Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

fx78
Posts: 35
Joined: 27 Apr 2010, 18:31

Re: Komentari

Post by fx78 »

Ima na forumu mojnovac topic sasefondovi na ovu temu.
Bilo kako bilo, stanje na nazovi tržištu kapitala je preslika stanja u državi - haos :(
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Sad je već i zvanično, zijin pulen se dokopao fotelje. Ni ovaj dosadašnji nije radio ništa naročito ali će zijin momak to sigurno raditi vrlo "kreativno".
Dugogodišnji direktor Sarajevske berze (SASE) Zlatan Dedić razriješen je dužnosti, saznaje portal Indikator.ba.

Za vršioca dužnosti direktora ove instutucije Nadzorni odbor je imenovao je Tarika Kurbegovića.
Nezvanično, između brokerskih kuća, članica Sarajevske berze i direktora Dedića došlo je do razmimoilaženja oko raspodjele dobiti, odnosno podjele dividende dioničarima SASE.
Brokerske kuće insistirale su da Sarajevska berza podijeli akumuliranu dobit iz ranijih godina kao rezulat pretplaćenog poreza, ali i dioničke premije koja je proizašla iz činjenice da su turske institucije kapitala prilikom ulaska u vlasništvo Berze platile veću cijenu po dionici od nominalne vrijednosti dionica Berze.
Direktor Dedić je smatrao da nema mogućnosti za isplatu nego da ova sredstva treba da ostanu kao rezerve društva.
U brokerskim kućama su međutim, mišljenja da zakosnke prepreke ne postoje, pogotovo nakon usvajanja posljednjih izmjena Zakona o tržištu vrijednosnih papira FBiH.
Nakon što je 13 od 15 brokerskih kuća potpisalo peticiju, Nadzorni odbor Sarajevske berze donio je odluku o razrješenju direktora Dedića koji od petka više nije na čelu ove institucije. Direktor Dedić na čelu je Sarajevske berze od 2005. godine i ovom smjenom prekinut mu je drugi četverogodišnji mandat koji je u regularnim okolnostima trebalo da traje do 2013. godine.
Tarik Kurbegović, koji će od ponedjeljka kao vršilac dužnosti direktora preuzeti rukovođenje Sarajevskom berzom, bio je direktor i vlasnik brokerske kuće ICM Capital d.o.o. koja je izgubila dozvolu za rad Komisije za vrijednosne papire te je ugašena nakon afere sa Balkan Broker Groupom iz Tuzle, koji se pojavljivao kao filijala ICM-a u nedozvoljim poslovima prometovanja vrijednosnim papirima. Kurbegović je svojevremeno figurirao i kao kandidat za člana Komisije za vrijednosne papire FBiH.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Sad će Lakić da digne BLSE:
enzijski rezervni fond (PREF) RS je proteklih dana prvi put kupovao akcije preduzeća na Banjalučkoj berzi, nakon što je u prethodnih godinu dana, od početka rada, svoje investicije usmjeravao u obveznice.
Darko Lakić, direktor Društva za upravljanje PREF-om, izjavio je da su zasad investirali u akcije preduzeća iz sistema "Elektroprivrede RS", prije svega u tri hidroelektrane, kao i Zdravstveno-turistički centar "Banja Vrućica" iz Teslića. Vrijednost ulaganja, ukazuje, diktirala je niska ponuda akcija.
"Zbog relativno male ponude akcija na berzi, u prethodnih dvadesetak dana kupili smo akcije navedenih preduzeća u vrijednosti od oko 100.000 KM", istakao je Lakić ocjenjujući da te akcije imaju značajan potencijal.
On ukazuje da su trenutne cijene akcija preduzeća iz sistema "Elektroprivrede RS" u prosjeku oko 20 odsto od knjigovodstvene vrijednosti, dok su, prema podacima iz istraživanja tima Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, na razvijenim tržištima tržišne cijene na berzi trenutno za 50 odsto veće od knjigovodstvenih.
"Po postojećim tržišnim cijenama tri hidroelektrane, dvije termoelektrane i pet distributivnih preduzeća 'Elektroprivrede RS' na berzi vrijede 660 miliona KM i mi smatramo da tu postoji potencijal za rast tržišne cijene. U uslovima krize i relativno malog broja investitora na berzi cijene dostižu svoj minimum, i to može da bude dobro vrijeme za investiranje", kazao je Lakić.
PREF je u prethodnih godinu dana bio jedan od najvećih investitora na Banjalučkoj berzi. U obveznice su do sada investirali 12,9 miliona KM, odnosno u prosjeku više od milion maraka mjesečno.
"Mi smo te obveznice platili 12,9 miliona KM, a njihova sadašnja vrijednost iznosi 14,5 miliona KM. Ako tome dodamo kamate koje smo oprihodovali od tih obveznica, na trgovini smo zaradili skoro dva miliona KM. Dakle, imali smo odličan prinos na uložena sredstva od oko 14 odsto", naglasio je Lakić.
Tržišne cijene obveznica RS emitovanih po osnovu duga za ratnu štetu u toku prošle godine, kada ih je PREF najviše kupovao, iznosile su od 30 do 37-38 odsto od nominalne vrijednosti, dok je sada vrijednost tih hartija od vrijednosti od 43 odsto do 49 odsto od nominalne vrijednosti.
"Vjerujem da smo kroz naše investicije ohrabrili i druge investitore da kupuju obveznice na Banjalučkoj berzi i time uticali na rast likvidnosti obveznica na Banjalučkoj berzi. Da li su naše procjene i za kupovinu akcija ispravne i da li ćemo i na tim investicijama zaraditi, pokazaće vrijeme", rekao je Lakić.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Komentari

