Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

"Samo" 270 % preko nominalne vrijednosti.
Ponuditelj: TAK d.o.o. Sarajevo, Bjelave br. 39, 71000 Sarajevo

Emitent: PTG d.d. Goražde, Višegradska bb, 73000 Goražde

Ukupan broj dionica Emitenta: Temeljni kapital Emitenta je podijeljen na 66.234 redovne dionice na ime, nominalne vrijednosti 82,20 KM, oznaka PSPGRK4.

Postojeći udjel Ponuditelja u Emitentu: Ponuditelj je vlasnik 18.181 dionica Emitenta, što predstavlja 27,4496% ukupno emitovanih dionica Emitenta.

Dionice na koje se Ponuda za preuzimanje odnosi: Ponuda za preuzimanje se odnosi na 48.053 redovne dionice na ime što predstavlja 72,5504% od ukupnog broja dionica, nominalne vrijednosti 82,20 KM, koje u trenutku davanja Ponude za preuzimaje nisu u vlasništvu ponuditelja.

Izjava o preuzimanju: Ponuda za preuzimanje se upućuje svim dioničarima Emitenta za sticanje svih dionica koje su predmet Ponude za preuzimanje.

Cijena: Ponuđena cijena po jednoj dionici iznosi 302,00 KM, što predstavlja 367,40 % od nominalne vrijednosti dionica.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Da li će se slično desiti i sa Enkerom? Nakon što je nedavno objavljena moguća akvizicija od strane njemačkog Schunka dionicu je praktično nemoguće kupiti. Neko je pokušao na čini mi se 10,5 KM cca 50% iznad dotadašnje tržišne ali nije bilo nikoga na prodaji ni daleko iznad toga. Nominalna je 34 a i knjigovodstvena tu negdje. Uvijek se ponavlja isto, ljudi prodaju budzašto a onda neće ni po 5x višoj cijeni po kojoj su do jučer.
Slično se dešavalo manje više sa svakom dionicom u zadnjih nekoliko godina od FDSa, preko SOSORa, Bosnalijeka, Distributivni centar Sa (još 2019 bio 9 KM a sad 60), Pivara Tz (bila 2,6 krajem 2016 sad 11,6), Igman...
Skoro isti rukopis u svakom slučaju, prvo je obaraju sumnjivim prodajama, pa onda se po forumima piše ništa to ne valja, propašće, nema tu budućnosti, kreira se svjesno močvara i nezainteresovanost ili čak strah a tržišna cijena spadne na klikere. Jednog dana jednostavno eksplodira i svi saznaju pravu cijenu i iznenada postanu pametni ali stvar je tad već gotova.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Meni i dalje nije jasno zašto neko neće da baci 10-15 dionica samo da koriguje kurs. Jer samo tako bi se pojavili pravi prodajni nalozi a kupovni bi bili spremi kupiti i po dosta višoj cijeni. Sad ih ograničava sistemsko ograničenje.
Imaš 2-3-5000 dionica i opet ni sekunde ne razmišljaš da sa desetak komada ti pomogneš zaobilaženju sistemskog ograničenja koje je u ovoj slučaju nelogično.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Nije ni meni jasno. I sad ima neki nalog na kupnju, ne vidi se cijena ali ne vjerujem da i on može biti viši od dnevnog limita od 10,5 KM. Jedino racionalno objašnjenje bi bilo da uopšte neće da se zamaraju prodajama na ovom nivou cijena pa ni po 100 ili 150 % više, jer očekuju da bi u slučaju eventualnog preuzimanja cijena mogla otići na mnogo više, možda i preko 30. Ali i tako bi bilo logično da se sa par manjih prodaja to i tržišno dovede na mnogo više nivoe nego da čuči na ovih sada smiješnih 7 a nije isključeno da ima i onih koji bi prodali po recimo 20 ili 25.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Pa zato i treba par puta dati nešto dionica na prodaju jer kada je veća cijena i statistički dnevni limit je bolji na višoj cijeni. Tada 50 % plus ili minus znači puno.
beka26
Posts: 852
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by beka26 »

Nemoj da bi ko šta kupova, da poremeti ova odlican promet na berzi danas!! :lol:
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Evo malo šire o onome gore sa preuzimanjem PTG https://www.biznisinfo.ba/biznismen-za- ... iliona-km/
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

panzer wrote: 19 Jun 2023, 12:09 Meni i dalje nije jasno zašto neko neće da baci 10-15 dionica samo da koriguje kurs. Jer samo tako bi se pojavili pravi prodajni nalozi a kupovni bi bili spremi kupiti i po dosta višoj cijeni. Sad ih ograničava sistemsko ograničenje.
Imaš 2-3-5000 dionica i opet ni sekunde ne razmišljaš da sa desetak komada ti pomogneš zaobilaženju sistemskog ograničenja koje je u ovoj slučaju nelogično.
To čemu se ti čudiš je jednostavno manipulisanje cijenom.Bez berzanskog nadzora mogli bi proći samo oni koji imaju samo tih desetak dionica.
Nekada su to mogli bez bojazni raditi ovi koji više ne rade.
Ja sam jednom imao sličnu situaciju i mada je moj kupovni nalog stajao duže sa tom malom količinom i nižom cijenom,kada je broker unio prodaju po toj cijeni i količini ,od sasvim nevezanog investitora,sutra već je bila inspekcija sa SASE.I brokerska kuća je kažnjena.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Nije manipulisanje cijenom u ovom slučaju.

Problem je kronična nelikvidnost jednog emitenta koji svakako i nije neka velika firma. I sada tu postoji taj sistemski limit koji pravi problem za onoga koji daje tržišni nalog.

Ja sam na nekim emitentima sličnih karakteristika stavljao sitne prodajne naloga upravo radi ovih stvari. I nije bila manipulacija zato što je cijena nastavljala rasti daleko preko tih mojih prodajnih naloga a prometi su rasli znatno iznad prosjeka na tom emitentu.

Iako sam imao po 200-300 pa nekad i manje dionica.
Nije mi bilo problem prodati 10-15 komada.
A normalno nije mi cilj ni manipulacija nego ispravljanje sistemskog buga.
Ovdje niko neće biti pod nadzorom ako stavi prodajni nalog od 10-12 komada na 10,50 KM.

Pohvalno bi bilo to uraditi da bi se animirale penzionerske dionice. Da ne bi sutra opet tražili na ulici nekog imućnijeg odnosno nekog od velikih suvlasnika da im prodaju svoje dionice po "daj šta daš cijeni" jer im se bliži kraj života. (Nagledao sam se toga)
Ako vide da je cijena došla na 20 i više KM bar će dobiti više.

Realno, berza ovdje nema osnova za ukidanje limita ali je očito da je pat pozicija jer tržišni nalozi pokazuju da oni što kupuju nisu neupućeni.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Izgleda nisam bio ubjedljiv. Slaba mi argumentacija.
Post Reply