Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

panzer
Posts: 12225
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Zadnja trgovana cijena 2,4 KM
PONUDA ZA PREUZIMANJE DRUŠTVA
Dioničko društvo Standard nekretnine Sarajevo

Ponudilac: Delta Real Estate doo Beograd, ul. Vladimira Popovića 8A, Beograd

Emitent (Ciljno društvo): Dioničko društvo Standard nekretnine Sarajevo, skraćena firma: Standard nekretnine d.d. Sarajevo, sa sjedištem u ulici Džemala Bijedića 182, Sarajevo.

Osnovni kapital i ukupan broj dionica ciljnog društva: Osnovni kapital Ciljnog društva iznosi 18.153.063,60 KM, koji je podijeljen na 848.274 redovnih (običnih) dionica, nominalne vrijednosti 21,40 KM po dionici.

Postojeći udio ponudioca u osnovnom kapitalu ciljnog društva: Ponudilac je vlasnik 806.148 redovnih (običnih dionica) sa pravom glasa, što čini 95,0339 % od ukupnog broja dionica sa pravom glasa.

Dionice na koje se odnosi ponuda za preuzimanje: Broj dionica koje su predmet ponude je 42.126 ili 4,9661 % dionica ciljnog društva.

Izjava o preuzimanju: Ponuda za preuzimanje je upućena svim dioničarima ciljnog društva za sticanje svih dionica koje su predmet ove ponude pod propisanim i objavljenim uslovima. Ponudilac će kupiti i dionice na kojima je zasnovano neko opterećenje (založno pravo, pravo plodouživanja, pravo trećih lica na vrijednosnim papirima i drugi tereti), odnosno ograničenja prava iz vrijednosnih papira – dionica, samo ako dioničar u periodu trajanja ponude za preuzimanje u Registru vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine provede postupak brisanja zasnovanog založnog prava.

Cijena: Ponuđena cijena iznosi 21,40 KM po dionici, što predstavlja 100% nominalne vrijednosti dionice emitenta.
Dejan118
Posts: 347
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Dejan118 »

panzer wrote: 09 Jul 2024, 11:35 Zadnja trgovana cijena 2,4 KM
PONUDA ZA PREUZIMANJE DRUŠTVA
Dioničko društvo Standard nekretnine Sarajevo

Ponudilac: Delta Real Estate doo Beograd, ul. Vladimira Popovića 8A, Beograd

Emitent (Ciljno društvo): Dioničko društvo Standard nekretnine Sarajevo, skraćena firma: Standard nekretnine d.d. Sarajevo, sa sjedištem u ulici Džemala Bijedića 182, Sarajevo.

Osnovni kapital i ukupan broj dionica ciljnog društva: Osnovni kapital Ciljnog društva iznosi 18.153.063,60 KM, koji je podijeljen na 848.274 redovnih (običnih) dionica, nominalne vrijednosti 21,40 KM po dionici.

Postojeći udio ponudioca u osnovnom kapitalu ciljnog društva: Ponudilac je vlasnik 806.148 redovnih (običnih dionica) sa pravom glasa, što čini 95,0339 % od ukupnog broja dionica sa pravom glasa.

Dionice na koje se odnosi ponuda za preuzimanje: Broj dionica koje su predmet ponude je 42.126 ili 4,9661 % dionica ciljnog društva.

Izjava o preuzimanju: Ponuda za preuzimanje je upućena svim dioničarima ciljnog društva za sticanje svih dionica koje su predmet ove ponude pod propisanim i objavljenim uslovima. Ponudilac će kupiti i dionice na kojima je zasnovano neko opterećenje (založno pravo, pravo plodouživanja, pravo trećih lica na vrijednosnim papirima i drugi tereti), odnosno ograničenja prava iz vrijednosnih papira – dionica, samo ako dioničar u periodu trajanja ponude za preuzimanje u Registru vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine provede postupak brisanja zasnovanog založnog prava.

Cijena: Ponuđena cijena iznosi 21,40 KM po dionici, što predstavlja 100% nominalne vrijednosti dionice emitenta.
Zemlja vrijedi vise. Ima oko 40 000 m2 pa racunajte koliko je kvadrat na toj lokaciji. A sta je sa dobiti koju ce drustvo ostvariti gradnjom na toj lokaciji. Dionica vrijedi najmanje 100 KM . Kako ih nije stid ponudito ovakvu cijenu. Pa prostom racunicom se dolazi do 100 KM.

