ZIF-ovi

brzi
Posts: 2794
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ZIF-ovi

Post by brzi »

sase1970 wrote:Analiza stanja kod ZIF-ova.


ZIF Naprijed (cijena na berzi je samo 16% vrijednosti portfelja) i ZIF Prevent Invest (cijena na berzi je samo 25% vrijednosti portfelja) su prilično podcijenjeni u odnosu na portfelj. Ostali su u intervalu (39%-BIG do 61%-CROBIH)
Sve je mrtvo, a kad malo oživi, može doči do vrlo selektivnog rasta na ZIF-ovima.

Ne znam,.. jesu podcjenjeni ali kad vidim ove podatke izgubim želju da uložim i jednu KM u neki ZIF,

"ZIF Naprijed
Ukupan iznos dividende za period 01.01.-30.09.2014. iznosio je 744.118
m) Poslovni rashodi
Ukupni rashodi iznosili su 871.094 KM. Iznos naknade Društvu za upravljanje po osnovu
upravljačke provizije za period 01.01.-30.09.2014. iznosio je 638.771 KM
Plaća i naknade direktora IF «Naprijed» d.d. 61.414,00 "

Uz mjesečnu proviziju DUF-u od 70.000 KM neće dioničari nikad na zelenu granu !
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Ovako će biti sve do izmjene zakona o investicionim fondovima.Ovi sadašnji su pravljeni isključivo po mjeri kriminalaca iz Društava za upravljanje fondovima.
Kriminalna vlast to neće sigurno mijenjati bez velikog pritiska ,jednostavno i oni su ugrađeni u te naknade za upravljanje.I nikoga apsulutno nije briga za blizu 70 hiljada dioničara fondova.A i oni,dioničari,su njihovi birači.Ozbiljna analiza pravnika bi sve mogla tretirati kao zloupotrebu položaja .Na taj način se nečinjenjem omogučuje korist trečim licima,Jer očito je da se sve radi da se ne prave problemi pljačkašima,u ovom slučaju kroz Društva za upravljanje fondovima.A mi ovdje raspravljamo o utjecaju,recimo politike evropske centralne banke!Ponavljam,po ko zna koji put:treba prvo primjeniti kaznene zakone pa tek onda obratiti pažnju na vanjske utjecaje.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

zar ima stvarno samo još 70hiljada dioničara fondova?
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Dobro si primjetio,htio sam napisati oko 170.000,a zapravo ih ima oko 180.000.Ali ove vlade nisu do sada pokušale ništa uraditi ni za koga izvan njihovih klanova i obitelji,pa zašto bi onda za dioničare.Fondovi,kao u ostalom i sva društva kojima upravljaju stranački prvaci ili poslušnici,samo su njihovi i stranački novčanici!Pa onako na prvu se iz pregleda ovih rezultata poslovanja društava u prošloj godini,može vidjeti osjetan pad dobiti u izbornoj godini,valjalo je finansirati izborne kampanje i kupovine glasova!SDA Kapetanović u Solani Tuzla,i pored upravo aktivirane investicije od 12 miliona ,morao je revalorizirati zalihe da ne bi bio u gubitku!I uz put je primio desetak stranačkih aktivista. Što se fondova tiče,jedini izlaz je stečaj!Inače će ovi umreženi kriminalci uzeti sve.U postupku stećaja izmjena zakonske regulative i sa novim regulatorom transformacija u otvorene fondove.rakao sam već da je sve drugo zloupotreba radi obezbjeđivanja koristi udruženim kriminalcima nečinjenjem!
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: ZIF-ovi

Post by mendo »

