Bosnalijek

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Povodom aktuelnog pada vrijednosti rublje u Rusiji, s ciljem adekvatnog informiranja dioničara i javnosti, Bosnalijek d.d. (Bosnalijek) ističe da se poslovanje na izvoznim tržištima vrši u eurima, odnosno ukupna potraživanja su u eurima, te s tog stanovišta trenutno nema promjena.

Kao međunarodna zdravstvena kompanija Bosnalijek na izvozna tržišta plasira više od 70 posto ukupne vlastite proizvodnje. Najveće izvozno tržište Bosnalijeka su zemlje CIS-a sa fokusom na Rusiju, čije je učešće 46 posto u ukupnom prometu. U ovoj godini, Bosnalijek je u Rusiji ostvario rast prodaje iznad 37 posto u odnosu na 2013. godinu.

Koristimo ovu priliku da informiramo dioničare i javnost da uprkos sve složenijim uvjetima poslovanja na svim tržištima, Bosnalijek uspješno ostvaruje sve zacrtane ciljeve, uključujući i planiranu dobit za tekuću godinu, saopšteno je iz Sektora Odnosi sa javnošću Bosnalijeka. INDIKATOR.BA
Prema informacijama sa kojima trenutno raspolažem dobit je negdje oko 9 miliona KM.Ako je ovo istina,a vjerujem da jeste siguran sam da za nas dioničare ove kompanije idu bolji dani. ;)
slavuj
Posts: 1972
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ja nisam ni sumnjao u to da su cijene a time i enormna potraživanja u eurima.Znam da je Arslanagić u ugovoru sa Rusima imao klauzulu o podjeli negativnih kursnih razlika.Bojim se da i ova internacionalna garnitura ima nešto tako u ugovoru.O tome nema ništa u ovom saopštenju.Legitimno je pravo dioničara,a i javnosti,da to znaju.
Rublja
Posts: 6
Joined: 17 Dec 2014, 23:12

Bosnalijek

Post by Rublja »

Koliko se sjećam Ugovor sa Imperiom je objavljen u Slobodnoj Bosni prošle godine?
Da li ga neko posjeduje da nam potvrdi navode od slavuja...
Tekst savjetnika smatram neozbiljnim...(izraz „međunarodna zdravstvena kompanija“ je smiješan, dobit postoji ali u planovima/ili je fiktivno prikazana zbog javnosti, u stvarnosti je nema jer znamo da nije plasniran nijedan novi lijek, cijene padaju, istjerani su ljudi koji znaju raditi, a novi se uvode i trebat će im vremena i sl.)

Da li neko zna kakvo je rješenje porezna inspekcija izdala?
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Samo da pojasnim predhodnom komentaru da to nije moj tekst već sam naveo da je to članak koji je objavio portal Indikator.ba.Takođe moglo se danas pročitati i u dnevnim novinama test koji je vjerovatno prenešen od press službe Bosnalijeka.Da li je on ozbiljan ili ne vrijeme će vrlo brzo pokazati.Bez obzira na sve danas je na berzi trgovano preko 7000 dionica po cijeni 10,10 KM.Još uvijek ima investitora koji vjeruju da će na ovoj dionici zaraditi.Ja sam jedan od njih bez obzira na sva dešavanja.
slavuj
Posts: 1972
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ja u principu,kada nešto nije provjereno,to i napišem kao tako,neprovjereno!To da je ugovor sa Rusima u eurima,je provjereno.Tačno je također da je Arslanagić imao klauzulu o podjeli negativne kursne razlike.I to obično nije u ugovoru,nego u aneksima,kojih uvijek ima.A i ovaj srpsko-hrvatsko-ruski aranžman,sa balijskim dodatcima,to ne demantuje.To me najviše brine.Ostaje nam da se nadamo da će se ovaj odnos rublje i dolara stabilizirati na nekom podnošljivom nivou!
BranoH
Posts: 48
Joined: 05 Dec 2013, 14:10

Re: Bosnalijek

Post by BranoH »

