BH Telecom

brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Euforija sa AI je kao prije par godina sa 3D printerima. Mnogo je ljudi povjerovalo da će 3D printeri zamjeniti neke standardne nacine proizvodnje.
Niti je to isplativo niti tehnoloski moguće.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Da se pumpa, pumpa se…
Da će se Dumpat, dumpat će se…

Da će AI zamjeniti covjeka, zamijenit ce ga u velikoj vecini poslova koji se trenutno rade. Hajde neka sada nadje posao neki grafički dizajner, veliko je otpuštanje u IT sektoru (dijel i zbog AI), itd. Ja ne znam na koji ste vi Internet skopčani, al za kratko vrijeme cca 2-3 godine dobar dio OnLine sadrzaja ce biti generisan od AI.

3D printer je za izradu prototipova i u tome ga koriste sve industrije. Nije za serijsku proizvodnju. Za prototipove je revolucionaran proizvod. Pump u ovom sektoru je itekako dobio rezultate jer je tehnologija jako uznapredovala.

Ko bude vladao tehnologijama vladat ce i svijetom. Dionicar vulgaris iliti sitnošićardžija, je tu samo pomocno sredstvo za prikupljanje kapitala da bi se ostvarivale velike ideje. Cijena NVIDIA-e nije bitna, bitno je da svi aparati imaju njen chip u sebi. To vrijedi puno vise od sveg novca koji postoji na svijetu.

Ovdje mnogi izgleda razmisljaju o tome kako napuniti stomak, što je iznenadjujuce za Investitorski svijet.
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote: 03 Feb 2024, 14:31 Dionicar vulgaris iliti sitnošićardžija, je tu samo pomocno sredstvo za prikupljanje kapitala da bi se ostvarivale velike ideje.
...
Ovdje mnogi izgleda razmisljaju o tome kako napuniti stomak, što je iznenadjujuce za Investitorski svijet.
Izvinite gospodine Buffett, nismo vas prepoznali, ali jednostavno nismo očekivali vas na ovom forumu...

Inače, velikolopinaši su na drugom spratu, ovdje su samo sitnošićardžije. Pogriješili ste sprat...
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Pa jel tako ili nije? Nisi valjda pomislio da je Das Kapital nastao da bi ti vodio obitelj na more od ekstra profita na dionicama?
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

S obzirom na ovo o sitnošićardžijama I investitorima koji samo pune stomak umjesto da daju donacije Nvidiji za velike ideje, ne radi se Buffetu nego o Marxu.
Bojim se da ti vidiš svijet samo u virtualnom dijelu spektra. Čovjek ne živi da bi se klanjao tehnologiji nego valjda one postoje da bi mu olakšale život. Inače su potpuno nebitne I beznačajne. Međutim tu smo već davno na pragu da se ne može puno dalje. Vozio sam se ima 10 godina vozom/metroom koji nije uopšte imao mašinovođe dakle potpuno automatskim. Na tv imamo već programe u 4 i 8 K rezoluciji mada ljudsko oko ne može ni prepoznati razliku. Šta im to revolucionarno tzv AI može ponuditi? Pa već tehnologije ima I previše. Ljudi voze električne romobile umjesto da hodaju ukidajući i ono malo fizičke aktivnosti što su imali. Bulje u tv, mobitele Ipode po 10 sati na dan. Bukvalno sami sebi kopaju grob novim tehnologijama. Tvoja svijetla budućnost je da ležimo po čitav dan na 17 spratu nebodera gledajući Netflix, dok nam AI omogućava da "ništa ne radimo" a korpa ba, glooovo i slični donose hranu (pržene skakavce? ) do vrata odakle će je pametni robot asistent donijeti do kauča da mi ne bi ustajali. Pa ta svijetla budućnost meni izgleda kao najgori distopijski horor gdje će ljudi ispranog mozga i IQa manjeg od broja cipela umirati u 40 od hipertenzije, dijabetesa. I depresije. A ne razmišljaš o mogućnosti da već ima 8 milijardi ljudi od kojih će uskoro kako idemo prema svjetskoj recesiji i vrlo brzo depresiji milijarde ostati bez posla. Neće njima biti do odmora i AI nego do posla i preživljavanja jer će slobodnog vremena imati mnogo više nego što i sanjaju. Bojim se da za AI niko neće mariti već za godinu dvije ali da će biti opšte klanje za kilo brašna ili krompira. Ti polaziš od pretpostavke da je svaka novotarija servirana sa Zapada automatski nešto dobro i usvajaš to bez provjere kao aksiom. Mislim legitimno je i to i poštujem svako mišljenje ali isto tako ja kažem da je AI obični šupljak i marketinški trik i da ko proguta tu udicu ide prema provaliji.
carrot
Posts: 124
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: BH Telecom

Post by carrot »

Čovjek uopšte nije davao moralne presude vezano uz AI, već je rekao da očekuje njegovu sve rašireniju upotrebu. S obzirom na to koliko je samo porasla proporcija online sadržaja proizvedenog na taj način samo u posljednjih godinu dana, možemo reći da je to predvidjanje mnogo vjerovatnije od najava o ekonomskoj propasti svijeta i opštoj gladi za dvije godine, kakva se na ovom forumu najavljuju od strane istih komentatora već mnogo duže od dvije godine. Prognostičari ovdje predvidjeli su vjerovatno dvadeset od posljednje dvije recesije.
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

