Fabrika duhana Sarajevo

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Današnjom kupovinom Fabrika duhana dd Sarajevo je (vjerovatno)povećala svoj udio na 3,53%.Cijana od 114,00 KM je po mom mišljenju mala i najverovatnije će ići prema gore.Još je ostalo preko 870 dioničara,tako da(MOJE MIŠLJENJE) ove dionice još NE TREBA PRODAVATI.Ako "joker" imaš ove dionice prati situaciju,ali ostao je još kupovni nalog na berzi na 114,00 KM.Broker mi kaže da ima preko 10.000 dionica na prodaji na 250,00 KM.Prema prvih 10 dioničara na RVP jedino još DOMOTEHNA d.o.o. Bihać ima taj procenat i treba ih pratit.
panzer
Posts: 12085
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

savjetnik wrote:Današnjom kupovinom Fabrika duhana dd Sarajevo je (vjerovatno)povećala svoj udio na 3,53%.Cijana od 114,00 KM je po mom mišljenju mala i najverovatnije će ići prema gore.Još je ostalo preko 870 dioničara,tako da(MOJE MIŠLJENJE) ove dionice još NE TREBA PRODAVATI.Ako "joker" imaš ove dionice prati situaciju,ali ostao je još kupovni nalog na berzi na 114,00 KM.Broker mi kaže da ima preko 10.000 dionica na prodaji na 250,00 KM.Prema prvih 10 dioničara na RVP jedino još DOMOTEHNA d.o.o. Bihać ima taj procenat i treba ih pratit.
Od 2016. do danas promijenilo se mišljenje javnosti. Onda je trebalo prodavati i po 80 a sad nije poželjno ni po 114 KM. Kada bi se ljudi učili na ovim školama.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

Ovdje je interesantno povuci paralelu izmedju FDS i Bosnalijeka. Poslije izlaska vlade iz FDS cijena je otisla i brzo presisala 83,5 koliko je vlada prodala

BSNLR je otisao po 15 KM ali cijena na berzi nikad nije makla preko 12
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Teško je povući paralelu između FDS I Bosnalijeka iz razloga što je FDS dionica nakon tendera pala na 45-50 KM(30,03.2017,i 06,04,2017.po 40,020 KM) . a dionica Bosnalijeka je konstantna na 12,00 KM.Jest Bosnalijek imao neki rast cijene u periodu 04.06.2018.-12.06.2018.godine kad je dostigao cijenu od 12,99 KM po dionici.Međutim nemojte zaboravit jednu stvar,a to je da je vlasnička struktura potpuno drugačija i da većinski vlasnik FDS hoće da što prije završi započeti posao,a to je vlasništvo od 100%.Koliko će mu to uspjeti vidjet ćemo.Kako neko reče puno toga zavisi i od samih dioničara i koliko imaju strpljenja da čuvaju svoje dionice.Fabrika duhana Sarajevo koja kupuje ove dionice ima para da plati i puno veću cijenu,koju NE ZNAM.Možda nešto više zna DOMOTEHNA d.o.o. Bihać.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Izvinjavam se forumašima na grešci prilikom izračuna povećanja postotka vlasništva fds nakon jučerašnje kupovine će (najvejrovatnije) imati 2,53% dionica.
Sitna buranija
Posts: 2094
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

savjetnik wrote:Izvinjavam se forumašima na grešci prilikom izračuna povećanja postotka vlasništva fds nakon jučerašnje kupovine će (najvejrovatnije) imati 2,53% dionica.
Ako ih je kupila fabrika direktno, a ne preko nekog skrbničkog računa...
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

FDS D.D. SARAJEVO trenutno ima 9.900 dionica ili 0,8488 % na današnji dan.U zadnjih 2 mjeseca većinu dionica su oni kupovali,a za to postoji i odluka skupštine koja je donijela odluku da mogu kupovati do 10% dionica FDS.Nemam tu informaciju da su oni ovo kupili od Zif-a Crobih,ali nekako mi logično da ovoliki novac za ovu dionicu jedino oni mogu platiti.U srijedu će se pojaviti promjena na RVP.
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

savjetnik wrote:Današnjom kupovinom Fabrika duhana dd Sarajevo je (vjerovatno)povećala svoj udio na 3,53%.Cijana od 114,00 KM je po mom mišljenju mala i najverovatnije će ići prema gore.Još je ostalo preko 870 dioničara,tako da(MOJE MIŠLJENJE) ove dionice još NE TREBA PRODAVATI.Ako "joker" imaš ove dionice prati situaciju,ali ostao je još kupovni nalog na berzi na 114,00 KM.Broker mi kaže da ima preko 10.000 dionica na prodaji na 250,00 KM.Prema prvih 10 dioničara na RVP jedino još DOMOTEHNA d.o.o. Bihać ima taj procenat i treba ih pratit.
Hvala na savjetu. Ja se nadam da ce se sada desiti neki bum jer kako izvjestava biznisinfo osim ovih po 114 KM juce su se dionice prodavale i po 125KM. E sad ne znam kako to ne stoji na berzi...

Trgovina dionicama FDS od 2,2 miliona KM 0
BY BIZNISINFO ON 14/09/2018 AKTUELNO, FINANSIJE

Na današnjem trgovanju na Sarajevskoj berzi ostvaren je ukupan promet od 3.103.422 KM.
Najveći promet zabilježen je dionicama Fabrike duhana Sarajevo u iznosu od 2.242.152 KM. Trgovano je s 19.668 dionica po prosječnoj cijeni od 114 KM.

Osim toga, trgovano je sa 6.736 dionica kompanije Mann+Hummel, u vrijednosti od 842.000 KM. Prosječna cijena dionca bila je 125 KM.
panzer
Posts: 12085
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Kakva je ovo zafrkancija sa kupovinom Aspeka doo? Ako je kupljeno.

INTERVJU – Edin Mulahasanović: Nije tačno da FDS otpušta više od 200 radnika

Nas je trenutno danas 224 zaposlena. Po našoj procjeni radi se o 20 do 25 ljudi kojima će biti data otpremnina dok će ostalim biti ponuđeno da nastave raditi u FDS d.o.o. ili vezanim firmama.Ovaj dio koji ostane u FDS d.d. će biti neka vrsta holdinga, i mi smo dobili zadatak od vlasnika da pokušamo iznaći mogućnost razvoja novih biznisa te da se zadrže postojeći radnici.

Da li je FDS rasprodao udjele u drugim firmama?

Radimo na tome da ono što je perspektivno i ima budućnost razvijamo. Primjera radi, za vašu informaciju mi smo vlasnici bili firme koja se zove UPI i koja je nekada bila specijalizirana za prehrambenu industriju. Naša je želja da tu firmu snažno razvijamo u budućnosti iako sada ima tek par zaposlenih.
Neke biznise za koje su vlasnici procijenili da nemaju budućnost, riješit ćemo ih se. Još uvijek nam je fokus na dijelu duhanskog biznisa, a ostalo se radi u vidu restrukturiranja.
panzer
Posts: 12085
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

lepo,lepo.....
Saziva se vanredna Skupština društva “FDS” d.d. Sarajevo za 16.10.2018. godine (utorak), sa početkom u 11:00 sati, u prostorijama društva u Sarajevu, ul. Pofalićka 5

Za skupštinu je predviđen slijedeći Dnevni red:

1. Izbor radnih tijela skupštine

2. Razrješenje člana odbora za reviziju

3. Imenovanje člana odbora za reviziju

4. Odluka o isplati dividende u iznosu od 2,30 po dionici

5. Odluka o promjeni imena i sjedišta društva

6. Usvajanje statuta društva
Post Reply