Bosnalijek

montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

A u vezi ovog pravilnika o lijekovima, čitam danas u oslobođenju kako se neki novi kadar na čelu Agencije za lijekove BIH Aleksandar Zolak zalaže za taj novi pravilnik o cijenama. Piše u članku da je pozadina svega to da se želi ugroziti navodno monopolistički položaj bivšeg ministra zdravlja RSa Ranka Škrbića i njegove firme Moja Apoteka veletrgovine lijekovima. Lično mislim da se mi iz Federacije ne bi trebali uvlačiti u te odnose u RSu i otežavati položaj naše farmaceutske industrije Bosnalijeka (ko god mu bio vlasnik) Farmavite i drugih zbog nekakvih obračuna ili prepucavanja između PDPa i SNSDa i sličnih. Oni štite svoje interese OK ali i mi trebamo svoje. Valjda ima neko ko odlučuje kome bi takve stvari trebale biti jasne.
pojmanemam
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2016, 15:38

Re: Bosnalijek

Post by pojmanemam »

Ma eto neka malo diskusije. Ako nekome smeta, ne mora ucestvovati i to je to. Nisam ja ovdje dosao da pametujem o tome po kojoj cijeni bi se BSLNR trebao prodati ili kupovati, mozda cak ovo nije ni za ovu temu vec za onu o generalnom trzistu ali haj sad, nebitno. U glavnom ono sto me je ponukalo da se javim ovdje ( a stvarno ima pametnih ljudi i ima se sta procitati na ovom forumu) su ponovne objave o privatizaciji preduzeca koje se ponavaljaju sigurno zadnjih 5 godina ako ne I 10. Prvo mene bi bilo stid da svake godine najavljujem jedno te isto a realizacije nikada nema, a onda dodjem ovdje da procitam misljenja I odmah se ide sa pretpostavkom da je nesto dogovoreno, da je alvogen ili da je kriminal ili da se namjerno spusta cijena, a niko ne kaze ovo govore vec pet godina i nikad se nista ne desi. U januaru 2017. cemo imati istu objavu u medijima gdje APF ide opet u privatizaciju nacionalnog blaga ovoga i onoga...I zato kazem nema privatizacije bosnalijeka niti drugih firmi dok ovakvi nekompetentni ljudi se bave ovako ozbiljnim poslom. Valjda me malo iznervirale te ponovne objave, stvarno malo vrijedjaju intelegenciju drzavljanja ove zemlje.

E sada sto se tice vrednovanja Bosnalijeka, nisam ja rekao da je trenutna trzisna cijena ta po kojoj bi je trebali prodati. Nece oni to prodati nikako svakako, a ako postoji neko ko hoce da da 20KM to bi bilo odlicno. Samo sam rekao da je trziste uvijek u pravu i da je Bosnalijek zaista potcijenjen onoliko koliko bi neki mozda to volili ili vjeruju, nebitno, trziste bi to prepoznalo. Znam sad ide prica ne znas ti brokere nema ovdje likvidnosti, sve stoji ali da neko vidi taj potencijal u Bosnalijeku onda bi trziste to reflektovalo. Cijena Bosnalijeka ne mice nekoliko godina, ne znam sada tacno koliko, ali realno ni njihov obim poslovanja se ne povecava u nekoj velikoj mjeri (I ovim putem bih ako nista cestitao upravi bosnalijeka na relativno pravovremeno dostupnim finansijskim informacijama o poslovanju).

@monthypython Cijenim vas optimizam sto vjerujete da je BiH zemlja u kojoj bi neki investitor ulozio na P/E 20, ali taj P/E multiple je na S&P 500 trenutno 19,81(dostupna informacija na internetu - www.multpl.com) Ako slucajno nadjete drugaciju informaciju molim vas ispravite me . Znaci vase ocekivanje je da prodate BSNLR po P/E koji je kao na S&P 500. Samu mogu konstatovati da su vasa ocekivanja velika ali to je vase pravo i to je upravo ta ljepota trzista, mozda cete je i prodati po toj cijeni. Ono sto je po meni problematicnije za BSLNR je taj sto nemaju evidentan rast koji bi mogao da odslika tako veliki P/E niti imaju rast pa da su, recimo interesantni nekome. Vi kazete moze se sa povecati dobit sa 10 na 15, mozda moze mozda ne moze, ali opste poznata informacija je da cijene generickih lijekova ne rastu, a u dosta slucajeva cak i padaju, a konkurencija je zestoka dok su regulatorne promjene na trzistu stalne i nije lako ni velikim a pogotovo malim firmama da navigiraju taj cjelokupni regulatorni okvir. Ne vidim da je Bosnalijek privlacan i za koga, Vlada ja mislim ima nemogucu misiju kada je u pitanju njena (ponavljajuca) namjera da proda BSNLR, ali i uopste da proda te manjinske udjele.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

