Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Evo još brige.

Zbog čega to glavni u stranci "ne zna" šta radi izvršna vlast? Vrlo smo zabrinuti što ne ide preko glavnog koji kao ne zna da je prije 7 mjeseci donesena odluka o prodaji na sjednici vlade entiteta.....

https://www.bhdani.ba/portal/clanak/990 ... zetbegovic
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

U vezi sa ovim putnim zdravstvenim za stranog državljanina, ima čak ta opcija kod kupovine na njihovom web shopu.
Čudi me da osoba sa šaltera to nije znala ili shvatila. Ja zato zaista preferiram da razgovaram sa mašinama, radije nego sa službenicima. Yes/No, klik-klik, OK, END.
Makar zbog putnog zdravstvenog ne treba ići na šalter jer se sve završi online za 2 minuta.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Neko se bas trudi da zadrzi cijenu ispod 10.
montypython
Posts: 4066
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Sabur2 wrote:Neko se bas trudi da zadrzi cijenu ispod 10.
Ne znam šta mu to više znači ili koristi. Ta cijena ne može uticati na cijenu po kojoj će kupac na kraju morati otkupljivati osim ako ne pređe maksimalnu po kojoj je on kupovao (a to će biti cijena na aukciji) što je teško za ovih 20 ak dana što je preostalo. Možda ipak hoće neko da ništa ne prepusti slučaju da se ne stvori kakav stampedo pa da ne ode na recimo 20 ili više. Također ne može niko biti siguran da će baš on biti kupac s obzirom na veliki broj zainteresovanih. Čudno je što nema zainteresovanih malih investitora da zarade skoro sigurnih minimalno 30 % ali to je na SASE normala.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Meni je ovo normalna reakcija. Ako nema jake kupovine, prodaja odmah reaguje. Prvo što onaj ko je kupovao iznad 5 KM ima sasvim dobru zaradu a i oni što im je svejedno prodavati čitav paket za 6 KM mogu pomalo po 9,5 KM. Prodavaca uvijek ima..
Ja sam i očekivao reakciju na 10 KM.
brzi
Posts: 2797
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by brzi »

montypython wrote:
Sabur2 wrote:Neko se bas trudi da zadrzi cijenu ispod 10.
Ne znam šta mu to više znači ili koristi. Ta cijena ne može uticati na cijenu po kojoj će kupac na kraju morati otkupljivati osim ako ne pređe maksimalnu po kojoj je on kupovao (a to će biti cijena na aukciji) što je teško za ovih 20 ak dana što je preostalo. Možda ipak hoće neko da ništa ne prepusti slučaju da se ne stvori kakav stampedo pa da ne ode na recimo 20 ili više. Također ne može niko biti siguran da će baš on biti kupac s obzirom na veliki broj zainteresovanih. Čudno je što nema zainteresovanih malih investitora da zarade skoro sigurnih minimalno 30 % ali to je na SASE normala.
Ne znam na osnovu čega crpite toliki optimizam ?
Nominalna vrijednost dionice, 10 KM, knjigovostvena 7,95 KM.
Pitanje je da li potencijalnom kupcu toliko vrijedi tržište Sarajevo Osiguranja uz ostvarene bruto premije po uposlenom u iznosu od 131.000 KM a npr. Uniqa ostvaruje bruto premije po uposlenom u iznosu od 248.000 KM.

Još ako se poslije dubinskog snimanja ispostavi da su ova ulaganje slična onim iz FDS-a mogli bi se svi potencijalni kupci razbježati.

Ulaganja u Zemljišta i građevinske objekte koji ne služe društvu za provođenje djelatnosti povećana u prošloj godini sa 6,5 na 10 miliona KM Pojavljuje se i ulaganje u "Ostala materijalna imovina koja ne služi društvu za prov. djelatnosti" u iznosu od 7,9 miliona KM .
Tako da je pitanje da li dionica vrijedi i ovih 9,5 KM.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Nešto sumnjam da bi stavljali prodajnu cijenu da nisu ispipali "kupce" tako da je velika vjerovatnoća da to bude prodajna i tenderska cijena. A koliko stvarno vrijedi po papirima to je duga priča.
brzi
Posts: 2797
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by brzi »

