Vlada FBiH

Sitna buranija
Posts: 2275
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

Sabur2 wrote:Sa razlikom da privatno penziono osiguranje garantuje povrat uplaćenog iznosa plus interes.
Kod nas si u PIO bacio pare koje nikad vidjeti nećeš.
Tako da kod nas pametan čovjek mora ulagati i u neki privatni fond (osiguranje) da se obezbijedi za starost, što nije obaveza ali je nužda.
Sa tog aspekta, taj obavezni privatni fond dođe kao usluga u odnosu na naš obavezni PIO koji je sad već možemo reći čista pljačka.
Fol je što i tamo imaš državni obavezni fond (1. stub) koji je sirotinja kao i kod nas. Pa imaš obavezni privatni fond (2. stub), a tek s trećim stubom dobrovoljnim imaš faktički to o čemu govoriš.
montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Evo uzeću jedan prost primjer samo kao ilustraciju. Recimo da imamo čovjeka koji je otvorio ćevabžinicu i zaposlio tri radnika. Jedan na roštilju jedan konobar i na kasi i jedan recimo dostava, nabavka sirovinai sve ostalo. Recimo da im plaća 30 km dnevno i recimo ds plaća državi tih 70 % što je 21 KM po čovjeku ili 63 KM za sve troje. Bez parafiskalnih nameta, isticanja znaka radnje i šta već. Recimo dalje da u porciji ćevapa od 5 KM za sirovine, meso, luk lepinu, struju vodu, grijanje, hlađenje, gas, benzin za dostavu mobitel itd plus plate radnika neto (kad se ugrade u jednu porciju za neki optimalan broj porcija) ide recimo 4 KM a da od razlike od 1 KM treba da plati još doprinose na plate državi a tek preko toga je eventualno dobit. To konkretno znači da pomenuta firma/ćevabdžinica treba.da proda 63 porcije svaki dan da bi došla na pozitivnu nulu odnosno da bi podmirila administraciju i počela da radi za sebe. Griješim li negdje s obzirom da nisam računovođa ili meni to liči na državno deranje? S obzirom da ima ćevabdžinica u koje 63 mušterije ne uđu čitav dan. A parafiskalne namete nisam ni uzeo u obzir s njima bi vjerovatno ovo bilo 90 a ne 63. Za to vrijeme dok ova trojica rintaju parlamentarac dobije recimo 180 KM jednog takvog dana-neto, a da je radio efektivnih POLA sata na dan. Odnosno treba tri mala biznisa da se slomiju radeći da samo njega jednog podmire koji tog dana nije radio ništa.
montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Pritom u gornjem primjeru sa parlamentarcem pominjem samo podmirivanje njegove neto plate, a gdje su njegovi doprinosi, gdje naknade za odvojen život, dnevnice, sekretarice, kancelarija i grijanje iste, gdje putovanja i posjete drugim parlamentarcima, auta i vozači, sevis i gume itd itd. Trebaju čitave fabrike za jednog takvog a takvih je hiljade, u zemlji manjoj od npr Berlina.
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Ogroman posao treba da uradi da bi država bila racionalna i funkcionalna. Ali to zahtijeva i da građani budu isti takvi. Pošto nisu građani, onda je pitanje hoće li biti i država.

Svake godine rastu prihodi od direktnih i indirektnih poreza. Gdje idu tolike pare?

