Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Pat
Posts: 34
Joined: 17 May 2024, 07:44

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Pat »

Istopila se ova firma kao led pre dva dana .
Čista Nula vrijednost
Kenanhr
Posts: 12
Joined: 27 Mar 2024, 17:03

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Kenanhr »

Koja je tajna velike cijene dionice Bosna reosiguranja? Ne mogu nikako da shvatim
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Dividenda. Ali ovo sad je pretjerivanje. U principu, riječ̣ je o prilično zatvorenom društvu, ima mali broj dioničara i sad par njih dižu cijenu, pa ako se ko upeca, dobro i jeste. A zbog malog broja dioničara, nema je gotovo nikad na prodaji...
SSenseiSS
Posts: 74
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by SSenseiSS »

Godišnji rast dobiti od cca. 12% u zadnjih 10-tak godina i još dobar dio dobiti isplaćuju kroz dividendu. Možda je pretjerivanje ako vrednovanje poredimo sa ostalim dionicama na SASE, ali ako se primijene modeli vrednovanja na osnovu porasta dobiti i dividende onda to ispadne cca. 2500 KM.
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Ne znam, nominalna je 340 KM. Dati 7+ puta toliko je po mom mišljenju suludo. Pogotovo što možeš kupiti samo 2 dionice koje se prodaju samo da bi se statistički limit pomjerio na novi nivo.

Imam ja druga koji pri vrednovanju dionica koristi razne modele, pa uslovno reĉeno propao na našoj berzi. Po tim negovim računicama i modelima Mtel je na 1,6 KM bio bolja dionica nego BHT na 10-11 KM. Ništa se keš ne gleda, samo očekivana dobit i njen rast. Danas Mtel vrijedi 1,2 KM (pred presjek za dividendu) i morao je prodati stubove da bi "preživio" hroničnu nelikvidnost, a BHT je nakon dividende na 13,3 KM.
SSenseiSS
Posts: 74
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by SSenseiSS »

Sitna buranija wrote: 03 Jul 2024, 23:35 Ne znam, nominalna je 340 KM. Dati 7+ puta toliko je po mom mišljenju suludo. Pogotovo što možeš kupiti samo 2 dionice koje se prodaju samo da bi se statistički limit pomjerio na novi nivo.

Imam ja druga koji pri vrednovanju dionica koristi razne modele, pa uslovno reĉeno propao na našoj berzi. Po tim negovim računicama i modelima Mtel je na 1,6 KM bio bolja dionica nego BHT na 10-11 KM. Ništa se keš ne gleda, samo očekivana dobit i njen rast. Danas Mtel vrijedi 1,2 KM (pred presjek za dividendu) i morao je prodati stubove da bi "preživio" hroničnu nelikvidnost, a BHT je nakon dividende na 13,3 KM.
Pa dobro, 2500 jeste puno, ali ako uporedimo odnos cijene i zarade po dionici sa drugim osiguranjima i reosiguranjima u okruženju, onda je 1500 tamam da godišnji povrat bude 6-7%., što je neki prosjek u toj branši. Evo npr. Adiratic je nedavno isplatio 38 KM dividende, a cijena dionice je 550 KM. Da nije bilo isplate akumulirane dobiti, Bosna Re bi isplatila cca. 85 KM. Nominalnu cijenu nisu odavno povećavali, ali je od zadnjeg povećanja knjigovodstvena vrijednost kompanije znatno porasla.

A naravno, standardni modeli vrednovanja odavno ne vrijede za naše tržište.
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Slažem se. Ali prije samo 4-5 mjeseci su stajale 3 dionice na prodaji na 1050 KM i nikom nije palo na pamet da ih kupi (dok neko nije očito načuo za ovu dividendu), a sada nakon podjele akumulirane dobiti nastala "pomama" kao da će svake godine dijeliti akumuliranu dobit. A u principu, lik je sa dvije dionice pomjerio statistički limit na skoro 2400 KM. Pa ako se ko navuče dobro i jeste...
Kenanhr
Posts: 12
Joined: 27 Mar 2024, 17:03

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Kenanhr »

Hvala na komentarima, ok, potvrdili ste manje vise sto i ja mislim...
Post Reply