Da, ili su ispipali koliko trebaju tražiti da ne prodaju.
Ovo je BiH i nikad se ne zna šta je cilj.
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

To je opet treća strana priče ako je to tako i nema veze sa papirnom valuacijom. Ali generalno i to se može uzeti kao razlog zašto neko ne bi kupio ove dionice odnosno zašto bi ih sad prodao ako ih posjeduje.
montypython
Posts: 4066
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

brzi wrote:
montypython wrote:
Sabur2 wrote:Neko se bas trudi da zadrzi cijenu ispod 10.
Ne znam šta mu to više znači ili koristi. Ta cijena ne može uticati na cijenu po kojoj će kupac na kraju morati otkupljivati osim ako ne pređe maksimalnu po kojoj je on kupovao (a to će biti cijena na aukciji) što je teško za ovih 20 ak dana što je preostalo. Možda ipak hoće neko da ništa ne prepusti slučaju da se ne stvori kakav stampedo pa da ne ode na recimo 20 ili više. Također ne može niko biti siguran da će baš on biti kupac s obzirom na veliki broj zainteresovanih. Čudno je što nema zainteresovanih malih investitora da zarade skoro sigurnih minimalno 30 % ali to je na SASE normala.
Ne znam na osnovu čega crpite toliki optimizam ?
Nominalna vrijednost dionice, 10 KM, knjigovostvena 7,95 KM.
Pitanje je da li potencijalnom kupcu toliko vrijedi tržište Sarajevo Osiguranja uz ostvarene bruto premije po uposlenom u iznosu od 131.000 KM a npr. Uniqa ostvaruje bruto premije po uposlenom u iznosu od 248.000 KM.

Još ako se poslije dubinskog snimanja ispostavi da su ova ulaganje slična onim iz FDS-a mogli bi se svi potencijalni kupci razbježati.

Ulaganja u Zemljišta i građevinske objekte koji ne služe društvu za provođenje djelatnosti povećana u prošloj godini sa 6,5 na 10 miliona KM Pojavljuje se i ulaganje u "Ostala materijalna imovina koja ne služi društvu za prov. djelatnosti" u iznosu od 7,9 miliona KM .
Tako da je pitanje da li dionica vrijedi i ovih 9,5 KM.
Pa sumnjam da bi se javili i Triglav i Uniqa i nekoliko turskih i njemačkih osig kuća da nisu zainteresovani, a siguran sam da su oni upoznati sa situacijom mnogo bolje nego mi. A to što ima i nekretnina odnosno ulaganja u koja nisu osnovna djelatnost možda, ali što bi se neko razbježao zbog viška nekretnina. Sumnjam da ovi što su zainteresovani ne znaju šta će s kompanijiom kad je kupe. Niko je ne kupuje da ostane kakva je, svako pretpostavljam, ima plan da unaprijedi poslovanje. Govorio sam već kolike su rezerve u dosadašnjem lošem vođenju, lošem marketingu, nekorištenju branda i ko zna koječemu. Da ne pominjem napumpan broj zaposlenih (pa otuda i ti podaci po uposlenom ne daju pravu sliku. Osim toga davno smo pričali o neisplaćenim ratnim štetama koje su dosad stalno uticale na poslovanje a to će kad ta isplata završi, novom vlasniku znatno dići profit. Itd itd ima jedan detaljan finansijski izvještaj ovdje na forumu ne da mi se sad tražiti iz kojeg se vidi da je firma strašno potcjenjena. Neko je ovdje davno izložio način procjene vrijednosti osiguravajućih kuća i neke primjere cijena pri preuzimanju gdje se vidjela još drastičnija potcjenjenost. Zato mislim da mišljenje da će cijena biti recoimo 15 ili više nije optimizam, nego realnost čak bih rekao pesimizam jer bi da je stanje u državi na SASE i sl bolje, realna cijena bila mnogo viša a sigurno preko 20. U stvari kako se uopšte može desiti da cijena za male dioničare ne bude min 13 za mjesec dana? Ne vidim drugog načina nego da niko od velikog broja zainteresovanih ne kupi ni po minimalnoj cijeni za što je vjerovatnost mikroskopska. Ja lično mislim da ovo ode preko 15 na aukciji, pa zovite me optimistom.
Post Reply