Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Politicki pamflet.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

leon wrote:STOP PRODAJI SARAJEVO-OSIGURANJA: SDP poziva Vladu FBiH da odustane od prodaje Sarajevo-osiguranja

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/333 ... ranja.html
Ma SDP samo palamudi.
Koje garantovanje da neće biti otpuštanja? Pa naravno da će otpustiti sav višak koji im ne treba. To kao kad bi prodali telekom i sada se oni kao brinu da ljudi ne ostanu bez posla. Uhljebi? Pa ko ih jebe! Novi vlasnik bi svakako ostavio one koji mu trebaju, a uhljebi obično nisu oni koji rade i koji su nezamjenjivi, već naprotiv.
Nova investiranja? Zadržavanje djelatnosti? Ne, kušiće ih Triglav ili Uniqa da počnu praviti kolače, a nova investiranja bi trebala biti u pogone, šta li? Da su ga prodali prije 10 godina mogli su uzeti bar tri puta više. Ovako, osim što su Terzić&Co napunili džepove, ni država ni drugi dioničari nikakvog hajra nisu vidjeli, već su zapravo izgubili na SOSOR-u. Kod telekoma su se dioničari naplatili kroz dividendu, pa ima smisla što nije prodat dosad, ali u slučaju SOSOR-a to je trebalo davno uraditi i svaki dan čekanja znači nižu cijenu.
Koji su ovo palamudaroši...
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Osim sto ima smisla primjedba za cijenu i gubitak iz budzeta, ostalo je predizborna suplja.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Ma politika pokušava da spasi nešto što se prema mojim informacijama spasiti NE MOŽE.Ova prodaja je gotova stvar i nalog za prodaju se nalazi na berzi.Onaj ko zaista želi da ovo kupi može to da uradi do 23.06.2016.godine do 12 sati kako piše u pravilniku o aukcijama.Sve ostalo je dodvoravanje pred izbore.Mislim da je ovo gotovo,ali hajde da sačekamo 23.06.2016.godine i sve će nam biti jasno.Što se tiče cijene mislim da je korektna u ovom trenutku kad pogledaš poslovanje ove kompanije u zadnje tri godine koje je konstantno u padu.Ovoj firmi treba dobar DOMAĆIN.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Nakon onoliko napisanih "analiza" kako ova dionica vrijedi i puno više od postavljenih 12,99 ,kako će sa primicanjem datuma konačnog natjecanja otići u nebo , kako ovo kako ono ..danas imamo situaciju da se spektakularno ne traži i da joj je cijena tek 70% od one obznanjene -ponuđene …biće da je netko fulio metu ( očekivanja ) ili da će biti po onoj tresla se gora ...nije se prodalo :-)
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

To bi poljuljalo svu priču o vrijednosti ovoga što se prodaje. I tražilo bi objašnjenje od premijera i njegovih savjetnika.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by brzi »

U početku sam tvrdio da se pretjeruje sa optimizmom,... a onda sam malo analizirao Croatia osiguranje i shvatio da je sve moguće pa i cijena iznad 20 KM.
Banke i osiguranja očito ne treba posmatrati kao ostale djelatnosti.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

"U početku sam tvrdio da se pretjeruje sa optimizmom,... a onda sam malo analizirao Croatia osiguranje i shvatio da je sve moguće pa i cijena iznad 20 KM.
Banke i osiguranja očito ne treba posmatrati kao ostale djelatnosti."
Ovdje bih se složio u djelu da se osiguranja trebaju posmatrati drugačije od ostalih businessa …ali baš me interesira koje dijelove /parametre sosor-a i Croatie si upoređivao pa došao do izrečenih 20+ KM ?
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by brzi »

Rekoh "malo" sam analizirao.
Nisam detaljno ulazio u aktivu i pasivu jer je Croatia osiguranje onako ugrubo 10 puta veće i jače od Sarajevo osiguranja ali kao što Monty reče tu i leži potencijal.
Nominalna je 1400 kuna tržišna je išla i preko 9000 kuna, trenutno 7.700 kuna. Doduše knjigovodstvena je 3.600 kuna.
Dobit posljednjih godina:
2012. god. 287 kuna/ dionica
2013. god. - 60 kuna/dionica
2014. god. -1.093 kuna/dionica
2015. god. 256 kuna/dionica
E sad ako bi išli na premije onda je tržišna nešto viša od jednogodišnje premije koja je blizu 3 milijarde kuna.
To bi u slučaju Sarajevo osiguranja značilo da vrijedi 11 do 12 KM.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/333 ... ranja.html
Stvarno, populistička šuplja, tužno je na šta se sveo ovaj SDP. Nemaju nijedne prave inicijative u ekonomiji niti bilo u kojoj oblasti a kako će imati kad niko od vođa im nema dana radnog staža u realnom sektoru a vjerovatno ni igdje drugo osim u politici. Spali su na to da kao pred narodom brane od prodaje firme u koje je SDA nagurao svoje uhljebe i koje isisava godinama odnosno sad se zalažu za kontinuitet takve politike. Ista im je politika sa Telecomom. Umjesto da kažu prodajte ga napokon i izbiju lopovima iz ruke najmoćniju polugu za samofinansiranje i uništavanje zemlje, oni sad kao brane SDA prodaju firmi (na koje je SDA prisiljena od međunarodnih faktora). Tako je to kad nemaš pojma o temi i prepustiš državu u ruke poletaraca poput Magazinovića, Mašića, Selimovića i sličnih. Kako rekoh, mini klonovi Dragog Vođe Zlatka minus mozak. Onaj Bećirović je izmislio temu Sutorina znajući da od toga nema ništa, samo da uzme koji politički poen na patriotskom populizmu a ovo je ista priča. Ovi se sad brinu o zaposlenicima osiguravajućeg društva čiji je bos imao platu od 18 hiljada km, gdje su tada bili ovi iz SDPa, gdje su bili kad se firmi godinama smanjivao tržišni udio i zašto nisu kroz medije i parlament tražili zaštitu od višegodišnjih isisavača. NIšta oni nisu bolji od Sarajlića, Zukića kompanije.
http://depo.ba/clanak/123261/mladi-lavo ... zni-kvarni
Post Reply