Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Komentari

Post by insider »

Hvala na brzim odogovorima. Svaka cast. Mora poceti rasti kad-tad, ali u sljedecih nekoliko godina nece sigurno (osim mozda BSNLR-a).

Sta mislite o BHTSR-u? Dokle moze ici ka dole. S obzirom na naprijed navedenu situaciju (ove godine se desilo sve suprotno od uobičajenog trenda) mislim da bi mogao ici i ispod 17?????

ZGP je dobra firma, cak i pozitivno posluje, ali slazem se da Euroasfalt kupi sve dobre poslove, a razlozi su vise nego ocigledni, ali s obzirom na kolicinu posla na auto-putu koja je pred nama ocekujem stabilno poslovanje ZGP-a!!
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

graditelj wrote:
montypython wrote: ali čudim se stvarno fond menadžerima koji raspolažu milionima i izjavljuju besmislice tipa "kad počne rasti počećemo kupovati" ili tako nešto slično.
Meni je ova logika sve više prihvaljiva, doduše za mene kao pojedinca a ne fond menadžera. Neke pozicije u koje sam ušao npr. prije godinu dana (a i tad sam mislio da je dno i da nema dalje) me mrcvare godinu dana, ni gore ni dole ni tamo ni ovamo, čekam nešto u šta i sam počinjem da sumnjam. Hoću da kažem, da je dokupljivanje pozicija po ovim cijenama na dnu možda igra protiv tržišta i silovanje. Naravno i ja mislim da je sad sve podcjenjeno i da se teško može profulat, al me strah da se vrijeme do ozdravljenja ne produži još za 3 godine, a u tom slučaju bi volio biti u kešu 3 godine pa kupovati kad tržište definitivno promjeni trend.

Ima ovdje logike, jer ništa nije sigurno. Razlika između perioda od prije 7-8 godina i sadašnjice je ta što nema onog "entuzijazma" ulagača kada su potpuno zanemarivali rizik pa su na kraju bili prepušteni euforiji što ih je koštalo. Sada ima velikog opreza ali u sigurne pozicije i prilike koje obećavaju ne treba sumnjati.
montypython
Posts: 3946
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari

Post by montypython »

Da vam pravo kažem ne doživljavam ŽGP i Euroasvalt kao neku konkurenciju a po meni nisu ni u istoj ligi. ŽGP ima izgrađenih stotine mostova i tunela a za Euroasvalt prvi put čujem da je u upšte u mostogradnji i tunelima ne znam imaju li ikakve referense, tehnologiju, stručnjake opremu. Osim toga koliko znam oni su u istom konzorciju bar na nekim dionicama, pa mi nije jasno kako im mogu otimati poslove. Takođe, a moram priznati nisam se unosio u detalje, ŽGP radi tunel Vijenac a ima i posla na drugim dionicama,

U vezi ideje "kad počne rasti počećemo kupovati" ona po meni prethodno zahtjeva da se odbaci sva teorija, fundamentalna i tehnička analiza koja bi nam relativno egzaktno pokazala kada je nesto povoljno i potcijenjeno, da onaj koji se po njoj ravna prethodno kaže sam sebi da pojma nema ni o čemu i da ce se u praksi ravnati prema onome sta drugi misle i procjenjuju. Ali ko su ti drugi? Je li i oni čekaju nekog trećeg da im kaže da je pravi momenat. A šta ako ti drugi i treći ustvari pojma nemaju.
I šte znači čekati da poraste da se vidi da je poćela promjena trenda. Pa raslo je i dosad i 20 i 30 % pa nije bila promjena trenda ni bull market. Znači trebalo bi bar 40-50 % da se dokaže trend pa da "oprezni" počnu kupovati. Dakle poklonici ove ideje će u startu kupiti skuplje tj izgubiti 40 %.
S druge strane onaj koji se ne oslanja na tu ideju nego na vlastiti razum i analizu pa sad kupi vjerujući da je na dnu, da bi izgubio toliko trebalo bi da od sadasnjih, cijena dionica padne za još 40 %. S tom razlikom da je gubitak onih prvih siguran ali drugih nije, a sami razmislite kolika je vjerovatnost da npr telecom ili JPESR padne na 10.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Komentari

Post by graditelj »

Privatizacija "BH Telecoma" i EPBiH

Iz Vaše perspektive, je li realno očekivati privatizaciju "BH Telecoma" i "Elektroprivrede BiH" (EPBiH)?