http://www.klix.ba/biznis/finansije/od- ... /161101057
Sabur2
Posts: 1963
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Da bi građani postali racionalni prvo moraju postati građani, a prestati biti ovce iz tora.
Ovdje je prisutan i evolutivni problem. Mi nismo dovršeni, a ne možemo ni biti jer se stalno vraćamo na početak.
Eno gledam vjerski službenici se opet pataju u politiku...
Sitna buranija
Posts: 2275
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:Evo uzeću jedan prost primjer samo kao ilustraciju. Recimo da imamo čovjeka koji je otvorio ćevabžinicu i zaposlio tri radnika. Jedan na roštilju jedan konobar i na kasi i jedan recimo dostava, nabavka sirovinai sve ostalo. Recimo da im plaća 30 km dnevno i recimo ds plaća državi tih 70 % što je 21 KM po čovjeku ili 63 KM za sve troje. Bez parafiskalnih nameta, isticanja znaka radnje i šta već. Recimo dalje da u porciji ćevapa od 5 KM za sirovine, meso, luk lepinu, struju vodu, grijanje, hlađenje, gas, benzin za dostavu mobitel itd plus plate radnika neto (kad se ugrade u jednu porciju za neki optimalan broj porcija) ide recimo 4 KM a da od razlike od 1 KM treba da plati još doprinose na plate državi a tek preko toga je eventualno dobit. To konkretno znači da pomenuta firma/ćevabdžinica treba.da proda 63 porcije svaki dan da bi došla na pozitivnu nulu odnosno da bi podmirila administraciju i počela da radi za sebe. Griješim li negdje s obzirom da nisam računovođa ili meni to liči na državno deranje? S obzirom da ima ćevabdžinica u koje 63 mušterije ne uđu čitav dan. A parafiskalne namete nisam ni uzeo u obzir s njima bi vjerovatno ovo bilo 90 a ne 63. Za to vrijeme dok ova trojica rintaju parlamentarac dobije recimo 180 KM jednog takvog dana-neto, a da je radio efektivnih POLA sata na dan. Odnosno treba tri mala biznisa da se slomiju radeći da samo njega jednog podmire koji tog dana nije radio ništa.
Pa zato je zapad napredan, a mi nazadni. Ili možeš opstati na tržištu ili ne možeš. Gdje piše da se ne može propasti u biznisu? Ako ne možeš raditi i pri tom izmirivati sve obaveze zatvori radnju. Ali ne, bolje je kukati na državu da te uguši kao privatnika i onda u toj galami potkradati je gdje god stigneš. Bolje je da u kvartu imaš jednu čevabdžinicu kako treba, nego tri sirotinjske. E vidiš, vani ne možeš ni otvoriti restoran tamo gdje već ima zadovoljena ta potreba.

Kada navodiš ovaj svoj primjer prvo mi padnu na pamet siromasi kao što su Mrkva, Hodžić, Ferhatović, Montana (picerija) i sl. koji nemaju jadnici za hljeba i za goriva za svoje limuzine koliko ih država oguli. I onda je valjda normalno da isti ti ljude drže na crno, ne izdaju račune, ne plaćaju obaveze... Ili da nevedem bilo koga iz onog udruženja poslodavaca koji su radnicima dali "koliko su mogli" a i sami nemaju za normalnog bogataškog života kakvog živi recimo Donald Trump...

Ode ova polemika predaleko. Jednostavno znam da ti što toliko seru da ih država uguši zapravo potkradaju državu gdje god i kad god mogu. Možda bi im ta priča i držala vode da radnike plaćaju mizerno, ali i da sami skromno žive. Ali, stvar je takva da im radnici jedva sastavljaju kraj s krajem, a oni su bogata "gospoda"... I onda u ovoj "agendskoj reformi" nađu prostora da i onako mizerno plaćene ljude dodatno potkradu a krivicu pokušaju prebaciti isključivo na državu.
montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Sitna buranija wrote:
montypython wrote:Evo uzeću jedan prost primjer samo kao ilustraciju. Recimo da imamo čovjeka koji je otvorio ćevabžinicu i zaposlio tri radnika. Jedan na roštilju jedan konobar i na kasi i jedan recimo dostava, nabavka sirovinai sve ostalo. Recimo da im plaća 30 km dnevno i recimo ds plaća državi tih 70 % što je 21 KM po čovjeku ili 63 KM za sve troje. Bez parafiskalnih nameta, isticanja znaka radnje i šta već. Recimo dalje da u porciji ćevapa od 5 KM za sirovine, meso, luk lepinu, struju vodu, grijanje, hlađenje, gas, benzin za dostavu mobitel itd plus plate radnika neto (kad se ugrade u jednu porciju za neki optimalan broj porcija) ide recimo 4 KM a da od razlike od 1 KM treba da plati još doprinose na plate državi a tek preko toga je eventualno dobit. To konkretno znači da pomenuta firma/ćevabdžinica treba.da proda 63 porcije svaki dan da bi došla na pozitivnu nulu odnosno da bi podmirila administraciju i počela da radi za sebe. Griješim li negdje s obzirom da nisam računovođa ili meni to liči na državno deranje? S obzirom da ima ćevabdžinica u koje 63 mušterije ne uđu čitav dan. A parafiskalne namete nisam ni uzeo u obzir s njima bi vjerovatno ovo bilo 90 a ne 63. Za to vrijeme dok ova trojica rintaju parlamentarac dobije recimo 180 KM jednog takvog dana-neto, a da je radio efektivnih POLA sata na dan. Odnosno treba tri mala biznisa da se slomiju radeći da samo njega jednog podmire koji tog dana nije radio ništa.
Pa zato je zapad napredan, a mi nazadni. Ili možeš opstati na tržištu ili ne možeš. Gdje piše da se ne može propasti u biznisu? Ako ne možeš raditi i pri tom izmirivati sve obaveze zatvori radnju. Ali ne, bolje je kukati na državu da te uguši kao privatnika i onda u toj galami potkradati je gdje god stigneš. Bolje je da u kvartu imaš jednu čevabdžinicu kako treba, nego tri sirotinjske. E vidiš, vani ne možeš ni otvoriti restoran tamo gdje već ima zadovoljena ta potreba.

