Bosnalijek

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

lancer
Posts: 92
Joined: 15 Nov 2013, 22:26

Re: Bosnalijek

Post by lancer »

Nista ovo nije iznenadjujuce. Da su samo plate u pitanju bilo bi i to previse ali gdje su nabavke, prodaje i slicno.

Mene ovdje buni jedna cinjenica.
Citam avazov portal.
uslijedilo mišljenje Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH, u kojem je navedeno da privatnost može postojati za primanja građana koji su uposleni u privatnom sektoru, ali ne i za one koji imaju primanja u javnom sektoru.
http://www.avaz.ba/vijesti/teme/ko-je-n ... isih-placa


Kako je to BSNL, FDS javni sektor. Vise da su to privatne kompanije? U vecinskom su privatnom vlasnistvu. (BSNL preko 80% a FDS preko 55%).
Moje misljenje da su objavom informacija vezano za ove kompanije prekrsili zakon i stav agencije, s druge strane je dobro da se zna koliko su kriminalci uzimali samo za place (vidim na listi BSNL velikih strucnjaka kao g-dju Melihu i eksperte Slovence).
panzer
Posts: 12102
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ne petljam se preveć ......

Ali ovo su podaci od poreske uprave odnosno objavljeni su prihodi iz poreskih kartica i koliko ja znam u nju se ne upisuju samo plata nego svi prihodi.
Pošto su ovdje objavljeni ljudi koji su tada zvanično bili u javnim preduzećima onda je Polić u tom trenutku bio vođen na bosnalijeku ali je imao prihode i od fakulteta na kojem predaje i od revizorske kuće čiji je vlasnik tako da bi trebalo razdvojiti prihode od bosnalijeka i ostalog.

I još nešto... izgleda samo u bosni svi ljudi moraju raditi za 700 KM nevezano za poziciju, radno iskustvo, titulu, znanje, odgovornost i ostalo. Komunizam teško izlazi iz ljudi.
lancer
Posts: 92
Joined: 15 Nov 2013, 22:26

Re: Bosnalijek

Post by lancer »

Nisu ovo podaci iz poreskih kartica.
Ovo su samo primanja po osnovu LD-a iz odredjene organizacije. Ja ne sporim da ljudi trebaju imati primanja dostojna funkcije i zvanja. Ovdje cak mislim da objavljena plata za Polica od 41.000 KM nije samo plata nego i neka dodatna isplata po osnovu prekida radnog odnosa jer je to njegov zadnji mjesec u bsnl. (da li otpremnina ili sl...) tako da su to mediji malo vise napuhali ovu stvar. Smatram da ovo ipak nije javni sektor niti su primanja isplacena iz javnog novca, tako da objavljivanje ovakvih informacija za pojedine kompanije koje su u vecinskom privatnom vlasnistvu predstavlja povredu zakona o zastiti licnih podataka. I da je neki menadzer imao i 200.000 mjesecno, sigurno nije podatak koji bi trebala objaviti PU. Ocigledno je ovo krsenje zakona a shodno i stavu Agencije.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

panzer wrote:Ne petljam se preveć ......

Ali ovo su podaci od poreske uprave odnosno objavljeni su prihodi iz poreskih kartica i koliko ja znam u nju se ne upisuju samo plata nego svi prihodi.
Pošto su ovdje objavljeni ljudi koji su tada zvanično bili u javnim preduzećima onda je Polić u tom trenutku bio vođen na bosnalijeku ali je imao prihode i od fakulteta na kojem predaje i od revizorske kuće čiji je vlasnik tako da bi trebalo razdvojiti prihode od bosnalijeka i ostalog.

I još nešto... izgleda samo u bosni svi ljudi moraju raditi za 700 KM nevezano za poziciju, radno iskustvo, titulu, znanje, odgovornost i ostalo. Komunizam teško izlazi iz ljudi.
Nisi upravu. Ovaj raspored je sortiran prema poslodavcima i moguce je da se ista lica vise puta pojavljuju na spiskovima. Jasno je da nije realno za ocekivati da ljudi rade za prosjecne plate, narocito u privatnim firmama ali taj polic je samo od bosnalijeka inkasirao tolike cifre a covjek nije bio nigdje upisan niti je mogao biti upisan u sudsku registar kao direktor bosnalijeka.Pitam se ko ce odgovarati za te isplate i stetu bosnalijeku i njegovim dionicarima? Arslanagici&handzic ili trhulj koji ga je tu smjestio? Kako ti je to promaklo panzeru?

