Bosnalijek

one
Posts: 1761
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

Udruženje malih dioničara Bosnalijeka uputilo je zahtjev predsjedniku i potredsjednicima FBiH da na osnovu svojih ustavnih ovlaštenja podnesu zahtjev Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti autentičnog tumačenja člana 5. Zakona o Komisiji za vrijednosne papire, piše novinska agencija Patria.

Tim autentičnim tumačenjem 2013. godine Vlada FBiH je amnestirala rad Komisije za vrijednosne papire na čelu sa Hasanom Ćelamom kojoj je mandat istekao 2009. godine.

Ista ta Komisija upisala je HADEN-ov Nadzorni odbor Bosnalijeka u vrijednosne papire, koji je zatim postavio svog direktora.

-Neki profesori prava tvrde da je to bila iznuđena izmjena zakona, a nazvali su ga autentično tumačenje samo da bi mogli vrijediti unazad da bi pokrili radnje tročlane Komisije za vrijednosne papire koja je radila već pet godina izvan mandata – objašnjava izvor Patrie.

Na ovaj način, tročlana Komisija „zagazila“ je u treći mandat.

-Mi sad tražimo da Predsjedništvo FBiH od suda traži ocjenu da li je to tumačenje u skladu sa Ustavom. Ako je to izmjena, a ne tumačenje, što mi i očekujemo, sve radnje koje je izvršio Ćelam u tom periodu bile bi praktično ništavne, jer su one urađene samo na osnovu autentičnog tumačenja.

Vrhovni sud FBiH u aprilu 2013. godine presudio je u jednom drugom procesu da je ta Komisija nelegitimna. Zato je Komisija tražila autentično tumačenje od Vlade FBiH kako bi upisala HADEN-ov NO u vrijednosne papire i time omogućila kontrolu Bosnalijeka.

Podsjećamo, HADEN je preko brokerske kuće Eurohaus Zijada Blekića, a koji je kum Hasana Ćelama, kupovao dionice Bosnalijeka od septembra 2012. do polovine maja 2013. godine po cijeni od 13 KM iako su vrijedile više od 20 KM.

Prije nekoliko mjeseci, SIPA je po nalogu Tužilaštva BiH počela izuzimati dokumentaciju i vršiti pretrese u ovoj kompaniji, istražujući kako je Haden, kompanija sa sjedištem u Luksemburgu, kupovala dionice Bosnalijeka.

Haden je postao vlasnik 29,95 posto dionica Bosnalijeka, tačno onoliko koliko je potrebno da Federacija ode na drugo vlasničko mjesto. Ali i tačno onoliko koliko je potrebno da se ne otkrije čitava vlasnička struktura kompanije.
nane
Posts: 265
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Re: Bosnalijek

Post by nane »

Da li mi neko može odgovoriti šta je sa dividendom za 2013 godinu? Pošto sam čuo da je nekima isplačena i na koji način mogu i ja podiči tu dividendu.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Danas sam od jednog prijatelja saznao da je u toku suđenje na Općinskom sudu u Sarajevu,a vezano za punomoći koju su pojedinci falcifikovali na skupštini Bosnalijeka održanoj 16.06.2012 koju je bilo zakazalo resorno ministarstvo.Iskren da Vam budem odavno sam bio zaboravio na ovu Skupštinu.Međutim kako mi on reče ima direktora brokerskih kuća koji su optuženi za zloupotrebu(falcifikovanje) punomoći.Da tragesija bude još veća u ovu nečasnu rabotu su bile ukljućene i pojedine brokerske kuće.Kako mi prijatelj reče suđenje je u podmakloj fazi tj.tužilaštvo je završilo sa svojim dokazima,a u srijedu 22.04.2015.godine odbrana je počela da izvodi svoje dokaze. Jedan od svjedoka odbrane je bivši sekretar Bosnalijeka Meliha Begović.Koliko god mi mislili da je u ovoj zemlji sve korumpirano ipak se nešto dešava,a da smo TO odavno zaboravili.Ako neko raspolaže sa nekim drugim informacijama neka ih postavi na forum,ali mislim da me prijatelj nije slagao jer nema razloga,a ni interesa.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ja sam imao priliku tada vidjeti te duple punomoći.U policiji su tada čekali da se davaoci,dioničari iz Slovenije,izjasne kome su zapravo dali punomoć!Čovjek kod koga sam vidio te duple punomoći tada mi je rekao da ih ima toliko da bi izhod glasanja bio bitno drugačiji da one nisu uzete u račun!!
Jedan od opunomočenika ,odnosno nosilaca te duple punomoći,prije nekoliko dana me nazvao i prijetio mi što ga spominjem kada pišem o manipulacijama dionicama,recimo IKB Zenica.Već sam pisao da je on samo koji mjesec kasnije,bio jedan od glavnih skupljača dionica za Haden!Taj direktor brokerske kuće kojeg spominješ,sigurno je baš iz te kuće!!I
Ovo je za mene prvo saznanje o tom suđenju.Najkorisnije bi bilo kada bi sud trajno zabranio rad toj brokerskoj kući.Jer bez učešća brokerskih kuća skoro je nemoguće štititi cijenu na nekom nivou!U slučaju hadenizacije Bosnalijeka,pored brokerske kuće ovog direktora kome se sudi,učestvovali su najmanje još dvije!
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Provjereno!Prijatelj od našeg savjetnika govori istinu!Sudi se direktoru brokerske kuće AW Beoker i dvojici saradnika brokerske kuće Fima.Ovi su tada imali po neko0liko stotina punomoći.Kasnije se ispostavilo da je to,bar za ovog direktora ,bilo samo stvaranje atmosfere nesigurnosti oko Bosnalijeka i Arslanagićeve svemoći u Bosnalijeku!
Naravno sve to s ciljem hadenizacije .Sve je to pokrivao odugovlačeći s odgovorima po prigovorima i Hasan A.P. Čelam,veliki meštar svakojakog kriminala na SASE.
Ovi ljudi,a čini se ni tužilaštvo i sudstvo,nisu uopće svjesni razmjera kriminala koji su tada započeli.Jer sve dok se njima i sličnima ne zabrani trgovina i na pijaci,nema ništa od vrlo važnog segmenta finansijskog tržišta.A koliko je važno to tržište i kontrola privrednih društava od političkih partija,pokazuje sad otvoreni sukob u Vladi između koalicijskih partnera!Čović prijeti blokadom vlasti u Federaciji ako i dalje ne bude u prilici da pomaže svojim kriminalcima postavljanjem podobnih članova NO!
I još nešto za ove prozvane:Ništa me ne zovite i ne prijetite!Za mene ste vi ruke duboko zavukli u moje džepove i ne možete očekivati da se još i pravdam zato što ne možete zagrabiti koliko ste planirali.Bez obzira šta će o tome reći sudovi!!
A sve svoje strahove sam potrošio u ratu!
nane
Posts: 265
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Re: Bosnalijek

