Energoinvest

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Trziste je na navedenu vijest reagovalo s padom od 20%
Sabur2
Posts: 1918
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

insider wrote:Trziste je na navedenu vijest reagovalo s padom od 20%
Čujem da je pukla vijest na Pofalićima da je KB novi(a) greneralni(a) te se upućeni izvlače dok nije kasno.
Kako sam čuo, ona je samo instrument starog menadžmenta, a njen zadak je - da pogađamo?
Zapravo, saznao sam da samo jedan kandidat ispunjava sve uslove konkursa za GM, a to nije ovaj.
Međutim, ne bi me čudilo jer kada je to neki Zakon bio obligatoran za našu Vladu?

Ipak, ja imam malo drugačije informacije o favoritu Vlade i ministarstva. Vidjećemo vjerovatno sve već za 10-tak dana.
Vidjećemo i kakvi su moji izvori i - što je bitnije - kakve su namjere ove Vlade.
Dakle vrlo dobar lakmus o tome na koji način Vlada misli rasprodati najavljene udjele u preduzećima.
Izbor je: osoba koja je izgleda upetljana u afere starog menadžmenta i bez bitnih uspjeha u karijeri, ili osoba koja je prošla sve nivoe rukovođenja te je pokazala da je u stanju donositi ugovore i tržišta (vijest iz Alžira od prije mjesec-dva).
panzer
Posts: 12114
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Je li mogu zamoliti da pišemo imena umjesto inicijala. Ne znam koliko to nama neutralnim znači što su inicijali ali podsjeća na kriminalce u tekstovima medija.

Ako mislite da je problem za javnost, onda bar na PP pošaljite.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Evo iz ovog posta od prije par mjeseci ko je M O, valjda:

HANS wrote:Kompanije i tržišta
Energoinvestu ponuđeno učešće u projektu u Alžiru
16.12.2015 10:39 | indikator.ba/Fena
Kompaniji Energoinvest ponuđeno je učešće u naftnom projektu u Alžiru vrijednom 100 miliona dolara, izjavio je Feni savjetnik generalnog direktora Energoinvesta Midhat Osmanbegović.

Osmanbegović je boravio u Alžiru zajedno s direktorom pri Centru za transatlantske odnose SAIS na Johns Hopkins univerzitetu u Washingtonu dr. Sašom Toperićem, koji je tokom boravka u Alžiru održao govor na gala večeri u organizaciji Alžirskog instituta za razvoj poduzetništva (CARE). Uz Toperića, brojnim zvanicama su se obratili i Philippe de Fontaine Vive, potpredsjednik Evropske investicione banke, i Hernando de Soto, čuveni peruanski ekonomist i predsjednik Instituta za slobodu i demokraciju u Limi.

Kako je Toperić kazao Feni, on je svom govoru podržao ekonomsko-socijalne reformske procese u Alžiru koji za cilj imaju diverzificirati alžirsku ekonomiju značajno ovisnu od prodaje naftnih derivata te unaprijediti investicione zakone koji bi omogućili veći priliv investicija i pokrenuli reformu knjiženja individualne imovine.

Toperić je pozdravio značajan uspon odnosa SAD-a i Alžira, istaknuvši kako je prošlogodisnja prezentacija najvećih firmi ove zemlje u organizaciji vlada Alžira i Sjedinjenih Američkih Država u Washingtonu, Chicagu, Detroitu i Kaliforniji predstavljala značajan iskorak ka jačanju saradnje.

- Snažno podržavamo ekonomsku integraciju zemalja Magreba i pomoći ćemo u tom procesu - zaključio je Toperić.

Konferenciji je prisustvovala i delegacija kompanije Energoinvest iz Sarajeva koju je predvodio savjetnik generalnog direktora Midhat Osmanbegović. Energoinvest je prisutan u Alžiru više od 40 godina u oblasti energetike, ali ne i u naftnom sektoru koji je okosnica alžirske privrede. Kao članu Poslovnog savjetodavnog odbora na SAIS projektu mediteranskog bazena, Energoinvestu su otvorena još veća vrata u Alžiru.

Osmanbegović je sa saradnicima iskoristio ovu priliku za kontakte s predstavnicima kompanija iz naftne industrije. Tokom posjete su pokrenuti i konkretni razgovori za realizaciju naftnog projekta čija je vrijednost 100 miliona dolara i u kojem bi uz Energoinvest učestvovale i druge bh. kompanije.

- I ovom prilikom smo se uvjerili u ogromne mogućnosti alžirskog tržišta i simpatija prema Bosni i Hercegovini. Sigurno je da potrebe ovog tržišta mogu biti pokrivene uslugama bh. firmi u mjeri koja bi za našu privredu mogla biti i izlaz iz krize u kojoj se nalazimo. Naravno, od velikog značaja za razvoj odnosa je jačanje bilateralnih odnosa i hitna uspostava ambasade BiH u Alžiru - izjavio je za Fenu Osmanbegović.

Tokom radne posjete, u organizaciji CARE institute i Centra za transatlantske odnose SAIS iz Washingtona, Toperić i Osmanbegović su se susreli i s predstavnicima vlade Alžira, članovima parlamenta, te predstavnicima poslovne zajednice ove zemlje.
Ipak ga nemožemo porediti sa Hidrogradnjom što se poslova tiče a cijena im je skoro ista ...
Sabur2
Posts: 1918
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

panzer wrote:Je li mogu zamoliti da pišemo imena umjesto inicijala. Ne znam koliko to nama neutralnim znači što su inicijali ali podsjeća na kriminalce u tekstovima medija.

