Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Sitna buranija
Posts: 2301
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Evo baš sad sam pogledao ovo što govoriš. Stvarno, ima nalog na kupovini na 7 KM. I šta je problem nekome ko ima možda 500 kom ovog emitenta da stavi 10 komada po 10,5 KM, pa kad prođe to, sutra može staviti 10 komada po 15,5 KM i tako dok ne dođe do realne cijene po kojoj bi možda prodao sve. Što bi to bila manipulacija? Pa valjda je manipulacija kada realnu vrijednost dionice dovedeš na značajno niži ili viši nivo ovakvim trgovinama u kojima sa druge strane učestvuje neko s kim si u dogovoru. Kada sa druge strane imaš nepoznatog učesnika koji je spreman kupiti makar 1 dionicu po nekoj cijeni, šta je problem? A u konkretnom slučaju, cijena na berzi je značajno niža od realne i ovim sitnim trgovinama bi se upravo popravio taj "sistemski bug" o kojem govoriš...
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sabur2 »

Evo, neko je protrgovao na 10,50.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ovo je sad urednije. Sad su limiti na blizu 16 KM i 7 KM pa ima daleko više prostora da neko proda odnosno da se nalozi pojave u širokom rasponu.
Damirko II
Posts: 4
Joined: 18 May 2023, 08:02

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Damirko II »

@panzer i ostali koje sam ranije pratio. (Monty, Slavuj). Ovaj problem manilpuisanja cijena na plitkom tržištu (sada konkretno Enker) se da lako riješiti, Tabe i Montija znam lično i ne znam ko bi nam mogao osporiti međusobnu trgovinu na emitentu. Tako rade i veliiki. Nažalsot, dionica Enkera nemam. Neko davno rekao da je bolje Pobjeda i/ili Mann hummell radi baznog energenta.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ne mora se niko međusobno poznavati u ovom slučaju. Da sam imao ovih dionica ja bih stavio na prodaju jedan manji dio samo da se poveća dozvoljeni raspon za trgovinu. Nije mi važno ko bi bio kupac niti sam ikad znao ko je kupac kada sam nešto prodavao.

A mann hummel je opravdao potencijal.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Nije ovdje bilo nikakve manipulacije.Kupac je jednostavno svaki dan stavljao tržišni kupovni nalog.I danas je nekome zatrebalo.
Ili je ,možda dobio informaciju da od preuzimanja nema ništa.
A ako bi se prodavac odlučio da kupuje po većepj cijeni,mogli bi mu ovo smatrati manipulacijom.
Znam ko je kupac,ali ne znam hoće li kupovati i po većim cijenama.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ovdje nije važno hoće li biti kupaca iznad 10 KM.
Bitno je da postoji sloboda da prodavac može staviti veću cijenu u sistem, ali i nižu ako nađe za shodno.
Dejan118
Posts: 430
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Dejan118 »

Bas frustrijaci osijecaj kad se znaju informacije zbog kojih ce doci do rasta cijene dionice a nema se dovoljno sredstava da se ulozi.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Red elektroprivrede, red telekoma. Sve po 10.000 komada odnosno manje u zavisnosti od jačine potražnje.
Post Reply