BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote: 01 Feb 2024, 23:02 Da malo na temu, gledam ovo sto je poslao ONE. Citam i u svemu se vidi cista i ocigledna pljacka. Kupovali jekakve aplikacije koje nicemu ne vrijede. Jad i bijeda.
Ja sam za OPA aplikaciju, baš kao i za HuHu i sve slične, rekao da one nemaju perspektivu na našem malom tržištu. I bio sam u pravu. Ali to nije bila pljačka nego pokušaj da uđu u te platne aplikacije nadajući se da će priča biti uspješna. Ali, nije bila. Međutim, tu su ušli zajedno sa Raiffeisen bankom (mislim po 40%) i sa QSS-om i Comtrade-om. Po ovome ispade da je i Raiffeisen pljačkao? Jednostavno, od para koje su uložili izgubili su možda petinu i to je to.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Naravno da jeste i RF pljackao. Ne RF ali jeste predsjednik uprave i najblizi saradnici koji su izmedju ostalog i zbog toga smijenjeni. Vjerujem da su izbjegli krivicnu odgovornost na neki od nacina adekvatnih za ova djela.

Aplikacije za placanje itekako imaju potencijala ali to treba znati raditi.

Polako još svašta će izaći na vidjelo.
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote: 02 Feb 2024, 00:51 Naravno da jeste i RF pljackao. Ne RF ali jeste predsjednik uprave i najblizi saradnici koji su izmedju ostalog i zbog toga smijenjeni. Vjerujem da su izbjegli krivicnu odgovornost na neki od nacina adekvatnih za ova djela.

Aplikacije za placanje itekako imaju potencijala ali to treba znati raditi.

Polako još svašta će izaći na vidjelo.
Kao i ona nezakonita prisluškivanja? Kojih nije bilo. Uglavnom, svi krali i QSS i Comtrade, krali od samih sebe? Hajde pozdravi NiP i Konakovića...

P.S. Šta god su radili ostavili su na računu 330 mio KM i uhodan stabilan bizniz. To što ti nisi imao prililku da izvučeš korist od njih, a sad imaš, to nema veze sa nama ostalim dioničarima...
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Da, da, kako da ne, ja sam zločesti NiP-ovac a ti si obični dioničar - u narodu poznat kao žrtva.

Kradja jeste ako se dogovori da se kupi nešto što nije potrebno i masno se plati. Ne kupuje niko hljeb za 5KM kad ima za 1,60KM. Koliko su para ostavili na računu je smiješan argument, ravan razmišljanju “Šta ima veze ako kradu, ide pos’o”. Po tebi je i ovo za respiratore posao stoljeća, to što su ljudi poumirali na nekom kineskom poluproizvodu bez atesta, koje je nabavio malinar, to je ono “Jbg, šta ćeš”.

Braniti i opravdavati nečasne radnje jedino može neko ko ima direktne koristi od toga. Nije razumno opravdavati lopova koji ti iznosi iz kuće. Za neko vrijeme kuća postane hladna, prozori šuplji, interfon ne radi, frižider prazan, a druge kuće nemaš. Moglo bi doći do toga da gladna dječica počnu upirati prstom u pomahnitalog oca pa i praviti planove da ga se rješe. Biće uzaludni zidovi od 2.5m na Poljinskim hacijendama, a možda i neće, vidjet ćemo.
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Pozdravi Konakovića...
novi
Posts: 178
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: BH Telecom

Post by novi »

Što se tiče alternativnih ulaganju u poljoprivredu, kad bi gospodin Truba kupio plac njemu bi ga klizište odnijelo u vodu. Treba imati i malo sreće.
novi
Posts: 178
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: BH Telecom

Post by novi »

Ah da zaboravio sam staviti navodnike na ''sreća''
SSenseiSS
Posts: 65
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: BH Telecom

Post by SSenseiSS »

Zato faktor "sreće" eliminišeš disperzijom rizika - diverzifikacijom.
SSenseiSS
Posts: 65
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: BH Telecom

Post by SSenseiSS »