Ako mislite da je problem za javnost, onda bar na PP pošaljite.
Ma nije problem. Svaki kandidat ima svoje lobiste i manje više mi tu ne možemo ništa poremetiti. Neko je započeo sa inicijalima pa ja nastavio. Mada mi nije bila namjera drukati ni za koga jer mi je u principu svejedno, pa nisam ni htio imena pominjati. Osim što mi je žao šta su banditi uradili toj kompaniji, te radi pijeteta Blumu i svim velikim inženjerima koji su stvorili to širom svijeta poznato IME i ZNAK, volio bih da konačno na čelo dođe neko ko zna i želi nastaviti Blumovim stopama. Materijalni interes nemam u ovoj dionici.
MO je pomenuti g. Osmanbegovic, a KB je valjda gospođa Bisera, ne sjećam se prezimena.
Lično ne poznajem ni jedno, ali o gospođi nisam čuo ništa afirmativno, a navodno je marioneta sivih eminencija.
Gospodin Osmanbegović očigledno je bolji kandidat čitajući samo pomenutu vijest iz decembra, a spreman je na rezove i ultimatume (besposlenim sektorima).
Dakle kako rekoh, izvrstan lakmus da se utvrde stvarne namjere ove Vlade u vezi sa privatizacijom, pa se prema tome postaviti u vezi sa dionicama drugih kompanija koje posjedujem.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Energoinvest

Post by savjetnik »

Evo već nekih 6 mjeseci pratim ovu dionicu i kretanje cijene na berzi.Imam neki predosjećaj da bi s obzirom na nikakvu ozbiljnu potražnju za ovim dionicama ubrzo mogla da se spusti do 0,50 KM po dionici što po mom mišljenju ne bi bilo loše kupiti.U zadnjih godinu dana cijena je sa 2,06 KM pala na 1,30 KM.Ovo je firma koja je 100% u rukama SDA od 1995 godine i njeni kadrovi su se samo smjenjivali na rukovodećim pozicijama.Jedini spas da ova kompanija opstane je njena prodaja,a sve drugo je KRAJ-NAŽALOST.
Šteta,ovo je samo još jedan od pokazatelja kad politika umiješa prste tu niti ima MENADŽERA,niti ima napretka.Ko će biti novi direktor to u ovoj priči nema puno veze,osim ako ima zadatak da pripremi kompaniju za prodaju unaprijed poznatom kupcu.
brzi
Posts: 2643
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Energoinvest

Post by brzi »

U zadnjih godinu dana prometovano cca 128.000,00 KM od toga 81.500,00 sa cijenama većim od 1,90 KM i 46.500,00 KM sa cijenama nižim od 1,90 KM,... ispod 1,50 KM po dionici prometovano 1491,00 KM.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

brzi wrote:U zadnjih godinu dana prometovano cca 128.000,00 KM od toga 81.500,00 sa cijenama većim od 1,90 KM i 46.500,00 KM sa cijenama nižim od 1,90 KM,... ispod 1,50 KM po dionici prometovano 1491,00 KM.
Iz čega je jasno da se radi o svlačenju cijene još odavno a par sam puta i pokazao da prodavac i to baš onih dana kad su bili najveći padovi svjesno pokušava da proda svoje dionice (ali mizernu količinu) po nižoj cijeni nego što može. A to je i poruka onima koji bi željeli da kupe: ne kupujte jer možda će sutra biti još povoljnije, tj niže. Sve je to igra da se ljudi isprepadaju. Nemam ništa protiv da se privatizira, pravom kupcu i po daleko višoj cijeni od sadašnje tržišne, i ni u kakvom slučaju bilo kakvoj domaćoj ortačkoj grupi. Ali ne mislim da je beznačajno ko je direktor, i Blum i Kosovac su bili kad je bila državna firma, pa znamo kako je tada firma poslovala. Da ne pominjem priču da bi uskoro moglo biti 0,5 i to bi kao moglo biti povoljno. Jasno je kome bi ta priča mogla odgovarati. Ako će firma poslovati normalno restrukturirati se, optimizirati broj zaposlenih i imati sposobnog direktora povoljno je i 6 KM po dionici, ako neće nije povoljno ni 0,5. E sad je samo pitanje šta se hoće i da li će Vlada stvarno ovaj put htjeti da digne na noge Energoinvest ili ne. Znam da je najlakše reći, ma to su sve SDA lopovi itd ali Vladi će realno trebati i neki rezultati i pokazatelji uspješnog rada a Energoinvest je dušu dao za to. A za izvlačenje i isisavanje ima mnogo boljih kandidata i metoda od ove firme. Govorim teoretski, nemam uvida u to šta će se stvarno desiti.
nika
Posts: 27
Joined: 27 Jan 2014, 22:57

Re: Energoinvest

Post by nika »

Tužna priča, ali za nekoliko godina, kada na istom mjestu nikne velelepni stambeno-poslovni objekat, rijetki će se sjećati ovog prijeratnog giganta.
Post Reply