Energoinvest

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Energoinvest

Post by proleter »

montypython wrote:Da ne bude zabune poslovanje nije dobro, ali mislim da se to napokon shvatilo prije svega da se ne može držati nerealan broj zaposlenih iz socijalnih razloga. U Hidrogradnji se to nije shvatilo do kraja a ovdje mislim da jeste pa se situacija može relativno brzo preokrenuti ako se hoće. A u tom slučaju ova sada cijena kao ulazna mogla bi donijeti ogroman profit dioničarima. Možda sam u krivu ali to je moje mišljenje.
Ja nisam rekao da se prodaje nego isknjiži iz portofolia, da se ne sekiraju ljudi svaki dan. Ja osobno ne vidim drugi scenario nego kao sa KTK Visoko ili Šipad export-import.
A što se tiče kupovine na ovoj cijeni, eno neko prodaje skoro 23.000 komada po 1,63 KM, pa bujrum.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Moram priznati da nisam upućen u taj koncept isknjiženja iz portfolia a bez prodaje dionice. A to što neko prodaje 23000 (ima već par dana) ne znači da je u pravu i da se neće poslije jako pokajati. (Pod uslovom naravno da su to privatne dionice a ne npr da je neki fond ili neko sličan dobio mig da malo smanji očekivanja za minimalnu cijenu pri predstojećoj privatizaciji) Ništa me na SASE ne može začuditi. Vidjeli smo i prije i kupovina i prodaja po još čudnijim cijenama, npr od Elektrobosne i Bosnalijeka. Što se tiče samog poslovanja mislim da se tekuća nelikvidnost za plate može lako prevazići čak i manjim kreditom (npr od Razvojne banke) a onda firma uz optimalan broj radnika može imati čak i profit od nekoliko miliona. Ili da se prodaju Nekretnine koje joj ne trebaju u Sa ili benzinske pumpe u Hrvatskoj (ali bez onih gluposti o održanju radnih mjesta i sl). U svakom od tih slučajeva firma može.normalno nastaviti poslovanje i kako rekoh bez balasta viška zaposlenih imati dobit od 5-6 miliona godišnje. Samo po tom osnovu. A gdje su druga curenja? Dakle ovdje nije pitanje može li se. Ovdje je pitanje želi li se to. A mislim da odgovor nećemo dugo čekati.
Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Nema prodaje nekretnina u BiH jer ih blokiraju iz AFP, a i to sto pumpe u hrvatskoj nisu uknjizene na Energoinvest, sto je opet neki nivo vlasti morao zavrsiti davno.
Inace tacno je da bi ih to bar privremeno ucinilo likvidnim i da bi onda imali i za opremnine, sto bi ih ucinilo sposobnim za rjesavanje viska radnika.
Ali onda ne bi moglo po 1,5 da se privatizuje.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Sabur2 wrote:Nema prodaje nekretnina u BiH jer ih blokiraju iz AFP, a i to sto pumpe u hrvatskoj nisu uknjizene na Energoinvest, sto je opet neki nivo vlasti morao zavrsiti davno.
Inace tacno je da bi ih to bar privremeno ucinilo likvidnim i da bi onda imali i za opremnine, sto bi ih ucinilo sposobnim za rjesavanje viska radnika.
Ali onda ne bi moglo po 1,5 da se privatizuje.
E pa mislim da u tom grmu i leži zec, jasno je to i kad se sagleda onih nekoliko nerezonskih prodaja u zadnjih par mjeseci kad se je bukvalno srljalo da se skine sa 2 KM na ovo sada. Kad se poveže to, nedozvoljavanje prodaje nepotrebnih nekretnina, ometanje prodaje benzinskih pumpi (npr čudni zahtjevi pri prodaji da kupac zadrži radnike i da zadrži vrstu djelatnosti; firma/država prodaje svoju imovinu u drugoj državi i pri tom postavlja uslove koji tu cijenu smanjuju ili koji odbijaju kupce), iznenadno događanje naroda, stvari postaju jasnije. Da firma ne vrijedi mnogo više od tih 1,5 ne bi se toliko trudili da je se dokopaju. I pored svega ne mora značiti da će im to i uspjeti.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Energoinvest

Post by leon »

Vlada FBiH seli u zgradu Energoinvesta, pripreme već počele

http://www.klix.ba/clanak/160126124

Valjda neće biti kao Vlada TK, da se usele a placanje nista...
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

leon wrote:Vlada FBiH seli u zgradu Energoinvesta, pripreme već počele

http://www.klix.ba/clanak/160126124

Valjda neće biti kao Vlada TK, da se usele a placanje nista...
Evo i to smo saznali. U sinoćnjem intervjuu Novalića na BHT odgovorio je na to pitanje. Da, plaćaće se Energoinvestu, eksplicitno rečeno, ustvari navodno će preseljenje i biti dijelom da se pomogne firmi u teškoćama i da se ne plaća nekom trećem. Mislim da se radi o nekoliko spratova odnosno 4-5 hiljada m2.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Hoće,hoće. Kao što vlada ZDK "plaća" RMK Prometu ili vlada TK "plaćala" Solani i SodaSO kombinatu.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Opet neke dobre vijesti iz Albanije u medijima, znaci ide dodatni pad cijene, u skladu s zakonitostima našeg tržišta kapitala....
Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Izgleda da je odlučeno ko će predstavljati državu u novom NO. Skupština koja će službeno imenovati novi NO je čini mi se 24.02.
Također, izgleda da je odlučeno i ko će biti novi generalni, jer starom mandat ističe 28.02.
Da ne prejudiciram sa imenima, ali izgleda da će ovaj put biti izabran najkvalitetniji kandidat, a "ortačka grupa" je na izlaznim vratima (mada njih nikad ne treba otpisati sve dok ne postanu gosti gospođe Burzić).
Također, neki su novi poslovi ugovoreni, pa sve u svemu izgleda da ima nade za najpoznatiji BH brend.
Zanimljivo je da se konacno gasi Interenergo Minhen ciji rad treba i mora biti predmet istraga.
alonzo_harris
Posts: 22
Joined: 18 Mar 2015, 21:04

Re: Energoinvest

Post by alonzo_harris »

Sabur2 wrote:Izgleda da je odlučeno ko će predstavljati državu u novom NO. Skupština koja će službeno imenovati novi NO je čini mi se 24.02.
Također, izgleda da je odlučeno i ko će biti novi generalni, jer starom mandat ističe 28.02.
Da ne prejudiciram sa imenima, ali izgleda da će ovaj put biti izabran najkvalitetniji kandidat, a "ortačka grupa" je na izlaznim vratima (mada njih nikad ne treba otpisati sve dok ne postanu gosti gospođe Burzić).
Također, neki su novi poslovi ugovoreni, pa sve u svemu izgleda da ima nade za najpoznatiji BH brend.
Zanimljivo je da se konacno gasi Interenergo Minhen ciji rad treba i mora biti predmet istraga.
Izgleda da će novi generalni direktor biti osoba inicijala K.B. ili M.O.
Post Reply