- Agencija se zalaže za privatizaciju tih preduzeća. Naravno, pitanje je rokova kada to treba uraditi i po kojim metodama. O dinamici se treba razgovarati, da li prodati oba telekoma iz FBiH zajedno, zatim da se donese poseban zakon o tome. Mi smo pravili procjene da se do 2015. godine za ova preduzeća može dobiti 3,5 milijardi KM, a da se opet zadrži većinski paket.
link

Daj Bože!
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari

Post by Sabur2 »

lijepo bi bilo i sa te strane da se malo portfolio poravi.
Ako BSNL izadje kako se nadamo, moglo bi se lagano prebaciti na te pozicije. BHTS sam napustio i prebacio se na BSNL prije dva mjeseca, a u JPES sam se zadrzao dalje, samo malo umanjeno, s anamjerom da se sto prije ponovo vratim.
montypython
Posts: 3946
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari

Post by montypython »

graditelj wrote:
Privatizacija "BH Telecoma" i EPBiH

Iz Vaše perspektive, je li realno očekivati privatizaciju "BH Telecoma" i "Elektroprivrede BiH" (EPBiH)?

- Agencija se zalaže za privatizaciju tih preduzeća. Naravno, pitanje je rokova kada to treba uraditi i po kojim metodama. O dinamici se treba razgovarati, da li prodati oba telekoma iz FBiH zajedno, zatim da se donese poseban zakon o tome. Mi smo pravili procjene da se do 2015. godine za ova preduzeća može dobiti 3,5 milijardi KM, a da se opet zadrži većinski paket.
link

Daj Bože!
Nikome oni to neće prodati ako pokušavaju zadržati većinski paket.
Prvo što se treba uraditi u obje firme je intenzivno smanjenje broja zaposlenih. Sad oni očekuju da neko istrese milijarde za npr Telecom a oni da ostanu glavni pri odlučivanju i nastave trpati rodbinu i prijatelje dok se čitav SDA komplet sa familijama ne preseli u Telecom plus kadrovi iz drugih stranaka koji su tamo primljeni kao razmjena usluga. Strancima treba potpuna kontrola poslovanja i optimalni broj zaposlenih a ne da mu bezveznjaci koji su jedva i srednju skolu zavrsavali s dvicom, po sijelima izdaju komande.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Komentari

Post by Investitor »

insider wrote:Sta mislite o BHTSR-u? Dokle moze ici ka dole. S obzirom na naprijed navedenu situaciju (ove godine se desilo sve suprotno od uobičajenog trenda) mislim da bi mogao ici i ispod 17?????
I ja mislim da bi mogao ići ispod 17, pa i ranije je išao a poslovanje je bilo bolje.
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari

Post by Sabur2 »

vjerujem da ce ici dole, ali ne jos puno. Ovo sad je malo istresanje nakon dende, a prebacuje se lova za Bosnalijek dok se moze sta uhvatiti, mada mi se cini da je sad kasno. ;)

Mislim da BHT nece pasti ispod 17, ali na ovoj se berzi nikad ne zna.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Komentari

Post by Investitor »

Sabur2 wrote:vjerujem da ce ici dole, ali ne jos puno. Ovo sad je malo istresanje nakon dende, a prebacuje se lova za Bosnalijek dok se moze sta uhvatiti, mada mi se cini da je sad kasno. ;)

Mislim da BHT nece pasti ispod 17, ali na ovoj se berzi nikad ne zna.
Zašto misliš da je kasno, gdje misliš da će se zaustaviti Bosnalijek?
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari

Post by Sabur2 »

Ma to samo prema danasnjem trgovanju sudim. Nije kasno, ali sad je pitanje po kojoj cijeni ce se kupovati. Mozda opet padne na 10, ali tesko.
Kazem to samo zato sto se sad kupuje po 50% vecoj od najnize u ovoj godini. Stati ce ona na nekih 14-15 pa ce opet malo dole do 12-13 itd.
Nije bukvalno kasno, ali bi bilo bolje da se prije kupovalo. Mozda isfura i vise, nikad se ne zna, sigurno je da ce biti poneka korekcija, ali tesko da ce ih biti opet po 8 ili 10.
Samo sa tog aspekta govorim.
Post Reply