Sto se tice podjele negativne kursne razlike arslanagic je to ugovarao do 2010 godine dok su ugovori bili izrazeni u dolarima od 2011 god svi ugovori sa inozemnim kompanijama moraju biti fixno ugovoreni i izrazeni u eur. Striktno u jednom od ugovora sa imperiom stoji da imperija moze platiti u rubljama ali taj iznos mora biti ekvivalentan iznosu ugovora u eur sto znaci da ce bosnalijek 100% dobiti ugovorni iznos... da li ovakva klauzala moze izazvati malverzacije moze al mislim da je velika zavrzlama jer se uplata u rubljima automatski konverzuje u eur i kao takva lijeze na racun bsnla i zamoliti cu slavuja da ne koristi izraz "balija" i koliko vidim samo je slavuj ostao na forumu od silnih protivnika hadena
slavuj
Posts: 1972
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Hvala na ovim informacijama i iskreno se nadam da su tačne.A što se tiče protivnika Hadena na forumu,ja sam,na žalost jedan od rijetkih na forumu koji ima dionice Bosnalijeka i smatra se ugroženim od gospodina Hadena.Ne očekujete valjda da Vam ,recimo Nikšić u ime Vlade federacije bude protiv Hadena ,kada je učestvovao debelo u njegovom stasanju.Ili recimo,Hasan A.P.Čelam,bez koga Haden ne bi ni postojao.Ili možda Asim Sarajlić iz SDA i Damir Hadžić,iz SDP,koji su organizovali parlament Federacije da izmjenu zakona proglasi autentičnim tumačenjem,samo da bi pokrili višegodišnji kroiminal KOMVP u radu nakon isteka mandata.
Ja zapravo od početka hadenizacije Bosnalijeka,nemam ništa protiv Hadena,samo sam shvatio da ljudi koji se ovdje prestavljaju Hadenom,zapravo uvode kontrolisani način preuzimanja društava nezakonitim mahinacijema cijenama na SASE.I sve to uz pranje para nepoznatog porijekla!I spravom sam se pobojao da će taj model otimanja prihvatiti svi kriminalu skloni investitori!I to se i desilo.U ovom trenutku je u toku tzender za preuzim,anje IKB Zenica od strane ASA Financ Sarajevo.Cijena koju nude je 59 km po dionici moja po računu,kapital podijeljen sa brojem dioinica,vrijedi oko 140 km.A ovih 59 su formirali kupovinom preko istih kriminaliziranih brokerskih kuća preko kojih je radio i Haden.I ko zna koliko puta će se to ponoviti,ali prestati neće sve dok kriminalci vode SASE i KOMVP!Haden prema ovima ispada dobričina,što legalno,što ispod stola,davali su i do 1,6 nominalne cijene dionice.A ovi ASA PREVEN nude 59 % nominalne i manje od polovine vrijednosti imovine po dionici,A u bankama imovina su pare plus po koja nekretnina.
Na sreću,u slučaju Bosnalijeka ,tužilaštvo je reagiralo,istina dosta kasno,ali bolje ikad nego nikad.A riječ balija se ranije koristila kao pogrdan naziv za Bošnjake,koji to baš i nisu!A Vi gospodine,pošto ste izgleda odozgo,pogledajte malo ko sada upravlja Bosnalijekom,u ime samo 30% vlasništva.I sve će Vam se samo kazati!Tu se,pored ostalog,radi i o nastavku pljačke iz ratnih godina!"
BranoH
Posts: 48
Joined: 05 Dec 2013, 14:10

Re: Bosnalijek

Post by BranoH »

da tacne su 200% jer ukoliko je ugovorna cijena dogovorena striktno u KM ili Striktno u Rublji (rub) onda se to kosi sa odredjenim medjunarodnim ugovorima, preporukama MONEYVALA koje su i BiH i Rusija usvojile , cak bi se moglo izvuci i krivicno djelo tipa ne osnovano bogacenje , zloupotreba polozaja ili ovlasti, iz ceka samo proizilazi da bi podjelom negativnih kursnih razlika neko stekao novac.
Iskreno cu reci bez laganja jer niti sam navijac niti politicki simpatizer niti poltron , ja nemam pravo ovoj upravi nista na teret stavljati , do duse nemam ni staroj,jer svako je nevin dok se suprotno ne dokaze i to treba postovati kad sud kaze kriv je onda je kriv i za mene do tada je cist ko suza, a za vrijeme one uprave imao sam dovoljno , morao sam sutiti i trpiti i gledati kako se neko ko nije imao bogati ... sad mi je malo bolje imam malo vecu platu, radi se i koliko ja svojim neutralnim ocima vidim za sada je OK sa tendencijom poboljsanja do duse i sad moram paziti sta pricam al bar ovi su imali para i prije neg su dosli a vrijeme ce pokazati .... sto se tice dionica i ja imam finog novca kojeg vjerovatno necu vidjeti ni 5% jer sam kupovao puno puno skuplje , a sto se tice kupovine mislim da ce tu biti sve cisto, a da li je cisto zna se ko dokazuje, nacin kupovine od IFV posrednicki vamo tamo je do nekle i normalan jer sam isti nacin vidio da se koristi i u EU i pogotovo na trzistima kompleksnim poput naseg.... sto se tice uprave mislim i smatram da je ok neki su se pokazali i ranije , moj brat je sa jednim od njih bio u policiji i kaze da ti nije smjelo faliti dugme a kamol da imas dugme viska .... opet kazem nadam se uspjehu jer sam i dionicar i radnik firme cija plata hrani cetvera usta i iz tog razloga moram vjerovati u bolje ... o politici necu pricati znamo da je Politika k..va i da oni moraju imat tal inace ti sve propade.. o trzistu je suvislo pricati nase trziste hartijama je 0 stvoreno da velike ribe mogu prati pare , zakoni su nam suplji kao sitko za brasno itd itd .... opet špekulise se da se nece ostati na ovih 30% ali eto vidjeti ce mo
BranoH
Posts: 48
Joined: 05 Dec 2013, 14:10