Post by nane »

Svi pametujete,a niko neće da mi odgovori šta je sa dividendom za 2012 godinu.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Da ne bude samo pametovanje evo i ono što ja znam o isplati dividende za 2012.godinu.
Uprava Bosnalijeka koja je prethodila okupaciji,isplačivala je tu dividendu sve do zadnjeg dana .Isplačeno je mislim svima koji su dostavili račun banke!Nova uprava,kao i sve okupacione snage,nije priznala nikakve odluke prethodnika i isplata je prestala!Da li su ipak isplačivali svojima,to ih morate pitati.Dobro bi bilo da im uputite pismo pa da nam prenesete šta su Vam odgovorili!
nane
Posts: 265
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Re: Bosnalijek

Post by nane »

Evo i ja sam poslao zahtjev za isplatu dividende čekam njihov odgovor pa čemom vidjeti šta dalje, isto tako postavljam pitanje da li se uprava više pita od vlasnika.
slavuj
Posts: 1976
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Za ponovno aktiviranje ove teme zaslužan je Kantonalni sud Sarajevo!
Jučer sam konačno imao u rukama presudu Kantonalnog suda Sarajevo po žalbi Bosnalijeka na presudu Opštinskog suda iz 2011 .god kojom je Opštinski sud presudio da je Bosnalijek dužan otkupiti dionice od jednog dioničara koji je otkup dioničar zatražio po članu 255 Zakona o privrednim društvima!
Kantonalni sud je ovom presudom odbacio žalbu Bosnalijeka i potvrdio pomenutu presudu Opštinskog suda.
Po toj,sada konačnoj presudi,Bosnalijek mora od tok dioničara otkupiti dionice koje je posjedovao mjesec dana prije Skupštine 2008. na kojoj je donesena odluka kojoj se na propisan način usprotivio i to po prosječnoj cijeni mjesec dana prije skupštine!Taj dioničar će sada dobiti oko 50 KM po dionici,u što su uključene i kamate od dana utuženja do isplate!Sve u svemu,isplatilo se boriti proteklih 6,5 godina.
Koliko ja znam ovo je prva presuda te vrste u Federaciji BiH i popriličan je vjetar u leđa onima koji imaju namjeru koristiti zakonima predviđena sredstva za zaštitu svoje imovine!Buduće presude po članu 255 Zakona o privrednim društvima sudovi će moći i brže i lakše donositi jer će se ova Presuda sigurno koristiti kao sudska praksa.
Ohrabruje i činjenica što sud nije podlegao pritiscima koje advokati i vlastiti pravni stručnjaci Bosnalijeka vrše na sve strane i ne birajući sredstva.Bravo za Kantonalni sud Sarajevo!
Nadamo se da će biti još dobrih presuda koje se odnose na nezakonitosti u dioničkim društvima!
panzer
Posts: 12370
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Čestitka. Ne znam ko bi imao volje,živaca i vremena da na sudu traži svoja prava ali isplatilo se.
Post Reply