Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

U ovom nacrtu ne piše ništa eksplicitno oko toga tako da vjerovatno potpada i prodaja državnog kapitala jer u članu 14. jasno stoji ko je izuzet od obaveze preuzimanja i ostalih dionica. Normalno, ukoliko bude neke rasprave na parlamentu onda se mogu očekivati i amandmani ali pitanje je koliko su parlamentarci spremni za isčitavanje ovog nacrta.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

phu......

Milorad Rajlić, član Komisije za vrijednosne papire Federacije BiH, pretučen je u srijedu ka da je od kuće krenuo na posao. Nepoznati mladić ga je sačekao ispred ulaza zgrade u Ulici Salke Lagumdžije na broju 10, ljubazno ga, komđijski pozdravio, a onda počeo udarati. Rukama i, najvjerovatnije, nekim predmetom.

Sarajevska policija je izašla na mjesto događaja i izvršila uviđaj, a Rajlić je završio u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, piše Oslobođenje.
Juče je potvrdio da je u bolnici na liječenju, preciznije na Neurologiji, te istakao da ne želi davati izjave o tom događaju.
Isto je reagovao i Džafer Alibegović, Rajlićev kolega i donedavni ćlan Komisije za vrijednosne papire FBiH.
Na ime, on je napadnut prije nekoliko mjeseci, kako se moglo saznati, ispred svog stana, takođe u Sarajevu.
- Apsolutno ne želim pričati o tome, niti me zanima šta biste vi o tome mogli napisati. Pitajte Komisiju! Ja ne radim više tamo, niti me bilo šta što ima veze sa tim zanima. Ne zanimaki me ni jedan ni drugi napad, kazao je Alibegović, koji je, kako se moglo saznati, dao ostavku nakon tog incidenta.
Hasan Ćelam, predsjednik Komisije za vrijednosne papire, potvrdio je juče da je upoznat o napadu na Rajlića te dodao da nadležni organi rade na tome.
- Ja to ne vezujem za Komisiju i rad Komisi je dok se sve ne utvrdi, jer mi nemamo zvanično da je povezano sa funkcionisanjem i ra dom Komisije, dodao je Ćelam i potvrdio da je i poslije napada na Alibegovića vođena istraga, ko ja još traje.
- Mi zvanično kao institucija, kao komisija, nikad nismo dobili nikakvu informaciju, a o slučaju smo informisali organe koji nas imenuju, predsjednika i dopredsjednika Federacije.
Slučajno ili ne, dan prije napada na Rajliča, Parlament je trebao donijeti odluku o njegovom reizboru za narednih pet godina.
Međutim, u utorak je sa dnevnog reda sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH skinuta odluka o razrješenju i imenovanju članova Komisije za vrijednosne papire FBiH.
Naime, nadležna komisija za imenovanje tu odluku je vratila predlagaču, predsjedniku FBiH, uz obrazloženje da nije provedena procedura javnog oglašavanja, pa time ni ispoštovan zaključak Predstavničkog doma.
Otprilike možeš znati ko je poslao čovjeka da te pretuče. I uvijek mu možeš vratiti istom mjerom. Sa divljacima moraš divljački.
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari

Post by montypython »

Potpuno mrtvilo na tržištu. Nema apsolutno nikakvih reakcija ni na najpozitivnije vijesti, Da je bilo gdje u svijetu neka firma dobila 30 benzinskih pumpi kao što i h je Energoinvest dobio (odnosno vratio u puno vlasništvo) u Hrvatskoj cijena dionica bi vrtoglavo porasla. U nas ništa, u stvari cijena je čak opala.
Bosnalijek koji će za koji mjesec biti privatiziran po cijeni ne nižoj od 20 KM po dionici stoji na pola tog iznosa. Čak nema ni nekog ineresa za kupnju iako je skoro zagarantovana dobit od 100% i to kratkoročno.
BH Telekom, koji je skoro tradicionalano rastao pred podjelu dividende za bar 10-20% ovaj put nije ni mrdnuo ali zato nakon dana presjeka za podjelu dividende uredno pada.
Slično je i za sve ostale. Elektroprivreda se mrcvari na cijeni koja je ispod 25% knjigovodstvene i to u godini kad ima 15 % višu cijenu struje.
Sa ŽGPom koji dobija skoro svaki posao na mostovima i tunelima na koridoru Vc skoro se i ne trguje
Imam osjećaj da će kad sve ovo ode gore za 100 % najednom svi kupovati kao ludi smatrajući da je ta cijena superpovoljna dok im je sad kupovina „rizicna“ jer „možda može jos malo niže“. Nažalost tako ne razmišlja samo običan narod nego i institucionalni investitori, menadžeri u fondovima i drugi "stručnjaci".
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Ma kakvi fond menadžeri. Prije par dana me jedna gospođa iz raiffeisen banke nudi da uložim u njihov CASH fond. Pitam koliki im je prinos od januara (od kada djeluju) kaže 0,6%. Onda joj spomenem BH telecom i dividendu od 2 KM odnosno 13 % kao i da sam na bosnalijeku od januara zaradio više od 40 % nakon čega ona pređe na drugu temu.
Ona mora nuditi ono što joj narede iz centrale a centrala je u taj fond skupila popriličnu cifru. Koliko znam više od 6 miliona KM je tamo a dionice se dijele skoro za džaba.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Komentari