pa i to se mi čini nizak broj, sa obzirom da ima FBIH mnogo više stanovništva nego RS. U RS ima još oko 460.000 dioničara fondova. ali tamo su još na vrijeme zaustavili "torbarenje", pa vjerovatno stoga.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Pa dosta sam bio blizu,s obzirom da sam ovaj broj dioničara izbacio odokativno.Da se ne bih dalje provaljivo,povadio sam podatke sa RVP.
Na današnji dan tamo se vodi ukupno 200.803 dioničara u 11 Zatvorenih investicijkih fondova!Čitava armija glasača!I svi ko kurbani,čekamo da nas na kraju ova mafija opeljuša!
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Najgore od svega je da ja ne vidim ni nagovještaja nekih promjena. Ko je uopšte od stranaka i lidera pominjao problem torbara i pljačke dioničara fondova, odnosa ZIF ova i DUFova, famozne uptavljačke naknade? Koliko ja znam niko. Od starih i ne očekujem nešto, rekoh već da su neki vodeći SDAovci čak bili dioničari DUFova a možda su i sad. Ali ni DF npr nije ovo ni pominjao niti ima koliko ja znam ikakav stav o ovom pitanju iako se radi o stotinama hiljada oštećenih ljudi koji su i glasači. Lično vjerujem da o ovome ništa i ne znaju. Nije dakle dovoljno ni samo izabrati nove ljude u KOMVP pa čak ni da su pošteni, pa čak ni da su stručni. Trebalo bi da shvataju problem i da žele da ga riješe, i da imaju i političku podršku za promjenu zakona o fondovima, samo što ja kako rekoh nikad nisam čuo da je problem iko pomenuo iako je i notorni Ćelam nekad pominjao inicijativu da se naknade DUFovima smanje (vjerovatno sa namjerom se to nikad ne sprovede ili da smanjenje bude simbolično)
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Ovo nema nigdje na svijetu osim na našem tržištu kapitala.Vlasnik vrijednosnih papira UniCredit Bank d.d. Mostar sa ranijim učešćem u vlasništvu od 20% do 25% nad vrijednosnim papirima s pravom glasa emitenta GP "PUT" d.d. Sarajevo, smanjio je procentualno vlasništvo koje sad iznosi od 10% do 20% dionica s pravom glasa. Kupac naravno ko drugi nego ZIF HERBOS FOND d.d. Mostar.Prema informacijama koje sam dobio od brokera komisija je prije sedam dana svim brokerskim kućama uputila rješenje kojim se utvrđuje zajedničko djelovanje i povezanost lica koji su vlasnici u pomenutom fondu te im naređuje da vrše bilo kakve radnje vezane za ovaj fond.Mislim da su im čak i upravljčka prava blokirana(nisam 100% siguran).Onda uprkos svemu Hrkać uradi transakciju i tako svima jasno i glasno poruči da je apsolutni gospodar i vlasnik regulatora tj.komisije za vrijednosne papire.Ali da znate da je svemu došao kraj.Na današnjem sastanku na kojem je prisustvovao jedan moj poznanik(političar)donesena je odluka da se raspiše novi konkurs za imenovanje komisije za vrijednosne papire FBiH.Kaže da je na ovome najviše insistirao Željko Komšić koji je iskazao naglo interesovanje za ovo mjesto(ne lično).Ako bude sve kako treba,a mora fondovima se ne piše dobro jer su najveće zlo trenutno na tržištu kapitala. Zif-ovi koji ovakvim nezakonitim transakcijama obezvrijediše sve što vrijedi u njihovim portfoliju.Kako mi reče ponovo je tužilaštvo aktiviralo istragu protiv odgovornih lica za prodaju dionica Bosnalijeka i to ide zajedno u paketu sa trenutnom istragom.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

Hrkač je bez ikakve sumnje,najveći pljačkaš Federacije.Instalirao je infrastrukturu koja mu omogučava da uzima koliko hoće!Naravno,dio te infrastrukture su svi aktivni učesnici na tržištu vrijednosnih papira.I ako ga se ne zaustavi nekom hitnom mjerom zaštite skratiće nas za još stotine miliona!Koliko sam čuo njegovi dojučerašnji pomagaći,nastojeći da spase svoje guzice,izgleda sve hoće pripisati njemu.No oni se i dalje instaliraju po mjestima odakle se nadzire tržište vrijednosnih papira!Za bilo kakve promjene neophodno je izmjeniti Zakon o Komisiji za vrijednoane papire,pa umjesto uslova da radi kontinuiteta u radu,najmanje tri člana nove KOMVP moraju biti iz starog saziva,treba decidno zabraniti izbor bilo koga ko je do sada bio na bilo koji način prisutan na tržištu vrijednosnih papira.Samo tako je moguće sve te sitne i krupnije kriminalce udaljiti od SASE.Treba se nadati,jer prije koji dan sam slušao jednog visokog dužnosnika kad za najčešće spominjanog domaćeg kriminalnog mešetara kaže da je on NAJVEĆI PROBLEM OVE DRŽAVE!Moramo dakle čekati i nadati se.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... rijednosti

Evo u RS nešto rade!Podnijeli krivične prijave protiv čelnika DUF-a radi manipulacije vrijednosnim papirima.
Pa kod nas bi zbog toga svi odavno trebali biti iza brave!
I kod nas kao nešto spremaju,a Hrkač i ostali rade punom parom!prije koji dan iz Herbosa je izvučen još jedan milion.Hrkać je tamo prebacio nešto više od 8 posto GP Puta!
Naravno po višestruko većoj cijeni od kupovne !I svi šute,svi su se očito pomalo namirili.Plačaju dioničari Herbosa!
Ili recimo,u prvih deset Elektro grupe Jajce pojavio se novi najveći dioničar UNISA.Dionice ove fantomske firme platili su oko 300.000.Naravno da to ne vrijedi ni marke,ali se očito tom kupovinom nešto plača!Podrđka Hrkaća njemu ili onom na kocku ošišanom doktoru o trošku dioničara iz FDS.A on ,direktor FDS bez imalo bojazni razbacuje pare dioničara ,kupiuo je te dionice UNISA,kao u ostalom sve druge akvizicije,samo zbog vlastitih interesa i obavezno bez ikakve šanse za korist fabrici!I to svi gledaju.Pa zar su stvarno toliko glupi da ne mogu da shvate da nema izlaza bez vlastitih resursa.A resursi su u rukama kriminalaca.U FDS,Sarajevo osiguranju,Bosnalijeku Vlada i dalje nema pristupa,odnosno nema učešće u upravljanju ni blizu proporcionalno vlasništvu.A više od 200.000 dioničara fondova samo gleda kako im razni Mehinovići,Hrkaći,Dizdarevići,pod pokroviteljstvom Čelama,Kurbegovića i sličnih,pljačkaju ono što su mislili da je njihov minuli rad ili bar naknada za strah!
Post Reply