Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12083
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Hoće to tako kad dvije godine nema čestitih padavina. Problem je što se na osnovu toga čitava ekonomska statistika postavlja u negativan kontekst a čuveni ekonomski analitičari koji uzimaju po nekoliko hiljada KM plate pričaju kako smo u recesiji.
Meni je važnija ova stavka u industrijskoj proizvodnji:
Prema glavnim industrijskim grupacijama industrijskih proizvoda u navedenom periodu, bilježi se povećanje proizvodnje trajnih proizvoda za široku potrošnju za 22,6 odsto i netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,5 odsto.
Hidroelektrane će raditi ili ne raditi, ostatak struje će se uvesti ali kada se povećava proizvodnja proizvoda za široku potrošnju to znači da se povećava i broj radnika koji su tu angažovani. Pogotovo kada se pogleda statistika po djelatnostima vidi se izuzetan rast prozvodnje namještaja ali i ostale djelatnosti su poprilično rasle.

A ima i ova vijest:Nakon što će ovu godinu Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne završiti s projiciranim gubitkom od oko 50 miliona maraka, ponovno su i u dijelu federalnih vlasti u Sarajevu živnule inicijative za ‘utapanjem’ ovoga poduzeća u Elektroprivredu BiH, piše Večernji list

Što zbog hidrološki loše godine, problema s mostarskim Aluminijem, ali i nekompetentnom upravom, stvorili su se povodi za dalju unitarizaciju.
Mostarska Elektroprivreda je upravo u ovoj godini planirala velike zahvate na obnovi najvećih energetskih potencijala u hidroelektrani Rama koji će trajati još do sljedeće godine. Jednako tako zbog rekordno male količine padavina, EP Herceg Bosne, koja je gotovo isključivo vezana uz ove potencijale, najveći dio potreba morali su se uvoziti po iznimno nepovoljnim cijenama. Drugi, ili prvi najveći problem je opskrba i višegodišnji rat koji mostarsko elektroprivredno poduzeće vodi s Aluminijem. Zbog iznimno loših uvjeta u metalnoj industriji, dugovanja mostarske aluminijske kompanije su porasle na čak 30 miliona maraka što obje kompanije predstavlja iznimno veliki problem. Razvoj EP Herceg Bosne i opskrba drugih potrošača time je dovedena u pitanje, a s druge strane razmjerno visoka cijena električne energije uticala je na negativno poslovanje Aluminija. 
Posebna priča je uprava mostarske elektroprivredne kompanije za koju se vezivalo niz afera, od nabave električne energije s uzimanjem provizije preko Beograda i drugih javnih nabava oko kojih se mjesecima prepričavalo da su se tražile provizije od poduzeća Elektro Milasa, nabave automobila, ili pak predizbornog zapošljavanja stranačkih kadrova. Sve to događalo se upravo u jeku najžešće krize čime se dodatno oslabila pozicija EP Herceg Bosne.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Da, predpostavio sam da je ovo smanjenje najviše uzrokovano lošm hidrološkom situacijom. Evo upravo mi jedna osoba koja sada putuje od Mostara prema Sarajevu kaže da su akumulacije na Neretvi konačno pune :)
Ono što bi moglo zabrinuti one koji očekuju neku dividendu od JPESR su ovakve stvari, teret rudnika, odnosno ogromni viškovi radnika, invalida, neefikasnost, pa i viskoke plate (nisam znao da je prosjek nagurao do 1.200 KM+ topli obrok ). :shock:
Nije ni čudo da se sada daje mito ako hoćeš da se zaposliš kao rudar

http://www.klix.ba/biznis/news/grabovic ... /121220114
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Nisam baš obožavetelj Grabovice ali ovo što navodi za rudare su činjenice.

"Od 10.000 rudara koje imamo, njih 2.500 su invalidi rada i oni uživaju beneficije i primaju plaće kao i radnici. Nadalje, od preostalih 7.500 ljudi samo 30 posto je angažovano na proizvodnji, dok su ostali uposleni u pratećim djelatnostima i administraciji. Na upravama rudnika je zadatak da naprave unutrašnju preraspodjelu i povećaju efikasnost", istakao je Grabovica dodajući kako rudnici i dalje posluju sa gubitkom zbog navedenih nedostataka, ali i loše opreme."

