Bosnalijek

montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Pokušao sam malo proguglati u vezi ovoga ali začudo izbor je vrlo siromašan. Nigdje ništa o stečaju ili likvidaciji Imperija Pharme. Našao sam međutim ovo. S mojim ograničenim znanjem ruskog rekao bih da ovdje piše da u stečaju i nije Imperia Pharma nego njena firma kćerka Farmacia a da Imperia Phatma kao želi da se povuče samo iz tog distributerskog dijela sa lijekovima jer nije više tako profitabilan. S druge strane pisac članka kao da nagovještava da već postoji neka firma Grama koja ipak nastavalja posao sa lijekovima (da li za Imperia Pharmu?) pa se pisac članka pita zašto i kao da aludira na mogućnost da se radi o promjeni imena, valjda zbog reputacije prošle koja je poljuljana zbog dugova. Vidio sam negdje usput i skraćeni članak na engleskom pa ću pokušati naći.
http://www.pharmvestnik.ru/publs/lenta/ ... ashka.html
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

http://www.pharmvestnik.ru/publs/execut ... -2015.html

Naravno da bi bilo bolje da se oglase iz Bosnalijeka i iznesu tačne podatke nego da mi ovdje rudarimo po internetu, ali ko zna možda je i cilj da se pričaju priče.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

montypython wrote:http://www.pharmvestnik.ru/publs/execut ... -2015.html

Naravno da bi bilo bolje da se oglase iz Bosnalijeka i iznesu tačne podatke nego da mi ovdje rudarimo po internetu, ali ko zna možda je i cilj da se pričaju priče.
Pa prema ovom ispada da se povlače iz maloprodaje, ali da će nastaviti raditi sa državom u snabdijevanju lijekovima.
Ne znam kako inače to sve u Rusiji funkcionira, u smislu koliko država nabavlja lijekova, a koliko sami pacijenti.

Ako je država tu glavna, onda im to i nije toliko loš potez, kako se na prvu čini.
one
Posts: 1761
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

Vlada Tuzlanskog kantona (TK) donijela je, na jednoj od posljednjih sjednica, odluku o usvajanju nove pozitivne esencijalne liste lijekova u tom kantonu. Vrijednost te liste je oko 35 miliona KM.
Premijer TK-a Bego Gutić kazao je Feni da se tako na određeni način željelo zaštititi i domaće, odnosno farmeceutske kompanije koje proizvode lijekove u BiH.

- Još nismo zadovoljni odnosom sudjelovanja domaćih proizvođača lijekova na esencijalnoj listi. Naime, od 35 miliona KM još su 62 posto na toj listi lijekovi stranih proizvođača, dok su s 38 posto zastupljeni domaći proizvođači - kazao je.

Uspoređujući to s državama okruženja i činjenicom da naprimjer kompanija „Bosnalijek“ u Hrvatskoj ne proda nijednu tabletu, onda je kaže premijer Gutić, razumljiva odluka Vlade da na takav način pokuša zaštititi domaće proizvođače lijekova.

- See more at: http://vijesti.ba/clanak/286119/gutic-n ... xP9Qr.dpuf
montypython
Posts: 4049
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Prava stvar, gleadao sam baš večeras na TV1. Međutim već su počeli i pritisci. Navodno su navalili ambasadori susjednih zemalja na sastanak sutra u vezi toga, mislim Hrvatske, Slovenije i Makedonije. Sigurno da štite Plivu, Krku i Alkaloid. Ambasadori pa u kanton. Da brane svoje pojedinačne firme. Mislim nešto kolika je vjerovatnoća da bi se neki naš ambasador zauzimao u inostranstvu za neku našu firmu. Jedino ako bi imao postotak samo ni tad ne bi znao kako.
one
Posts: 1761
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

Ugrožene su domaće farmaceutske firme

Evidentan je protekcionizam u industriji lijekova u regionu. Dakle, neko štititi svoje proizvode u tuđoj državi, a ne dozvoljava da proizvodi te države budu ravnopravni na njegovom terenu.

-Naše nejedinstvo i neuređenost su krivci da domaći proizvođači ne mogu ni u malom broju registrirovati svoje lijekove na tržištima susjednih zemalja. Istovremeno te zemlje svoje lijekove lako registriraju u BiH. Ne želim biti krivo protumačena, ali treba samo navesti procente učešće pojedinih kompanija na tržištu Bosne i Hercegovine. Dakle, učešće domaćih proizvođača lijekova na vlastitom tržištu nije ni 30 posto.

Na drugoj strani „Krka“, „Lek“, „Alkaloid“ ili neke druge kompanije iz susjedstva na tržištu lijekova u BiH imaju učešće od preko 70 posto. Taj procenat jasno govori da oni nisu ugroženi, ali i da im teško padaju naznake da će se tržište lijekova u BiH konačno i neminovno urediti“, kaže Zahida Binakaj.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Ode 3.700 komada ispod 10 KM
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

Ako se bude stvarno išlo u privatizaciju ,očekivati je sve,izmišljene dugove,obranje cijene itd ali je sve to kratkog perioda jer ja dionice nisam dao prethodni godina a kamoli sad kad posluje pa makar oborili ih na 1 km :D
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Na prodajnoj strani skoro 30.000 komada do 11 KM. Toliko se vjeruje Novaliću.
Post Reply