Kada navodiš ovaj svoj primjer prvo mi padnu na pamet siromasi kao što su Mrkva, Hodžić, Ferhatović, Montana (picerija) i sl. koji nemaju jadnici za hljeba i za goriva za svoje limuzine koliko ih država oguli. I onda je valjda normalno da isti ti ljude drže na crno, ne izdaju račune, ne plaćaju obaveze... Ili da nevedem bilo koga iz onog udruženja poslodavaca koji su radnicima dali "koliko su mogli" a i sami nemaju za normalnog bogataškog života kakvog živi recimo Donald Trump...

Ode ova polemika predaleko. Jednostavno znam da ti što toliko seru da ih država uguši zapravo potkradaju državu gdje god i kad god mogu. Možda bi im ta priča i držala vode da radnike plaćaju mizerno, ali i da sami skromno žive. Ali, stvar je takva da im radnici jedva sastavljaju kraj s krajem, a oni su bogata "gospoda"... I onda u ovoj "agendskoj reformi" nađu prostora da i onako mizerno plaćene ljude dodatno potkradu a krivicu pokušaju prebaciti isključivo na državu.
Naveo sam primjer neke obične prosječne firme gdje oni koji je vode nisu nesposobni i nema to veze sa naprednim zapadom. Takođe naveo sam da plaćaju sve obaveze. Primjer sam i naveo da se vidi da pošten čovjek koji radi svoj posao ne može naraditi za nabujalu administraciju kao i da je situacija dovedena do apsurda. Ovo nije uopšte materija za "ili možeš opstati ili ne možeš". Šta ako ovi zatvore radnju kao što im to predlažeš? Imamo tri uplate doprinosa manje što će neko morati uplatiti guzonjama. Nema druge nego prenijeti to na ostale koji rade dok niko živ na kraju ne preostane. Ja sam prvi bio za to, i oduvijek sam bio, da propadne sve što je nesposobno i ne može se samofinansirati ali ovo nije to i s tim nema veze.
http://www.slobodnaevropa.org/a/poslani ... 22478.html
Ispade sad da su svi koji ne mogu isporučiti astronomske namete za podmirenje nefunkcionalne države i polupismenih parlamentaraca koji primaju šestorosturku prosječnu platu (dok je u Evropi prosjek 3) nesposobni i neka propadnu/crknu. A svi koji mogu su lopovi. Dakle svi ljudi koji bi da nešto rade koji su u realnom sektoru i nisu na budžetu su ili nesposobni ili lopovi. Hiljade je ćevabdžinica u Bosni a samo par radi kao spomenute, ostale nisu te sreće a zapošljavaju hiljade ljudi. I ne voze svi džipove od 100 hiljada eura niti ljetuju na Sejšelima. Oni drže ovu jadnu zemlju. Nisu oni krivi što žive u ovakvoj državi. Ja nisam govorio o nekavoj sirotinjskoj ćevabdžinici nego o takvoj gdje vlasnik treba rijeku mušterija na dan da uopšte ostane na nuli i da ne propadne iako dobro radi. Ispada da bi najbolje bilo ukinuti realni sektor koji ne može da "isporuči" i nek se svi zaposle u parlament i administraciju, tamo su svi sposobni, ne potkradaju kao mrski realni sektor. Možda da se uzme kakav veći krediti pa da se balaha dok traje. Nije korijen problema ove države u pekarima i obućarima, niti su oni krivci, niti se problem može riješiti njihovim kandžijanjem. Ako tako misliš nemamo stvarno o čemu pričati.
Sitna buranija
Posts: 2275
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

