Energoinvest

Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Energoinvest

Post by Sabur2 »

Otprilike se nazire da je to plan ove klike na vlasti. Nista novo u BiH. Vec normalna stvar, kao i planirana suma od prodaje udjela u tri najkvalitetnija preduzeca koja odgovara berzanskim cijenama.
Navodno je ovaj novi ministar na nekom sastanku rekao da E vrijedi 19 miliona (valjda se ravna prema berzi 8-) ).
A mislim da najmanje toliko imaju profita od vec ugovorenih poslova.
Prica se i o parkiranim parama na stranim racunima... uglavnom nista novo medju reformistima, agendašima...
Velika su nastojanja da se ovo odvede u stecaj i obzirom na pravnu drzavu, to ce se i dogoditi bez da iko odgovara. Sprijecena je i prodaja nekretnina kojim novcima bi se mogle isplatiti obaveze, presude, plate, izvodjaci, otpremnine... ali to nije interes.
A firma se jos uvijek moze spasiti, relativno lako.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

proleter wrote:
Dajte momci malo, radi sopstvenog kredibiliteta i da bi vam ljudi čitali postove nemojte šejrovati tekstove o Energoinvestu.
Ko je sinoć gledao Mrežu na FTV mogao je da shvati zašto je dionica na 1,5 Km i zašto će pasti ispod 1 KM. Ovo je propala firma koja vrijedi onoliko koliko u kvadratima vrijedi ona zgrada na Pofalićima, umanjeno za obaveze, što znači da su još u minusu jedno 30 miliona KM.
Kada god je neko objavio "dobru" vijest o uspjesima Energoinvesta, taj dan bi pala dionica za 4-5 %.
Sada sam još uvjereniji u ono što sam pisao prije par mjeseci, ovdje nema privatizacije, osnovaće se neko novo preduzeće sa nekim, a ENISR dd će ostati sa dugovima, nešto kao Natron, KHK Lukavac i slična sranja.
Ili će ga neka ortačka grupa uzeti po 0,5 KM po dionici.
Ja stvarno mnogo više cijenim činjenice od priloga anonimnih novinara u najgoroj televiziji na svijetu, onoj Federalnoj. Prvi bih volio znati ima li u gornjem linku nešto netačno. Je li treba da se suzdržimo od iznošernja činjenica da bi ostali "kredibilni"
Ja sam isto gledao tu emisiju "Mreža" sinoć jer su najavili u dnevniku prilog o Energoinvestu pa sam mislio da će reći nešto novo. Međutim odmah se je vidjelo da je u pitanju potraga za nepostojećom senzacijom. Prvo se reporter obrušio na privatizaciju od prije 20 godina, fima je rasparčana ostao samo inžinjering itd isl tralala. OK, sve tačno samo što je vijest stara 20 ak god. Pa onda napad što se smanjuje broj radnika i što se štedi na kancelarijskom materijalu. Doveli radnika pred kamere i on tuc muc govori da on ne razumije zašto se štedi na kancelarijskom materijalu a oni (valjda uprava) ne štede ili tako nešto. Pa stvarno zašto bi direktor putovao avionom na potpis ugovora od 100 miliona eura kad može iznajmiti konja i polako put Afrike i tamo ga zamijeniti za rent a kamilu i time uštedjeti 200-300 KM.
Onda nam se tendenciozno pokazuje kako se broj radnika smanjuje sa 600 i nešto na 500 i nešto i još će se smanjivati. U tom grmu i leži zec za čitav prilog. Nije im smetalo kad je firma urušavana godinama sa 300 radnika viška ali čim je počelo restrukturiranje i optimizacija troškova i broja zaposlenih u cilju stabilizacije pozvana je televizija u pomoć. Pa su onda tražili šta bi još našli kad već do tad nisu ništa pa je bilo priče kako je prodat neki poslovni prostor u Zagrebu Bosnalijeku prije milion godina, a vrijednost svega je u par stotina hiljada KM. I tako kad je završio prilog nisam znao ama baš ništa novo nego da je tačno ono što je napisao Sabur 2 nedavno, da ima ljudi i sektora u firmi koji će biti pogođeni restrukturiranjem i koji čine sve da ga zaustave i neće prezati ni od čega uključivo angažovanje FTV. Pa zar nije to providno. 20 godina se pišu hvalospjevi Energoinvestu a onda čim se najavi optuštanje 300 ljudi koji ne rade na sve strane problemi, telvizija se "zainteresovala" izvlač iz memljivih arhiva navodne propuste i nezakonitosti od prije 10-15 godina, paralelno se cijena svlači transakcijama od par stotina KM za 15 ak posto, pet minuta nakon što se trgovala po 1,95 prodavac prodaje po čini mi se 1,7 bez da je i pokušao po npr 1,9 itd. Pa onda isto koji dan kasnije sa 1,7 na 1,4 itd itd. Naravno da nije ni zanemariv faktor da nakon restrukturiranja ide privatizacija i da će mogućoj ortačkoj grupi valjati to kupiti po 2 umjesto po recimo 8 pa valja malo "pripremiti teren" usput "ogaditi" kupnju Nijemcima i Turcima i tako to. Interesantno bi bilo prebrojati koliko je npr bilo postova u u zadnjih par mjeseci otkad se intenzivnije priča o restukturiranju i privatizaciji u odnosu na prije. Primjetio samn pravu inflaciju postova koji liče kao jaje jajetu i koji glase otprilike (...ma ne vrijedi ovo ni 2,0 KM), pa onda (...možda je 1,8 ipak prava cijena.) pa onda ma ne vrijedi ovo ni 1,5... 1,0....Još samo da se nije dodalo npr "...ma kažem ja da treba kupiti obveznice". Ne kažem da je poslovanje blistavo ali je indikativan tajming za ovakvo pisanje. Ne kažem da su svi koji ovo pišu tendenciozni, da su umješani u svlačenje ili da imaju svoj interes, neki možda tako možda i misle, neki su se upecali na tuđe postove ali bogami brojevi mi kažu da ima i "ljudi sa zadatkom".
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Energoinvest