Ispada da svaki peti "rudar" radi u proizvodnji. Kad mislimo o rudarima obično zamišljamo čovjeka sa krampom kako se obliven znojem muči negdje u dubinama. Međutim takvih je najmanje među zaposlenima. Uz to oni ostvaruju najmanju produktivnost. Po meni plata od 1200 KM bez toplog obroka je previsoka kad se uporedi sa prosječnom u zemlji. Je li vama logično da čovjek sa osnovnom školom zarađuje kao ljekar ili inžinjer, gdje još to ima nego kod nas. I još traže povećanje. Mislim da treba prestati sa mistifikacijama i socrealističkim pričama o "žuljevitim rukama" i "hljebu sa 7 kora" koju pojedini polupismeni novinari (potpuno se slažem s nekim, je li to bio Brzi, od prije neki dan, kad spominje potpuno nepoznavanje onoga o čemu pišu) ponavljaju već 50 godina.
Da je rudarima loše ne bi se javljalo stotine na oglase za prijem novih i davalo mito. Istovremeno ljekari idrugi stručnjaci odlaze u druge zemlje. Kaže mi poznanik da se na oglas kojim se traži građevinski ing za posao inspektora u jednom našem gradu nije javio niko.
Ima međutim jedna druga stvar, imam utisak da se opozicija da ne kažem SDA, plaši da će dobrim poslovanjem EP i početkom gradnje novih termokapaciteta zapošljavanjem metalske i građevinske industrije itd na ovim poslovima, SDP skupiti previše poena za sljedeće izbore, da tu leži opasnost (kao i u gradnji autoputa) da je to potrebno ugušiti instrumentalizirajući rudare i posebno njihove sinddikate da traže nerealne stvari. Jednom se traži povećanje plate, pa kad im se da, odmah se traži izjednačavanje toplog obroka sa EP, pa se i to da a onda se traži ulaganje u novu opremu, iako se u opremu već i uložilo mnogo i planira dalje ulagati. Svjedno se traži još pa onda i da se plate izjednače sa EP itd. Znači, stalno se podgrijava žar da bi se ako zatreba moglo pokrenuti režirano događanje naroda ako priča sa EP postane previše uspješna. Nisam SDP ovac ali tako ja to vidim. očito je da i u rudnicima treba dubok i oštar rez pogotovo na optimalizaciji broja zaposlenih kao uostalom u skoro svakoj državnoj firmi uključivo i EP, Telecom Energoinvesti dr.
panzer
Posts: 12083
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Populizam vlada cijelo vrijeme a pozicije i opozicije se smjenjuju tako da je to dugoročna pojava. Ranija opozicija je vršila daleko veći pritisak na rad elektroprivrede a ova sada možda nešto i pokušava ali nema snage ( i vjerovatno neće) da potpuno blokira.

Više od 50% svih zaposlenih u rudnicima su neprofitni i u ovom ustroju su vjerovatno potrebni. Svaki rudnik mora imati svoje sektore mada bi se moglo kresati u njima ali vjerovatno neće nego čekaju da ljudi prirodno napuste firme tj odu u penziju.
Mogli su napraviti veliki rez,odnosno postaviti jednu upravu nad nekoliko rudnika i time bi automatski dobili višak od bar 1000 ljudi.
Ipak i pored ovog, gubici su za godinu dana prepolovljeni i ako za godinu dvije izađu na nulu, opet je to dobar rezultat sa ovakvom postavkom.

Iako su u gubicima, to ne utiče na bilanse elektroprivrede pa ona uvijek može biti u dobrom plusu.
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote:Populizam vlada cijelo vrijeme a pozicije i opozicije se smjenjuju tako da je to dugoročna pojava. Ranija opozicija je vršila daleko veći pritisak na rad elektroprivrede a ova sada možda nešto i pokušava ali nema snage ( i vjerovatno neće) da potpuno blokira.