Post by Damirko »

Blekić smjenio Dedića?
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Komentari

Post by graditelj »

Danas u Avazu kažu počeo novi direktor raditi već od ponedjeljka (valjda od kad je počela i nova pravna država).
Kažu nam još, Dedića je smijenio NO jednoglasno, i podrazumjeva se jednoglasno izabrao novog direktora Tarika Kurbegovića.
Kurbegović kaže da nisu tačne informacije pojedinih medija o razilaženju mišljenja brokerskih kuća i dosadašnjeg direktora o isplati dividendi.
Kurbegović na čelnu funkciju Sarajevske berze dolazi s bogatim znanjem iz oblasti finansijskog inžinjeringa i konsaltinga. Doktorirao ekonomske nauke na Bečkom univerzitetu, a u proteklim godinama obavljao je čelne funkcije u pojedinim brokerskim kućama.
dakle Bečka škola

Ja lično, sam pristalica svih promjena u BiH pa makar i na gore, nek se okreće kolo sreće pa vidjećemo šta će biti na kraju balade.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

graditelj wrote:
Ja lično, sam pristalica svih promjena u BiH pa makar i na gore, nek se okreće kolo sreće pa vidjećemo šta će biti na kraju balade.
Pošto smo ovdje gdje jesmo meni se opet ne sviđaju promjene jer uvijek mijenjamo na gore odnosno samo rijetko na bolje. Mada, sve je to manje više ista ekipa pa su u pitanje nijanse u promjenama.

Vidim ulazimo u ljetni period, vrlo neaktivan a po svemu sudeći na berzi će biti ljetni diskont, sada će svima biti zanimljiviji godišnji odmori pa bi cijene dionica mogle ostati vrlo nisko a u narednih nekoliko sedmica i još malo niže. Već se neko angažovao da pomalo prodaje dionice da bi to držao nisko.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Komentari

Post by graditelj »

panzer wrote:
graditelj wrote:
Ja lično, sam pristalica svih promjena u BiH pa makar i na gore, nek se okreće kolo sreće pa vidjećemo šta će biti na kraju balade.
Pošto smo ovdje gdje jesmo meni se opet ne sviđaju promjene jer uvijek mijenjamo na gore odnosno samo rijetko na bolje. Mada, sve je to manje više ista ekipa pa su u pitanje nijanse u promjenama.
Upravo zato što jesmo ovdje gdje jesmo, bolje rečeno što smo dovedeni ovdje gdje jesmo, na rubu potpune propasti i šetamo se po toj liniji već 10-tak godina, mislim da je potrebno stalno i sve mjenjati. Bolje mjenjati kompletnu garnituru svugdje svake 4 godine, pa i na gore, nego održavati i podržavati agoniju samo zbog nedostatka adekvatne zamjene ili straha od onih koji još nisu ni imali pravu prilku. Naravno kad ovo kažem ne mislim na smjenu direktora SASE, već opštu političku situaciju.