Post by proleter »

Nisam čitao tvoj tekst, evo neka ostali procjene sami :
http://www.bhstring.net/tuzlauslikama/t ... je-imovinu
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

montypython wrote:
proleter wrote:
Dajte momci malo, radi sopstvenog kredibiliteta i da bi vam ljudi čitali postove nemojte šejrovati tekstove o Energoinvestu.
Ko je sinoć gledao Mrežu na FTV mogao je da shvati zašto je dionica na 1,5 Km i zašto će pasti ispod 1 KM. Ovo je propala firma koja vrijedi onoliko koliko u kvadratima vrijedi ona zgrada na Pofalićima, umanjeno za obaveze, što znači da su još u minusu jedno 30 miliona KM.
Kada god je neko objavio "dobru" vijest o uspjesima Energoinvesta, taj dan bi pala dionica za 4-5 %.
Sada sam još uvjereniji u ono što sam pisao prije par mjeseci, ovdje nema privatizacije, osnovaće se neko novo preduzeće sa nekim, a ENISR dd će ostati sa dugovima, nešto kao Natron, KHK Lukavac i slična sranja.
Ili će ga neka ortačka grupa uzeti po 0,5 KM po dionici.
Ja stvarno mnogo više cijenim činjenice od priloga anonimnih novinara u najgoroj televiziji na svijetu, onoj Federalnoj. Prvi bih volio znati ima li u gornjem linku nešto netačno. Je li treba da se suzdržimo od iznošernja činjenica da bi ostali "kredibilni"
Ja sam isto gledao tu emisiju "Mreža" sinoć jer su najavili u dnevniku prilog o Energoinvestu pa sam mislio da će reći nešto novo. Međutim odmah se je vidjelo da je u pitanju potraga za nepostojećom senzacijom. Prvo se reporter obrušio na privatizaciju od prije 20 godina, fima je rasparčana ostao samo inžinjering itd isl tralala. OK, sve tačno samo što je vijest stara 20 ak god. Pa onda napad što se smanjuje broj radnika i što se štedi na kancelarijskom materijalu. Doveli radnika pred kamere i on tuc muc govori da on ne razumije zašto se štedi na kancelarijskom materijalu a oni (valjda uprava) ne štede ili tako nešto. Pa stvarno zašto bi direktor putovao avionom na potpis ugovora od 100 miliona eura kad može iznajmiti konja i polako put Afrike i tamo ga zamijeniti za rent a kamilu i time uštedjeti 200-300 KM.
Onda nam se tendenciozno pokazuje kako se broj radnika smanjuje sa 600 i nešto na 500 i nešto i još će se smanjivati. U tom grmu i leži zec za čitav prilog. Nije im smetalo kad je firma urušavana godinama sa 300 radnika viška ali čim je počelo restrukturiranje i optimizacija troškova i broja zaposlenih u cilju stabilizacije pozvana je televizija u pomoć. Pa su onda tražili šta bi još našli kad već do tad nisu ništa pa je bilo priče kako je prodat neki poslovni prostor u Zagrebu Bosnalijeku prije milion godina, a vrijednost svega je u par stotina hiljada KM. I tako kad je završio prilog nisam znao ama baš ništa novo nego da je tačno ono što je napisao Sabur 2 nedavno, da ima ljudi i sektora u firmi koji će biti pogođeni restrukturiranjem i koji čine sve da ga zaustave i neće prezati ni od čega uključivo angažovanje FTV. Pa zar nije to providno. 