Pazi, ako neko nešto proizvodi ili nudi neku uslugu, on u cijenu tog svog proizvoda ili usluge treba uračunati sve troškove (fiksne i varijabilne - uključujući plate zaposlenika sa svim doprinosima) i još nešto da mu ostane čiste zarade. Ako nije u stanju da to napravi uz konkurentnu cijenu, rješenje je da ne radi, a ne da krade državu. Navodiš primjer čevabdžinica (isto je sa pekarama, radionicama i sl., ali i sa firmama od nekoliko desetina ili stotina zaposlenih) i kažeš nisu svi takvi. E ja ti kažem iz prve ruke da su haman svi takvi da će izbjeći platiti sve što mogu izbjeći. I problem je što država nije u stanju to spriječiti. Samo oni koji su postali preveliki ne potkradaju na taj način jer im je to veći rizik da će i sami biti potkradeni.

Polaziš od jedne stereotipne pretpostavke da je u državi administracija aždaja od 200.000 glava (zapravo je oko 180.000 glava u pitanju). E vidiš, u cifru tih koji su na budžetu ulazi gotovo 90% ljudi koji rade u zdravstvu, obrazovanju, policiji i sl. a tek nešto preko 10% u administraciji. Ali mediji su 100 puta ponovili da je 200 hiljada ljudi u administraciji i to je sada valjda istina. Slažem se da parlamentarci ne zarade pare koje dobiju, ali ne smatram da je bezobrazno visoka plata koju dobijaju. Ali je problem kod nas što svakakva bagra može postati parlamentarac i što isti ti ne rade svoj posao. A da rade, ne bi bio problem plata od 4000 KM.

Nekako sam ti pokušao kroz oponiranje stvoriti balans, jer ti svu težinu problema i odgovornost za isti prebacuješ na državu, a svjesno ili ne zanemaruješ odgovornost poslodavaca u cijeloj priči. Znači svugdje u svijetu postoje opterećenja za firme, ali samo kod nas svi kukaju jer imaju neke obaveze i kažu da im država ne dozvoljava da prežive. Pa kod nas ti isti poslodavci i privrednici kukaju i na visok PDV, a svi znamo da se teret PDV-a prevaljuje na zadnjeg kupca i da je njihov posao samo da državi prebace ono što su za nju naplatili. Ali ne, fol je u tome što oni to smatraju svojim plijenom pa kada treba državi dati njeno onda je problem i "ugušiše ih nameti"!
panzer
Posts: 12338
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Javna preduzeca, konkretno bh telecom, su 'problem'TO rijesili na sljedeci nacin. Dodatno su podigli osnovicu stoo znaci da firma snosi sve troskove poreza. Vjerovatno su i svi ostali slijedili ovaj nacin. Dok ce opet radnici u privatnom sektoru biti donji ovih par mjeseci
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vlada FBiH

Post by proleter »

panzer wrote:Javna preduzeca, konkretno bh telecom, su 'problem'TO rijesili na sljedeci nacin. Dodatno su podigli osnovicu stoo znaci da firma snosi sve troskove poreza. Vjerovatno su i svi ostali slijedili ovaj nacin. Dok ce opet radnici u privatnom sektoru biti donji ovih par mjeseci
Malo je nejasno ovo.
Neoporezivi dio TO iznosi 1 % prosjeka FBiH, dakle nekih 8,3 KM.
Ako neko hoće da isplati 2 % onda na taj drugi dio plaća porez ( 160 KM za 20 izrađenih dana), valjda po stopi kao i plaća.
Kakvu su osnovicu digli u Telekomu?
I zašto će radnici biti donji "ovih par mjeseci"? Od januara neće biti donji, nešto se mijenja?
Post Reply