pojmanemam wrote:Ma eto neka malo diskusije. Ako nekome smeta, ne mora ucestvovati i to je to. Nisam ja ovdje dosao da pametujem o tome po kojoj cijeni bi se BSLNR trebao prodati ili kupovati, mozda cak ovo nije ni za ovu temu vec za onu o generalnom trzistu ali haj sad, nebitno. U glavnom ono sto me je ponukalo da se javim ovdje ( a stvarno ima pametnih ljudi i ima se sta procitati na ovom forumu) su ponovne objave o privatizaciji preduzeca koje se ponavaljaju sigurno zadnjih 5 godina ako ne I 10. Prvo mene bi bilo stid da svake godine najavljujem jedno te isto a realizacije nikada nema, a onda dodjem ovdje da procitam misljenja I odmah se ide sa pretpostavkom da je nesto dogovoreno, da je alvogen ili da je kriminal ili da se namjerno spusta cijena, a niko ne kaze ovo govore vec pet godina i nikad se nista ne desi. U januaru 2017. cemo imati istu objavu u medijima gdje APF ide opet u privatizaciju nacionalnog blaga ovoga i onoga...I zato kazem nema privatizacije bosnalijeka niti drugih firmi dok ovakvi nekompetentni ljudi se bave ovako ozbiljnim poslom. Valjda me malo iznervirale te ponovne objave, stvarno malo vrijedjaju intelegenciju drzavljanja ove zemlje.

E sada sto se tice vrednovanja Bosnalijeka, nisam ja rekao da je trenutna trzisna cijena ta po kojoj bi je trebali prodati. Nece oni to prodati nikako svakako, a ako postoji neko ko hoce da da 20KM to bi bilo odlicno. Samo sam rekao da je trziste uvijek u pravu i da je Bosnalijek zaista potcijenjen onoliko koliko bi neki mozda to volili ili vjeruju, nebitno, trziste bi to prepoznalo. Znam sad ide prica ne znas ti brokere nema ovdje likvidnosti, sve stoji ali da neko vidi taj potencijal u Bosnalijeku onda bi trziste to reflektovalo. Cijena Bosnalijeka ne mice nekoliko godina, ne znam sada tacno koliko, ali realno ni njihov obim poslovanja se ne povecava u nekoj velikoj mjeri (I ovim putem bih ako nista cestitao upravi bosnalijeka na relativno pravovremeno dostupnim finansijskim informacijama o poslovanju).

@monthypython Cijenim vas optimizam sto vjerujete da je BiH zemlja u kojoj bi neki investitor ulozio na P/E 20, ali taj P/E multiple je na S&P 500 trenutno 19,81(dostupna informacija na internetu - http://www.multpl.com) Ako slucajno nadjete drugaciju informaciju molim vas ispravite me . Znaci vase ocekivanje je da prodate BSNLR po P/E koji je kao na S&P 500. Samu mogu konstatovati da su vasa ocekivanja velika ali to je vase pravo i to je upravo ta ljepota trzista, mozda cete je i prodati po toj cijeni. Ono sto je po meni problematicnije za BSLNR je taj sto nemaju evidentan rast koji bi mogao da odslika tako veliki P/E niti imaju rast pa da su, recimo interesantni nekome. Vi kazete moze se sa povecati dobit sa 10 na 15, mozda moze mozda ne moze, ali opste poznata informacija je da cijene generickih lijekova ne rastu, a u dosta slucajeva cak i padaju, a konkurencija je zestoka dok su regulatorne promjene na trzistu stalne i nije lako ni velikim a pogotovo malim firmama da navigiraju taj cjelokupni regulatorni okvir. Ne vidim da je Bosnalijek privlacan i za koga, Vlada ja mislim ima nemogucu misiju kada je u pitanju njena (ponavljajuca) namjera da proda BSNLR, ali i uopste da proda te manjinske udjele.
Ovako. Je li to sa P/E ispravka ili potvrda mojih riječi, meni je bliže ovom drugom, nisam namjeravao da budem tako precizan a ispalo je. Drugo Vlada uopšte prethodnih godina nije imala namjeru da proda Bosnalijek, nije ga prodala ni kad je imala ponudu od 20 od Alvogena a poslije nije ni pokušavala to su bile samo projekcije Agencije za privatizaciju da bi opravdala svoje postojanje i plate.
Dalje tržište ne da je uvijek u pravu nego praktično nikad nije u pravu pogotovo na tržištu bez likvidnosti. Pokušaj sad staviti nalog na 1,5 milion dionica na kupnju po tržišnoj 10,0 pa da vidimo koliko ćeš kupiti. Nakon sedam dana i možda kupljenih 100 hiljada ne bi mogao kupiti ni po 17 a ostalo bi ti još 1,4 miliona. Prisjeti se 2007 kad je likvidnost bila veća Hidrogradnja je bila možda 4-5 a par mjeseci poslije 35 slično Telecom, Bosnalijek i svi ostali. Rudnik Banovići 4 a par mjeseci poslije 130, pa šta je to tržište "pravilno vrednovalo" je li rudnik 4 KM ili je cijena 30 PUTA veće a "tržište" je govorilo i jedno i drugo. Prava je istina da tržište odražava jedino psihologiju mase i ništa drugo. Bar u nas. Ako neko " zbije" cijenu na 10 to se začas prihvati kao mjera i ako to za sedam dana bude 30 i to masa prihvati kao mjeru nečega. Nemamo šta pričati o tome da cijene generičkih lijekova neće rasti, one su kakve su i sa rečenim P/E bez ikakvog natezanja vrijednost je kako rekoh 26 sad a može biti 36 sa boljim upravljanjem. Dakle 26 je sad bez ikakvog rasta nema tu ništa što P/E treba da "odslikava" to jeste. I ne mora da bude 19,81 kao na S&P ( a zašto ne) ali daleko je od 26 (39) do 10.
panzer
Posts: 12371
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

