Vlada FBiH

panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Radi poznatih konstelacija odnosa u regionu nikad nisu čudile ovakve inicijative. Ovdje je fazon što naši ne traže pare nego udio u HEPu i dok god je tako sve će ostajati na razgovorima.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

https://www.klix.ba/biznis/finansije/iz ... /170208075

E ovo ne mogu ni komentirati!Konačno pljačkaši ove zemlje Bosne na istom fonu!Skoro sve je već opljačkano!Ostao je još samo horoz!
A ovo je baš po onoj:Pod kućom ti cvjeta loza.eto mene po horoza!

Ovoga neko mora zaustaviti!
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Mediji im prave kult licnosti.
Mrvicu jaci od "selebriti-ja". Ali isto prostituisanje.
Bilo bi dobro kad bi se samo par puta godisnje culo za njih. Doduse,mene i ne tangira ovo blebetanje vec godinama tako da mi ne smeta ali zao mi omladine. Po medijima samo imaju gledati prostitutke jedne ili druge vrste.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vlada FBiH

Post by Shahab »

Koliko mogu izdržati bez MMF-a? Druga tranša je otkazana. Žarko Papić kaže da 980 000 ljudi živi ispod granice siromaštva od 260 KM. Najavljuje socijalni bunt.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Nismo dugo....
Koliko bi trebali biti prihodi od dvadesetak strateških kompanija koje Vlada namjerava prodati, i u šta će biti uložen taj novac?

Da razjasnimo jednu stvar: Vlada ne namjerava prodavati strateške kompanije. Naš cilj od samog početka jeste da 52 kompanije, koje su u vlasnistvu Federacije, svedemo na razumnu brojku od 20 strateški važnih kompanija, koje trebaju ostati u većinskom federalnom vlasništvu. Prije svega mislim tu na kompanije koje posluju u oblasti infrastrukture, u energetskom sektoru, pošte, željeznice.

Pripreme za privatizaciju odnose se uglavnom na kompanije koje posluju na komercijalnim osnovama i takvih kompanija ima tridesetak. Neke od njih već jesu u većinski privatnom vlasništvu a Federacija ima samo manjinski udio. Prioritet privatizacije bit će zadržavanje radnih mjesta tako da je nama najbitnije da pronađemo strateške investitore. Rekao bih čak i da nam je očuvanje radnih mjesta bitnije od visine prihoda iz privatizacije. U 2016. godini smo uspjeli postići taj cilj u dvije kompanje u kojima smo prodali udio.

Šta se tiče samih prihoda, naš cilj je da se novac iz privatizacije ne „pojede“ već investira u razvojne projekte. Način utroška jasno definira Zakon o privatizaciji. Mi smo na sjednici Vlade u petak donjeli Odluku o osnivanju posebnog fonda Razvojne banke FBiH i utvrđivanju načina korištenja novca iz prodaje preduzeća iz nadležnosti Agencije za privatizaciju u FBiH. Ovaj novac planiramo deponovati na račun posebnog fonda Razvojne banke koji će biti otvoren kod Centralne banke BiH.

Od tih sredstava, 20 posto će biti korišteno za sanaciju i osiguranje osnovnog kapitala u Fondu penzionog i invalidskog osiguranja, a do 15 posto za socijalno zbrinjavanje zaposlenika koji su ostali bez radnog angažmana. Možemo dakle reći da će tih 35 posto biti namjenjeno u socijalne svrhe.

Sva ostala sredstva Vlada će rasporediti za finansiranje razvojnih projekata, posebno onih u nadlaženosti federalnih ministarstava energije, rudarstva i industrije, prometa i komunikacija, poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Prioritet će ovdje imati putna infrastruktura. Ovo je razvojna komponenta u koju, kao što vidite, ćemo usmjerit većinu prihoda.
http://www.nap.ba/new/vijest.php?id=33684
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Izvještaj o radu Vlade FBiH za prošlu godinu nije dobio podršku, budući da je za njega glasalo 47 poslanika, što nije natpolovična većina. Jedan poslanik je bio protiv, a 31 suzdržan.

Vladin izvještaj o radu podržali su poslanici SDA, HDZ-a BiH, poslanici SBB-a bili su dijelom za, a dijelom suzdržani, dok su protiv poslanici DF-a i SDP-a.

U sali Parlamenta se nakon objave rezultata glasno govorilo: „Pala Vlada!“. Međutim, predsjedavajući Mušić nastavio je s vođenjem sjednice.

11:20 Nakon što se premijer FBiH Fadil Novalić nije želio obratiti poslanicima, kako bi obrazložio program rada Vlade FBiH za prošlu godinu, na njega se javno obrušio poslanik DF-a Dževad Adžem
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vlada FBiH

Post by Shahab »

Stvarno je "ljakase" naš premijer. Kakve izvještačene falsificirane izraze koristi. Cirkus. Npr. "kompleksirat". Zna li neko šta to znači?
Sabur2
Posts: 1920
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Shahab wrote:Stvarno je "ljakase" naš premijer. Kakve izvještačene falsificirane izraze koristi. Cirkus. Npr. "kompleksirat". Zna li neko šta to znači?
Reprezentativan uzorak.
Skorojević, a bahat. Zna sva slova ali ih ne zna pravilno poredati. Ima diplomu ali ništa nije naučio.... itd.
Kao i cijela naša politička elita.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vlada FBiH

Post by proleter »

Sabur2 wrote: Skorojević, a bahat. Zna sva slova ali ih ne zna pravilno poredati. Ima diplomu ali ništa nije naučio.... itd.
Kao i cijela naša politička elita.
Hahahaha, like za ovo :lol: :lol:
Inače mu rade o glavi njegovi. U ovom tekstu mi se ne sviđa što mu zamjere što je prodao i što će prodati....
Problem je što jeftino prodaje. :(
http://nap.ba/new/vijest.php?id=34154
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

proleter wrote:
Sabur2 wrote: Skorojević, a bahat. Zna sva slova ali ih ne zna pravilno poredati. Ima diplomu ali ništa nije naučio.... itd.
Kao i cijela naša politička elita.
Hahahaha, like za ovo :lol: :lol:
Inače mu rade o glavi njegovi. U ovom tekstu mi se ne sviđa što mu zamjere što je prodao i što će prodati....
Problem je što jeftino prodaje. :(
http://nap.ba/new/vijest.php?id=34154
Da tekst bi bio koliko-toliko OK da nije ovog sa kraja gdje mu se zamjera što je prodao dionice "najboljih" firmi poput FDS, ne ulazeći uopšte u to na šta je spala dobit FDSa i kako se upravljalo zadnjih godina. Isto za Bosnalijek i za Sarajevo Osiguranje. I šta.bi bilo sa svim državnim firmama da se NE prodaju. Ne spominje novinar uopšte cijene što je u stvari ključno. I ne spominje ono da je rastjerao investitore i potencijalne kupce onim izjavama o lošoj situaciji u SOSORu da ne pominjem da je rastjerao i klijente bar na neko vrijeme. To se ne radi i samo to mu je dovoljno za nogiranje a upravo to se ne spominje. Ne spominje se ni da nije smanjio doprinose na plate kao glavnu mjeru tzv ref agende. Ni da nije smanjio administraciju nigdje osim prirodnog odliva. Treba taj da leti zbog mase stvari. Po meni je ipak najgora ona izjava o Sarajevo Osiguranju i SVJESNI napori da se proda nisko/jeftino. Za razliku od drugih stvari gdje može biti samo nesposoban ovdje je vidljiva loša namjera i vidljive su očite loše posljedice.
Post Reply