Nominalna vrijednost je vrijednost devastitanih objekata fabrike a vrijednost lokacije za izgradnju city mola koja je jedina u gradu je mnogo veca. Ne
Kupuje Miskovic standard da pravi pijacu nego zna svak sta on pravi. Pitajte koliko je kvadrat za rentanje u njegovim centrima.
investitor_ba
Posts: 130
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by investitor_ba »

Buduci da u ovom slucaju vec imaju preko 95% dionica, zasto uopste moraju nuditi vecu cijenu od zadnje trgovane? Da li se mora nuditi knjigovodstvena cijena? Sta u slucaju da neko ko ima dionice ne zeli prodati po toj cijeni?
Sitna buranija
Posts: 2202
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Onda ide "prisilni otkup". Uplati pare na RVP i preuzme tih manje od 5%.

A što se tiče cijene, vjerovatno neće da se zajebava sa rizikom negativnih medijskih objava, tužbi i sl. zbog nekih 300-350 hiljada KM.
brzi
Posts: 2725
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

investitor_ba wrote: 10 Jul 2024, 08:47 Buduci da u ovom slucaju vec imaju preko 95% dionica, zasto uopste moraju nuditi vecu cijenu od zadnje trgovane? Da li se mora nuditi knjigovodstvena cijena? Sta u slucaju da neko ko ima dionice ne zeli prodati po toj cijeni?
Koliko se sjećam po novom zakonu mora ponuditi minimalno nominalnu. Ranije je to bilo prosječna trovana u proteklih godina dana ili najveća cijena koju je platio ponuđač. Pa su nas tako sjebali u mnogo firmi. Bimal ote malim dioničarima dionice za siću. I nije bio jedini.
montypython
Posts: 3986
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Ne mora biti da sam 100% u pravu treba provjeriti ali mislim da ide ovako. Kad većinski dođe do 95% ima pravo zatražiti da otkupi preostalih 5% ili eventualno manje (ako je malo prešao 95%), prisilno, bez obzira da li se preostali mali slažu ili ne. Tzv squeeze out. Nekad je bilo pravilo da to ide po zadnjoj trgovanoj manje više, da ne ulazim sad u detalje, što je naravno nerazumno jer je omogućavalo manipulaciju većinskog pri kraju da radi lažne kupovine po niskim cijenama da cijena ne bi rasla. Što se i radilo. Od prije nekoliko godina to se promijenilo (uskladilo se sa praksom u ostatku svijeta) pa je sad mjerodavna i knjigovodstvena u smislu da se kod squeeze outa uzima u obzir zadnja tržišna (ili prosječna u nekom periodu zaboravio sam, i knjigovodstvena, pa šta je više. Kako su u nas dionice obično potcijenjene ili manipulisane naniže, obično ispadne da je mjerodavna upravo knjigovodstvena. U praksi ako imate prosječnu ili ponderisanu tržišnu cijenu od npr 2-3 KM a knjigovodstvena npr 25 (lupam, ne znam koliko je ova) onda bi išao prisilni otkup po 25. E sad ne znam može li većinski umjesto prisilnog otkupa dati dobrovoljnu ponudu po niže ako je već prešao 95%. A možda je ta ponuđena upravo knjigovodstvena? Eto to je mojih "5 centi" ako sam u krivu neka me neko ispravi.
Mnogi su se prije zeznuli prodajući po 10 ili 20 % više od dotadašnje izmanipulisane tržišne (misleći da su nešto zaradili) da bi na kraju bila cijena 300 ili 500% viša. A mnogi će se i dalje tako zeznuti jer to ne znaju pa i dalje prodaju svoje supervrijedne dionice (a skoro sve su takve) po izmanipulisanim cijenama koje lako za godinu ili 3 mogu biti nekoliko stotina % više od sadašnjih.
Last edited by montypython on 10 Jul 2024, 09:58, edited 1 time in total.
Pat
Posts: 60
Joined: 17 May 2024, 07:44

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Pat »

