Energoinvest

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Evo ga Sayo na 1,40, da li moze nize??????? Pa gdje je ta potraznja?
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Ja bih rekao tipično. Prvo je svučen za 18% sa svega 800 KM prometa a onda se odmah pojavljuje potraznja 5000 kom. Dao bih ruku u vatru da ako neko i proda po ovoj cijeni da nisu njegove vlastite dionice nego je ili fond ili skrbnik iza koga je opet neko ko ne posjeduje lično dionice nego s njima "upravlja". Zašto bi iko normalan prodavao pred privatizaciju nešto po 1,43 što je prije mjesec bilo 1,99 i što realno koliko sutra može biti 100-200 % više? Nema logičnog objašnjenja osim da i prodavac i kupac to vrlo dobro znaju i oba, i kupac i prodavac rade u interesu kupca tj prodavac pravi kupcu uslugu privremeno na svoju štetu ili na štetu onih čijim dionicama upravlja.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Evo baš pogledah malo svoj post od 10 Nov na temi Komentari.... Do tada je Enisr bio 1.99 , bila trgovina po 1,95 da bi neko odmah nakon toga prodao 200 dionica po 1,70 i spustio cijenu za 13 %. Dakle, ista stvar kao danas. Ko bi normalan prodao svoje dionice po 1,7 samo 5 minuta nakon što su se prodavale po 13 % višoj cijeni?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Energoinvest

Post by insider »

Ipak mislim da je trend nesto drugaciji. Evo sada se moze kupiti preko 10.000 dionica do 2 KM.

Ko toliko vjeruje u ovu dionicu i njen rast eto extra prilike da se za manje od 20.000 KM kupi lijepa kolicina.

ALi koliko vidim po kupovnim nalozima niko ne vjeruje.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Energoinvest

Post by slucajni prolaznik »

Prije svega moram reći da je žalosno i tužno što se dešava sa nekadašnjim gigantom …no od prošlosti i nekdašnjih uspjeha se ne živi ..realnost ENISR-a je sumorna …EBITD-a prošle godine minusna , ovo polugodište EBITDA marža također u minusu , mršava ,nikakva dobit na pola godine …preko 600 ljudi …ne vidim baš previše razloga da se vjeruje …nažalost ...
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Kako nikakva dobit, zar nije bilo 2 miliona na pola godine? Pa nikad i nije imao toliku. Prihodi su koliko se sjećam manje više kao i obično čak mislim da su i viši nego prethodne godine. Ne znam da ima osobite promjene u poslovanju u odnosu na prethodne godine čak i uz ono što se dešavalo u nekim zemljama Sj Afrike, njegovim tradicionalnim tržištima. Jeste Energoinvestu treba restrukturiranje i oslobađanje od politike i viška radnika. Uz sva uhljebljivanja i socijalu još i dobro posluje. Ja u poslovanju i ne vidim osobite razlike ali vidim u cijeni dionice. Cijena koja je nekad bila preko 30 KM sada je manje više uz isto poslovanje cca 1,6 dakle svedena je na nivo kao da je firma u stečaju ili kao da posluje s gubitkom od 20 miliona. Nema logike. Onda, čim je najavljeno restrukturiranje-privatizacija, smanjenje viškova radne snage, što bi sve trebalo da utiče pozitivno na cijenu, uočava se veliki trud na obaranju cijene što je privremeno i uspjelo. Mene više zanima pravo stanje trenutno, kakvo je poslovanje u drugom polugodištu, smanjuje li se broj ljudi koji su bili višak (300 ako se dobro sjećam) a što je bilo najavljivano, kako je sada sa isplatama plata, kakvi su planovi za restrukturiranje? Jesu li prodate benz stanice u Hrvatskoj. Malo je insajderskih informacija, zar baš niko sa portala ne radi tamo, nema tamo rodbinu ili prijatelje i sl.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Energoinvest

Post by slucajni prolaznik »

Nemaš ti pojma monty …ovo gdje ti postavljaš bezbroj upitnika košta par stotina KM godišnje , da bi bio informiran …ako te zanima ,pošaljem besplatno na pp ..samo govori koliko si uzimamo prava da smo stručni , načitani , informirani a ustvari ...
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Vjeruj mi da ne znam o čemu pričaš. Šta košta par stotina? Tako dobro strukturiraš rečenicu da ne znam šta si rekao ni nakon tri čitanja. Ne treba mi ništa slati na pp, da šta znaš o temi napisao bi odmah. Uostalom interesantno mi je da iznenada imaš potrebu da nam lamentitaš o tužnoj sudbini Energoinvesta (koji je nekad bio veliki a sad je mali) i o slabom poslovanju, nekoliko mjeseci starom polugodišnjem, upravo u vrijeme kad ga se sasvim očigledno vještački obara. Interesantan tajming. A ono što sam pitao, neke konkretne činjenice, to vjerovatno zna bar hiljadu dvije ljudi u Sarajevu uključivo čistačice u firmi.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Energoinvest

Post by slucajni prolaznik »

Pošto teško shvataš ( ispričavam se ako sam bio konfuzan ) pojdnostaviću :za par stotina KM se može pretplatiti da se dobiju relevatna izvješća o poslovanju kompanija …doduše bez mišljenja čistačica…
ps ništa ja nisam lamentirao ,samo sam konstatovao ..ako se ne slažeš iznesi kontraargumentaciju ali molim ne pokušavaj stavljati moje riječi u kontekste koji tebi odgovaraju ..i na koncu , ja se uvijek referiram na oficijelna izvješča ( a posljednje dostupno je bilo za pola 2015 ) …prognoze ,analize i ostalo ostavljam pametnijima od mene …ovim završavam diskusiju s tobom ..lijep ti pozdrav
hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: Energoinvest

Post by hihihi »

Vezano za dobit na pola godine, ona je nastala ako dobro pamtim radi ogromnih tecajnih razlika. Tecajnih koje su tolike, da ni banke ili mjenjacnice nemaju tolike. Sta to vjerovatno znaci. To znaci da su dogovarali poslove u dolarima i nisu hedzirali prodaje. Jako neodgovorno poslovanje ili kockanje. Dolar skocio i napravili tolike razlike i to odma prebacilo sve u dobit. Da su hedzirali onda ne bi imali dobit, isto tako da je pao dolar. Tako da se ova dobit vise treba gledati kao "gubitak".
Post Reply