Vlada FBiH

Sabur2
Posts: 1967
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Oporezivanje TO će smanjiti prihode najvecem broju radnika za oko 10-15%. Obzirom da novac koji ode u poreze "uspori" i ne obrne se vise od jednom u mjesec dana, predvidjam pad potrosnje i sa tim sve sto slijedi. Pa i pad prihoda od PDV. Ovo je moralo biti uvezano sa rasterecenjem na drugoj strani da ne nanese štetu.
Ali samo vi nastavite sa kadroviranjem po minderima...
Sabur2
Posts: 1967
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Jeste li zadovoljni radom premijera Vlade FBiH Fadila Novalića? Je li razmatrana opcija njegove smjene?

IZETBEGOVIĆ: Veoma sam zadovoljan radom i rezultatima premijera Novalića i ne znam iz koje "kuhinje" i na bazi čega je uopšte krenula priča o bilo kakvim smjenama, i premijera Novalića i nekih drugih ljudi. Svi relevantni ekonomski pokazatelji i sve ocjene relevantnih međunarodnih institucija i njihovih predstavnika, a prije svega šefa Delegacije EU u BiH gospodina Wigemarka, koji na dnevnoj bazi prati rad i reformski kurs Federalne vlade, su nedvosmisleno na strani premijera Novalića.
Sabur2
Posts: 1967
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Evo da se još nadopunim sa najnovijim opservacijama iz realnosti. Proizvodna firma sa >100 zaposlenih smanjila TO na neopreziv iznos. Ostatak se ne isplaćuje ni kroz platu. Zaposlenim cca. 150 maraka manje, ili u prosjeku 15-20% smanjenje placa. Ukupno >15000 KM manje u potrosnji na robe i suluge, odnosno u prvom koraku uplaćeno >2500 KM PDV-a manje.
Da je samo jedna firma, ni po jada, ali se cuje sa mnogih adresa da se poslodavci na isti nacin odlucuju oduziti Vladi za kooperativnost.
Poslodavci se rasteretili, kad vec nece Vlada.
Pa vidjecemo na sta ce na kraju izaci. Uposlenici su svakako donji u bilo kojem slucaju. Zapravo, svi smo mi donji.
panzer
Posts: 12362
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Moraće im nadoknaditi na drugi način. I meni je isto tako smanjen TO i mogu se ne buniti ali ako čitava firma dobije 150 KM onda će puno drugih tražiti da im bude nadoknađeno na drugi način.
Sabur2
Posts: 1967
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

panzer wrote:Moraće im nadoknaditi na drugi način. I meni je isto tako smanjen TO i mogu se ne buniti ali ako čitava firma dobije 150 KM onda će puno drugih tražiti da im bude nadoknađeno na drugi način.
Pa mislim da za sada neće jer ja vidim ovo kao način pritiska na Vladu. Vlada se odnosila arogantno i obmanjivala poslodavce, sad ovi uzvraćaju udarac.
Vlada neće dobiti ni marke poreza od TO, a imace jos i smanjenje prihoda od PDV.
Sitna buranija
Posts: 2288
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

Sabur2 wrote:
panzer wrote:Moraće im nadoknaditi na drugi način. I meni je isto tako smanjen TO i mogu se ne buniti ali ako čitava firma dobije 150 KM onda će puno drugih tražiti da im bude nadoknađeno na drugi način.
Pa mislim da zasada neće jer ja vidim ovo kao način pritiska na Vladu. Vlada se odnosila arogantno i obmanjivala poslodavce, sad ovi uzvraćaju udarac.
Vlada neće dobiti ni marke poreza od TO, a imace jos i smanjenje prihoda od PDV.
E znaš šta je problem ovdje, u ovoj situaciji za radnike?
Nikšićeva vlada je htjela ovo isto uraditi, ali su odustali kada su postali svjesni te silazne spirale potrošnje i pada PDV-a zbog manjih ukupnih prihoda građana. A silaznu spiralu bi imali jer su napravili stagnaciju, pa bi u budžetu koji je bio u minusu napravili još veću rupu.
Za razliku od njih, ovi Novalićevi kreteni su povećali zaposlenost, napravili rast u gotovo svim segmentima industrije i pivrede, zaustavili, odnosno stabilizovali rast budžetskih korisnika, pa će se pad prihoda kod većine radnika ispeglati sa povećanim brojem tih radnika, tako da u ukupnom iznosu prihodi od poreza, doprinosa, PDV-a i sl. neće pasti. Čak možda nešto i narastu. A vlada neće imati taj pritisak, jer će budžet biti stabilan.
Ali zato će svakom od nas kome je TO smanjen biti po ušima za tih cca 160 KM, a mi nažalost nemamo nikakve mogućnosti da utičemo na to.
panzer
Posts: 12362
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Bilo bi čudno da bude tišina od strane radnika jer ipak je to smanjenje ličnog dohotka za skoro 20%. "Prešutno" se plata isplaćivala preko TO a sad, kako rekoh, sumnjam da se radnici ne bi pobunili da im se smanji dohodak za taj iznos. Ići će to uglavnom preko ruku.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vlada FBiH

Post by proleter »

Hoće li Elektroprivreda, BH Telekom i uprava smanjiti TO za 150 KM?
I kako će njima "preko ruke" biti isplaćena razlika?

Moguće da zbog ovoga (između ostalog) izgube izbore 2018. godine.
panzer
Posts: 12362
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Pa zar nije opšta ocjena da su svi oni stranački zaposleni. A ako je tako onda dobro i da imaju posao a ne da se bude protiv onih koji su ih zaposlili.
Sabur2
Posts: 1967
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Ja nešto ne vidim da je porast broja zaposlenih i rasterećenje budžeta toliko (ako je ikoliko) da može podnijeti pad prihoda od PDV za 15-tak %.
Post Reply