I ja se slažem da tržište uglavnom zna vrjednovati.

Zašto bih ja kupio dionice bosnalijeka ako znam da su ga preuzeli pajseraši i da imaju podršku ljudi iz nadležnih institucija i određenih političkih krugova. Kupovanje tih dionica bi mi bilo bacanje kapitala.
Prije njih je bio čovjek koji je dokazano ukrao preko 20 miliona KM i tad je situacija bila ista s tim da je tržište bilo iracionalno pa je masovno kupovalo.

Druga je priča da Bosnalijek kupi npr.Alvogen pa počne djelovati korporativno odnosno počne isplaćivati dividendu i poštovati dioničarska prava. U tom slučaju dionica mora ići na 30 KM.

Tako da je tu problem kriminalnog sistema. Možeš krasti ako imaš nekog ko te štiti. A ako opravdavamo takav sistem onda i tržište na kojem često te kriminalne skupine određuju cijenu dionica je za nas normalno a onda se možemo i zvanično vratiti u plemensko društvo. A onda tu niko nije siguran.
pojmanemam
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2016, 15:38

Re: Bosnalijek

Post by pojmanemam »

@montypython - pa nije ni potvrda ni ispravka, ne moze ni biti jer vi i ja ne moramo neophodno imati isti pogled na trziste, ali obojica mozemo biti u pravu. Ja mislim da je P/E 20 za BiH visok. Mislim da ne mozemo imati P/E koji je u ravni sa S&P 500, i na kraju krajeva i nemamo ga. Vi cak i u vasem tekstu navodite probleme na trzistu kapitala ovdje, kao sto su nelikvidnost a ja mislim da ih ima jos, ne samo na trzistu kapitala nego uopste u strukturi zemlje, a istovremeno tvrdite da je P/E 20 dobar. Mislim da bi svaki investitor u svijetu radje ulozio pare na S&P 500 sa P/E 20 nego na SASE, sto znaci da SASE mora da ponudi odredjeni discount u odnosu na S&P da bi privukao investitore.

U svakom slucaju ukoliko BSNLR bude kupljen po 20 P/E to ce biti veliki uspijeh i za njegove dionicare (oni koji su kupovali u onom ludilu 2007. godine su te gubitke vec otpisali...bar u glavama ako ne i u bankovnim racunima) i za prodavce (mislim da vlada nije u stanju da provede takvo sto) i ja vam to zelim, pogotovo ako ste dionicar, ja nisam. Kupac bi po mom misljenju preplatio ali i to je dio igre.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

panzer wrote:I ja se slažem da tržište uglavnom zna vrjednovati.

Zašto bih ja kupio dionice bosnalijeka ako znam da su ga preuzeli pajseraši i da imaju podršku ljudi iz nadležnih institucija i određenih političkih krugova. Kupovanje tih dionica bi mi bilo bacanje kapitala.
Prije njih je bio čovjek koji je dokazano ukrao preko 20 miliona KM i tad je situacija bila ista s tim da je tržište bilo iracionalno pa je masovno kupovalo.