Post by graditelj »

Nažalost tako je, netreba zanemarivati sistemski rizik, i realno mi smo dno dna pri izboru bilo kojeg kapitala, i mislim da postoje barem 10 puta bolje šanse za uložiti kapital u regionu nego u BiH. Naravno, mislim da su i očekivani profiti puno veći u BiH nego negdje gdje je sigurnija situacija. Kapital u ovakvim vremenima traži sigurnu luku, i nažalost kad se ostale berze dobrano poprave tek onda će doći red na nas da počene oporavak.
Ja nekako kad gledam vijesti pa pokušam da gledam očima nekog investitora ili fonda koji ima ozbiljan keš i spreman ga je uložiti u dionice, uvijek nađem milion razloga zašto ne u BiH, i zašto izabrati nešto drugo.
A što se tiče vijesti o domaćim kompanijama, pokušavao sam da pratim cijenu Bosnalijeka po datumima kad su objavljivane neke vijesti o tekućoj situaciji, i kad god su se oglašavali Trivun ili Arslanagić cijena ide dole, međutim kad se oglašava Trhulj ili Nikšić ništa se ne dešava, tek kad se svi ušute i nema nikakvih vijesti onda se lagano počne dizati cijena, a možda mi se samo čini :mrgreen:
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Komentari

Post by insider »

Evo i ja da nesto napisem na ovom forumu. Vec neko vrijeme pratim sta se pise i komentarise.

Imam samo jedno pitanje: Ovdje samo svi komentarisu, a izgleda da su poodavno kupili dionice, i sada samo čekaju rast, dividndu i sl. Ima li ozbiljnijih investitora koji će pokrenuti kupovanje (po kako se piše extra niskim cijenama)?


Slazem se da je Energoinvest, BH Telecom, JPESR, Bosnalijek i slične ispod svake cijene. ALi trebamo se pokrenuti.

Npr. ne samo komentarisati cijenu Bosnalijeka vec krenuti u kupovinu po 11, 12, 13 pa čak i 14 i pokusati dobro zaraditi.

Jedan forumas rece da je na BSNLR od pocetka godine zaradio 40%, a nije napisao koliko je izgubio prosle godine....


Trebamo se aktivirati......

Nadam se da nisam bio preoštar za svooj prvi post....
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

insider wrote:Evo i ja da nesto napisem na ovom forumu. Vec neko vrijeme pratim sta se pise i komentarise.

Imam samo jedno pitanje: Ovdje samo svi komentarisu, a izgleda da su poodavno kupili dionice, i sada samo čekaju rast, dividndu i sl. Ima li ozbiljnijih investitora koji će pokrenuti kupovanje (po kako se piše extra niskim cijenama)?


Slazem se da je Energoinvest, BH Telecom, JPESR, Bosnalijek i slične ispod svake cijene. ALi trebamo se pokrenuti.

Npr. ne samo komentarisati cijenu Bosnalijeka vec krenuti u kupovinu po 11, 12, 13 pa čak i 14 i pokusati dobro zaraditi.

Jedan forumas rece da je na BSNLR od pocetka godine zaradio 40%, a nije napisao koliko je izgubio prosle godine....

Trebamo se aktivirati......

Nadam se da nisam bio preoštar za svooj prvi post....

Godinama je prisutno mišljenje kako se ne isplati ulagati u dionice, kako su bolje sve druge opcije;zlato, kamate, razni CASH fondovi itd itd.... Što se mene tiče, sve pozicije koje sam otvorio u prošloj godini odnosno u zadnjih 18 mjeseci su izuzetno dobre tako da je moja prošla godina kao i dio ove godine proprilično dobar. S druge strane, najveću poziciju imam u elektroprivredi ( za koju monthypyton spomenu da je na 25 % knjigovodstvene) i kada je pala ispod 23 KM što mi je bila prosječna nabavna cijena onda mi je cijeli portfolio ušao u negativnu zonu a to je kraj prošle odnosno početak ove godine. Pošto je JPES na minimalnoj cijeni koja se ne može održati godinama i koja je izgleda pod nečijom kontrolom , onda se sa prvim povratkom na viši nivo portfolio dobija pravi performans.

