BH Telecom

hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

Mogu oni pokusati zabraniti, ali moguce je instalirati takve aplikacije i pored PlayStorea. Pogotovo ce mladja raja koja to i najvise koristi znati instalirati.
Opet dio izgubljenih sredstava oni vrate naplacivajem pristupa internetu. Npr ako neko na Ultri ili drugim paketima bez pristupa internetu ne plati dodatno taj pristup nece moci koristiti Viber osim na lokacijama gdje je besplatan Wifi dosupan.
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Koliko ja vidim zivotne navike omladine,odnosno kako zamišljam najveće korištenje vibera je kod kuće u noćnim satima. Većina omladine ima kućni internet i sve što treba je obični modem zamijeniti sa onim koji ima i wireless opciju tako da su, uz solidan mobilni telefon, već riješili problem slanja stotina poruka i pričanja preko Vibera. A mislim da i jedan dio kafića ima besplatni internet tako da tu može biti značajnog gubitka prihoda.
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

Uzet ce dio kolaca to je sigurno li ne preveliki jer i do sada su slicne aplikacije postojale i mogle se koristiti na telefonima besplatno, npr Skype.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Ja mislim upravo suprotno od ovoga sto navodi hrkljus, smart telefoni su u velikoj ekspanziji, ko ima instaliran viber to mu je jasno po porastu broja korisnika u vlastitom imeniku. Ja recimo koristim paket bht-a mini 15 koji mjesečno plačam 17,5 KM i u kojem imam 100MB besplatnog 3G interneta, što mi je dovoljno da neograničeno pričam preko vibera cijeli mjesec sa svim online prijateljima kojih je svaki dan sve više i više (skoro pola mojih kontakata ima instaliran viber i skype). Ja mislim da će ove i slične aplikacije poslati u istoriju trenutni način komunikacije, a to znači da ukoliko telekomi ne budu adekvatno pratili i reagovali na ovakve tehnološke izazove uopšte neće biti profitabilna industrija kao do sada. Nije samo u pitanju BHT, to je svjetski i regionalni trend. Kako nije veliki kolač, polugodišnji prihodi telecoma su oko 20% manji nego prošle godine!
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Prenio sam ovdje da ne opterecujem temu "Polugodisnja dobit..." Rijetko je kad bilo na sase ikakve korelacije izmedju dobiti BH telecoma i cijene dionice. Cijena je bila i 80 i 50 i 30 i 16 (ako se ne varam nekad je bila i 7) dakle raspon je 1000 %. Istovremeno dobit je, iako sa tendencijom pada, skoro ista, isla je svega +/-15 ak %. Zato sadasnju cijenu od 19 ne bih nikako mogao zvati porastom, za mene je to pad. Druga je stvar poslovanje. Uz Moju Tv i druge usluge dobit je morala biti visa nego nekad, a ne niza. Mislim da je Residbegovic odavno za penzije, i da je vrijeme za mladje i sposobnije, svjezu krv i nove ideje, rezove pogotovo u politici zaposljavanja i u mnogo cemu jos. Na tom mjestu treba biti nestranacki covjek, najbolje stranac a ne da se drzi neko da mu bude veca osnovica za penziju. U vezi dobiti na polugodistu, ne znam za proslu godinu ali za prethodne ipak mislim da je drugo polugodiste obicno bilo jace.
Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Sve to govori da je vrijeme da se trazi mladozenja.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Nije tu problem samo Rešidbegović, pogledajte poslovanje ostalih telecoma u regionu, mtel -7 mil, T-Hrvatski Telekom ima manju dobit za 32 miliona eura ili 29,4% sa 107 milijuna eura na prvom polugodištu 2012 pao je na 75 mil u prvom polugodištu 2013, dobit Optima Telekoma u prvom polugodištu 2013. je pala za 8,8 posto, nemam vremena da pogledam poslovanje slovenačkog telekoma, ali mislim da i on ima manje prihode. Neki dan sam sa prijateljem koji živi u Norveškoj upoređivao poslovanje njihovog vodećeg operatera koji je također ostvario manji prihod ali se tačno ne sječam o kojem iznosu se radi jer je bilo izraženo u krunama. Čini se da je vrijeme koje predstoji puno izazova za telekom operatere. Skoro kod svih je identična situacija, smanjena dobit od govornih usluga (ne vjerujem da ljudi pričaju manje nego ranije, već su pronašli alternativne načine da pričaju besplatno). S druge strane, za razliku od BHT-a, drugi telekomi su pretežno privatizovani i vrše razne rezove kako bi ostali profitabilni i uprkos svemu ne uspjevaju u tome. Ja sam promjenio mišljenje u odnosu na ranije razmišljanje kad je u pitanju sigurnost investiranja u oblast telekomunikacija jer je puno izazova i nepoznanica.
Last edited by Investitor on 19 Aug 2013, 23:46, edited 1 time in total.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Sabur2 wrote:Sve to govori da je vrijeme da se trazi mladozenja.
Pitanje je da li je moguće u ovakvoj situaciji pronaći "pravog mladoženju" jer je mlada skoro pa nerotkinja, a o udaji odlučuju ljudi koji se u ove tehnologije pravo razumiju, da ne poredim!
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Vodeće turske kompanije zainteresovane za Telekom Srbije
Potpredsjednik Vlade Srbije Rasim Ljajić danas je u Istanbulu razgovarao sa predstavnicima vodećih turskih kompanija Dogus Holding i Sabancı Group o mogućnostima njihovog angažovanja na tržištu Srbije i učešću u privatizaciji Telekoma."Predstavnici Dougs Holdinga i Sabancı Groupa su tokom razgovora sa Ljajićem poseban interes iskazali za učešće u procesu privatizacije preduzeća Telekom Srbija", saopšteno je iz Vlade Srbije.

Menadžment ovih kompanija iskazao je zainteresovanost za ulaganje u oblasti energetike, putne infrastrukture, telekomunikacija, kao i za izgradnju stambenih četvrti, tržnih centara i hotela.

Na sastancima je dogovoreno da u toku naredne sedmice stručni timovi turskih kompanija posjete Srbiju, gdje će im biti predstavljeni projekti u oblastima u kojima su spremni da investiraju, kao i raspoložive lokacije za izgradnju tržnih centara i hotela.
http://www.klix.ba/biznis/investicije/v ... /130819051
Ovako se priprema udaja!
Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Investitor wrote:
Sabur2 wrote:Sve to govori da je vrijeme da se trazi mladozenja.
Pitanje je da li je moguće u ovakvoj situaciji pronaći "pravog mladoženju" jer je mlada skoro pa nerotkinja, a o udaji odlučuju ljudi koji se u ove tehnologije pravo razumiju, da ne poredim!
ma ja, to je problem jer se na ovom spinu oko naninog srebra dobijaju izbori, u stvari se familija prikaci na dobru platu. Gdje ces to prodat....
Post Reply