Druga je priča da Bosnalijek kupi npr.Alvogen pa počne djelovati korporativno odnosno počne isplaćivati dividendu i poštovati dioničarska prava. U tom slučaju dionica mora ići na 30 KM.

Tako da je tu problem kriminalnog sistema. Možeš krasti ako imaš nekog ko te štiti. A ako opravdavamo takav sistem onda i tržište na kojem često te kriminalne skupine određuju cijenu dionica je za nas normalno a onda se možemo i zvanično vratiti u plemensko društvo. A onda tu niko nije siguran.
Da, samo što ja govorim o cijeni firme ako se preuzme. Kome odgovara priča da je tržišna cijena prava, da to ne vrijedi, i sl, pa upravo pajserašima. Upravo onome ko i nema da plati 20 ili više a i nije još spreman da pređe 29,9 % jer im to nameće stanovite obaveze. Ako se letvica podigne na 20 upravo oni nemaju šanse dok će ozbiljan investitor to platiti bez da trepne. Upravo će pajserašima odgovarati da se stvori fama da to ne vrijedi i da se stvori uvjerenje javnosti da se neće ni prodavati ne bi li po svaku cijenu spustili cijenu ne bi li ta bar privremeno spuštena cijena uticala na one koji će odlučivati o minimalnoj cijeni pri prodaji. Jer ako bude visoka oni nemaju šanse. A ako bude" tržišna", oni ostaju u sedlu jer se može desiti da pri niskoj početnoj (npr 12) daju nešto višu cijenu npr 14 nego neki drugi (npr 13). Bojim se da su i neki od nas ovdje zaboravili na metode koje su ne tako davno bile primjenjivane. Neko je nedavno ovdje rekao da očekuje da uskoro u akciju stupe crveni, zeleni i ne znam koje boje "forumaši". I u pravu je samo je li stvarno očekujete da će zadržati stare. nickove. Možda se potcjenjuje i značaj ovog foruma kao opinion makera. A što se tiče dividende šta mislite šta je vjerovatnije ko će je dijeliti onaj ko ima 29,9 % dionica ili onaj ko ima 90 %? A koliko je trenutna tržišna vjerodostojna vidjelo de neki dan kad je kupljeno samo 30 ak hiljada. Skočilo je sa mislim 9,8 na 10,4 isti dan i do danas ponuda ne pada ispod 11. Odmah se stalo sa kupovinom jer je jasno da bi da se nastavilo skočilo na 18 za sedam dana. Pa se sada pokušava smekšati ponuda negativnom pričom i istovremeno uticati na one koji će odlučivati o minimalnoj cijeni.
Last edited by montypython on 19 Jan 2016, 01:09, edited 1 time in total.
pojmanemam
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2016, 15:38

Re: Bosnalijek

Post by pojmanemam »

@panzer - tako nekako. veliki dio toga sto ste vi napisali je vec uracunato u cijenu (bas me interesuje P/E SASX 10, da li ima taj podatak da se nadje?) , a posto ne vjerujem da ce kriminal i nestrucnost ovdje prestati uskoro, odnosno siguran sam u to, investitori ce zahtijevati discount na dionice iz BiH do daljnjeg.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

pojmanemam wrote:@montypython - pa nije ni potvrda ni ispravka, ne moze ni biti jer vi i ja ne moramo neophodno imati isti pogled na trziste, ali obojica mozemo biti u pravu. Ja mislim da je P/E 20 za BiH visok. Mislim da ne mozemo imati P/E koji je u ravni sa S&P 500, i na kraju krajeva i nemamo ga. Vi cak i u vasem tekstu navodite probleme na trzistu kapitala ovdje, kao sto su nelikvidnost a ja mislim da ih ima jos, ne samo na trzistu kapitala nego uopste u strukturi zemlje, a istovremeno tvrdite da je P/E 20 dobar. Mislim da bi svaki investitor u svijetu radje ulozio pare na S&P 500 sa P/E 20 nego na SASE, sto znaci da SASE mora da ponudi odredjeni discount u odnosu na S&P da bi privukao investitore.