carrot wrote: 03 Feb 2024, 16:54 Čovjek uopšte nije davao moralne presude vezano uz AI, već je rekao da očekuje njegovu sve rašireniju upotrebu. S obzirom na to koliko je samo porasla proporcija online sadržaja proizvedenog na taj način samo u posljednjih godinu dana, možemo reći da je to predvidjanje mnogo vjerovatnije od najava o ekonomskoj propasti svijeta i opštoj gladi za dvije godine, kakva se na ovom forumu najavljuju od strane istih komentatora već mnogo duže od dvije godine. Prognostičari ovdje predvidjeli su vjerovatno dvadeset od posljednje dvije recesije.
Ma "čovjek" je davao moralne presude vezano za ostale forumaše, a ne za AI. Inače, on je možda i sam Elon Musk s obzirom na "vizionarski stav" i ideje (Buffett je ipak malo prizemniji sa tim idejama koje će već sutra ovdje da budu i promijene svijet) i mogu ti reći da odlično vlada našim jezikom. I što reče Novalić za onog Badnjevića, kada je već toliki stručnjak otkud on u Bosni, šta radi ovdje. Pa nije Ronaldo igrao u Visočkoj Bosni. Stvarno je šteta da ovakav velikolopinaški um(met) propada na ovom sitnošićardžijskom forumu...
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote: 03 Feb 2024, 15:32 Pa jel tako ili nije? Nisi valjda pomislio da je Das Kapital nastao da bi ti vodio obitelj na more od ekstra profita na dionicama?
Ne, nego da je nastao da bi kritikovao to što ja vodim porodicu na more od ekstra profita na dionicama koji je nastao od neplaćenog rada radničkoj klasi...
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

carrot wrote: 03 Feb 2024, 16:54 Čovjek uopšte nije davao moralne presude vezano uz AI, već je rekao da očekuje njegovu sve rašireniju upotrebu. S obzirom na to koliko je samo porasla proporcija online sadržaja proizvedenog na taj način samo u posljednjih godinu dana, možemo reći da je to predvidjanje mnogo vjerovatnije od najava o ekonomskoj propasti svijeta i opštoj gladi za dvije godine, kakva se na ovom forumu najavljuju od strane istih komentatora već mnogo duže od dvije godine. Prognostičari ovdje predvidjeli su vjerovatno dvadeset od posljednje dvije recesije.
Valjda smo dovoljno odrasli da nam ne treba prevoditi šta je neko rekao. Kako nije davao moralne presude vezano za AI. Lijepo je rekao da on ne želi samo da sigurno i profitabilno investira kao sitnošićardžije nego želi da bude dio nečeg velikog, velike ideje koja je budućnost što je AI, oličeno u Tesli i Nvidiji. I da je ta budućnost da će za kratko vrijeme, 2-3 godine, dobar dio Online sadržaja biti generisan od AI. Kao i da će za 10 godina AI potpuno obezvrijediti ljudsko bivstvovanje. Doslovno citiram. Dakle rekoh već legitimno mi je i takvo mišljenje ali to nije i moje mišljenje. Ja ne želim da budem dio velike ideje koja će za 10 g obezvrijediti ljudsko bivstvovanje. I to je sve. A za recesiju i propast uprati malo događanja u Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji, Kini, Evergrande, Deutsche bank, kamatne stope, inflaciju, cijene energije, deindustrijalizaciju, stanje duga u SAD 34 hiljade milijardi (godišnja kamata na dug premašila budžet za odbranu), blokada lanaca snabdjevanja (panamski kanal, suecki kanal) i još štošta. Prati broj stečajeva, najavljena otpuštanja, stanje u bankarskom sektoru. Ako tebi nije jasno šta se dešava to ne znači da se ne dešava. Ko prati zna, ko ne prati još je u Diznilendu.
carrot
Posts: 124
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: BH Telecom

Post by carrot »

Sitna buranija wrote: 03 Feb 2024, 17:30
carrot wrote: 03 Feb 2024, 16:54 Čovjek uopšte nije davao moralne presude vezano uz AI, već je rekao da očekuje njegovu sve rašireniju upotrebu. S obzirom na to koliko je samo porasla proporcija online sadržaja proizvedenog na taj način samo u posljednjih godinu dana, možemo reći da je to predvidjanje mnogo vjerovatnije od najava o ekonomskoj propasti svijeta i opštoj gladi za dvije godine, kakva se na ovom forumu najavljuju od strane istih komentatora već mnogo duže od dvije godine. Prognostičari ovdje predvidjeli su vjerovatno dvadeset od posljednje dvije recesije.
Ma "čovjek" je davao moralne presude vezano za ostale forumaše, a ne za AI. Inače, on je možda i sam Elon Musk s obzirom na "vizionarski stav" i ideje (Buffett je ipak malo prizemniji sa tim idejama koje će već sutra ovdje da budu i promijene svijet) i mogu ti reći da odlično vlada našim jezikom. I što reče Novalić za onog Badnjevića, kada je već toliki stručnjak otkud on u Bosni, šta radi ovdje. Pa nije Ronaldo igrao u Visočkoj Bosni. Stvarno je šteta da ovakav velikolopinaški um(met) propada na ovom sitnošićardžijskom forumu...
Neću govoriti u ime drugog forumaša, ali mislim da nije shvaćen njegov komentar, i da je poenta da su pojedinačni investitori, pa i oni u svjetske tehnološke kompanije, sitnošićari u poredjenju sa ljudima koji tim tehnologijama upravljaju, tj. da trenutna tržišna kapitalizacija neke kompanije ne odražava sve njene potencijale.

S obzirom na neke od komentara ovdje, izmedju ostalog onih koji tvrde da je došlo do vrhunca razvoja novih i iskorištenja postojećih tehnologija i da ne postoji više mogućeg tehnološkog unapredjenja čovječanstva, mislim da je pošteno reći da je riječ o sitnošićarskim učesnicima na tržištu. A u njih uključujem i sebe.
Post Reply