Na klixu se mogu pronaci spiskovi gdje primjetim da je 5 najplacenijih ljudi u bosnalijeku:
1. polic nedzad
2. kebe bojan
3. handzic sefik
4. kmet (ili kmit) matevz
5. kamberovic ljiljana
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

lancer wrote:Nisu ovo podaci iz poreskih kartica.
Ovo su samo primanja po osnovu LD-a iz odredjene organizacije. Ja ne sporim da ljudi trebaju imati primanja dostojna funkcije i zvanja. Ovdje cak mislim da objavljena plata za Polica od 41.000 KM nije samo plata nego i neka dodatna isplata po osnovu prekida radnog odnosa jer je to njegov zadnji mjesec u bsnl. (da li otpremnina ili sl...) tako da su to mediji malo vise napuhali ovu stvar. Smatram da ovo ipak nije javni sektor niti su primanja isplacena iz javnog novca, tako da objavljivanje ovakvih informacija za pojedine kompanije koje su u vecinskom privatnom vlasnistvu predstavlja povredu zakona o zastiti licnih podataka. I da je neki menadzer imao i 200.000 mjesecno, sigurno nije podatak koji bi trebala objaviti PU. Ocigledno je ovo krsenje zakona a shodno i stavu Agencije.
Dobro zapazanje.

Ako mene pitas ovo je poruka svim investitorima da izbjegavaju ulaganja u firme gdje vlada ima suvlasnistvo ili poruka firmama da ne prijavljuju zaposlenike, tj. menadzere na punu platu.
panzer
Posts: 12102
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Kako rekoh, ne bih previše ulazio u raspravu i samo sam komentarisao objavljeni spisak. Šteta što nisu objavili Muellerovu platu-dir.raiffeisen banke pa da im on natrlja uši, odnosno nekom parlamentarcu koji je medijima dostavio spisak:
Porezna uprava FBiH je istakla da ne može postupiti prema datoj inicijativi, odnosno javno objaviti podatke, ali je dokumente o neto plaćama proslijedila Parlamentu FBiH, kao poreznu tajnu.
A da ne spominjem da na spisku (mart) nema ni jedne osobe iz elektroprivrede i bh telecoma osim Akšamije iz BHT. Valjda je neko probrao pojedince.

O tom periodu, tj pokušaju mirnog "prelaza na normalnije stanje", svi imamo svoje mišljenje i ušli bi u diskusiju o nečemu što je svakako prošlost. Mene to svakako ne interesuje previše jer već duži period nisam dioničar.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Simptomatično je (ali samo za one koji ne znaju političku pozadinu) da FTV jedina sinoć nije objavila ovu vijest nigdje i ni u jednom terminu.
Ali je zato ponovo dovela u vezu Čengiz sa mogućom korupcijom sa Autocestama iako je EIB objavila da je sve čisto.
Samo ova rečenica na kraju priloga : "Doduše EIB je objavila da je sve urađeno u skladu sa procedurama".
Zapanjujuće je kako se jedan javni servis brutalno, neprofesionalno i tendenciozno stavio u službu jedne stranke. A taksu plaćaju svi neovisno o političkoj opciji. Doduše ja više ne, od prije 3 mjeseca.
Valjda je atraktivnije premijera Nikšića stalno dovoditi u vezu sa ovim Uzunovićem nego se baviti tamo nekim primanjima pojedinaca i rušiti nešto što dobro ide, da se napakosti, nego činjenica da domaće firme bar nešto uspješno rade u ovoj zemlji.

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/s-novim ... iti-lideri
mandakini
Posts: 3
Joined: 18 Dec 2013, 16:40

Re: Bosnalijek

Post by mandakini »

KAD ĆE PLATA???
Post Reply