi kao što je urađeno u Srbiji.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

monty
Upravo su ovo sve razlozi za pad a ne rast cijene dionice (ne nazire se kraj tom javašluku). Poenta je da pored svih problema koje si ti nabrojao imaju i problem sa ovim novim izazovima tipa smart telefona i aplikacija preko kojih se besplatno komunicira.Teško da će telekomunikacije ikada više biti profitabilne kao u prošlosti. Drugi telekomi koji su privatizovani da bi zadržali profitabilnost otpuštaju zaposlene, smanjuju plate, režu npotrebne troškove i mnogo čega drugog, a uprava BHT-a radi sve suprotno od navedenog. Skoro sam službeno išao u BHT i nisam mogao da vjerujem koliko su ljudi natrpali u jednoj kancelariji u zgradi na Dolac Malti (osam ljudi u 15-tak kvadrata) niko ništa ne radi, čitaju se novine, ispijaju se kahve. Na upit kome da se obratim za dobijanje potrebnih informacija (policijski poslovi) svi su bili nezainteresovani i nestručni za nepovjerovati. Prvo što sam pomislio bilo je kako je običnim ljudima kada se prema policiji ovako odnose. Ja sma izgubio nadu da će se BHT privatizovati dokle god od istog pojedinci na vlasti imaju ličnih interesa, a kada interesa više ne bude isti neće puno vrijediti na tržištu.
insider wrote:Usluga koristenja viber aplikacije se veoma lako moze blokirati od strane telecom operatera. I budite sigurni da ce se to veoma brzo uraditi kao što je urađeno u Srbiji.
U Srbiji nije blokirano korištenje vibera niti može i smije biti, već google nije omogućio skidnje aplikacije preko lokalnih provajdera. Aplikacija se može skinuti na razne druge načine kao što se može vidjeti iz priloga aljezire.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Investitor wrote:monty
Upravo su ovo sve razlozi za pad a ne rast cijene dionice (ne nazire se kraj tom javašluku). .....
Stvar je u tome da javašluk nije ništa novo, uvijek je bilo tako, tako da je to tržište davno ugradilo u cijenu i spustilo je za toliko, tj nema razloga da se to ponovo radi. Dobit je onolika kolika jeste i uz sav taj nerad.
Dionica i jeste pala, 19 je blizu rekordnog minimuma (oko 16) za zadnjih 7-8 godina, mnogo bliže nego nekom prosjeku koji je možda 25-30 KM. nema nikakvog razloga da se za referentnu vrijednost uzima vrijednost od 17,5 koje je trajala manje od mjesec (a radilo se o već uobičajenom isforsiranom padu poslije dividende, koji neki koriste da zarade lakih 10ak posto, za koji sam odmah rekao da je kratkoročan i zanemariv). Uzmemo li za referentne vrijednosti dionice one od prije svega nekoliko godina od 30 40 ili 50 kad je dobit bila samo 15-20% viša a cijena dakle i 100% viša ispada da je 19 pad i to veliki a ne rast. Govorimo dakle sve vrijeme o P/E i da ga sad ne računam za svaki pojedinačni slučaj, on je sad još uvijek bolji/povoljniji nego za mnoge prethodne godine.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Stvar je u tome (koju ti ne vidiš ili ne želiš da vidiš) da je dobit BHT 2005 godine bila preko 160 miliona i da će prema ovim posljednjim finansijskim rezultatima ista pasti ispod 120 miliona možda i više (zavisi od poslovanja u drugom polugodištu), a što je za više od 40 miliona manje. Znači za 1/4 dobit manja, a javašluk se nastavlja i ti si optimista da će stvari krenuti na bolje. Mislim da za tvoj optimizam nema osnova, ali daj bože da griješim.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Katastrofalni rezultati poslovanje državne firme
Dobit “BH Telecoma” manja za 7,1 miliona KM

Državna kompanija “BH Telecom” u prvih šest mjeseci 2013. godine ostvarila je dobit od 65,1 milion KM, što je za 7,1 milion KM manje u odnosu na period prošle godine kada je dobit iznosila 72,7 miliona maraka.
Prema rezultatima poslovanja ove kompanije vidljivo je da je profitabilnost “BH Telecoma” u konstantnom stalnom padu.
Također, prihodi ove firme u odnosu na prvih šest mjeseci prošle godine pali čak za nevjerovatnih 13 miliona KM.
Vrijednost državnog kapitala u "BH Telecomu", prema dostupnim podacima iz SASE, u samo šest godina smanjena je za čak 3,7 milijardi maraka!
Podaci iz SASE-a, također, pokazuju da je državni kapital ove kompanije iznosio 4,8 milijardi KM u aprilu 2007. godine, kada su dionice "BH Telecoma" imale najvišu vrijednost.
Uvidom u ove podatke dolazi se do zaključka da je poslovanje "BH Telecoma" tokom posljednjih šest godina bilo loše s obzirom na to da je kompanija iz godine u godinu bilježila gubitke, i to u godišnjem prosjeku od nevjerovatnih 440 miliona KM.

Podaci se razlikuju u odnosu na ove koji su objavljeni u topicu Polugodišnji finansijski izvještaji, u čemu je kvaka?
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Bila je ispravka. Umjesto ukupnih prihoda uzeti su operativni prihodi a to se najviše pokazalo kod BH telecoma. Kod ostalih emitentata je u par stotina hiljada KM. Što se tič dobiti, u topicu su obrađeni podaci tj uzeti iz aplikacije koja odmah obračunava porez na dobit.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Znači avaz navodi podatke bez odbijenog poreza na dobit?
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Odlicno je sto je gubitak ipak mnogo manji od pominjanog. Dobro je da se Avaz razvristao oko toga jer je promjena menadzmenta nuzna i neka se razdrmaju. Druga je stvar sto Avaz neskriveno radi za Mtel (firmu iz druge drztave- Srbije,) vec odavno i osim standardnih reklama objavljuje i navijacke clanke (koji nemaju formu reklame nego autorskog teksta) koji hvale mtel a blate BHTelecom. Sta reci o glupostima o opadanju kapitala u milijardama gdje autor (da prostite), ocigledno ne razlikuje kapital od trzisne vrijednosti. Ali neka su to objavili i sa tim konstantno stalnim, kako rekose, odronima, ako ce doprinijeti brzem odlasku ove uprave, korisno je.
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Investitor wrote:Znači avaz navodi podatke bez odbijenog poreza na dobit?
Možda je tako i logičnije jer se porez ionako ne plaća polugodišnje. Tek se na kraju godine može odbiti ukupni iznos poreza.
Post Reply