Btw. i ova usporedba PE bi se trebala raditi unutar istog sektora/industrije, jer porediti poprilično zrelu telekom industriju sa industrijom u nastanku (AI) nema baš nekog smisla. Treba vidjeti kako BHT stoji u odnosu na druge telekomunikacijske operatere u regiji, Evropi i ostatku svijeta, te korelirati to sa stepenom razvoja pojedinih zemalja u kojima funkcionišu.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Pa poređenje telecoma i tehnološke kompanje nije baš tako daleko u smislu sektora. Nije to prehrambena industrija niti farmacija niti osiguranje pa da kažemo drastična je razlika u sektoru. I BHTSR ovisi o tehnologiji koja je stalno mijenja i usavršava. A niti je Nvidia od jučer niti su čipovi nova stvar. Radi se samo o minijaturizaciji i ubrzanju, koje omogučava obradu veće količine informacija. NI AI nije ništa novo, imao sam softver kompjuter koji igra šah prije 30 godina. Sad je samo stvar brendirana da se stvori hype. U stvari se ne radi ni o kakvoj "inteligenciji" nego samo o obradi većeg broja informacija od strane mašine koja će odreagovati onako kako ste je naučili. Dakle jedna potpuno beskorisna i nepotrebna novotarija. Evo jedan tekst o tome
https://www.beta.ba/index.php/kolumne/1 ... lRUy31jmTc
Kako se radi o hypeu svi se trude da keširaju dok iluzija traje. Čitam neki dan da se CEOi tehnoloških kompanija truda da pri prezentacijama pomenu što više puta AI u govoru na što stado odreaguje odmah tako da dionice kompanije porastu sutra za 5 ili 10 % čak i kad nikakve veze sa AI nemaju.
Na potpuno isti način se pumpalo firme za dotcom bubblea 2000ih. Dva momka bi u garaži osnovala nešto i nazvala "firmu" garaža.com i prodala je sutra naivcima za milion dolara samo zbog ona zadnja 3 slova. Naravno da je sve poslije propalo. Ne puno drukčija je i biće priča sa Teslom gdje su obećavana brda i doline sa prodajom električnih i veliki profiti ali uvijek u BUDUĆNOSTI. Koja nije došla jer profita nije bilo nikad. Cijena el auta se smanjuje prodaja opada a konkurencija raste. Oduševljenje "novom tehologijom" je nestalo za svega 5 godna. Naravno da će neki zaraditi brdo novca, pogotovo oni koji prodaju dionicu na vrijeme.
Kad se pogleda dijagram Nvidie vidi se da je enormno overbought i spreman za duboku korekciju. Naravno da se radi o euforiji masa i da može rasti još neko vrijeme na priči o AI koja će spasiti svijet koja naravno treba upravo onom koji to prodaje. Pomenuću opet P/E od 83 koji sve kazuje. Nebitno je o kojem sektoru govorimo. To meni znači da firmi treba 83 godine ovakvog poslovanja i profita da opravda/otplati sadašnju tržišnu cijenu pod uslovom da neće biti konkurencije da mu uzme dio kolača, i da će sve to vrijeme AI mit biti živ. A vratimo se ne 83 godine nego samo 30 ak g unazad, tržišni lideri u tada novim tehologijama bila su imena poput ZX Spectrum, Atari, Commodor 64 i sl. Ozbiljne konkurencije nije ni bilo. Gde su oni sad, koja je dobit tih kompanija i je li uporediva sa tadašnjom? Ne odgovaram nikoga uvijek se može zaraditi kad nešto raste ali druga je stvar je li nešto raste zbog realne i dugoročne vrijednosit ili samo zbog euforije tržišta. Imali smo i mi Hidrogradnju po 35 KM a JPESR je bio 200 (i ovo drugo je realnije nego sadašnje cijene nekih tehnoloških firmi). Moje skromno mišljenje je da će za godinu dana dionica BHTelecoma porasti više od Nvidie. Naveo bih ja i kraći rok ali kažem godinu čisto da završe izbori u SAD jer slutim da će biti štampanja para do novembra da se narod i tamošnja berza drže u stanju sreće bar do tada. Mada ne isključujem veliki pad berze posebno Nasdaqa i mnogo prije toga recimo u prvom kvartalu a da QE počne u drugom, pred izbore.
Post Reply