Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

brzi wrote:Poslije najava privatizavije Energoinvesta i optimističnih komentara na ovom forumu prije godinu dana sam kupio 5.000 dionica Energoinvesta na 2,00 KM,... i šta sad ?
Odlučio sam da više nikad ne kupim dionice emitenata koje nemam namjeru držati bar par godina a to znači bez redovne dividende za mene dionca nema vrijednost.
Tja, i ja sam kupio Enisr i mislim po negdje toj cijeni ili nešto niže. Činjenica je da je firma tada imala mnogo (najviše ikad poslije rata, više nego kad je cijena dionice bila 30 KM) ugovorenih poslova i da nije imala ovih problema sa likvidnošću ili su se krili. Cijena od 2,0 je ispod 1/6 knjigovodstvene (12,5) i tada je bila na istorijskom minimumu. Prije nekoliko mjeseci objavio sam uporedni graf kretanja cijene Sosora Enisra i Bosnalijeka gdje se vidi kontunuirani pad a dijagrami se potpuno preklapaju iako su potpuno različite firme, što znači da pad nema veze sa poslovanjen. Uočio sam još prošle godine namjerno svlačenje sa malim količinama po 15-20% dnevno, npr sa 2,0 na 1,7 sa par stotina KM više puta, pa na 1,5. Dakle kako je svučen Sosor i Bosnalijek i svučen je i Enisr i mnogi drugi. Međutim čim počne ikakva potražnja većih količina uticaj švercera nestaje i počinje eksplozivan rast. Zavisiće kod Enisr i od poslovanja ali ako ne bude drastično loše i ako se imalo oporavi/restrukturira ja i danas smatram da će cijena značajno porasti. Nažalost kriminal ima veliki uticaj kod nas i to je problem. Naravno da je bolja I dividenda ali ako je nema onda se mora ići dugoročno i imati dobre živce.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

Ko li je sada obori....

Da nije panzer.....
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Malo šale:

Nisam ja,nisam ja.....


Ipak,ovo sad je nešto drugo. Da je cijena rasla postepeno bilo bi više kupovina. A sad se neko našao da to malo reguliše. Što je logično, ljudi su uvijek više spremni obarati cijenu da bi povoljno kupili nego što su spremni dignuti cijenu pa nam se tako cijene dionica vuku po prašini.

I ne smijemo se više "hvaliti" jednocifrenim brojem jer smo prozvani da smo neozbiljni.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote:Malo šale:

Nisam ja,nisam ja.....


Ipak,ovo sad je nešto drugo. Da je cijena rasla postepeno bilo bi više kupovina. A sad se neko našao da to malo reguliše. Što je logično, ljudi su uvijek više spremni obarati cijenu da bi povoljno kupili nego što su spremni dignuti cijenu pa nam se tako cijene dionica vuku po prašini.

I ne smijemo se više "hvaliti" jednocifrenim brojem jer smo prozvani da smo neozbiljni.
Prozvani od nekoga ko sklapa ovakve bisere: Dobre šanse u privatizaciji državnih preduzeća po meni će imati samo oni koji imaju i znanje i pare da to naprave
Dok su cijela država i mediji šutjeli u monumentalnom neznanju jedino su odavde argumentovano problematizirane minimalne cijene po kojima su namjeravali prodati vladine udjele. Što je dovelo do toga da su određene puno realnije cijene nego su najavljivali. Što će u konačnici donijeti i državi i malim dioničarima koju desetinu miliona više. Hm, hm, neozbiljni portal koji mijenje Vladine i planove ortačkih grupa, nešto mi se tu ne slaže.
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ja opet mislim da tu najveći uticaj ima čovjek koji zna šta prodaje a nas uticaj, ko zna kakav je. A vjerovatno uticaja imaju i ostali faktori kao što je broj zainteresovanih strana.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Vidi se da nekima ovaj rast ide prebrzo pa su pokušali da ga malo uspore. Bilo je na kupnji 1000 kom po 8,6 pa je neko prodao cijelih 9 (devet) dionica po toj cijeni. Pitam se pitam se, zašto ne i još 991 kad je mogao? Očito međutim da nije uspjelo, čim ima više kupaca ne uspjevaju strategije koje pale na nelikvidnom tržištu. Dalje, na kraju, kupac se pojavio niotkud jer je prvi kupovni nalog bio na 8,6 a na kraju je kupljeno po 9,9 mislim. Na prodajnoj strani i nema ozbiljnih količina ispod 11.
Last edited by montypython on 30 May 2016, 13:46, edited 1 time in total.
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sabur2 »

Ja ne bih zanemario uticaj onih koji su ih natjerali da ovo prodaju.
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Moglo biti borbe oko 10 KM. Ima tu tradicionalnog otpora.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Da razjasnimo nešto. Nakon što se proda ovaj Vladin udio kupac će imati obavezu da ponudi da otkupi ostale dionice. Baza za ovu ponudu će biti prosječna vrijednost protrgovanih dionica u nekom prethodnom periodu. Da li cijena po kojoj se proda ovaj vladim paket ulazi u taj prosjek? Ne vidim zašto ne bi ali želim biti siguran. Dakle ako se vladin paket proda po recimo 14 KM, pa onda ponderisani prosjek bude npr 13,8 (ne može puno odstupati od cijene vladinog paketa čisto zbog količine dionica), da li kupac automatski ima obavezu da otkupi sve ostale dionice malih dioničara po toj cijeni, dakle u tom slučaju 13,8.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by insider »

(2) Cijena u ponudi za preuzimanje ne može biti niža od najviše cijene po kojoj su ponudilac i lica koja s
njim djeluju zajednički stekli dionice s pravom glasa u periodu jedne godine prije dana nastanka
obaveze.
(3) Ako je prosječna cijena dionica ostvarena na berzi i drugom uređenom javnom tržištu na koje su
dionice ciljnog društva uvrštene u trgovanje viša od cijene iz stava (2) ovog člana, ponudilac je dužan
ponuditi višu cijenu s tim da se prosječna cijena izračunava za svaku berzu ili drugo uređeno javno
tržište kao ponderisani prosjek svih cijena ostvarenih na berzi ili drugom uređenom javnom tržištu u
posljednja tri mjeseca prije nastanka obaveze za objavljivanje ponude za preuzimanje.
Sto bi se reklo ako kupe po 15,5 i ta cijena bude viša od ponderisanog prosjeka zadnja 3 mjeseca onda tender ide po 15,5.
Post Reply