Da je neki od ovih As Tesanj, Bingo Asa Itd to bi bilo prosjek šestomjesečna cjena znači oko 2,50 km po dionici na svojim sam leđima to prošao x puta .
montypython
Posts: 3986
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Nisam pratio odavno, bio je mislim Bimal, pa neka od onih auto industrija u Tešnju, Man ili Prevent, ne znam kako je to završilo. Pa bila je ona "superpoduzetnica" iz Travnika ili gdje već, gdje je neposredno pred otkup rodbina iz mislim njemačke kupovala po niskim cijenama ali mali su to skontali pa se pobunili. Bilo je toga još gdje su se većinski nakupovali po bagateli pa još nisu ni odradili squeeze out, šta ih briga sad ga mogu odraditi kad hoće i po bilo kojoj cijeni kad je preostalo samo 5% cijena i nije više tako bitna, jer je apsolutna suma mala. Na kraju krajeva evo sad imamo Enker koji je godinama išao po 8-10 vanberzanski a nominala mu 34 (nastranu što stranci nude 65). I tu će se ići na squeeze out prije ili poslije, čisto da se otarase dosadnih malih na skupštini i šta ih briga ako bude po višoj cijeni kad su se nakupovali po 8. Ili što ići dalje od Elektroprivrede BiH koja se trguje po 13 KM a knjigovodstvena cca 100 a većinski ima 90% znači na korak od magičnih 95%.
Sitna buranija
Posts: 2202
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Zna li ko u kojem članu ZPD je definisan "squeeze out", tj. ovo pravo na prisilni otkup. Maloprije gledao, pa nisam našao. Mora da mi je promaklo...
Dejan118
Posts: 347
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 10 Jul 2024, 09:47 Ne mora biti da sam 100% u pravu treba provjeriti ali mislim da ide ovako. Kad većinski dođe do 95% ima pravo zatražiti da otkupi preostalih 5% ili eventualno manje (ako je malo prešao 95%), prisilno, bez obzira da li se preostali mali slažu ili ne. Tzv squeeze out. Nekad je bilo pravilo da to ide po zadnjoj trgovanoj manje više, da ne ulazim sad u detalje, što je naravno nerazumno jer je omogućavalo manipulaciju većinskog pri kraju da radi lažne kupovine po niskim cijenama da cijena ne bi rasla. Što se i radilo. Od prije nekoliko godina to se promijenilo (uskladilo se sa praksom u ostatku svijeta) pa je sad mjerodavna i knjigovodstvena u smislu da se kod squeeze outa uzima u obzir zadnja tržišna (ili prosječna u nekom periodu zaboravio sam, i knjigovodstvena, pa šta je više. Kako su u nas dionice obično potcijenjene ili manipulisane naniže, obično ispadne da je mjerodavna upravo knjigovodstvena. U praksi ako imate prosječnu ili ponderisanu tržišnu cijenu od npr 2-3 KM a knjigovodstvena npr 25 (lupam, ne znam koliko je ova) onda bi išao prisilni otkup po 25. E sad ne znam može li većinski umjesto prisilnog otkupa dati dobrovoljnu ponudu po niže ako je već prešao 95%. A možda je ta ponuđena upravo knjigovodstvena? Eto to je mojih "5 centi" ako sam u krivu neka me neko ispravi.
Mnogi su se prije zeznuli prodajući po 10 ili 20 % više od dotadašnje izmanipulisane tržišne (misleći da su nešto zaradili) da bi na kraju bila cijena 300 ili 500% viša. A mnogi će se i dalje tako zeznuti jer to ne znaju pa i dalje prodaju svoje supervrijedne dionice (a skoro sve su takve) po izmanipulisanim cijenama koje lako za godinu ili 3 mogu biti nekoliko stotina % više od sadašnjih.
Imaju li pravo mali dionicari traziti da se procijeni fer vrijednost Standard nekretnina dd pa da se isplati po toj cijeni ?

Dionicari kupuju dionice zbog buduceg profita u tome je sav smisao investitanja u dionice. Ovako im neko to otima prisilnim otkupom. Zasto ? Da bi vecinski vlasnik pokupio sav profit u buducnosti za sebe ?
Prakticno otimanje.
Post Reply