Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 12053
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /180604060

22.000 KM maraka štete. I neko ih na sav glas zove lopovima...
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

Proizvodnja se gasi.

Otpustaju se radnici (219 radnika).

I sta sad?

Poredjenje: FDS prodat uglednoj svjetskoj firmi koja ce sve likvidirati da bi vise profitirala. Bosnalijek prodat domacim "kriminalcima" koji razvijaju Bosnalijek, šire proizvodnju i dodatno zaposlajavaju.
panzer
Posts: 12053
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Trebalo je porediti Adris i FDS. Jer stvarno nije bilo šanse da FDS ostane sa proizvodnjom ali su se morali ozbiljno okrenuti drugim poslovima. Ovako su upropastili "radna mjesta".

Bosnalijek je mogao biti razvijan i bez kriminalaca ali mu je to sudbina izgleda.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

panzer wrote:Trebalo je porediti Adris i FDS. Jer stvarno nije bilo šanse da FDS ostane sa proizvodnjom ali su se morali ozbiljno okrenuti drugim poslovima. Ovako su upropastili "radna mjesta".

Bosnalijek je mogao biti razvijan i bez kriminalaca ali mu je to sudbina izgleda.

Ja sam kriminalce u Bosnalijeku stavio pod navodnike, jer jos uvijek "ne znamo" konkretna imena i prezimena i nazive firmi koji su kupili Bosnalijek.


A ovo sa FDS je kriminal u reziji drzave da se ovoliki ljudi ostave bez posla
panzer
Posts: 12053
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Kako posmatramo kad Siemens ili Teva otpuštaju radnike. Ako postoji otpremnina onda nema problema. Problem sa državom i prodajom je što nije valorizirala prodaju. A proizvodnja da je mogla opstati opstala bi.

A ima i ovo:

Na osnovu tog ugovora, Uprava FDS-a je u januaru ove godine donijela odluku o unutrašnjoj organizaciji grupacije FDS, u kojoj je navedeno da će sve poslovne aktivnosti proizvodnje i prodaje duhana i duhanskih proizvoda biti prenesene na novoosnovano društvo koje je u vlasništvu FDS-a.
Zaporka
Posts: 32
Joined: 13 Jul 2017, 13:48

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Zaporka »

Da su trebali biti lideri na domacem trzistu, jesu! Do ovog nije trebalo doci!
nika
Posts: 27
Joined: 27 Jan 2014, 22:57

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by nika »

Bombastični naslovi prodaju novine, a Radončić je dokazani "stručnjak". Polako sa zaključcima...polovična informacija daje prostor za manipulaciju ljudima. Treba sačekati i nastavak priče.
montypython
Posts: 3924
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

Za mene ovo nije big deal. Dionice su pošteno plaćene, vlasnik gasi SVOJU firmu. Njegova fima njegove odluke. Nisu oštećivani dioničari-suvlasnici prilikom preuzimanja, bar koliko ja znam. Uvijek padamo u grešku kad uvodimo radnike u priču. Radnici dobijaju platu za svoj rad onoliko dugo koliko rade. Niti su napravili firmu, niti su kreirali radna mjesta, niti su uložili kapital niti su rizikovali bilo šta. Mora se jednom shvatiti da je ključna zaštita dioničara a ne radnika kako god to nekom zvučalo. Problem je u FDSu postojao mnogo prije prodaje državnog kapitala, loš menadžment, mutne radnje, pad potražnje, ne sjećam se bombastičnih naslova kad je firma godinama kopnila a dobit padala sa, ne znam, 20 miliona na 10 pa 5 itd. Da nije prodata, do danas bi vjerovatno bio bankrot a niti bi dioničari dobili pravednu cijenu niti radnici otpremnine. Ovako sa dobijenim novcem što od dionica što od otpremnina može ko hoće pokrenuti biznis ako misli da zna i može.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Shahab »

Do prije par godina FDS je bio simbol blagostanja i dobrih plata u Sarajevu. Kombinacija kriminalaca u vlasti i direktora rezultirala je gašenjem duhanske industrije sa stoljetnom tradicijom. Novalić je gurao ovu privatizaciju na mišiće i po svaku cijenu. Čitavo vrijeme je znao da će epilog biti gašenje stotina radnih mjesta. Novalić je ološ par exelance. Korumpirana vlast proizašla iz korumpiranog sistema kojim vlada bankarski i uvoznički lobi.
Post Reply