Više od 50% svih zaposlenih u rudnicima su neprofitni i u ovom ustroju su vjerovatno potrebni. Svaki rudnik mora imati svoje sektore mada bi se moglo kresati u njima ali vjerovatno neće nego čekaju da ljudi prirodno napuste firme tj odu u penziju.
Mogli su napraviti veliki rez,odnosno postaviti jednu upravu nad nekoliko rudnika i time bi automatski dobili višak od bar 1000 ljudi.
Ipak i pored ovog, gubici su za godinu dana prepolovljeni i ako za godinu dvije izađu na nulu, opet je to dobar rezultat sa ovakvom postavkom.

Iako su u gubicima, to ne utiče na bilanse elektroprivrede pa ona uvijek može biti u dobrom plusu.
Tačno, gubici rudnika se smanjuju a i nabavka nove opreme daje svoje efekte što će se nastaviti. Ogromne su rezerve za dalje poboljšanje tako da mislim da nije nerealno da rudnici postanu samodrživi ako ne i profitabilni. S druge strane JPESR ime sve uslove da 2013 bude rekordna u svakom pogledu, od prihoda do dobiti.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Slažem se da bi 2013. mogla biti dobra, obzirom da su remontovana dva velika bloka u Kaknju i Tuzli.
Uz to, teško je očekivati da će se ponoviti ovolika suša i ono nevrijeme iz februra ove godine, kada su istrošene zalihe uglja u najgorem momentu, pa se struja morala uvoziti po jako visokim cijenama. Valjda će Bog malo pogledati i ovu napaćenu zemlju.
A što se tiče SDA ne mora čovjek biti SDP-eovac pa da se složi da je lopovski mentalitet koji je imanentan toj stranci najveća nesreća koja prijeti i ovom narodu i zemlji i tržištu kapitala...
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

Panzer i Monty, znamo se i ovo moram prokemntarisati. Nekako ste brzo skrenuli sa činjenice da svaki peti rudar radi u proizvodnji
2.000 od 10.000. Posao rudara u proizvodnji je težak. Je li zalužuju plaću od 1.250KM, ostaje diskutabilno, ali meni nezahvalno za komentarisati.
Panzer kaže da bi se ujedinjenjem uprave moglo uštedjeti 1.000 radnik mjesta. U najmanju ruku tačno.
U predratnim proizvodnim firmama je odnos režije (tako se tada zvalo) i proizvodnog kadra (od radnika, preko poslovođe do rukovodioca proizvodnje) bio 1:2.
Pazite, 1:2, ne 2:1. U mnogim firmama su zakonin tržišta izdiktirali uslove da ti odnosi idu i do 1:9.
Upoznao sam dosta firmi koji imaju 3-4 osobe u administraciji, a 25 u proizvodnji. Istina, u takvim firmama dosta je eksternih usluga (održavanje IT oreme, fizičko osiguranje, završni obračuni), ali i kada se to uračuna, onda je to oko 1:6.
Dakle, nije dobro da se gubici smanjuju. Dobro bi bilo da se generiše dobit. To bi bilo dobro. Dakle, minimum 6.000 viška, definitivno.
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

@ proleter
Ma niko tu nije čist. Kako reče panzer gore, ranija opozicija je (a to je tada bio SDP) prije 3-4 godine vršila strahovite pritiske preko medija, kvazi ekologa i sl protiv gradnje novih energetskih kapaciteta još za vrijeme Jerlagića i Heće. U sve su bili uvezani i mediji od FTV do Avaza i uspjelo se je sve zaustaviti za vrijeme kad oni dođu na vlast da pokupe slavu. Nije im dakle bilo strano da građani i cijela zemlja izgube 4 važne godine zarad njihovih političkih poena. Sad im se ta politika koju su sami uveli vraća, mada nisu i nikad neće biti kažnjeni onoiliko koliko je trebalo.