Re: Bosnalijek

Post by BranoH »

P.S : zaboravio sam dodati "pranje para" i ja sam vjerovao da je bosnalijek veš mašina za nečije pare ali izgleda da nije jer sam iz inata i zntizelje trazio i istrazivao zakone Eu , velike britanije luxembourga i ono sto me zaintrigiralo je da ima klauzula koja glasi od prilike ovako
" Svaki investitor bilo kojeg fonda sa sjedsitem u Eu( lux il GB) investicioni novac moze prebaciti direktno sa svog racuna na racun fonda ili fiktivnog neutralnog racuna ( svicarska giblartar kaymani) samo uz predocen dokaz o porijeklu novca i uplati poreza" - sto znaci da su morali pokazati odakle pare.
" Osnivac bilo kojeg tipa fonda , posrednickog,ivesticionog, penz. zdravst ili osiguranickog fonda moze biti bilo koja fizicka ili pravna osoba sa prebivalistem , mjestom boravka u EU sa pasosem neke od clanica EU""
" Investitor / i Evropskih fondova mogu biti sva kako fizicka tako i pravna bez obzira na zemlju osnutka izuzev ( 15 zemlaja trigidand tobago, kongo srilanka itd..)"

"Osnivaci , uprava rukovodstvo i zaposleni u Fondovima osnovanim na podruciju Luxemburga su duzni prijaviti "sastav" uprave , broj zaposlenih te njihove podatke , u slucaju zatvorenog tipa fonda drzava luxemborug garantuje osnivacima. investitorima, i zaposlenicima potpunu diskreciju u pogledu trecih lica / drzava) " sto znaci da Drzava luxembourg zna i ko su i sta su i odakle im pare , ali radi zakona i zatvorenog tipa ( koji se masno placa) trecim licima nikad nece to otkriti a tako je slicno u njemackoj stim sto njemacka i komplet EU stoji iza njih samim tim po mom misljenju mi ne mozemo saznati tko su ....
montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

BranoH wrote:...... i zamoliti cu slavuja da ne koristi izraz "balija" i koliko vidim samo je slavuj ostao na forumu od silnih protivnika hadena
Ja sam davno rekao svoje i to više puta i o onoj trgovini po 14 mjesecima, i o načinu preuzimanja i odnosu prema ostalim dioničarima, opasnostima manipulacije cijenama kad se lijekovi prodaju povezanim licima (po kojoj cijeni) i drugo, a nemam bolje mišljenje ni o vladavini za vrijeme Arlanagića. Mislim da nema potrebe da isto mišljenje ponavljamo, dakle ni blizu da je Slavuj sam na forumu po tom pitanju. Davno sam rekao, nema tu "protivnika" ili prijatelja. Neka organi rade svoj posao a ju ću suditi o novoj upravi samo po dvije stvari: tržišnoj cijeni dionice i isplati dividende. To je ono što me zanima kao i vjerovatno svakog drugog ko ima dionice, nikakva teorija. Ne dakle čak ni kolika je dobit, jer se ona može "reinvestirati", zadržati i sl nego koliko će od te dobiti stići do dioničara. Drugim riječima ako mi dionica raste a isplaćuje se dividenda koja nije simbolična i Haden (ili bilo ko ko predstavlja upravu) mi je dobar, ako ne Haden mi nije dobar. Ima tu mnogo nejasnih stvari koje sad ne bih da potežen npr zašto je cijena sada 10 iako pri dobiti koja se najavljuje realno treba biti iznad 20, kako to da, često, kad ima interesa i pođe naviše pojavi se prodajni nalog male količine po nižoj cijeni, da bi se rast zaustavio. Šta se to čeka sa povećanjem vlasništva iznad 30%? Koji je odgovor na tvrdnje iz medija (ili tužilaštva) da neka povezana lica već imaju/stiču preko 30% što ne bi smjelo biti bez ponude za otkup itd itd?
A to šta su prave namjere i koji je odnos prema dioničarima znaćemo vrlo brzo, za koji mjesec, kad se bude donosila odluka o raspodjeli dobiti i visini dividende.
Post Reply