BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Projicirana dobit je oko 45 mio za 2019. godinu, osim ako u zadnjim minutama ne uskrsne nekih 10-15 mio kao prošle godine, pa dobit bude veća. Ali dividenda je prošle godine bila niža od one koja se mogla isplatiti. Tako da nema nikakve garancije da će povrat biti i tih 5-6%.

Inače, mislim da će cijena BHT-a narasti tek kada pojedini fondovi rasprodaju ono što imaju, a u igri je preko 700 hiljada dionica. Do tada, cijena može fluktuirati s tim da će joj svaka naredna najniža tačka biti na novom rekordno niskom nivou...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Nije ni njima u interesu da prodaju prenisko. Prije će ovako svake godine pustiti po 50.000 komada nego skinuti cijenu odjednom.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Nisam siguran da će fondovi ići u rasprodaju SVIH dionica BHTSR JPESR i sličnih. Ikad. Dividenda od njih im je najveći prihod. Od čega bi plaćali naknadu DUFovima gdje su pretpostavljam još neki prijatelji? Vjerovatnije mi je da će ovako kraduckati po malo (gdje MALO treba uzeti vrlo vrlo relativno) provlačeći se ispod radara istražnih organa nego da se potpuno liše glavnog izvora prihoda-dividende krava muzara pa da ne mogu isplatiti ni naknadu za upravljanje a i ovako su na rubu hapšenja već duže vrijeme, tako da i svakom ovom prodajom i sami testiraju gdje je taj rub.
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Mislim da je rub na Aljasci, a ovi zaštitnici zakona su izglefa krenuli pješke po njih.

Oni će to prodavati svaki put i u onoj količini koliko im bude trebalo para u datom momentu. A od toga će ovisiti i koliki će diskont biti spremni dati samo da dođu do keša. Što im više love bude trebalo to će cijenu morati više spustiti, da bi animirali interesovanje i spremnost za kupovinu...
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 11 Dec 2019, 14:58 Nije ni njima u interesu da prodaju prenisko. Prije će ovako svake godine pustiti po 50.000 komada nego skinuti cijenu odjednom.
Kako onda objasniti cijenu od 8,75 i 8,79 za dionicu JPESR? Ako to nije prenisko ne znam šta jeste. To je kao kada bi telekom prodavali za par maraka. A eto, opet su našli neki interes...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ono je bio "trenutak slabosti" a sudeci prema kolicini koja je protrgovana u ta tri mjeseca dosta ih je iskoristilo poklonjenu cijenu.
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 11 Dec 2019, 21:32 Ono je bio "trenutak slabosti" a sudeci prema kolicini koja je protrgovana u ta tri mjeseca dosta ih je iskoristilo poklonjenu cijenu.
Pa uvjeren sam da će biti još takvih "trenutaka slabosti". Jer, teško mi je povjerovati da će oni narednih 14 godina puštati po 50-tak hiljada kom godišnje da ne bi "naštetili" cijeni. Prije će biti da je riječ o 14 mjeseci nego godina.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ako bude dovoljne potražnje oni će prodati i 250.000 komada. A evo vidimo da potražnja raste. Ovo je kvalitetan papir pa ne treba brinuti što je ponuda tolika. Bolje je da se poveća broj dioničara a ovo nisu oni dioničari kojima je neko u ruke gurnuo dionice fondova pa oni i ne znaju da ih imaju nego su ljudi koji malo bolje znaju šta kupuju.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

Nema tu nikakvih trenutaka slabosti. I obim prodaje ovdje nikako ne ovisi o potražnji.Nečete valjda zaključiti da se i OZON prodaje zato što ga neko traži.Oni prodaju onoliko koliko im treba.Potražnja se formira obaranjem cijene,kod BHT I JPES,na primjer!Sve su to mehanizmi za izvlačenje para iz fondova.A nekada trguju jednostavno da bi se stvorio privid slobodne trgovine.I za takvu upotrebu imaju kupce koji formalno nisu sa njima povezani.
Jer treba oboriti tvrdnju da recimo za neke dionice i ne postoji tržišna cijena,jer su sve transakcije između povezanih lica!Tu tvrdnju tužilaštvo mora ojačati prije donošenja bilo kakve odluke.Naravno,osim ako ih ne usmjere prema odbacivanju optužbe za višemilijunsku pljačku!A u tom smjeru su i odluke o povećanju plaća uposlenicima uz uslov da dio vrate u kešu!I to je način da se izvlaće pare iz fondova .preko DUF-ova!
Ja vjerujem da će se sve to procesuirati,pogotovo ako se u to ukljuće i strane institucije!Jer ova pljačka je i finansijski,i po angažiranju ljudi,vrlo obimna.I doseže i do vrhova !
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Dobar je to papir još uvijek, ali ni blizu dobar kao što je nekad bio. Knjigovodstveno vrijedi 15-16 KM, a ne vjerujem da bi neko puno više ni platio za njega. Naravno, ovi što prodaju su vlasnici jednog dijela fonda, a raspolažu cjelokupnom njegovom imovinom. Tako da kada fond proda telekom za 10 KM oni su zapravo ekstra profitirali, jer su vlasnici recimo samo 25-30% fonda, a sve im pare pripale. To je kao kada bi ga prodali po 30 KM u normalnim okolnostima. Dakle, oštećeni su mali dioničari, a oni ovako imaju prostora za ogromne diskonte cijene. I to i očekujem.

Inače, u ponedjeljak je ponovo BIG prodavao...
Post Reply