.
Ne znam ja bih rekao da je obrnuto, ja bih lično uvijek radije uložio pri istom P/E npr 20 na firmu u nas nego na S&P. Zašto? Zato što je firma tamo u startu vjerovatno optimalno tj odlično upravljana. Sve je optimizirano svi troškovi srezani, ta firma u principu nema kud, cijedi se voda iz kamena. Kod nas nema firme da kvalitetnim menadžmentom ne može dramatično uvećati prihode i isto tako smanjiti rashode. Naći ću ti takvih 10 kod nas koje mogu uduplati dobit a nađi ti na S&Pneku za koju si siguran da može povećati dobit za 10 %. Dakle tvrdim obrnuto je.
pojmanemam
Posts: 15
Joined: 18 Jan 2016, 15:38

Re: Bosnalijek

Post by pojmanemam »

@montypython - znaci vi vidite veci potencijal za rast sa firmama na SASEu nego na S&P 500, ako sam vas dobro razumio. Uvazavam vase misljenje, ali se ne slazem sa njim. Mislim da ipak kompanije kao i akcionari imaju bolji potencijal na S&P.

"Kod nas nema firme da kvalitetnim menadžmentom ne može dramatično uvećati prihode i isto tako smanjiti rashode." - Uvazavam i ovdje vase misljenje ali kao i sa prethodnom stavkom ni sa ovom se ne mogu sloziti na zalost. Nase firme niti imaju tehnologiju niti trzista da ostvare bilo kakav znacajan napredak u bilo kojem polju pa cak i da im dodju ne znam kakvi najbolji menadjeri koje ova zemlja ima.
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

pojmanemam wrote:@montypython - znaci vi vidite veci potencijal za rast sa firmama na SASEu nego na S&P 500, ako sam vas dobro razumio. Uvazavam vase misljenje, ali se ne slazem sa njim. Mislim da ipak kompanije kao i akcionari imaju bolji potencijal na S&P.

"Kod nas nema firme da kvalitetnim menadžmentom ne može dramatično uvećati prihode i isto tako smanjiti rashode." - Uvazavam i ovdje vase misljenje ali kao i sa prethodnom stavkom ni sa ovom se ne mogu sloziti na zalost. Nase firme niti imaju tehnologiju niti trzista da ostvare bilo kakav znacajan napredak u bilo kojem polju pa cak i da im dodju ne znam kakvi najbolji menadjeri koje ova zemlja ima.
Pa eto ne slažemo se tu principijelno i šta se može. Ja inače mislim da nekome sa ovih prostora nema nikakve koristi ulaganje na strana uređena tržišta koja ne poznaju. Svaku dionicu vani prate milioni ulagača, analiziraju je sa svih strana, dnevno. Ako nekome i zapadne za oko neka (dividenda, razvoj...) to isto vide i milioni drugih, pa se cijena stalno koriguje i tamo je stvarno često tržišna cijena odraz stvarne vrijednosti. To automatski značli i da su stvarne prilike za ozbiljniju zaradu rijetke i ako ih i ima to je koji postotak (možda dividenda od kakve cash cow) a inače čista slučajnost, u biti lutrija i jedino zavisi da li ćeš slučajno ući u toku nekog uzlaznog trenda ili ne.
U nas je drugačije, stvarnu vrijednost izgleda ne zna izračunati pet ljudi u državi i ako oni vide da nešto vrijedi pa čak i ako to kupe, drugi ne vide i ne znaju, tako da nema kritične mase ulagača i onda je stvarno moguće da dionica leži potcijenjena godinama dok ne dođe do promjene raspoloženja.
Što se tiče ove priče da li ima interesa za ove firme koje će se ponuditi, stvarno mislim da ne vrijedi teoretisati vrijede li i ne vrijede, hoće li biti interes ili ne. Treba ih napokon ponuditi-dati na prodaju, obavjestiti moguće kupce iz branše i staviti realnu minimalnu cijenu. Ponuditi recimo Bosnalijek po 25. Zašto da ne, pa može se ako treba probati x puta sa prodajom prilagođavajući cijenu. I saznaćemo trenutno ima li interesa ili ne. Ovako, sve me podsjeća na onaj vic kad se Mujo žalio bogu kako mu je teško u životu, problemi, teškoće a nikakve podrške "odozgo". Da mu je bar da dobije na lotu ali ništa. i tako jadao se Mujo i kukao mnogo puta dok mu se bog jednom iznerviran obrati: "Pa zašto više jednom ne kupiš taj tiket"? Mislim da je ovo vrlo blisko našoj stvarnosti gdje imamo mnogo kritičara i komentatora a ogromna većina nema hrabrosti da sama donese neku odluku nego se poput stada ravna po drugima i tek onda kad neko drugi napravi potez naprave i oni isti potez po inerciji. A jadni su mi to stručnjaci koji čekaju da masa napravi prvi potez.
Post Reply