Fabrika duhana Sarajevo

joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

Ima li informacija hoce li se i kada odrzati sazivanje skupstine dionicara FDS ?
Imam osjecaj kao da se nesto u tajnosti radi , niko nista ne objavljuje...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Baš je lijepo kad je sve transparentno. Zna se i kad je prodano i koliko je firma oprihodovala od toga i sve ostalo....



Direktorica iNovina: Zapošljavamo 1.000 ljudi i ulažemo, jedina prijetnja je ilegalno tržište
Preuzimanjem lanaca kioska Tobacco Press na području Federacije BiH i Lafke na području Republike Srpske, kompanija iNovine u vlasništvu British American Tobacca započela je ozbiljnu konsolidaciju tržišta kioska u BiH.
To tržište obilježavaju segmentiranost, mali igrači, nestandardizirana usluga, nesigurna radna mjesta i poslovanje na rubu održivosti. iNovine su odmah po preuzimanju i dobivanju svih potrebnih dozvola krenule u investicijski ciklus kako bi podigle nivo usluge po uzoru na kioske u zapadnim zemljama te privukle građane. O svemu pričamo s Ajlom Alimanović, generalnom direktoricom iNovina za BiH.

Nakon preuzimanja Tobacco Pressa od Fabrike duhana Sarajevo i lanca Lafka od Fabrike duvana Banja Luka, počela je integracija poslovanja u iNovine.

"Od tada kontinuirano investiramo u podizanje standarda oba lanca kioska na nivo iNovina. iNovine su strateški investitor u BiH i želimo razvijati ovaj segment tržišta na način da osiguramo dugoročno održivo poslovanje koje jedino omogućava visok standard usluge za potrošače i sigurna radna mjesta za zaposlenike", objasnila je Alimanović.

U procesu integracije Tobacco Pressa, koji se upravo privodi kraju, u tehnološku opremu i standardizaciju prodajnih mjesta i poslovnih procesa investirano je 1,2 miliona KM, što je i vidljivo u modernizaciji kioska Tobacco Pressa diljem Federacije BiH.

"Imamo 540 prodajnih mjesta diljem teritorije BiH i jedini smo koji pokrivamo i Federaciju BiH i Republiku Srpsku. Tržište kioska je kod nas, u oba entiteta, veoma segmentirano i obilježeno je velikim brojem malih igrača. A u tim uslovima je to teško održiv biznis s visokim fiksnim troškovima i vrlo nepredvidivim rezultatima. Ozbiljan biznis koji može omogućiti i dobar nivo usluge potrošačima i sigurna radna mjesta zaposlenicima pretpostavlja širu mrežu i podršku snažnog vlasnika", zaključila je Alimanović.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Objavljen FI za 2017.godinu na sase.ba
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Za 70 miliona KM prodali tvornicu i Tobacco Press. Osim dividende ne znam kako će drugačije ovo riješiti.
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Za 70 miliona KM prodali tvornicu i Tobacco Press. Osim dividende ne znam kako će drugačije ovo riješiti.
Za više para su oni to izgleda prodali. Preko 80 mio KM. Ovo 70 mio KM je dobitak od prodaje. S tim da fabriku očito nisu prodali (vidi stalna sredstva).

I ono što sam pretpostavljao da će uraditi, a promaklo mi je da su već uradili, u junu 2017. su donijeli odluku o sticanju vlastitih dionica. Dakle, ovo što se sada prometuje po nominalnoj, vjerovatno FDS otkupljuje svoje dionice...

Treba Novaliću postaviti par pitanja. Ne mi, nego istaražni organi očito...

Ovi Tobacco prodali za više para nego vlada cijelu FDS u čijem sastavu je Tobacco bio samo manji dio...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Očito je bilo da FDS kupuje dionice svojim parama. Čak mislim da si ti i naglasio da postoji ta tačka na skupštini i imalo je smisla da je provode.

Ali i ta učešća u drugim pravnima licima kumulativno nisu mijenjana u značajnoj mjeri na ovom bilansu.
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

Sitna buranija wrote:
panzer wrote:Za 70 miliona KM prodali tvornicu i Tobacco Press. Osim dividende ne znam kako će drugačije ovo riješiti.
Za više para su oni to izgleda prodali. Preko 80 mio KM. Ovo 70 mio KM je dobitak od prodaje. S tim da fabriku očito nisu prodali (vidi stalna sredstva).

I ono što sam pretpostavljao da će uraditi, a promaklo mi je da su već uradili, u junu 2017. su donijeli odluku o sticanju vlastitih dionica. Dakle, ovo što se sada prometuje po nominalnoj, vjerovatno FDS otkupljuje svoje dionice...

Treba Novaliću postaviti par pitanja. Ne mi, nego istaražni organi očito...

Ovi Tobacco prodali za više para nego vlada cijelu FDS u čijem sastavu je Tobacco bio samo manji dio...
Ovo ce kad tad da dodje na red u SIPA. Nicija nije do zore...
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Očito je bilo da FDS kupuje dionice svojim parama. Čak mislim da si ti i naglasio da postoji ta tačka na skupštini i imalo je smisla da je provode.

Ali i ta učešća u drugim pravnima licima kumulativno nisu mijenjana u značajnoj mjeri na ovom bilansu.
Učešće u povezanim pravnim licima je smanjeno za 14,5 mio (vjerovatno Tobacco i možda još nešto). Ali su povećali učešće u drugim pravnim licima. Međutim, kratkoročna potraživanja su skočila za 88 mio KM.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

A vidiš tabelu gotovinskog toka. Prilivi iz osnova prodaje stalnih sredstva 76 miliona KM. TPress nije stalno sredstvo. Pomalo nejasno.
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:A vidiš tabelu gotovinskog toka. Prilivi iz osnova prodaje stalnih sredstva 76 miliona KM. TPress nije stalno sredstvo. Pomalo nejasno.
Vidim. U pravu si da stoji prodaja stalnih sredstava, a Tobacco to nije. Ali na stalnim sredstvima nema nikakve značajne promjene, tako da to može biti Tobacco. S druge strane, priliv od prodaje stalnih sredstava je nepunih 76 mio, a dobitak (na prihodima) od prodaje stalnih sredstava je nešto preko 70 mio KM. Znači, to nešto je imalo vrijednost u knjigama nešto preko 5,5 mio KM. Oni su Tobacco platili preko 10 mio, a vjerovatno je bilo i dodatnih ulaganja.

I da, naravno da je nejasno, FDS je to. Kada je šta kod njih bilo jasno i transparentno?
Post Reply