Ev gledam sad na FTV dnevniku vrlo korektan i kritičan prilog o promjeni dirketora SASE, naravno amaterizam preovladava ali šta smo sve gledali od njih ovo je premija. Uglavnom propitivali novog direktora o sankcijama koje je dobio od Komisije i vezama sa prodajom dinoca Ključa Ziki Turkoviću i saradnji s njim. Prikazana i poznata shema povezanih lica sa SASE i u Crnoj Gori. Kažu, bavit će se time i u buduće, pa budemo vidjeli.
Vidim ulazimo u ljetni period, vrlo neaktivan a po svemu sudeći na berzi će biti ljetni diskont, sada će svima biti zanimljiviji godišnji odmori pa bi cijene dionica mogle ostati vrlo nisko a u narednih nekoliko sedmica i još malo niže. Već se neko angažovao da pomalo prodaje dionice da bi to držao nisko.
I meni se čini da će biti diskonta u narednim sedmicama, što opravdanog što ne opravdanog. Realno situacija trenutno i perspektive za naredni kvartal su puno lošije nego prije 3 mjeseca. (situacija sa Bosnalijekom, smjena vlasti i neizvjesnost po tom pitanju, ponovna promjena ili prekompozicija nadzornih odbora direktora i svega i svačega i svugdje, posebno gdje su pozicije držali branitelji Bosne npr. u BH Telecomu...) Opet s druge strane nema smisla da sve podjednako pada, neke su i sad jako podcijenjene pa nema smisla da padaju dalje...
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Da smo bar od onih društava što situaciju mijenjaju nabolje kada nešto ne ide odnosno da na odgovorne pozicije postavljamo bolje ljude onda bih i ja bio od onih koji su zadovoljni promjenama. Ali nismo, ovdje se bira onako iz revolta i izaberu se gori, tako da očekujem ništa dobro ali pomirio sam se s tim.

Ovaj period pred nama vjerovatno neće biti ništa drugačiji od ranijih ljetnih mjeseci. Do kraja jula gotovo da se ništa ne dešava tako da bi i cijene mogle ostati iste. I spomenuo sam da bi moglo biti i niže. I do sada, kada vidim cijene na ovim nivoima, kažem ne može niže i onda se pojavi kakav nalog na još nižoj cijeni. Mala je vjerovatnoća da bi neko regularan mogao to prodati ali eto, zato imamo regulatore berze koji su mentori tih dešavanja.
Gledam prošlogodišnje transakcije fonda prevent. Negdje prodao 10 komada, negdje 50 , negdje 100 ali uopšte nije bilo konkretnih prodaja sa normalnom cifrom dionica.
Prodati 10 komada dionica nekog emitenta je čista špekulacija i to se radilo čisto sa ciljem manipulisanja tržištem za neko treće lice. Pa ako to radi fond,navodni institucionalni ulagač, šta će tek uraditi fizičko lice koje ima solidna sredstva na plitkom tržištu.

Ovo obaranje cijena me podsjeti na jedan osvrt iz neke druge grane privrede gdje jedan privatnik kaže: da stranci nisu došli u ovu granu privrede, mi bi sami sebe uništili niskim cijenama, tj, spuštajući cijenu proizvoda sve niže kako bi bili jeftiniji od konkurencije pa bi se išlo do toga da prodajna cijena bude niža od nabavne.
Po svemu sudeći, na berzi stranaca neće biti još dugo. Niko od onih stranih ulagača koji su prije nekoliko godina bili aktivni više ne trguju i po svemu sudeći i neće, pa će domaći ovim spuštanjem ukopati sami sebe a mogli bi i berzu i kada im za par godina voda dođe do grla onda će morati prodati nekim novim strancima za siću.
fx78
Posts: 35
Joined: 27 Apr 2010, 18:31

Re: Komentari

Post by fx78 »

baš tako.. biće tražili ste - gledajte :D
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Komentari

Post by insider »

BHTSR nikad jeftiniji. Samo je pitanje da li jos dole ide ili je ovo prilika za kupovinu?
Post Reply