Što se tiče "našeg" pokretanja, to je vrlo teško. Pravi pokret treba da prave fondovi kao što je to bio slučaj 2004. a tek onda dolaze ostali. Logično je da institucionalni ulagači imaju vodeću ulogu ali pod uslovom da ne kupuju Natron iz Maglaja, Rudnik iz Vareša, Medijapan iz N.Travnika i ostale nepostojeće firme kao što su to radili u "ludim godinama".
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari

Post by montypython »

insider wrote: Imam samo jedno pitanje: Ovdje samo svi komentarisu, a izgleda da su poodavno kupili dionice, i sada samo čekaju rast, dividndu i sl. Ima li ozbiljnijih investitora koji će pokrenuti kupovanje (po kako se piše extra niskim cijenama)?
Evo da odmah odgovorim: u zadnjih nekoliko mjeseci kupovao sam skoro sve dionice koje sam pomenuo gore. Kupovao sam kad god sam skupio novca i nastavljam, jer ono što mislim to i primjenjujem. Neke sam dokupljivao i po nekoliko puta i kupovacu kad god mogao dok budem smatrao da su potcijenjene i da na njima mogu zaraditi. Sav višak novca ulažem u njih i imam samo jedno pravilo-ne uzimati kredit. Politicka i ekonomska situacija u BiH me pri tom ne interesuje, ne ubacujem je u kalkulaciju, jer smatram da je vec davno uracunata u cijenu. Da je situacija bolja i cijene bi bile više. U stvari trenutna nepovoljna i politička i ekonomska situacija pogoduje investitorima u dionice. Omogućuje im šansu koja se neće ponoviti još jednom u životu, jer situacija u zemlji će kad tad biti bolja ali cijene neće biti ove koje su sad. Neke od dionica (npr ENISR,JPESR..) imaju potencijal da narastu i nekoliko stotina posto a hoće li vidjećemo. Ima li tu i nešto rizika? Pa naravno da ima. A je li razumno očeklvati zaradu od 100 ili 200% bez rizika. Pokažite mi takav biznis i ja odmah ulazim.
Naravno da mi ovdje ne možemo promjeniti trend jer ne raspolažemo tim sumama ali čudim se stvarno fond menadžerima koji raspolažu milionima i izjavljuju besmislice tipa "kad počne rasti počećemo kupovati" ili tako nešto slično.
Evo neki su, kako pišu novine, građani BiH i Hrtvatske kupovali dionice Facebooka ugledne kompanije iz zemlje gdje je sve divno i krasno, uređeno i regulisano ali kupili su izgleda preskupo i sad će biti zadovoljni ako im se uloženo samo "prepolovi". Bilo bi im sto puta bolje da su kupili dionicu BILO KOJE firme u BiH
Poenta: s poda se ne može pasti.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Komentari

Post by graditelj »

montypython wrote: ali čudim se stvarno fond menadžerima koji raspolažu milionima i izjavljuju besmislice tipa "kad počne rasti počećemo kupovati" ili tako nešto slično.
Meni je ova logika sve više prihvaljiva, doduše za mene kao pojedinca a ne fond menadžera. Neke pozicije u koje sam ušao npr. prije godinu dana (a i tad sam mislio da je dno i da nema dalje) me mrcvare godinu dana, ni gore ni dole ni tamo ni ovamo, čekam nešto u šta i sam počinjem da sumnjam. Hoću da kažem, da je dokupljivanje pozicija po ovim cijenama na dnu možda igra protiv tržišta i silovanje. Naravno i ja mislim da je sad sve podcjenjeno i da se teško može profulat, al me strah da se vrijeme do ozdravljenja ne produži još za 3 godine, a u tom slučaju bi volio biti u kešu 3 godine pa kupovati kad tržište definitivno promjeni trend.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Komentari

Post by Damirko »

Samo jedna opaska monty. Euroasfalt otima gotovo sve poslove ŽGP-u.
Stoga je ŽGP u problemima, ali cijena je još uvijek fundamantalno podcjenjena, odnosno dobra.
Euroasfalt radi sa firmom koja je direktna konkurencija firmi u kojoj radim, pa priznajem da mogu biti malo subjektivan, ali ŽGP je klasa iznad Euroasfalta.
@insider - ja lično trgujem 6 godina. Trenutno imam 6 firmi u portfelju, što na SASE, što na BLSE. To planiram držati cca oko 10 godina.
(Od prodaje UNFC šavnih cijevi sam odustao, a prodao bih samo KLAS kada bi se našao kupac, i to radi principjelnih razloga)
Lično bih radio dokup određenih emitenata (na obje berze) kao što to radi monty, ali trenutno nemam sredstava. Dakle, nema "mi moramo" ili "mi trebamo". Ima samo ono što TI želiš, trebaš... moraš.
Post Reply