20 godina se pišu hvalospjevi Energoinvestu a onda čim se najavi optuštanje 300 ljudi koji ne rade na sve strane problemi, telvizija se "zainteresovala" izvlač iz memljivih arhiva navodne propuste i nezakonitosti od prije 10-15 godina, paralelno se cijena svlači transakcijama od par stotina KM za 15 ak posto, pet minuta nakon što se trgovala po 1,95 prodavac prodaje po čini mi se 1,7 bez da je i pokušao po npr 1,9 itd. Pa onda isto koji dan kasnije sa 1,7 na 1,4 itd itd. Naravno da nije ni zanemariv faktor da nakon restrukturiranja ide privatizacija i da će mogućoj ortačkoj grupi valjati to kupiti po 2 umjesto po recimo 8 pa valja malo "pripremiti teren" usput "ogaditi" kupnju Nijemcima i Turcima i tako to. Interesantno bi bilo prebrojati koliko je npr bilo postova u u zadnjih par mjeseci otkad se intenzivnije priča o restukturiranju i privatizaciji u odnosu na prije. Primjetio samn pravu inflaciju postova koji liče kao jaje jajetu i koji glase otprilike (...ma ne vrijedi ovo ni 2,0 KM), pa onda (...možda je 1,8 ipak prava cijena.) pa onda ma ne vrijedi ovo ni 1,5... 1,0....Još samo da se nije dodalo npr "...ma kažem ja da treba kupiti obveznice". Ne kažem da je poslovanje blistavo ali je indikativan tajming za ovakvo pisanje. Ne kažem da su svi koji ovo pišu tendenciozni, da su umješani u svlačenje ili da imaju svoj interes, neki možda tako možda i misle, neki su se upecali na tuđe postove ali bogami brojevi mi kažu da ima i "ljudi sa zadatkom".
Te firme su pune ljudi koji će se svim sredstvima boriti "za svoja prava" ako su jedno poslijeratno vrijeme i šutili i pomalo radili,tj gledali šta drugarica Amila i ostale "amile" rade sa imovinom, sada više neće.
Kako reče jednom jedan: opšte grebanje za životni prostor....
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Evo pregledah ukratko transkript, na preskok, nemam vremena da to ponovo čitam bio mi je i sinoć gubitak vremena. Slažem se sa zadnjom rečenicom odmah. Da ne treba privatizirati bez odabira dobrog strateškog partnera. Ali već ono prije toga hmmmm. "Uprava kupuje socijalni mir... i pravi rezove." Pa šta je tu tačno, ako pravi rezove to je obrnuto od kupovine socijalnog mira. To je radio dosad i zavio ih time u crno ali im to nije smetalo tada. Ili, priča se o liderima iz sjene, paralelnom menadžmentu, super, baš me to zanima, čak vjerujem da je istina... Ali tu se staje, Ni ko su ti, ni kako djeluju, ništa. Reporter valjda prepisao rečenicu iz pisma sindikata od prije pola godine i... kapak. Sindikat je protiv nečega ali ne zna protiv čega. Ja lično imao bih sto pitanja i naveo sto problema u vezi poslovanja ali reporter u prilogu je uspio da ne kaže ništa o bilo kom suštinskom. Navodi da ima 67 miliona nenaplaćenih potraživanja i da je teško doći do toga ali istovremeno problematizira nekadašnju naplatu dugova preko advokatskih kancelarija koje su "skupe" samo što ne zna koliko su plaćene te usluge. Pa onda ne znam ni kako zna da su skupe. A prodaja teško naplativih dugova je sasvim normalna stvar, nekad se mora prodati i za 10-20% u skladu sa bolje "vrabac u ruci nego golub na Plutonu". I tako, potpuno amaterski i sa bezbroj kontradiktornosti i nepoznavanja materije. Ni spomenuta nije privatizacija da ne govorim da je uhvatila Novaliča za rukav ili drugim kanalima saznala kome će se prodati i po kolikoj cijeni, je li cijena realna i zašto. Ni pomenut nije još jedan neuspjeli pokušaj prodaje ortačkoj grupi od prije nekoliko godina.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Energoinvest

