Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Investitor »

Pa upravo o tome i govorim, stvar je ispravne procjene šta koliko vrijedi. Kada su u pitanju dvije preostale firme nisam siguran da će iko od investitora uložiti po cijenama sa kojima se na ovom forumu i javnosti uopšte barata. Ja sam još ranije iskazao svoj skepticizam, kod FDS zbog generalnog položaja duhanske industrije i loših rezultata, a kod BSNL zbog ove rusko-bosanske oligarhije i svih lopovluka. Samo preoptimistični ulagači su ovdje mogli očekivati nekakvog selameta!
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Fadil je izricito tvrdio da ima kupce i onda na prvom padne.

Pa ko i od investitora vise da mu vjeruje.

mada mi jos uvijek nema logike zasto su stavili pda SOSOR ide prvo i zasto su stavili ovu cijenu ako nisu sve s kupcem dogovorili.
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Ispasce da je realna vrijednost cijena na slobodnom trzistu.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Investitor »

insider wrote:mada mi jos uvijek nema logike zasto su stavili pda SOSOR ide prvo i zasto su stavili ovu cijenu ako nisu sve s kupcem dogovorili.
Zato što je SOSOR imao više šanse da se proda u odnosu na ostale.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Onda se i ostalima crno pise.

Mislim da nece nista prodati, pare od MMF-a su tu da rijese sve probleme dok je Fadil na vlasti, a poslije....ko ostane u zemlji nek vraca
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ne želim da zvučim kao general poslije bitke , ali jučer točno 24 h prije aukcije sam napisao da ne očekujem da će se netko prijaviti …ako netko ima vremena da pročita komentare na ovoj temi ,makar od dana kada je ponuđena cijena postala javnom , primjetiti će da je u njima bilo svega više od realne analize vrijednosti ove kompanije …napumpavanje atmosfere zarad osobnih interesa pojedinaca , priče tipa :čuo sam ,zna se , priča se po gradu , brokeri , dogovorio premijer i sl . su dominirale a teško je bilo za pronaći i naznake ozbiljnih analiza vrijednosti businessa i onoga što svaki ozbiljan investitor traži kada donosi odluku o investiranju …pokazalo se da cijena na burzi niti je presudna niti će investitora pokrenuti u pravcu da uloži novce …ovo danas je pokazalo da uprkos svim potencijalnim mahinacijama i igrankama uvijek dođe trenutak istine …danas su investitori "rekli" da njima udio od 45% sosor-a ne vrijedi 27,3 miliona ma šta neki mislili i pisali ovdje …a nikad se ništa nije prodalo ako netko nije bio spreman da plati :-)
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Ne bih istrčavao sa tvrdnjom da "to i ne vrijedi toliko itd". Sasvim je moguće znamo li kako stvari kod nas funkcioniraju da su i kupci odlučili da sebi prištede koji miliončić i da je došlo do neke vrste prešutnog dogovora da se sad ne jave pa da se natječu s nekog nižeg starta npr sa 11 ili slično. To bi naravno bilo moguće samo ako su svi znali sve druge učesnike. Siguran sam da je cilj bio upravo da se izazove reakcija tipa "a eto to i ne vrijedi toliko koliko se mislilo..." I eto sudeći po nekim komentarima ovdje i uspjelo im je da isforsiraju takvu reakciju i razmišljanja. Sigurno je i neko pomogao iznutra jer su očito znali jedni za druge dakle bilo je curenja informacija. Da sam na mjestu Vlade ja ne bi sad spuštao cijenu ili bi spustio minimalno npr na 12-12,5. Najbolje bi bilo ne prodavati nikako jedno godinu dvije a staviti maximalno stručnu upravu i tražiti od nje maksimalan poslovni učinak, povećanje premije i dobiti kao i tržišnog udjela, rezanje troškova i sl i ako se uspije, ne prodavati uopšte. I ova cijena od 13 je bila NISKA po svakoj vrsti kalkulacije a sad pokušavaju da je još obore i ništa drugo. Zainteresovani su oni za kupnju i te kako i ne treba nasjedati na trikove. Čak smatram (vidi se iz aviona) da su i neki komentari ovdje PLASIRANI kao slučajno u zadnjih nekoliko dana, dio te strategije obaranja cijene. Ovo ne treba prodavati po svaku cijenu a nikako niže od 12.
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Pa nije tu pitanje cijene. Moglo se reći i prodaje se po 6 ili 8 KM ili bilo kojoj drugoj cijeni.

Pitanje je integritet prodavca. Ako je sposoban prodavac a kao trebao bi biti i ako je siguran u ono što govori i što radi zašto ovakva blamaža.

Nije država berzanski špekulant pa da stavlja naloge i povlači ih. kažu ,kupci hoće drugi vid prodaje.
Šta sad, jel treba mijenjati sve uredbe i propise i povući sve aktivnosti iz protekle godine da bi se prodalo?
Ovo je svakako neozbiljnost.
slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Ispalo je bas onako kako sam I tvrdio da ce biti!Naravno ,naveo sam I razloge zato!
Ponavljam:Zasto bi neko platio vise ako mu nizu cijenu obeca onaj kome je do sada uspjevalo da ju obezbijedi!Tteba dakle onemoguciti one koji su to do sada rdili I rade jos uvijek sa dionicama fds,bsnl,ikbz,...!Sa ovakvim kriminalnim regulatorom nista se bolje ne moze ocekivati.Vladu ce Celamovo stolovanje kostati najmanje sto miliona!Ovaj iz Realnog sektora,a meni su rekli iz Gradacca,ja dobit ja ne dobit nests od toga.Treba gledati dnevnik ftv!
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Mislim da je i sam način aukcije pogrešan odnosno treba unijeti neke promjene za budućnost. Treba isključiti u startu one koji nisu spremni da plate ni minimalnu cijenu kao neozbiljne ponuđače. Npr nešto kao, oni koji se izjasne kao potencijalni kupci da moraju prethodno da uplate polog za učešće na aukciji (od recimo 10%) koji GUBE ako na aukciji ne postave ni minimalnu cijenu. Ako ne žele isključiti ih iz mogućnosti da učestvuju. Ako svi postave minimalnu cijenu i ne podignu je nimalo, pobjednika bira kompjuter metodom slučajnog uzorka. Ili nešto slično. Na taj način bi se eliminisala i teoretska mogućnost da aukcija ne uspije. Osim u slučaju da niko ne postavi minimalnu cijenu ali bi u tom slučaju Vlada pokupila njihove pologe od po 10% i lijepo zaradila. Ima mnogo načina ako se hoće. Po meni jedino što se ne bi trebalo ni u kom slučaju je snižavati cijenu jer to je upravo ono što ovi i njihovi plaćenici žele. Vide da su došli u neozbiljnu državu pa pokušaju izmusti nižu cijenu cjenkanjem i muljažama. I to je sve što se može zaključiti iz ovog danas. Vezivati to za vrijednost firme formulacijama tipa " pa dakle to i ne vrijedi toliko" je naivno i neozbiljno Čudi me jedino da je dosta ljudi ovdje sa foruma progutalo udicu, ne mislim ovdje na one koji tako pišu po zadatku.
Post Reply