@ Damirko
Ma kako zanemario to da je svaki peti u proizvodnji, to mi je suština svega zbog toga sam i napisao post. Pravo da ti kažem umorih se više pričati o potrebi otpuštanja viška ljudi, neki dan sam to detaljno prokomentarisao na na Enisr. Takva je klima da ispadam jedini nekakav hladni bezdušni tehnokrata, kao da ubijam Bambija svaki put kad naglasim da treba svaka firma biti održiva poslovati ekonomski a ne kao socijalna ustanova. Što se tiče plata rudara jeste nezahvalno reći ikome da mu je plata visoka. Oni zaslužuju i 2000 KM čim ljekari i inžinjeri budi imali prosjek 5000. Mora se početi cijeniti znanje ili ćemo totalno propasti ako nismo već.
A za broj zaposlenih, možda nisam bio jasan, reorganizacija, ujedinjenje uprava svakako, drastično smanjenje broja direktora i direktorčića, sekretarica, vozača i ko zna koga sve ne, invalidi u invalidsku penziju, ali bogami i smanjenje broja "rudara", onih koji ništa ne rade nekako se šlapaju itd itd.
panzer
Posts: 12083
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Teoretski, svi se slažemo da treba otpuštati. Ali nije baš jednostavno otpustiti tolike ljude. Čim je svaki rudnik ostao zasebno pravno lice automatski su sebi smanjili prostor za djelovanje
Ja pretpostavljam da je AT Kearney predlagao da se uradi značajno smanjenje administracije u svakom rudniku pojednično ali je to sigurno odbijeno. Niko to ne bi prihvatio prije izbora 2010. kao što nisu ni tražili povećanje cijene struje iako su morali nego su to uradili nakon izbora.
A o ujedinjavanju više rudnika u jedan, da se ne govori.
Nažalost, rudnici su nosioci ekonomije u opština u kojima su otvoreni i nagla otpuštanja bi napravila haos.
S druge strane, za razliku od normalnih proizvodnih firmi gubitak u rudniku je nešto što se da sanirati ako neko veliki stoji iza njih. Glavni kapital rudnika je neograničena količina uglja ispod zemlje i elektroprivreda će im uvijek dati pozajmicu da nabave opremu ili isplate plate a ovi će to vratiti kroz isporuke uglja tako da je "lakše" podnijeti gubitak nego naglo otpustiti veliki broj radnika.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

@ monty - Ok, veći dio posta je bio vezan za visinu plata rudara, pa sam pomislio da je visina primanja primarni problem.
Uglavnom, ja sam konstatovao da su ljudi tu višak. Čak nisam ni spomenuo otpuštanje. Znam da je to radikalno, mučno i nije u skladu sa principima soclijazima.

Ja smatram da se mora početi. Recimo, sa 5% (300 ljudi) koji su apsolutni višak. Po svim kriterijima. To su oni za otpuštanje.
Zatim, postoje ljudi koji su objetkivno tehnološki višak, njih 15%. Plan otpuštanja u naredne 3 godine, sa planom otpremnine koja bi zadovoljila osnovne socijalne kriterije.
Veliki je broj ratnih i neratnih vojnih ivalida. To su osjetljive teme. Međutim, znam nekoliko slučajeva vezano za osobe koje rade u državnim firmama i imaju određen stepen invalidnosti. Ako im se zatraži da idu u nabavku repromaterijala, donesu uvjerenje da imaju strah od vožnje. Ako treba da rade u kancelariji, donesu uvjerenje da imaju strah od zatvorenog prostora. Veliki broj je zaposlen po principu nepotizma. Ima mnogo onih koje je vrijeme pregazilo.
Najveći problem je to što u svim nabrojanim kategorijama ima veliki broj onih ne rade i ne žele da rade. Dakle, ako je neko došao po rođačkoj linij, barem neka radi. AKo je nekog pregazilo vrijeme, postoje programi prekvalifikacije. Zaista postoje. Ta prekvalifikacija se može iskoristiti za rad u drugim državnim firmama, ne mora nužno u rudnicima.
Ono što mene najviše boli jeste što ne postoji iole konkretizovan plan koji bi tretirao višak zaposlenih.
Dok ide, ide. Kada ne ide, onda samo (pro)padne, kao što su popadale mnoge firme nakon rata, i kao što još uvijek propadaju. Krivaja, Vranica FDM, mogao bih na A4 sastaviti listu. Gomile uglja jesu veliki kapital, ali nemojte se zavaravati da je "nemoguće da to propadne".
Moram još reći da je udio ne-rude (zemlja, kamen) koji stiže do transportnih traka u velikom porastu. Potrebno je ispuniti normu. Posljedično, javljaju se problemi u sagorjevanju, koji za sada ne utiču značajno na oštećenje kotlova, ali se pojavljuju problemi velike količine otpada, te čišćenja i odvoza istog.
Post Reply