Post by ummet »

Od Energoinvesta bi se mogla napraviti profitabila kompanija sa 40% ljudi koji trenutno rade. Eh sad, kad bi oni bili pametni mogli bi pokrenut svakakvu proizvodnju. Ali pošto najvjerovatnije ide dodatna runda kupovine socijalnog mira, vjerovatno će ovo otići do dna!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Energoinvest

Post by proleter »

Zaboravite da ova firma postoji i isknjižite ove dionice iz portofolia, ako ih imate.
Što prije to uradite bićete mirniji i sačuvaćete zdravlje.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Pa sad, s obzirom na postojeću cijenu nema se tu šta izgubiti ako se drži, niti se ima zbog čega nervirati. S druge strane mogao bi se jako nasekirati ako ovo ode gore, sa ili bez privatizacije a po tvom savjetu proda dionice prije toga. Poslovanje nije blistavo ali je cijena daleko ispod realne. Neka se samo koriguje na jednako mizernih 3 KM po dionici to je porast od 100% u odnosu na sadašnju. Ja mislim da je to realnija opcija od toga da će nešto ozbiljno pasti sa ovoga sada 1,5 ili koliko već. Tako da ne bih istrčavao sa prognozama prerano. Gornji članak čak daje pozitivniju sliku nego dosad. Nisam znao da su isplatili 11 plata prošle godine. Već smo prije govorili da se svjesno pokušava stvoriti gora slika nego što jeste. Ja bih ovo sa tzv štrajkačima lako riješio. Svako ko se pojavi na štrajku ugrožava firmu zato otkaz na licu mjesta. Ionako pretpostavljam da su tzv štrajkači upravo oni koji su se sami prepoznali kao oni koji ništa ne rade i višak su. S druge strane ni pisac članka baš ne zna kud goni. Kaže da će štrajkači samo uvesti bunu i uvesti firmu u privatizaciju pa ispada da se on više boji privatizacije nego ovi što bi kao da štrajkuju. Ili drugim riječima niko tu nije baš čist.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Da ne bude zabune poslovanje nije dobro, ali mislim da se to napokon shvatilo prije svega da se ne može držati nerealan broj zaposlenih iz socijalnih razloga. U Hidrogradnji se to nije shvatilo do kraja a ovdje mislim da jeste pa se situacija može relativno brzo preokrenuti ako se hoće. A u tom slučaju ova sada cijena kao ulazna mogla bi donijeti ogroman profit dioničarima. Možda sam u krivu ali to je moje mišljenje.
Post Reply