BH Telecom

leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: BH Telecom

Post by leon »

Pogledao sam grafikon cijene i pretprošle godine je na ljeto pala vrijednost za 2,5 KM, a prošle godine u otprilike isto vrijeme za 2 KM.
Onda je za očekivati da i ove godine tako bude, pa oni koji kupuju samo zarad dividende moraju čim prije prodati.
Dividenda u odnosu na trenutnu cijenu donosi oko 8,5 %, a kamata na štednju "na akciji-extra-još malo pa nestalo-da požurite" je 2,5 %. Međutim provizija i pad cijene pojede svu dividendu ako se ne požuri sa prodajom...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Možda Selimovićev ZIF Naprijed, trebaće im uskoro mnogo novca kako je krenulo.
Isprintao sam TOP 10 pa ćemo vidjeti poslije praznika ko se istovario.
I petak 3. maja SASE ne radi, spojili pet dana, pa je krajnji čas da se uđe za dividendu ali i izađe dok još ima potražnje.
Poslije 6. maja, zna se...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

@Monthy
Precjenjuješ kapacitet ovog foruma.
Ovdje se vrti 100-tinjak pojedinaca koji su većinom zaglavili u dionicama 2007. godine i gledaju da se nekaku iščupaju, ali su cijene preniske pa se ne isplati.
BTW, i Telekom RS ima skoro isti dan presjek prava na dividendu, 7. maja.
I tamo neko iznosi naloge sa stotinam hiljada komada na 1,75 KM.
Interesantno da fond Zepter smanjuje procenat.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

proleter wrote:@Monthy
Precjenjuješ kapacitet ovog foruma.
Ovdje se vrti 100-tinjak pojedinaca koji su većinom zaglavili u dionicama 2007. godine i gledaju da se nekaku iščupaju, ali su cijene preniske pa se ne isplati.
BTW, i Telekom RS ima skoro isti dan presjek prava na dividendu, 7. maja.
I tamo neko iznosi naloge sa stotinam hiljada komada na 1,75 KM.
Interesantno da fond Zepter smanjuje procenat.
A možda ga ti potcjenjuješ. Ko zna koliko ljudi još čita forum a da nisu registrovani i da nikad neće ni biti. Pouzdano znam da neki iz brokerskih kuća redovno prekontrolišu šta ima novo ovdje i to na dnevnom nivou. Ne bi me čudilo da je isto i za ljude iz fondova a možda iz Vlade. Pa i Dizdar šta god da je rekao, jedino se ovdje obratio valjda je smatrao relevantnim.
Drugo, ne znam stvarno da li su pojedinci na forumu većinom kako ti kažeš oni koji su zaglavili 2007 pa samo gledaju da se iščupaju. Kod mene lično glavnina portfolija je od poslije 2007 a većina toga je kupljena na dnu tako da sam u dobrom plusu i nemam se od čega vaditi jer niže od koliko sam ja kupovao pasti ne može. Dokupim ponešto ako imam slobodnog keša i tako. Ne bih gledao to tako crno, puno je bolje u svemu gledati priliku nego se čupati. Mislim da je velika većina ovdje ipak iz razloga da sazna više i to iskoristi ne za čupanje nego za investiranje, kao i da je velika većina ovdje natprosječno edukovanih i upućenih u dešavanja od prosječnog vlasnika dionica. Možda se varam ali ja tako mislim.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Evo još 20.000 komada na 20.50 KM.
Vjerovatno dogovorena transakcija, vidjećemo.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Nije bila dogovorena, ovaj se spustio na 20 KM, ima još skoro 13.000 komada.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Očekivano,ZIF Naprijed je rasprodavao prošle sedmice.
Kao što sam bio i predpostavio, Selimovići rasprodaju dok ima interesa za dividendu.
Smanjen broj dionica za 0,0048 %, ovo je bez trgovine u petak 26.04.'13.
Pratimo dalje, budite na vezi.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

ZIF Naprijed smanjio sa 0,5853 na 0,5794 %.
Treba malo odmoriti od svega.
Svim radnim ljudima i pregaocima sretan 1. maj :)
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: BH Telecom

Post by insider »

Danas ex dividend date za BHTSR, a na BSNLR se pisu romani:)
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

ZIF Naprijed prodao preko 60.000 dionica zadnjih par mjeseci.
Dobiće 100 k KM manje za dividendu, ali su uzeli 1.200,000 KM keša.
Dobiće na preostale dionice oko 500 k KM za dividendu. Valjda dovoljno da sami sebi isplate naknadu.
Dioničarima fonda...zna se :evil:

NAPRIJED INVEST ” Društvo za upravljanje fondovima d.o.o. Sarajevo je pravni sljednik DUF Aktiva d.o.o. Sarajevo, kojeg su u julu 2000. godine osnovali Aktiva Group d.o.o. Ljubljana sa 51% i g-din Mujo Selimović sa 49 %.
U januaru 2005. godine MIMS d.o.o. Sarajevo postaje 100 % vlasnik društva, koje ujedno mijenja i naziv u DUF NAPRIJED INVEST d.o.o. Sarajevo.
Od januara 2013.godine jedini vlasnik Društva je gospodin Mujo Selimović."


http://www.naprijedinvest.ba/
Post Reply